Uit de oude doos van de jubilerende Bejaardenbond Paul Kemper blijft gewoon doorgaan 34.600 DEZE WEEK IN SCHIEDAM HET NIEUWE STADSBLAD PRIJZENVLUCHT VAN „UNION" kwart uur rust Het was op 16 juli 1946 dat een aantal toen al oudere Schiedammers in navolging van hun Rotterdamse collega's tot de conclusie kwamen dat hier ook een organisatie moest komen om verbetering te brengen in de toen verre van rooskleurige positie van de bejaarde mens. Zij kwamen daartoe bijeen in één van de zalen van het toenmalige bioscooptheater „Pandora" aan de Hoogstraat. De bijeenkomst stond onder leiding van de enkele jaren geleden overleden heer D. Trouwborst. Destijds voorzitter van de toénmalige Algemene Bond van Ouden van Dagen. Op deze vergadering, welke door een zestiental bejaarden werd bijgewoond, is toen het volgende bestuur samengesteld: voorzitter de heer W. van Beek, secr. de heer Vredebregt sr., mevr. Kamerling penningitieesterresse. Al spoedig ging men met enthousiasme op pad om kennissen en hen waarvan men wist of vermoedde dat zij in de Bond van Bejaarden thuis hoorden, te bewegen lid te worden. Oplage WENSENAKTIE HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 20 - VRIJDAG 16 JULI 1971 NV? i.'Ol cl 0A<1U> .r» Ac - 'd AO I Li> "i V Het resultaat was dat het kleine groepje uitgroeide tot een flinke afdeling, welke tot op heden nog steeds tot één van de grootste afdelingen van de Bond behoort, want dit kleine groepje is uitge groeid tot een afdeling van 2230 leden. Als gevolg hiervan kwam de noodzaak van een gezamenlijk tref punt in de vorm van een sociëteit naar voren. De eerste zodanige gelegenheid kreeg men door de medewerking van Glashandel Pie terman", waar men enige malen per week de beschikking kreeg over de kantine van deze onderneming. Later kwam men terecht op een zolder boven een danszaal in de Kethelstraat en nog later in de feestzaal „Marijke" in het Broers- veld. Dit waren alle toevallige gelegenheden, waar men altijd als gast aanwezig was. Hoewel men hiervoor dankbaar was, bleef de wens bestaan eens een eigen soos te kunnen betrekken. Deze gelegenheid kwam, toen men door de welwillende medewerking van het toenmalige Gemeentebestuur en in het bijzonder van de toenmalige wethouder, de heer H. Sabel, in 1953 de beschikking kreeg over een tweetal leegstaande lokalen in de voormalige „Blauw-Huisschool" aan de Lange Nieuwstraat 181, waar de soos nog steeds is gevestigd. Dat was een flinke ruimte en voor de afdeling een trots bezit, maar in de loop der tijden een beetje verwaar loosd geworden. Dat was de reden om de lokalen in 1967 eens een fikse opknapbeurt te geven. Mét medewerking van een groep jonge ren, welke spontaan hun vrije tijd ter beschikking stelde en enkele van de leden leidde dit in 3 maanden hard werken tot het resultaat, dat men nu weer in een soos kwam waar het prettig was zijn vrije tijd door te brengen. Inmiddels was er ook als onderdeel van de afdeling een klaverjasclub en een biljartclub opgericht. Op een verkoping was voor een koopje een aantal tafels en stoelen op de kop getikt, zodat er regelmatig zo'n zestig man hun hart aan het kaartspel en andere spelen konden ophalen. De biljarters hadden, door de bereidwilligheid van enkele stad genoten, welke dit belangeloos af stonden, de beschikking over een prima biljart en later zelfs over twee prima tafels. In 1955 werd de vrouwenclub „Onder Ons" ook als onderafdeling opgericht. Deze club heeft elke donderdag de gehele dag de beschik king over de soos, waar dan een tachtigtal dames gezellig bijeen zijn. Uit deze Vrouwenclub is ook een zangkoor gevormd, onder leiding van de heer J. Vredebregt, welk koor regelmatig medewerking ver leent bij bijeenkomsten van de afdeling. Het is ook al