HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 10 - WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1971 - ah sf. im H YvüddjlM iül JjL ^jhmWUbv\ I/ÏÏ57 lm[h#iaA ijïfrvi ck£f)-Q- |l oUz Va£A (fyiwxfld. Q$yC) AD VAN DONGEN DOOR SAMENLEVING - Het is de tijd van emansipasie, niet alleen van de vrouw, maar ook van de man zelf. Die is namelijk nog lang niet volgroeid. En hoe die zal uitgroeien is nog lang niet bekend. In die twijfelachtige schemer kan je het beste maar 's een plaatje draaien, een boekje lezen, een pilsje drinken of iets anders doen dat je leuk vindt. Je kan bovendien deze rubriek gaan lezen. P.S.: de kop is Aquarius! Een sound waar we helemaal weg van zijn, is te horen op de elpee Heavy on the drum (Dandelion DAN 8005) van MEDICINE HAED, een softrockgroup. Dat geluid be staat uit een heel gek vibrerende harmonika, zware drums (zo heet de plaat ook) en wat invullende gitaar geluidjes en dergelijke. Daar boven uit zingt John Fiddler met een raspende stem, een volledige en ellendig goeie sound waar de (hippe) vogels stil van worden. Het is Ollie B. Bommelweer buiten: de strijgsels regenen keihard naar beneden en het zwerk is klamHier en daar schetteren de bliksems. Thuis is de lamp ophet is kwart voor drie 's middags. Moet het elektrisiteitsbedrijf zóveel aan ons verdienen? En zogezeid ritselt op de achter grond het eminente geluid van Medicine Head. Medicine Pony (Crazy horse you're a medicine pony/Keep moving on/Into the star brightened the sky/Dancing and healing you fly/But the night holds you). Man, ga deze plaat eerst zelf beluisteren, je kan de rest straks wel lezen! Er was een tijd dat Bob Dylan de grootste was en de Dylan-van-toen is nu eigenlijk nog niet geëvenaard. Toen zongen tientallen groepen en zangers üedjes van hem. Diversen imiteerden hem: Ferre Grignard, Donovan, Barry MacGuire. Op het ogenblik zijn de Dylanvertolkers in aantal geslonken, maar de kwaliteit van het werk van die groepen en losse personen is de beste ter wereld. Wat vind je zelf van The Byrds, The Band en Joan Baez (en natuurlijk Dylan himself)? Van JOAN BAEZ is de tweede ,in concert'-elpee uitgekomen, Joan Baez in concert part 2, op Vanguard SVRL 19017. Achterop de hoes staat een heel verhaal van Dylan. Maar het gaat natuurlijk om de nummers. Ze zijn alle bekend, maar nu ze live worden gebracht, komt er een dimensie genieten méér bij. Van Bob is er gewoontegetrouw ook een song bij: Don't think twice, it's allright. Maar verder kom je onder andere de traditionele Portland Town, Three fishes, Hush Uttle baby en Long Black Veil tegen. Oh, wat heeft die griet een stem, Oooh... En ze is zo lekker geëngageerd. Luister maar naar haar eigen aan kondigingen van de songs. Songs van wereldklasse, dat zal zelfs Jo Vin cent moeten toegeven (leeft die nog? je hebt er wel van gehoord. Op A&M is de nieuwe HUMBLE PIE-elpee uitgekomen, Rock on, nr. AMLS 2013. Als je de hoes ziet, begin je al te lachen; er staat een stuntgroep van de Amerikaanse polisie op, motorrijders die een bord met de naam van de elpee dragen (truukfoto, nemen we aan). Als je de koppen van die lui ziet... Humble Pie is een heavy rockgroup die een redelijk tot goed stukje muziek kunnen leveren. Hun geluid lijkt op dat van de Cream, dus aan de kwaliteitseis wordt vrij goed voldaan. Nu is Humble Pie niet een der gróótste topgroepen, maar hun sound is toch best te vreten. Vooral het hakkerige gjtaarwerk van Peter i Frampton is van grote klasse. Luister maar eens naar The light, een magistraal stuk muziek waar alle HUMPLE PIE mogelijkheden van Humble Pie vol ledig worden uitgebuit. Als je dan toch de plaat beluistert, kan je meteen even de moeite nemen de nummers Red neck jump, Rolling Stone en 79th and sunset te horen. Hoorn is genietn, zeggen