KUNSTKLASSEN De kermis gaat nooit verloren.... beginnen weer S.G. BESLUIT KERMISWEEK MET VUURWERK ^frstaó^ Musement 1972 gaat niet door C GOVERT DE LANGE OP DE DRANKENIMPORTTOER MENU VAN DE WEEK VERBORGEN TOEKOMST... DAM BOEKJE VOL altijd f 5.- contant j Van schoen naar wijn Kropsla spéciale Marinade voor lamsvlees Spaanse saus (bij de kebab) HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 4 - WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1971 Muziek en nogeens muziek... Ver leidelijke stands zowel op het gebied van een hartige brok of iets lekkers bij de koffie. Kinderen, die zich verdringen bij de draaimolens in het bijzonder, die met veel lawaai aller aandacht opeisen. Tentjes waar je je geluk kunt beproeven of in dat griezelige hoge rad of de snelle rups" een tochtje maken. Likken, heel gewoon likken aan een mierzoete suikerspin. DAT is het beeld van de kermis anno 1971 op het parkeerterrein aan de Broersvest. Te klein voor een stad als Schie dam, waar men belangstelling voor de kermis heeft. Waar men terdege de ouderwetse maar sfeervolle poffertjeskraam mist. Geen mens ter wereld die zulke zalige poffer tjes bakken kan als juist op de kermis. Een stukje boter en poe dersuiker er bovenop... We zullen het dit jaar helaas zonder die poffertjeskraam moeten doen. Maar er zijn nog andere heerlijkheden. Denkt u maar eens aan de slagroomwafels, aan de kersverse warme oliebollen etc. Uw kind kan verwachtingsvol aan een touwtje trekken en zijn eigen prijs opvissen. Natuurlijk zijn de botsautootjes er wel. Heel nieuw die in het mini. Een extra attractie voor de klein tjes. De mysterieuze stand met het allerkleinste paardje ter wereld: 37 cm. groot, het kalfje met de hondenkop, het katje met twee koppen, de varkentjes als Siamese tweeling. Och, de waarzegster heb ik ook niet kunnen ontdekken. Evenmin mr. H. J. Janvier, de man, die al jaren stevig de kermis-exploitan- tentouwtjes in zijn handen heeft. Nu met assistentie van zijn zoon. Dag mr. Janvier, welkom in onze stad! De toekomst zal dus dit jaar voor mij verborgen blijven, want de lijnen van mijn handen worden niet bestudeerd. Jammer, ik had zo graag willen weten of ik dit jaar nu eindelijk eens de voetbalpool win of een dikke prijs in de Staatslote rij. Er valt zoveel goed te doen in onze stad! t Ik zou dus eigenlijk een beetje in mineur moeten schrijven, want ik mis ook die zalige paling uit Volendam. Ik proef uit mijn Zaterdagavond 14 augustus besluit de Schiedamse Gemeenschap de jaarlijkse Kermisweek met het afsteken van vuurwerk. Nu niet op het terrein aan de Vlaardingerdijk, doch vanaf het terrein van Wilton-Feijenoord, zodat deze werf van een „extra lichtje" wordt voorzien en misschien meteen de aandacht gevestigd wordt op het aanmeldingsbord voor de bedrijfsschool. Als het helemaal donker is, spatten de eerste werkjes uiteen. U kunt dit allemaal heel mooi zien vanaf de Westfrankelandsedijk en de Adm. de Ruyterstraat. In verband met brandgevaar voor omliggende bedrijven zal dit vuurwerkfestijn geen doorgang vinden bij een ongunstige windrichting. Maar het is volop zomer, dus dat vuurwerk gaat gewoon door. Die ongunstige wind verdrijven we wel even... Allemaal dus om 10 uur op de aangeduide plaatsen. U zal er beslist geen spijt van hebben en u bent er immers eventjes uit. Goed voor u, nog altijd! Musement, de gezamenlijke presen tatie van de Nederlandse musea in de Jaarbeurshallen in Utrecht zal in 1972 geen doorgang vinden. Het Ministerie van CRM heeft, na reeds voor 1971 een subsidie voor de voorbereidende werkzaamheden te hebben verleend, thans besloten, in het kader van de huidige bezuini- gingspolitiek, de in principe toe gezegde subsidie voor 1972 niet te verlenen. De voorbereiding van Musement was reeds ver gevorderd. De deelneming van meer dan 300 musea was verzekerd. De opzet was door middel van provinciale inzendingen een museale landkaart van Neder land te presenteren. De Stichting Musement is overtuigd van de waarde van deze manifestatie en