enkele malen in bejaardentehuizen opgetreden. In de loop der jaren zijn er heel wat bestuurders geweest, allen bij name te noemen is niet goed mogelijk. De meesten zijn al overleden zoals de eerste voorzitter de heer W. v. Beek, de eerste secretaris de heer Vrede bregt en later de heren Catoen, C. Gijsen, A. Wiegel en C. J. den Breker. Van de nu nog levenden zijn mij bekend de heer P. v.d. Zouwen en mevrouw Den Breker-Blad. In 1957 is de huidige voorzitter de heer Kerssen in die functie benoemd en heeft dit tot nu toe zonder onderbreking gedaan. De huidige tweede voorzitter is toen als secre taris gekomen en na onderbreking in 1968 in zijn huidige functie geko zen. Er zijn in de loop der jaren heel wat activiteiten geweest. Jaarlijks waren er de feestmiddagen en avonden, filmvoorstellingen, terwijl er even eens een dagtocht en een middag- tocht met touringcars werd gehou den. Ook werden enige malen per jaar klaverjas- en biljartconcoursen gehouden. Door de afdeling werd ook deelgenomen aan de grote landelijke demonstratie voor verbe tering van de A.O.W.-uitkeringen, welke in 1963 in Utrecht werd gehouden. Dat deze demonstratie vruchten afwierp en dat zoiets wel eens nodig is, blijkt uit het volgende. Bij de invoering van de Alg. Ouderdoms Wet in 1957 ter vervan ging van de Noodwet-Drees bedroeg het totaal van de uitkering ingevolge de A.O.W. in 1957 voor een alleenstaande f 858,— per jaar en voor een echtpaar f 1.428,—. Nu in 1971 is dat resp. voor een alleen staande f 4.554,— en voor een echtpaar f 6.456,— per jaar, waarbij sinds 1971 nog 6 pet. vakantie toeslag komt. Dat er steeds aandacht wordt besteed aan de omstandig heden, waaronder de bejaarde leeft, blijkt uit het feit, dat over verschil lende zaken, waarbij leden met betrekking tot het uitvoeren van de Alg. Bijstandswet waren betrokken, regelmatig contact is met de Gem. Sociale Dienst, waarbij verscheidene malen goede resultaten voor de betrokkenen zijn bereikt. Ook in de Stichting Raad van het Bejaardewerk is de afdeling verte genwoordigd en ook in de sectie Sociëteiten van die stichting. Het in die raad en in de sectie Sociëteiten heeft mede tot resultaat gehad, dat de sociëteiten een jaarlijkse subsidie krijgen van 200 pet. van de eigen inbreng van de bezoekers van de sociëteit. Ook ten aanzien van de moeilijk heden met invullen van de aangifte biljetten voor de inkomstenbelasting is men de leden steeds behulpzaam terwijl ook medewerking verleend wordt bij het aanvragen van kwijt schelding van opgelegde aanslagen. Zo men ziet heeft het initiatief van dat kleine groepje waarvan er nog maar enkelen over zijn, heel veel nut gehad en is er alle reden om dit op 16 juli a.s. des middags van 2 tot 4 uur met een receptie in gebouw „Arcade" aan de Lange Haven 71 te vieren. In dit verslag herkent u de vaardige pen van Bas Kerssen...? Een naam die vooral in Kethel heel erg bekend is: Paul Kemper uit de Perenlaan, nu getrouwd met Marja v.d. Marei. En hoe goed hebben die twee elkaar gevonden! Beiden staan ze klaar om zieken of invaliden te helpen. Ze hebben direct contact met Rietje Konings opgenomen, toen zij met haar aktie voor het clubhuis voor alle invaliden van Schiedam begon. Paul is ziekenverpleger in Hilversum, waar hij hulp kreeg van een collega, de 16-jarige Henk Seen. Samen hebben ze in Hilversum al heel wat op poten gezet. Maar hun werk in Sohiedam met steun van Marja moet gewoon door blijven gaan. De zieken en invaliden van Schiedam weten dat al jaren, want Paul stichtte destijds de B.Z.I., Bond Zieken en Invaliden. En wie herinnert zich niet dat sfeervolle Kerstfeest in het Schepphuis in Kethel. Werk van heel jonge mensen, want ook Paul en Marja zijn nog heel jong. Ze hebben een huis waar ze een