ze in Groningn. Dat kan, als je Humble Pie op je draaitafel hebt staan. Strange locomotion is de (eerste? elpee van SIREN op Dandelion 8001Een zeer redelijke plaat uit de middenklasse, hoewel het soundje niet erg origineel is. De nummers gaan vaak de oudrockerige kant uit, la Johnny Winters. Maar een en ander geeft hoop voor de toekomst, als Siren een eigener stijl heeft gevonden. De lui die van Johnny Winters houden (dat zijn we toch zeker allemaal? hebben in ieder geval weer iets anders om aan hun diskoteek toe te voegen. Of het aan je persoonlijke eisen voldoet, kun nen wij natuurlijk niet raden: we zeiden al dat de plaat redelijk is, maar wel een middenklasser. In ieder geval moet je hem horen, waarbij je ekstra aandacht dient te besteden aan het beregoeie nummer Relaxing with Bonnie Lou. Want dat zou Johnny Winters niet kunnen verbeteren STILL LIFE is een nieuwe groep op Vertigo er zijn van die labels waar vrijwel uitsluitend goeie platen op uitkomen die een elpee hebben uitgebracht met de naam van de groep, nr. 6360.026. De groep brengt rustige en sfeervolle muziek, goed voor easy listening met af en toe een neiging naar jazzy gepriegel, maar goddank niet te veel. Wij houden namelijk niet van de huidige jazzziekte waaraan de pop mank gaat bij bepaalde lieden. Overigens wel te begrijpen: jazz is altijd muziek geweest voor de heppie fjoew (weinigen die het begrepen) maar er waren tientallen jazzmusisie die elkaar bijna doe1 konkurreerden. Al die lui moeten savons wat geld op tafel gooien omdat hun vrouw van de kruidenier niet zo erg lang krediet kan krijgen. Om aan geld te komen in deze tijd van jazzslapte moet er een lichtje worden opge stoken bij andere muzieksoorten. Zo zijn wat heden de klassieke en de blueskant opgegaan en er is een massa in de pop terechtgekomen. En daar begon het gedonder: een hoop konden de ontwikkeling niet reali seren en ze bleven jazzman, terwijl ze de pop met hoorns en toeters wegschetterden. Da's dus niet het geval met Still life zoals we al zeiden. Hun arrange menten lijken meer op gedegen werk van Emerson Lake Palmer en dergelijke groepen (Soft Machine) Luister maar eens naar People in black, rustige degelijke muziek, voor iedereen te snappen, goed drumwerk en kleurige solozang waarbij in kloos harmonie een tweede stem de aanvangsvokaal (eerst paar noten) meezingt. Eerlijk en goed werk, dat wel aftrek bij de underground zal vinden. Dachten we. VERGROTEN is het in je eigen donkere kamer (doka) afdrukken van fotoos op een groter formaat dan dat van het negatief. Ja, maar dat is zo duur, hoor ik al roepen Nu, je vergist je echt: als je eenmaal ingewerkt bent, kan je meestal goedkoper werken dan een foto graaf, om de simpele reden dat je voor jezelf geen arbeidstijd rekening brengt. En hoe sneller je door die inwerktijd heen bent, hoe vlugger. Een vlugge methode is een hand boek door te nemen, bijvoorbeeld Vergroten van Dick Boer, een der bekendste schrijvers op fotogebied. Dat boek kost 15 piek en het is uitgekomen bij Focus Elsevier. De vijftiende druk is nu uit, maar elke druk wordt behoorlijk aangevuld en verbeterd, zodat het werk foto- technies niet achter loopt. Nu zijn er in de fotografie twee stromingen, de ene houdt van harde afdrukken (veel zwart en wit en weinig grijstinten) en de andere van zacht werk (bijna geen zwart en wit, veel grijstinten). Zelf horen we bij de eerste groep (we gebruiken alleen hard en nor maal papier en een enkele keer .speciaal' dat tussen normaal en zacht inligt), en Dick Boer hoort tot de tweede. Maar da's verder geen belemmering om je voordeel met dit werk te doen. In 250 pagina's beschrijft Dick - een beetje school meesterachtig maar dat moet je maar op de koop toenemen wat je moet weten om van een negatief een vergroting te maken. En niet alleen een vergroting van 6x6 tot 9x9, maar ook tot 50x60 cm! Leer hoe je je eigen affiesjes kan maken. En: als je nog geen foto-entoesjast bent, word je het door dit boek! Zo is het ons tenminste gegaan. 