LEESVOORWAARDEN- ONDERZOEK Groenvoorziening Gr oenoor d ten zuiden van Laan van llol'Ls Ter hoogte van Landvreugd ruim 230 schooltuinen NIEUW SCHOOLJAAR MET NIEUW EXPERIMENT VOOR DE NIEUWKOMERS SINGEL INDELING SCHOOLTUINEN HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 10 - WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1971 Maandag 9 augustus 1971. De eerste schooldag voor zo'n 460 kinderen verdeeld over negentien eerste klas sen van de zestien openbare lagere scholen in Schiedam. Gelukkig is er voor al deze klassen een onderwijzeres. Alleen dat al is een steeds terugkerend probleem zolang er een tekort aan onderwij zend personeel blijft bestaan. Ook de overige klassen zullen maandag een onderwijzer of onder wijzeres hebben al zijn daar enkelen bij waarvan wij nu al weten dat ze in de loop van het schooljaar zullen vertrekken. Of daar tijdig opvolgers voor gevonden kunnen worden is een open vraag. Tot nu toe heeft de gemeente Schiedam de volledige medewerking van het ministerie van Defensie verkregen als het ging om verzoeken om uitstel c.q. vrijstelling van militaire dienst voor jonge onder wijzers. Zonder deze medewerking zouden er zeker voor tien klassen geen onderwijzer beschikbaar zijn. Wat die eerste klassertjes betreft, bij veel mensen staat die eerste school dag nog in het teken van: huilende kinderen, mee terug willen met moeder enz. Dit beeld is achter haald. Door de verbeterde contacten tussen kleuter- en basisonderwijs en door het feit dat zo'n 98 procent van de kinderen de kleuterschool hebben bezocht gaan die eerste klassertjes zonder „angst en vrees" naar de „grote school". In veel gevallen hebben ze voor de zomervakantie al kennis gemaakt met de juffrouw van de eerste klas. Toch zal die eerste schooldag wat betreft de openbare scholen op maandag 9 augustus 1971 verschil len van veel voorgaande eerste schooldagen. De kinderen komen nl. in die eerste schoolweek één voor één met hun moeder of vader op school. Er ontstaat een eerste persoonlijk contact en na de kennis making gaat de onderwijzeres met het eerste klassertje individueel wat werkjes doen. Er wordt een lees- voorwaardenonderzoek afgenomen, dat de onderwijzeres informaties verschaft waardoor ze beter in staat is met het leesonderwijs aan te sluiten bij de mogelijkheden van het kind op dat moment. Immers al die eerste klassertjes hebben slechts één ding gemeen; ze zijn of worden voor 1 oktober zes jaar! Maar niet elk kind is in zijn ontwikkeling even ver! En daar zal bij het lesgeven rekening mee moeten worden gehouden. Vandaar dit leesvoorwaardenonderzoek. Er zullen groepjes kinderen worden samengesteld die alvorens zij met het zeer technische leesonderwijs kunnen beginnen, eerst nog een ander voorbereidend programma krijgen aangeboden. Door middel van een extra krediet heeft de gemeente de scholen in staat gesteld moderne leermiddelen aan te schaffen, die deze nieuwe aanpak mogelijk maken. De onder wijzeres, waaraan de ouders van eerste klassertjes hun kind toever trouwen en het hoofd van de school zullen ten alle tijden bereid zijn indien de ouders dat wensen meer dere informaties te verschaffen. Bij vele ouders staat die eerste schooldag nog in het teken van: huilende kinderen, mee terug wil len met moeder en andere afschrik wekkende gedachten. Een beeld dat gelukkig achterhaald is. Door de verbeterde contacten tussen kleuter- en basisonderwijs en door het feit dat pakweg 98 procent van de kinderen de kleuterschool heb ben bezocht gaan die eersteklasser tjes tegenwoordig zonder „angst en beven naar de „grote school". Toch moet moeder natuurlijk altijd mee, naar die eerste school dag... BURGERLIJKE STAND SCHIE DAM GEBOREN Joyce A. L. d.v. M. Hoogepdijk en M. E. Brouwer; Maria J. d.v. J. Veth en B. J. Noordhoek; Daniël J. z.v. C. J. N. Voorwald en P. M. Noordhoek; Ingrid d.v. A. L. Breddels en V. P. van Buel; Roelof z.v. J. Wagteveld en J. Greveling; Cornells z.v. C. van den Bos en A. A. van de Mortel; Arjan C. z.v. N. A. Maagdenberg en A. E. Meijer; Gert J. z.v. L. van Loenen en M. van Beusichem; Steven C. z.v. A. van Haaften en M. C. A. Bouthoorn; Joeri V. z.v. M. B. Folman en P. van Efferink. OVERLEDEN C. Brandenburg, 87 jr., wed. van W. L. van Zijll. De spanning staat op de gezichtjes te lezen, na