Harga-f ilosof iet jes .--Je De linde in het straatbeeld DEZE WEEK IN SCHIEDAM SVV MAAKT UITSTEKENDE NDRUK HK1 .V-f '.l^L f A- "J I iMnUwWÊKÊÊÊÊÊÊLm J IE? 4 A/ V HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 8 - WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1971 BE**» Ja hoor, beste sportvrienden en vriendinnen, eindelijk gaat Koning Voetbal van start. Alle kwesties rond de sanering van een aantal klubs worden dan weer vergeten en ieders aandacht is gericht op wat onze klubs gaan doen. Voorlopig komt eerst alleen SVV aan bod en wel in de thuiswedstrijd tegen Helmond Sport, die om twee uur in het SVV-stadion zal beginnen. Scheidsrechter is de heer B. L. Hoppenbrouwer uit Leidschendam en we durven als voorspelling te geven dat SVV de kompetitie met een kleine overwinning gaat begin nen. Bijvoorbeeld 1-0. Ook de voetbaltoto gaat van start en wel in de geheel nieuwe opzet, waarover we vorige week al schre ven. Er zijn natuurlijk altijd nog mensen, die het nog anders willen. Zo schreef een zekere mijnheer G.Th.H. een brief, waarin hij stelde dat de organisatoren van de toto klungels zijn. Ze maken er gewoon een gokspelletje van door de 13- punten-winnaars te laten loten, waarna er slechts één de gelukkige winnaar van de extra 25 procent zal worden en de rest mag toekijken. Neen, aldus de heer H., de heren moeten de toto organiseren zodls in Engeland, waar voor een gelijkspel 3 punten wordt gegeven, voor een uit-zege 2 en voor een thuis-zege 1 punt. Wie uiteindelijk dan het hoogste aantal punten behaald is winnaar. Met andere woorden: hij die de meeste gelijke spelen goed heeft geraden, maakt de beste kansen op de hoofdprijs. Och, misschien heeft de heer H. gelijk dat die manier van spelen aantrekkelijker is, maar toch geloven wij, dat het huidige systeem bijzonder interessant is. Eerst dit seizoen maar eens afwachten. We hebben het idee dat de toto een goed seizoen tegemoet gaat. Op verzoek van enkele briefschrijvers willen we graag iedere week onze prognoses geven. We volstaan dan met het geven van cijfertjes, want de deelnemers aan de toto vinden hun wedstrijden wel op hun formulieren. Voor a.s. zondag houden we het op: 1-2-2-1-1-1-3-1-2-1-2-2-3. De wedstrijd van Schiedams XI 19 50Oefenmeesters/Journalisten is een sukses geworden. Financieel in de eerste plaats, want Rietje Konings zag hoe Henk de Vries een bedrag van bijna f 1.000,— kon toezeggen, terwijl de voetballers hun beste beentje hebben voorgezet en de ongeveer achthonderd kijkers een leuke wedstrijd hebben voorgescho teld. Duidelijk was te zien dat dit klassevoetballers waren of waren geweest. De techniek vierde hoogtij en menig applausje viel de voetbal lers ten deel. Er waren nogal wat afschrijvingen gekomen, maar Henk de Vries kon toch de volgende spelers aankondi gen. Schiedam XI: Aad van Diest, Gerard Burger, Joop Meerwijk, Jan Rijke, Aad v.d. Horst, Henk Köne- mann, Lex Janse, Gerrit van Pelt, Arie van Lith, Cock v.d. Tuyn, Frans v.d. Burg en (na rust) Krijn Busscher. De oefenmeesters kwamen uit met: Aad Kalkhoven, Pim Visser, Jan Bens, Coby Dries, Lies Mast, Nol Roozen, Hans Hekman, Jan Polet, Jan Zwart, Dick v.d. Polder, Joop v.d. Pol en (na rust) Piet van Veen. Lex Janse scoorde al gauw 1-0 nadat keeper Kalkhoven een loeihard schot van Gerrit van Pelt niet klemvast kon pakken. Na rust moest Henk v.d. Veer fluiten voor een „geheide" penalty, die door Jan Polet werd gemist; of beter gezegd: Aad van Diest was in topvorm en hield ook deze schuiver. In de laatste minuut (of was het al 'Steenbergen scoort in de laatste minuut van de wedstrijd SVV-Excelsior de gelijkmaker voor de Schiedammers. Eddy v.d. Roer