1 NOVEMBER 1969 is een dag die de (werkende) jongeren zich erg goed herinneren. Op die datum, die de bijnaam Dag van de Werkende Jongeren had, trokken naar schat ting tienduizend jongeren naar Den Haag om hun eisen kracht bij te zetten. Die eisen kwamen neer op gelijkschakeling van de werkende jongeren met anderen, na een eeuw van verwaarlozing. Het Aktiecentrum 1 November heeft een boek uitgegeven (prijs f 9,50) waarin onder meer de achterstelling van de werkende jon geren aan de orde komt, de plaatselijke (ongekoördineerde) on rust, Artikel 12 en de voorbereiding en een verslag van de aktie op 1 november. Op 1 november bestond namelijk Artikel 12 precies 50 jaar. De inhoud ervan was een halve eeuw geleden al door de overheid bepaald er was een wetsontwerp ingediend om werkende jongeren gelijke kan sen te geven dan de andere jongeren die vaak beter gesitueerd waren. Tot op heden is daar niet erg veel van terecht gekomen. Ook de huidige regeling van het partisipatie-onder- wijs wordt door de jongeren niet erg serieus genomen. We siteren een gedeelte uit dit boek, een diskussie tussen een CHU-voor- zitter en een woordvoerster van de jongeren. Voorzitter (na een vraag waarom de CHU niks doet): Wel, dan moet ik u ons program voorhouden, waarin wij dit zo duidelijk mogelijk stellen. Woordvoerster: Wij hebben niets aan een program, wanneer er geen daden op volgen. Voorzitter: Ik ben het met u eens, dat u op zichzelf aan een program niets hebt, maar de zaken die wij willen, moeten toch eerst in een program neergelegd worden en... Woordvoerster: Maar dat hoeft geen vijftig jaar te duren, dacht ik! En nu weer enkele Born-pockets. Eerst Arthur W. Up field's EEN MOORDENAAR VOOR EEN VROUW, een avontuur van inspek- teur Bony. Bony (afkorting van Napoleon Bonaparte) jaagt een moordenaar na op de grote vlakten van Midden-Australië. Het is een genadeloze jacht waarbij van vreem de methoden gebruik wordt ge maakt. In het hele woestijngebied leven nog geen driehonderd mensen. Getuigen zijn er dan ook niet voor inspekteur Bony. Maar hij redt het, met behulp van een vrouw die hij moet kopen... John Brunner is de oteur van DE VRUCHTEN VAN DE WAANZIN, een science-fiction van de betere soort. Een groep kolonisten zijn (van de aarde) op een vreemde planeet geland die ogenschijnlijk gelijk aan de aarde is. Er zijn geen intelligente bewoners en geen ge vaarlijke dieren, en er is een vruchtbare bodem. Maar er komen tegenslagen, meteen al in het begin. Ziekten en pech met de ruimte schepen (sabotage door lui die krankzinnig worden) maken de terugkeer meteen al onmogelijk. En de tegenslagen worden steeds erger... De kolonisten worden bedreigd met massale krankzinnigheid. Een rol hierin spelen een soort mensen die aanzienlijk hoger ontwikkeld zijn dan de kolonisten. Of de kolonisten in hun poging een tweede aarde te scheppen slagen, is een vraag die je al lezende zelf kunt oplossen. Vincent King schreef DE KAARS VAN DE DUISTERNIS, waarin een vreemd brein, bestaande uit miljoe nen kleinere breinen, de aarde beheerst. Een groot deel van de aardebewoners zijn gemuteerd met andere mensen, die de Oerbewoners van onze aardkloot blijken te zijn en die in grotten onder de grond leven. Er trekt een man door de toendra; hij is in dierenvellen gehuld en hij draagt een pistool. De man wordt door een plastic vliegtuigje aange vallen, waarin dienaren van het brein zitten. De man schiet en het vliegtuigje stort neer. Pas nu blijkt, dat de vreemdelingen verslaanbaar zijn, begint de man een eenzame strijd tegen de indringers en het