die eerste schooldag. En de eerste „instructies" zijn kennelijk al binnen. LEEUW (21 juli - 20 augustus) Door een bepaalde hooghartige houding dreigt u iemand van te vervreemden. Deze week is het zaak de gebeurtenissen en gesprekken goed tot u te laten doordringen, want u hebt de neiging te snel te oordelen, vermoedelijk omdat u het te druk heeft. Daardoor kunt u een paar kansen teniet doen. Geen geld uitlenen. MAAGD (21 augustus - 20 september) Deze week zal een extra inspanning voor u van groot belang zijn. Vermoedelijk op het gebied van uw werkzaamheden. Er zit een kans in, maar u moet de ogen open houden en haar zien. Daar u meestal regelmatig doorwerkt, kan het juiste ogenblik u ontgaan. Houd uw post in de gaten en laat geen geld slingeren. WEEGSCHAAL (21 september 20 oktober) De mogelijkheid bestaat dat een gemoedelijk begonnen gesprek deze week kan eindigen in scherpe opmerkingen. Houd uzelf in de hand, want u heejt het gelijk aan uw kant, maar u kunt dat soms wat wrang naar voren brengen. Juist omdat u ongenoegen haat, moet u het voorkomen. Kalmaan met uzelf, u voelt u moe en moet zoveel mogelijk zien te freewheelen. SCHORPIOEN (21 oktober 20 november) U doet uw best, al wekenlang, om een langdurige zaak uit de wereld te helpen. U staat alleen voor die taak, maar uw vrienden weten wat u doet en waarom. Uw kansen zijn gunstig en u heeft ook al wat resultaten geoogst. Bederf het deze week niet met een of andere scherpe uitval - ook al wordt u geprovoceerd BOOGSCHUTTER (21 november 20 december) Als u wat wilt opknappen, dan wil het deze week goed lukken. U krijgt reuze goede invallen en de artistieke- lingen onder u zien hun inspiratie opleven en vorm krijgen. Een meevallertje zit er ook in, hetzij met een huis of een stukje land. Sta niet teveel op uw recht. We moeten met miljoenen onderling vrede houden in een klein land. STEENBOK (21 december - 20 januari) Deze week kan alles een beetje anders lopen dan u van plan was, maar er zitten heel wat gezellige ogenblikken in de bus en u ontvangt prettig bezoek. Ook de post geeft u leuk nieuws. Ontzie uzelf wel, want u heeft een drukke tijd achter de rug en vooral roezemoezige dingen maken u moe. Kruip eens met een boekje in een hoekje. WATERMAN (21 januari 20 februari) Een van uw beste projekten maakt deze week een goede kans. Moet u misschien solliciteren, laat dan merken wat u weet, zonder u daar teveel op te laten voorstaan. Buitenkansje mogelijk op het gebied van onroerend goed. Schenk niet te spontaan hulp, onderzoek goed, of de zaak in kwestie wel zo tragisch is! VISSEN (21 februari 20 maart) Geef niet toe aan stemmingen van depressie. U voelt neiging, overal te zwaar aan te tillen, maar dat is niet nodig. Pak liever aan wat zich voordoet en pieker niet over wat mogelijk is. U heeft deze week een paar goede kansen en moet die niet voorbij laten gaan door een neiging tot u terug te trekken uit gezelschap. Op gevoelsgebied kunt u meer warmte tonen, want anders trekt uw partner zich terug. RAM (21 maart 20 april) Een tikje rommelige en onrustige week, maar dat roept u zelf ook op door uw neiging naar verandering. Zo nu en dan kan de boel u gestolen worden en zou u desnoods in een ander land opnieuw willen beginnen. U dient evenwel rekening te houden met de gevoelens van uw naasten en zeker met die van uw gezin. STIER (21 april - 20 mei) Kans op nieuwe taken, die u best liggen ook! Er zit een artistiek tintje aan en u kunt veel voor elkaar krijgen. Breng evenwel vooral enig systeem aan in de manier waarop u te werk gaat, opdat de boel u niet over het hoofd groeit, zoals al meermalen gebeurd is. Houd vooral rekening met de gevoelens van een Tweelingtype, dat nogal lange tenen heeft en bijna overgevoelig is op sommige punten wat het eigen werk betreft. TWEELINGEN (21 mei - 20 juni) U doet er goed aan deze week iemand uit uw eigen omgeving aan zijn lot over te laten. U bedoelt het goed, maar de persoon in kwestie heeft de indruk dat u te dikwijls inbreuk maakt op zijn privacy. Dat is ook een beetje zo, dat weet u. Ook op ander gebied zult u betere resultaten behalen, als u uw relaties zelf laat kiezen en handelen. Aan de andere kant moet u één ding nu snel en correct afhandelen, want daar heeft u uit tegenzin te lang mee gewacht en dat