blijft er naar streven Musement, als onderdeel van het moderne museumbeleid doorgang te doen vinden, zodra de omstandigheden dit toelaten. Ook dit komende seizoen zullen de kunstklassen weer worden gehouden in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 11 2 te Schiedam. Dit seizoen loopt van 1 september - 30 april 1972 en woensdag 18 augustus a.s. te 8.30 uur begint de inschrijving voor deze kunstklassen. Aan de balie van het museum kunt u dan inschrijfformu lieren verkrijgen. Daar ook degenen, die reeds eerder de kunstklassen bezochten pas vanaf 18 augustus zich opnieuw kunnen opgeven zal de regeling worden gehandhaafd van wie het eerst komt het eerst maalt. De kosten zijn voor kinderen tot 14 jaar f 25,— per seizoen het le kind, het 2e kind f 22,50 en het 3e kind f 20,— per seizoen. Voor de groepen 14-18 jaar en 60 plus bedragen de kosten f 50,— en voor de overige volwassen groepen f 100,— per sei zoen te voldoen in 12 en 4 keer. De kunstklassen worden weer geleid door de kunstenaars mej. Trees Suringh, mevrouw Hanneke van der Lem-Suringh en de heren Joop van Meel en Harry Boom. De klassen worden gehouden op: Dinsdag: klas A: 9.30-1 1.00 uur 60 plus (Joop van Meel). Woensdag: klas B: 9.30-11.00 uur dames (Joop van Meel) klas C: 13.30-14.30 uur 6-8 jaar (Hanneke Suringh) klas D: 14.45-15.45 uur 9-10 jaar (Hanneke Suringh) klas E: 16.00-17.00 uur 11-14 jaar (Hanneke Suringh). Vrijdag: klas F: 19.00-20.30 uur 14-1 8 jaar (Joop van Meel) klas G: 20.30-22.00 uur dames en heren (Joop van Meel). Zaterdag: klas H: 9.30-10.30 uur 11-14 jaar (Trees Suringh) klas I: 10.45-1 1.45 uur 6-10 jaar (Trees Suringh) klas J: 12.00-13.00 uur 6-8 jaar (Trees Suringh) Idas K: 13.30-14.30 uur 9-10 jaar (Harry Boom) klas L: 14.45-1 5.45 uur 11-14 jaar (Harry Boom). Nog altijd waren er ook in het seizoen 1970/1971 wachtlijsten van liefhebbers die niet meer geplaatst konden worden. Wilt u zich aan melden doe het dan zo spoedig mogelijk (vanaf 18 augustus 9.30 uur) opdat u niet wordt teleurge steld. Ook zij, die reeds in het vorige seizoen de kunstklas bezochten, moeten zich opnieuw aanmelden. ■zegels geven veel meer VRAAG ZE SPAAR ZE voor volgende attracties en Een klein beetje harder astublieft en dat het weer niet zo mooi is hindert helemaal niets. Ik heb tenslotte mijn zuidwester op... Stoppen? Dat nu al mijnheer de kermisman? Het ging net zo lekker en iedereen kijkt naar me! Zijn kantoor is niet luxueus inge richt. Maar er staat wel een keur van drankjes en een doos met eigen etiketten. Achterover geleund in een grote zwart lederen fauteuil in hel roze overhemd, benadrukt de 31-jarige zakenman Govert de Lange, dat het zijn bedoeling is de sherry en verschillende wijnen in ons land populairder te maken. Men staat er beslist nog huiverig tegenover. Be schouwt een glas droge sherry of een met parelende wijn als iets om te serveren bij een deftig diner. Maar niet zomaar thuis. Er komt hierin wel verandering nu men de vakanties vaak in het buitenland doorbrengt en de fles wijn bij het diner de gewoonste zaak van de wereld is. Voor de prijs behoeft men het hier echt niet te laten... Govert de Lange heeft hier eens over nagedacht en daar het volgende op gevonden. Gewoon de sherry uit het huis van Jimenez, de likeuren en limonadesiropen van Monin, de originele Scotch whisky van Mc Donald en andere dranken, vooral verschillende soorten wijnen naar ons land gei'mporteerd. Die genoemde limonadesiropen in de smaken aardbeien, citroen, si naasappel en pepermunt kunt u twaalfmaal verdunnen. Iets wat met het oog op kinderen natuurlijk een enorm voordeel betekent. Een paar blokjes ijs erin en u heeft de puurste limonade, die er bestaat. Hoe kwam Govert de Lange op de gedachte om zich in de dranken handel te storten? Heel gewoon: hij verbleef dikwijls in Frankrijk van wege zijn bemoeienis met schoenen. Ontdekte dat men daar heel gewoon de wijn in supermarkets koopt. Nam daar de proef op en zijn leven nam een andere wending. Zijn Dranken expresse