kamer speciaal ingericht hebben als werkplaats voor het repareren en opnieuw schilderen van oud speel goed. Gooit u dus nooit iets weg. Hun adres: Tollensstraat 16a. Zaterdag vlogen we Ruffec, afstand 724 km., waaraan met 54 duiven werd meegedaan, die 's morgens om 6.00 uur werden gelost. De eerste duif zat om 19.29 en de laatste prijsduif op zondagmorgen 9.40 uur De prijzen zijn als volgt verdeeld: 1 W. v.d. Hoeven; 2, 3, 5, 10 G. Barzilay4, 7, 9 A. Heeren en Zn.; 6 J. v. Meeuwen; 8, 11 en 12 Th. Willem s. Zondag werd de tweede jongedui- venvlucht vanuit St. Kathelijne Wa ver, afstand 92 km., gehouden. Er werden 475 duiven ingekorfd die om 7.10 uur werden losgelaten. De eerste duif arriveerde om 8.31 uur en de laatste prijsduif om 9.09.00 uur. Hier werden de prijzen als volgt verdiend.' 1, 2 E. Holleman; 3, 9, 11, 28. 43. 50 C. Verlinde en Zn.; 4, 10 J. Vrauwdeunt; 5, 21 G. Muller; 6 v. Oort; 7, 15, 31, 39, 40 G. Breur; 8, 16, 23, 26 H. Triel; 10, 45 B. Rokers; 12 M. Rissema; 13, 30, 32, 34, 35 J. Pijpers; 14 G. v. Diest en Zn.; 17, 20, 25, 27, 36, 41 A. Heeren en Zn.; 22, 24, 37, 38 Th. Willems; 29, 44 Mol; 33, 49 A. Broeders; 18, 42 E. Sebrechts;46 P. Wijnties; 47, 48 T. v. Raay. Zaterdag van 8.00 tot 10.30 uur inkorven voor Strombeek, jonge duiven. In het marineblad „Alle Hens aan dek" is hier ruim aandacht aan geschonken. Hoe financiert het jonge echtpaar al die kleine klusjes, die hulp aan bejaarden? Vroeger ging dat groten deels uit eigen zak, nu ze echter een eigen huishoudinkje hebben, wordt dat moeilijker. Er zijn mensen, die weten, dat wat Paul onderneemt tot een goed einde gebracht wordt. Zij steunen dit werk. Maar waar blijven de andere jongeren? Er zijn mensen die bepaalde wensen hebben. Maar die wensen heel diep in zich wegstoppen, omdat ze immers nooit vervuld kunnen wor den. Zij kunnen moeilijk uit de voeten, hebben geen contact met anderen. Juist voor deze mensen wordt iets gedaan. Een heel klein beetje vanwege die kosten. Bijv. een bezoek aan een theater, wanneer er een goede film draait of een toneelstuk opgevoerd wordt. De t.v. heeft de vaste toneelavond op donderdag al jaren afgeschaft. Toch keken velen daarnaar uit. Er zijn ook andere wensen, die met hun huis te maken hebben. Een goede beurt, een plafondje witten. Een „klusje" dat altijd maar blijft liggen. Als je dan weet, dat jonge mensen zich hiervoor inzetten en dat is u al jaren bekend, och dan mag je gerust een gironummer noemen. Dat van de B.Z.I. nummer 382623 op de Boerenleenbank in Kethel. Het kan nog net even, voordat u met vakantie gaat... Op 4 augustus valt de beslissing of Hermes DVS definitief amateur zal moeten worden, of niet. Dan im mers komt het „kort geding" voor dat deze zaak voor de rechter zal brengen. Maar 4 augustus of geen 4 augustus: de KNVB heeft intussen de nieuwe indeling van de amateurs bekendgemaakt en daarbij ook Her mes DVS reeds ingedeeld. We schreven reeds eerder dat de blauw- witten in de 2de klas waren ingedeeld en kunnen nu precies meedelen met welke klubs Hermes DVS in zee zal gaan. Als aantrekkelijke bijzonderheid zien we dat DHS in dezelfde klas gaat spelen als Hermes DVS en wel in de 2e klasse B, die de volgende klubs telt: Alblasserdam, CKC, DCV, DHS, DHZ, EBOH, Hermes DVS, Leerdam Sport, ODS, Over maas, Slikkerveer, Spartaan '20 en Zwijndrecht. Het moge vreemd klinken, maar Hermes DVS zal de handen vol hebben aan deze klubs. Natuurlijk nemen we daarbij in ogenschouw, dat de Schiedammers aanmerkelijk verzwakt zullen moe ten uitkomen door het vertrek van diverse spelers, die via de voetbal sport toch graag nog een paar stuivers wilden verdienen. Zij ver dwenen naar enkele betaalde klubs, zoals Excelsior en SVV. EBOH en Overmaas zijn niet voor