duikt tevergeefs, na een foutje van hemzelf. over tijd? kon Piet van Veen van dichtbij 1-1 scoren, waarna het einde meteen kwam. Dank aan alle spelers, aan de organisatoren, aan Gerard Bressers voor zijn orgelspel, aan SVV en al zijn medewerkers, aan... ja, aan iedereen die deze wedstrijd mogelijk maakte. Henk de Vries: tot volgend jaar! Voor de laatste maal kondigen we bij u de prijsvraag „Hoe wordt de stand" aan. Hier zijn de klubs: AZ, Blauw Wit, Cambuur, DFC, Eind hoven, FSC, Fortuna, Graafschap, Haarlem, Heerenveen, Helmond Sport, Heracles, HVC, PEC, Roda JC, SVV, Veendam, Volewijckers, WV, Wageningen, Willem II. Zet deze 21 klubs in die volgorde die u aan het eind van het seizoen op de kompetitieladder verwacht. Broersveld 125 is nog steeds ons adres en u moet uw opgave wel voor zaterdag bij ons ingeleverd hebben of naar ons opgestuurd hebben. De oefenwedstrijd SVV-Excel sior is een 1-1 gelijkspel geworden en SVV heeft duidelijk laten zien dat het steeds beter spel gaat vertonen. De spelers raken op elkaar ingespeeld en trainer Jan Bens probeert er iedere week weer een sterker geheel van te maken. Van avond oefent SVV nog tegen DHC, om dan zondag aan het grote rad te gaan draaien dat kompetitie heet. We zijn uiterst benieuwd wat de rood-groenen gaan doen. HBSS liet ons weten dat het voetbalprogramma van de Israëliërs is veranderd. Wij hebben uit het ons toegezonden programma enkele wedstrijden gelicht, maar nu blijkt dat veranderd te zijn. Donderdag om 17.00 uur speelt een HBSS-combi- natie tegen de Hapoeljeugd en om 18.30 uur speelt HBSS 1 tegen Hapoel. Die jeugdwedstrijd bij Her mes DVS blijkt dus te vervallen. Waarvan akte. WF gaat het zilveren jubileum vieren en doet dat met een receptie op zaterdag 14 augustus in het klubgebouw en een week later wordt dit feest door de handballers gevierd in gebouw „Irene". De receptie van a.s. zaterdag duurt van 19.00 tot 21.00 uur en de feest avond zal om 20.00 uur beginnen. SVDPW gaat afscheid nemen van Toon Hardeman, voorzitter van de klub, die 38 jaren trouw is gebleven aan zijn vereniging. Het bestuur biedt de heer A. A. P. Hardeman een receptie aan, die zaterdag 21 augus tus in de kantine gehouden zal worden en wel van 18.30-21.30 uur. Dat zal een drukte van belang worden, want wie kent Hardeman niet? Bij de korfbalvereniging Succes worden a.s. zondag de traditionele vaardigheid wedstrijden gehouden voor alle aspiranten, die gerust vrienden of vriendinnen mee mogen nemen. Een brief over de sanering van het betaalde voetbal (en uiteraard komt ook Hermes DVS weer ter sprake) laten we wachten tot vrij dag. Er weerklinkt ook kritiek in die brief: kritiek op onze visie. Maar vrijdag meer daarover. „Union" hield zaterdag een vlucht vanuit St. Quentin, afstand 244 km, 316 duiven, die om 10.20.00 uur werden gelost. Door de harde wind arriveerde de eerste duif reeds om 12.56.07 uur. Het concours werd om 13.16.29 geslo ten. Prijzen: 1, 4, 6, 13, 17, 18 A. Heeren en Zn.; 2, 14, 19 C. Verlinde en Zn.; 3 G. Breur; 5 E. Holleman; 7, 15 J. Metaal; 8, 25 Th. Willems; 9, 10 S. Bouwman. Morgenavond van 18.00-19.30 uur inkorven voor de derbyvlucht St. Dizier. „De Vrijheid" vloog met 400 duiven vanuit St. Quentin dezelfde vlucht, dus ook over 244 km. Gelost 10.40.00 uur, eerste duif 12.59.00, met als winnaar (van het rijwiel) P. Scheenloop; 2 M. de Roo;3, 10, 13, 18, 28 J. Duymel; 4, 11 W. Poort en Zn.; 5 A. v.d. Tuyn; 6, 21 J. Kazenbroot; 7, 14, 41 P. Pols; 8, 17, 42 C. Middendorp en Zn.; 9 M. v.d. Steen. Ook hier morgenavond in korven voor St. Dizier. JAN SPORTIEF AHOY Vrijdag 10 en zaterdag 11 september zal er in het Rotterdamse Ahoy- complex een