op de Singel liep als een trein. Maar ook zijn andere zaken, zoals in Brielle, Rotterdam, twee maal Schiedam (Singel en Groen- oord) en dan nu ook een drukbe^ klante zaak in Vlaardingen in een nieuwe wijk. Met een keur van dranken, ook frisdranken. Wat u maar schenken wilt op uw borrelavondje. Over schenken gesproken. Hij heeft laatst 19.000 liter sherry gekocht, waar hij bijna doorheen is. Het typische van deze fles is echter, dat er een druppelvanger in die fles „gebouwd" is, zodat u altijd feilloos het drankje, dat zich op iedere receptie manifesteert schenken kan. Druppelvrij... Misschien hebt u tijdens een va kantie in Griekenland of Joegoslavië wel eens sjasjliek gegeten, ook wel kebab a 1'oriental of mixed grill aan het spit genoemd. Met deze „spie zen" kunt u thuis ook experimen teren. De gegrillde of geroosterde „spiezen" smaken verrukkelijk met rijst en aparte sausjes. Het gemakke lijkst is een draaibaar spit in de oven, maar het gaat ook op een barbecue, wanneer de spiezen voort durend na enkele minuten worden gedraaid. Wanneer het vlees, dat gebruikt is niet al te mals is, kan het gemarineerd worden van enkele uren tot 24 uur toe. Bovendien geeft dit marineren een variatie aan de vleessmaak. Zondag: kop tomatensoep met stok brood, kebab's met verschillende sauzen en rijst» vruchtensalade. Maandag: macaronischotel en krop sla spéciale, rode bessen. Dinsdag: gevulde paprika's, aard appelen, citroenrijst met vanillesaus. Woensdag: bloemkool, gehakt, ge bakken aardappelen, yoghurt met pruimencompote. Donderdag: spitskool, aardappel puree, gebakken kaas, meloen. Vrijdag: gebakken vis, tomatensla, mosterdsaus, aardappelen, hangop met vruchten. Zaterdag: groentesoep, tosti. Maak een segmentje Bluefort fijn met een vork en meng dit door drie lepels mayonaise, samen met een geraspt uitje, wat citroensap, een theelepeltje mosterd, vers gemalen peper, iets suiker en zout. Maak de gewassen en goed uitgelekte sla op het laatste moment met dit sausje aan. Meng er eventueel nog wat fijngehakte bieslook door. Meng door karnemelk een paar druppels citroensap, iets suiker, paprikapoeder, cayennepeper, peter selie en een paar reepjes rauwe knolselderij. Marineer het vlees en kele uren hierin. Roer een theelepel suiker met 2 lepels kleingesneden chutney, klein blikje tomatenpuree, theelepel pa prikapoeder, vers gemalen peper, iets zout, wat citroensap dooreen. Verdun deze massa met wat koffie room en roer er tenslotte gehakte peterselie door. Natuurlijk laat je je niet kennen, maar een beetje griezelige toestand is het wel in die draaimolen voor het eerst van je jonge leventje... mondhoek nog een restje van die suikerspin en wandel verder. Kijk gespannen toe hoe men prijzen probeert te grijpen. Ik geniet van al die uitbundige kinderstemmen. Nd schooltijd. Want voor het eerst sinds jaren is de jaarlijkse kermis na de grote vakantie. Waarom mr. Janvier? Ik krijg natuurlijk geen antwoord, want hij is onvindbaar! Bij tante Bets Kockx-van Gerven van de Koninklijke E.H.B.O. piep ik even in haar wagen naar binnen. Zit gezellig naast Karei Lokken, ook al een rot in het E.H.B.O.-vak. Kijk een beetje bezorgd naar het gezwachtelde been van tante Bets. Een zenuwontsteking aan haar rechterbeen en tóch op haar post staan. Een juweel van. een vrouw, deze 76-jarige. We draaien haar leeftijd voor het gemak maar om, ze is er vitaal genoeg voor! Heerlijke kof fie serveert zij. Dat mag ook wel eens even gezegd worden. Vanuit deze wagen kijk je weer naar buiten. Gezellig druk. Heer lijke muziek. Ik ben dol op de kermis. Op zijn oliebollen. Op alles. O, ja, vergeet u vooral niet de toren te beklimmen. Het is wel een geweldige ,,hijs". Maar als u eenmaal bóven bent? Ménsen, wat is Schiedam dan een fijne stad en wat heeft het een prachtige omge ving. Kermisexploitanten: een góede week hier in Schiedam, al is de helft er vandaag dan al afgeknab beld! Stoere pet op en hort sik ouwe trouwe merrie...

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 4