de poes, DCV en Slikkerveer weten ook van wanten en laten we Leerdam Sport, ODS en ons eigen DHS ook niet uit het oog verliezen. Een interessante klas dus, die we met veel belangstel ling tegemoet gaan zien; althans het verloop van de wedstrijd. Excelsior'20 en Schiedam zijn ondergebracht in 4D, die er als volgt uitziet: Aeolus, Cromvliet, DSO, Excelsior'20, GDS, Den Hoorn, De Ooievaars, Schiedam, SMV, Tone- gido, VFC en Wippolder. GDS is debutant en komt uit de afdeling. VFC, Cromvliet en Tenegido achten we hier heel sterk, terwijl klubs als DSO, Den Hoorn, De Ooievaars en Wippolder te overwinnen zijn. Met andere woorden: er liggen in het nieuwe debutant en komt uit de afdeling. VFC, Cromvliet en Tone- gido achten we hier heel sterk, terwijl klubs als Martinit debuteert in de KNVB in 4FDBGC, DEH, DOK, Euro sport, FIOS, Hellevoetsluis, Mar tinit, Poortugaal, The Rising Hope, Saturnus en WCR. Ook het Rotter damse The Rising Hope debuteert. Verder geen gemakkelijke afdeling, al hebben we er het volste vertrou wen in dat de rood-witten zich goed zullen handhaven. De promotie- en degradatie-rege ling voor het Betaalde Voetbal voor het seizoen 1971-1972 is door de KNVB bekendgemaakt. In de Ere divisie degraderen de nummers 17 en 18 naar de eerste divisie. Van de Eerste divisie promoveren de num mers 1 en 2 naar de Ere-divisie, terwijl nummer laatst in aanmerking komt terug te keren naar de amateurs. Bij de B-elftallen degraderen de nummers 14, 15, 16 en 17 van de le klas naar de 2e klassen, terwijl de nummers 1 van de 2e klas A en de 2e klas B naar de le klas promo veren. GTB is bezig achter de doelen op het terrein ballenvangers te plaatsen. De masten daarvoor zijn reeds (in de kleuren geel-zwart) geplaatst en de rest zal stellig voor de opening van het nieuwe seizoen gereedkomen. Erg gemakkelijk die ballenvangers, want de klubs die ze niet hebben moeten herhaaldelijk de bal uit de bossen of uit het water halen. Dinsdagavond werd Meat Boys kam pioen in de A-klas van het Bedrijfs- GEVONDEN VERLOREN Lijst van gevonden voorwerpen: te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 09.00-17.00 uur, behalve op zater dag en zondag: Zilveren armbandje waaraan plaatje van suikerzieke patiënt; rechthoekig handtasje; een damesportemonnee met inh.; portemonnee met verzeke ringsbewijs; bos sleutels 10 stuks; ring met 2 sleutels; ring met 4 sleutels en mes; etui met 5 sleutels en een penning; zwart etui met 4 sleutels; ring met 8 sleutels; 1 paar kinderschoenen met sokken; wiel dop van personenauto; plastic fles inh. gedistilleerd water; verzeke ringsbewijs van een bromfiets. Te bevragen bij de vinders Gouden schakelarmband, De Jong, Jan Oudegeeststraat 32; gouden armband, Katerstraat 38 (van 17-7 t/m 31-7 met vakantie); zwarte knijpportemonnee met inh., H. van Leeuwen, Alphons Ariënstraat 90; pukkel, inh. korte broek, brood en fruit, Den Boer, Conciërge Christ. Tech. School; knijpbeursje met inh., J. Overwater, Schim melpennick- straat 3, tel. 705013schooltas met inh., M. van der Geer, Lange Nieuwstraat 127; damestasje met inh., C. N. Teeken, Maasdwijk 116b; voetbal. Met 3-1 wonnen de slagers de belangrijke wedstrijd tegen Helios en we moeten zeggen dat die zege volkomen verdiend was. Jammer dat er soms te stevig gespeeld werd, hoewel we voetbal van klasse heb ben gezien. En met ons de paar honderd toeschouwers! Arie Ver linde reikte de prijs uit aan de aanvoerder van Meat Boys. Ook onze felicitaties voor Meat Boys, dat ongeslagen bleef. Een dag later klopte Tevapharm met 1-0 v.d. Water en dat na een sportief duel. Ook hier een verdiende over winning, al zat het team van v.d. Water veel op het doel van de in Feyenoord-kleuren spelende ploeg van Tevapharm. Jammer dat