grootse 24-uurs pop manifestatie worden gehouden. Onder de naam „Ahoy-Pop-Show no. 1zal dit totaalgebeuren, waar maar liefst 14 pop-groepen optreden op vrijdagavond om 8 uur van start gaan. Optreden zullen: The Soft Machine, Caravan, Colos seum, The Woods Band, The Everly Brothers, Soulution, Osibisa, Brain Box, Incredible Stringband, Living Blues, Fairport Convention, Help Yourself, Gipsy. Tijdens de manifestaties zullen er films worden vertoond, publiek en optredende groepen zullen door middel van video-apparatuur worden geihterviewd, opnamen die direct door het hele gebouw worden uitgezonden. Tijdens het festival zal er gelegen heid zijn aan goedkoop voedsel te komen, terwijl er een crèche voor de kinderen van de al wat oudere pop-genieters zal worden ingericht. Kaarten voor deze show zullen f 24,— gaan kosten. Deze zullen vanaf 21 augustus in het gehele land te koop zijn. De Rotterdamse Metro zal ter gelegenheid van de manifestatie extra üjnen inleggen, om de ver wachte stroom van ca. 8000 bezoe kers zo snel mogelijk naar en van het Ahoy-complex te vervoeren. De „Ahoy-Pop-Show" zal de eerste zijn in een serie van 4 festivals, die het komende seizoen in de Ahoy- hallen worden gehouden. De organisatie is in handen van Jan Juffermans en Berry Visser van het Mojo-impressariaat. Het was natuurlijk nog maar een oefenwedstrijd, zondag tegen Ex celsior, maar het viel op, dat S.V.V., vooral na de rust, beslist niet de mindere was vdn de gasten. Die al ronddoolden met de aller beste competitievoornemens. Dag vogels, dag bloemen, dag fijne mensen, zei je heel stilletjes daar op die tribune. Want wat is het weer heerlijk na drie weken niets dan luieren in éigen stad weer terug te zijn... Op het oude plaatsje bij Arie Verlinde en Chris van Dijk. Die zijn wenkbrauwen naarstig fronste en voor de rust mompelde: dat wordt 0-0. Van der Heide, de nieuwe aanwinst bij Excelsior, dacht daar heel anders over. Hij verraste de jonge rood-groene keeper Eddie Zoeter: 0-1. Koffie drinken en een schone blonde vrouw bewonderen in een alleraardigst blauw pakje. Zou het de keepster van het dameselftal van D.R.Z. geweest zijn? De dames van Alblasserdam lieten verstek gaan, zodat de wedstrijd met alleen dames dravend achter de bal niet door kon gaan. Ton den Haan overwoog een foto, maar de schoonheid was te snel verdwe nen... Na de rust een S. V. V. dat wilde aantonen dit seizoen hoge ogen te gaan gooien. Er zat ineens veel meer vaart in de aanvallen. Ik zag Castenmiller af en toe zenuwachtig overeind veren. Castenmiller, de gewezen trainer van Hermes D. V.S. Ik keek naar Cer Bakkes, die een uitstekende wedstrijd speelde. Ik keek naar Dick van Nierop, nu bij Excelsior. Ik dacht aan Sije Visser. Aan het hele Blauw-Witte elftal. En ik zuchtte maar eens diep. Voetbal is keihard en een beetje naar geworden. Maar wat had ik graag die wed strijd tussen een Schiedams elftal uit 1950 en een team van Schie- damse oefenmeesters gezien ten bate van het clubhuis voor de Schiedamse invaliden. Henk v.d. Veer, die deze wedstrijd gefloten heeft en Henk de Vries, die er zoveel extra premies op gooide, waardoor het eindbedrag f 1076,35 voor dit sympathieke doel werd. De orgelmuziek van Gerard Bressers. Deze wedstrijden moeten meer gespeeld worden, mannenDat het 1-1 werd door de langbenige Steenbergen weet u allang. Toch wel een fijne zondag, al wordt het op 15 augustus helemaal menens... MIEKE Ir. de Nederlandse steden, Schie dam niet uitgezonderd, is de linde een veel gebruikte ,,stadsboom Vooral na de beruchte iepziekte, die een ware slachting heeft aangericht in het boombestand, heeft men voor de heraanplanting op (wel eens dl