gaat nu vlot. KREEFT (21 juni - 20 juli) Geen week voor verregaande besluiten, ook niet tengevolge van een teleurstelling. U voelt u opstandig worden, maar een kalm hoofd en rustig overleg zijn beter. U krijgt een meevallertje. Laat u niet tezeer beïnvloeden door het gepraat van iemand die het goed kan bedoelen, maar die niet al te intelligent is! Met de voltooiing van de groenvoorzieningen in Groenoord, voor wat betreft het gebied ten zuiden van de Laan van Bol'Es is een begin gemaakt. Vorige week zijn graafmachines begonnen met het graven van de lange singel tussen de Sweelincksingel en het terrein van Boerderij Landvreugd. Voor deze „Voltooiingswerken om Groenoord-Zuid" heeft de gemeenteraad in augustus 1970 een krediet verleend van f 650.000,—. Bij het plannen van de wijk Groenoord is men er steeds van uitgegaan dat deze wijk van de omliggende Rijkswegen 20 en 19 (Zoomweg) afgescheiden zou moeten worden door brede groenstroken. Uitgaande van deze gedachte is langs de Zoomweg ontworpen het grote wandel-, speel-en recreatiegebied ten westen van de drie hoge A.B.P.-flats, dat momenteel volop in ontwikkeling is. In aansluiting daarop is men nu dus begonnen met de uitvoering van de „groene bufferstrook" tussen de bebouwing van Groenoord-Zuid en de Rijksweg 20 met het Kethelplein en alle op- en afritten. In dit gebied ligt centraal de als wijkcentrum in gebruik genomen Boerderij Land vreugd. Met de uitvoering heeft men overigens moeten wachten totdat na de enorme grondophogingen ten behoeve van de beide Rijkswegen en het Kethelplein de ondergrond sta biel is geworden. Het nu in uitvoering genomen groengebied loopt van het westen bij de Laan van Bol'Es (naast de nieuwe telefooncentrale van de PTT) met een boog rond de Sweelincksingel naar het oosten tot aan de Churchill- weg. Hierdoor zal een aaneengeslo ten groen recreatiegebied ontstaan met wandelpaden reikende van het Iisztplein in Groen oord-Noord, lo pende ten westen van het complex eengezinswoningen bij de Smetana- laan en de drie A.B.P.-flats tot in het zuiden rond Sweelincksingel en Boerderij Landvreugd, het sport terrein aan de Valeriusstraat en het toekomstige gebouw van de al gemene Huishoudschool, waarna het wandelpad zal aansluiten pp het trottoir langs de Churchill weg, die overigens ook voorzien zal worden van bomen en andere beplantingen. Dit wandelgebied zal slechts op één plaats onderbroken worden, name lijk door de Laan van Bol'Es in het westen. Dit zuidelijk groengebied wordt in de volle lengte doorsneden door een singel, die nu eenmaal onmisbaar is voor de berging van het regenwater en zo een grote rol speelt bij de regeling van de waterhuishouding in het gehele gebied. Met het graven hiervan is nu dus een begin gemaakt. Van de zo vrijkomende grond zal een dankbaar gebruik gemaakt wor den voor het ophogen van de terreinen. Deze singel loopt tussen de Sweelincksingel (als weg) en de Boerderij Landvreugd en komt dus in de plaats van de bestaande sloot. De toegangsweg naar Landvreugd loopt over een dam met een nieuwe duiker. De singel reikt in het oosten tot aan de Churchillweg. Wat de indeling van het groengebied betreft het volgende. Tussen de PTT-centrale en het flatgebouw aan de Willem Pijperstraat komt een trapveldje met ten zuiden daarvan een „ruig terrein" met een speel- heuvel van 2 meter hoogte. Uiter aard omzoomd door brede beplan tingsstroken met daarbij veel bo men. Langs het water van de singel het wandelpad, aangekleed met een tiental zitbanken. Het openbare sportveld aan de Valeriusstraat (van 110 bij 57,5 meter) zal onderhanden worden genomen en verder afge werkt, wat mogelijk is geworden door het vrijkomen van grond uit de te graven singel. Aan de Valerius straat komt overigens ook de inrij- weg naar de toekomstige Huishoud school, met parkeerstroken, gevat in het groen met bomen en gazons. Ook de afscheiding met de Chur chillweg krijgt een vriendelijke groen-aan kle ding. Een hoofdstuk apart vormt de omgeving van de Boerderij Land vreugd. Er wordt vanuitgegaan dat er aan weerszijden van de boerderij Landvreugd twee complexen van schoolwerktuinen komen met ruim te voor respectievelijk 172 en 59 schooltuinen van elk 3 bij 3 meter. Vervolg op pagina 14

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 10