de linksbuiten van Tevapharm geen kaas van buitenspel had gegeten, waardoor hij het de arbiter met zijn opmerkingen moeilijk maakte. Een advies aan dergelijke spelers: als je te kennen geeft niets van buitenspel af te weten, zwijg dan wanneer ervoor gefloten wordt. Petje af voor de doelman van Tevapharm, die voor treffelijk keepte, al had hij af en toe het nodige geluk. Dinsdag 27 juli begint bij Schie dam de voetbaltraining. Voor alle elftallen is een uitgebreid schema opgesteld, met als doel natuurlijk goede resultaten in het nieuwe seizoen. Ook de junioren krijgen veel beurten, want bij Schiedam weet men dat de jeugd een belang rijke rol speelt voor de toekomst. Het oefenprogramma laat zien, dat voor het eerste elftal op 1 en 4 augustus nog uitwedstrijden worden gezocht, voor 8 en 11 augustus eveneens, op zondag 15 augustus speelt Schiedam thuis tegen GOAL, op zondag 22 augustus: Schiedam- Delft, zondag 29 augustus: Moer- kapelle-Schiedam, zaterdag 4 sep tember oefenen in het KNVB-cen- trum in Zeist en daags daarop ook. De voorzitter van de softbalafde- ling van Schiedam, Frans v.d. Poel schrijft in het klubblad, dat het heel goed gaat met de dames-softballers. Het eerste team speelt wisselvallig, maar met de reserves gaat het buitengewoon goed. Er heerst een geweldige sfeer en alles wijst er op, dat de feestavond, die aan het eind van het seizoen wordt gehouden, daverend zal zijn, Schie dam waardig. Maandag 19.00 uur: Schiedam- Westerkwartier. De honkballers van Schiedam spelen zondag om half drie thuis tegen Giants Diemen. Door een overwinning op Krekels heeft Hermes DVS er zondag in de cricket-kompetitie vijf punten bijge- kregen. Het was wel warm, maar dat hadden de Schiedammers voor deze zege best over. Zaterdag a.s.: VOC—Hermes DVS, 11.00 uur. Zondag a.s.: SSCC—Hermes DVS, Hermes DVS 2—Afcent en Hermes DVS 4-LUCC. Voor de zomeravondkompetitie speelt Hermes DVS op 20 en 22 juli „uit" tegen stadgenoot Excelsior. Met belangstelling nemen we regel matig kennis van de berichten, die we in „Trim u fit", uitgave van de Ned. Sportfederatie, lezen. We wil len onze lezers dan ook bij deze opwekken waar mogelijk aan trim men deel te nemen, want dat is alleen maar voor je gezondheid. De regelmatige sportbeoefenaren heb ben natuurlijk tijdens hun trainingen en wedstrijden al trimmen genoeg-, maar diegenen die zelden aan sport doen, hebben er veel baat bij wanneer zij aan trimmen doen. JAN SPOR TIEF bruine nerenportemonnee met inh., mevr. Meijer, Prof. Aalberselaan 59; Parker balpoint, V. Soest, Boerhaa- velaan 110; 3 sleutels met hangslot, mevr. Kolmeijer, V. Smaleveldstraat 16a; 3 sleutels met rode label, Smit, Oude Sluis 11b; een sleutel, A. P. Jeup, Strijensestraat26; terlenka jas je met wollen kraag, Den Boer, Conciërge, Christ. Tech. School; zwembroek en handdoek, R. van Mill, Schiedamseweg 181; gebor duurde kinderblouse, mevr. Laport, Schimmelpenninckstraat 77; geel- wit-blauwe handdoek, Wilbrink, E. van Beijnemlaan 42; 3 knotten wol (3 suisses), J. v.d. Moezel, Franse laan 268c; een paar herensandalen in doos, De Bruin, Voltastraat 11b; bruin kinderschoentje met rood sokje, A. Schilperoord, P.K.O.laan 151a; lederen jack, Brenkman, Bil- derdijkstraat 20b; lichtblauw kinder jack, Grandarri, Van Maanenstraat 34; medaille van avondvierdaagse met cijfer 3, F. van Veen, Vriend schapsstraat 6b; witte zwembroek met blauwe handdoek, A. van der Enden, Van Oldenbarneveldstraat 125; groene parkiet met oranje ring, Naring, Edisonstraat 39a; bastaard hond, reu, kleur bruin/zwart, dhr. Mennen, Lange Nieuwstraat 31b. Te bevragen bij het Dierentehuis, Sint Annazusterstraatbastaard hond, teef, kleur bruin-wit-zwart.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 20