te) ruime schaal gebruik gemaakt van de Hollandse linde (Tilia europea). Het is te begrijpen, het is een specifieke Europese boom van de woonge bieden, met een lange levensduur. Een boom die goed vormbaar is, met een hoge kruin: die bovendien als stadsboom de uitlaatgassen van de auto voor lief neemt. Een romantische bijkomstigheid zijn de lindebloesems die in de zomer maanden een zachte zoete geur verspreiden. Deze bloeiwijzen, 3-7 bloemige schijnschermen met een langgerekt schutblad, worden o.a. in Frank rijk, Duitsland, Rusland, maar ook in de zuidelijke landen verzameld en gedroogd. Men trekt er linde bloesemthee van. Als werkzame stoffen worden genoemd vluchtige oliën en nog onbekende glyco- siden, die een zweetdrijvende func tie zouden hebben. Ook in Schie dam heeft men buitenlandse ar beiders bezig gezien met het verzamelen van de bloesems. De tijd is overigens nu wel voorbij, de zaadvorming heeft inmiddels plaatsgevonden. Onder de naar parkeerruimte zoe kende automobilisten is de linde en vooral de lindebloesem niet populair. De linde druipt namelijk en de zwarte tranen" kunnen de auto's flink bevuilen. Dit w'ordt veroorzaakt door de lindeluis en juist de Hollandse linde en haar selecties, de zwarte linde en de koningslinde of Pallida zijn zeer gevoelig voor de luis. Een reden dat men thans weer minder ge bruik maakt van deze boom. De lindeluis nu scheidt een suiker zoete excretie af, bekend als de honingdauw. Hierop vestigt zich dan doorgaans weer de z.g. roet- dauwzwam. De in zeer kleine druppeltjes neerdruipende excretie van de lindeluis, gemengd met de zwarte kleurstof van de schimmel geeft hinderlijke vlekjes op de lak van de onder een linde geparkeerd staande auto. Het is niet juist dat de zwarte substantie de lak aan tast, maar men moet wel stevig poetsen om het zwartsel te ver wijderen. Bovendien, alleen bij droog weer gedurende enige weken zal de druppelvorming van de excretie en de groei van de zwam zover vorderen dat van hinder" sprake is. Bij een regenbuitje lost de honingdauw gewoon op zonder last te veroorzaken. Overigens, er zijn onder de soorten linden nog voldoende goede straat bomen waarop de lindeluis niet wil leven. Zoals de Tilia endata, de tomentosa, de euchlora. Niet voor elke linde hoeft men op te passen bij het parkeren. Trouwens, iedere boomsoort heeft wel een bezwaar: de populier groeit te hard en is niet stevig, de esdoorn is gevoelig voor de uitlaatgassen en de lijsterbes veroorzaakt rommel" van de rijpe besjes en de vogels die daarop afkomen. Dat de linde zo wijd verspreid is in West-Europa is waarschijnlijk voor een goed deel te wijten aan keizer Karei de Grote. Bij propageerde (met flink wat aandrang, wil de overlevering) de aanplant in de dorpen en nederzetting van de linde, die reeds een grote rol heeft gespeeld in de Germaanse mytho logie. Zo werd de ,,oer-oude" linde de boom waaronder de rechtspraak (vierschaar) werd uitgeoefend. Ook in de folklore speelt de linde een rol, denk aan de volksdans rond de linde, het planten van linden als herdenkingsboom en in de liefdes-lyriek wordt de linde veelvuldig genoemd. De linde, die door de Germanen was toegewijd aan de vruchtbaarheidsgodinnen (o.a. Frije) zou ook een magische werking hebben. Denk aan de bovengememoreerde lindebloesem- thee; regenwater dat van de boom stroomt zou heilzaam werken en extract van lindespruiten werd in kinderpap gemengd. Een meer practisch voordeel is, dat de lindehoning een van de fijnste honingsoorten is. Het beroemde Southern California Youth Chorale, dat u op zaterdag 21 augustus a.s. in Rotterdam kunt beluisteren.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 8