brein. DE VREDESTICHTERS is de laat ste Born-pocket die we bespreken; geschreven door Curtis W. Casewit. Het boek gaat over de briljante jonge geleerde Rick Ames, die van Zonland naar Steenland reist. Na de derde wereldoorlog is er van de aarde namelijk niet meer over dan de genoemde twee kleine landen, waarin de laatste resten van het menselijk ras leven. Rick raakt in Steenland in de macht van de diktator Puckett. Puckett wil hem een zenuwgas laten ontwikkelen waarmee hij Zonland kan veroveren. De laboratoriumploeg waar Rick bij hoort probeert echter een totaal ander gas te maken, waarmee ze voorgoed afrekenen met de on menselijke Puckett. LEONARD COHEN is niet alleen maar een liedjesschrijver en kom- ponist die in de voetsporen van Bob Dylan heeft gelopen zonder ooit die top te bereiken - en die een paar grote hits op zijn naam heeft staan. Hij is ook schrijver en dichter, getuige de twee boeken die bij de Bezige Bij zijn uitgekomen. De gedichtenbundel, Gedichten van Leonard Cohen, is vertaald door Remco Campert. Hieruit het vol gende naamloze gedicht. Het boek van Leonard is Glorieuze verliezers. Hier komt Cohen Uit de mouw: hij is een dichter, die speelt met woorden en grote gedachten die nauwelijks begrijpbaar zijn en te verwoorden zijn. Het dichter-zijn is ook aan de schrijfstijl van Leonard te merken, aan de neiging tot wat duister en mystiek woordenspel en zo. In het boek wordt een parallel getrokken tussen de legende van een indiaans meisje en een hedendaagse driehoeksverhouding. De legende stamt uit de 17de eeuw, toen Catherine Tekawitha een leven van maagdelijkheid koos om een ge dwongen huwelijk te ontkomen. Dat meisje sterft elf jaar later aan de geleden ontberingen. Het recente verhaal dat er evenwijdig mee loopt, is de geschiedenis van Edith en twee mannen. Er is een driehoeksverhou ding, zoals we al zeiden. Edith pleegt zelfmoord in een liftkoker en een der mannen sterft later in een krankzinnigengesticht. Het verhaal wordt verteld - via veel flashbacks, moeilijke dialogen en vreemde toe standen door de andere man. Een uitbundig geschreven boek, niet steeds gemakkelijk, maar volop het lezen waard. Ik verloor mijn jeugd met de vrouw bespieden die mij verried. Mijn plan is nu om haar te redden uit de eenzame ellende waar ik haar in wierp. Een TREITERTREND is een korte impressie van Kees van Kooten (je kan er elke week een in de Haagse Post lezen). Je kan ook een gebundelde serie Treitertrends als boek kopen (bij de Bezige Bij uitgekomen), waarvan nu deel twee - Treitertrend 2 op de markt is. Kees hekelt de kwalen van onze konsumptiemaatschappij. Hij bespot de stereobezitter die duizenden guldens neertelt voor enkele hon derdsten decibels beter geluid, dat allang niet meer binnen onze ge hoorgrenzen waarneembaar is. En de mensen die een niet-roker (die vroeger wel af en toe een sprietje opstak) proberen over te halen zijn ouwe gewoonte te hervatten. We geven een uitgebreider voor beeld. In „Teep" beschrijft Kees de diskussie tussen twee eigenaars van witte elpees en dito geluidsbanden. Het gaat over de ruis van de otentieke opnamen. „Dat zijn die nummers uit vierenzestig? „Ja. Je moet de kraak even wegdenken, natuurlijk". „Dat lijkt de Dave Clark Five wel! Nee, ik zweer het je: Vic liet me gister een bandje van de Stones uit '66 horen, wat ze nooit op de plaat hebben gezet en dat was precies deze sound man, precies hetzelfde nummer; 't is natuurlijk rokerspraat, maar zou dat niet denkbaar zijn dat The Dave Qark Five krakerige banden volspeelt als overjarige Byrds en Stones en zo? En gewoon al dat geld van die witte elpees opstrijkt? Want weet jij waar die poen anders blijft? Een leuk boek, knaapjens en wicht'n, aangeraden! -UIT-

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 10