Derde Herman Frantsenhuis moet nog duwtje hebben INTEGRATIE BEZETTING PARTICULIER NIEUWE TEHUIS Er wordt hard gewerkt aan de Schiedamseweg. Er is een derde Herman Frantsenhuis op komst in het pand aan de Schiedamseweg 127, waar heel wat aan opgeknapt moet worden. Het wordt verbonden met het naastliggende pand, waarin het tweede Herman Frantsenhuis is gevestigd. Het spreekt vanzelf, dat daarvoor heel wat geld nodig is. Schrik niet, ruim 350.000 gulden is er mee gemoeid. De financiering is vrijwel rond, maar nog net niet. Vandaar dat duwtje. HERKAN FRANTSEN WINKEL BEGIN OPZET BEHOEFTE TEVREDEN? ONTSPANNING. LIJSTENCOLLECTE s» HIT NIEUWE STADSBLAD - PAG. 26 - VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1971 te bereiken. Ze krijgen ook muziek lessen, waardoor hun rythme wordt bijgebracht. En dan is er nog de avondschool van de gemeente, waar les gegeven wordt in lezen, schrijven en gymnastiek. Het bezoek aan die avondschool varieert van 1 tot 3 avonden in de week. En niet te vergeten de wandelclub. Ze hebben een eigen vereniging, die al een goed gevulde kast met medailles en bekers heeft. Nog onlangs kregen ze in Hoek van Holland de eerste prijs als meest gedisciplineerde groep". De geestelijk gehandicapte wordt moeizaam in de maatschappij op genomen. De heer Burger: ,,Dat is inderdaad een probleem. Die inte gratie verloopt maar zeer en zeer traag. Het is toch nog altijd zo, dat wanneer een vader of moeder in een openbaar vervoermiddel met hun geestelijk gehandicapte kind reist, dat kind bij voortduring wordt aangegaapt. Ik ben bang, dat zoiets er nooit zal uit zijn te krijgen Hoeveel pupillen zijn er momen teel? De heer Burger: „Op dit ogenblik huisvesten we er 28. Er is op dit moment een wachtlijst van 9. Maar er lopen nog verschillende aanvragen. Voor de tehuizen is een vaste plaatsingscommissie, bestaande uit deskundigen. Deze adviseert of hij of zij geschikt is voor opname. Het bestuur heeft weliswaar het laatste woord, maar er kan toch wel gesteld worden, dat in het algemeen de adviezen van deze commissie worden opgevolgd. Is het een particuliere stichting? De heer Burger: „Ja, volledig. De bouw van de tehuizen is geheel door ons gefinancierd. Alleen in de verpleeg- kosten krijgen we een bijdrage van de gemeente. Maar daarvoor gaat dan ook weer ongeveer 2/3 van wat de pupillen verdienen weer naar de gemeente terug". (Persoonlijk vin den we, dat hiervoor toch wel een wat betere regeling in de plaats mag komen, red.). VLAARDINGEN De tehuizen, die gerund worden door de Stichting tot exploitatie van tehuizen voor geestelijk gehandi capten zijn vernoemd naar Herman Frantsen. Zeer vele oudere Vlaar- dingers zullen hem nog herinneren als het hoofd van de B.L.O.-school in de twintiger- en dertiger jaren. Hij was de eerste, die zich in Vlaardin- gen ging bezig houden met de nazorg van zijn pupillen. Die nazorg bestond hierin, dat hij een werkplaats inrichtte waar o.a. bezems en borstels gemaakt werden. Zijn pupillen gingen dan zelf de boer op om de spullen aan de man te brengen. Later kwam daar de weefkamer bij, waar de meest fraaie produkten werden vervaardigd. Voor de verkoop van de weefpro- dukten werd zelfs een winkel ingericht. Er werd met zoveel enthousiasme geweefd, dat alras bleek dat de markt voor dit soort -produkten veel te klein was. Boven dien was ook het bepalen van de verkoopsprijs geen eenvoudige zaak. Het kon op de duur dan ook niet uitblijven, dat de weefkamer moest verdwijnen. Iets wat wij nog betreu ren. Maar er was eenvoudigweg geen markt. Om te voorkomen met enorme voorraden te komen zitten moest men wel tot likwidatie besluiten. Herman Frantsen is in feite de grondlegger geweest van wat nu is geworden het toeleveringsbedrijf Vlaardingen, waar dan nu de pupil len, die in de Frantsenhuizen wonen werken. Hij begreep, dat ook de geestelijk gehandicapten niet ge diend is met niets doen. Zijn grote verdienste is, dat hij hierin verande ring heeft gebracht. Met recht een pionier dus. Over de Herman Frantsenhuizen hadden we een gesprek met de heer G. Burger, voorzitter van de Stich ting die ze exploiteert. Wat is de opzet van deze tehuizen. De heer Burger: „De naam zegt het al. Geestelijk gehandicapten worden in deze tehuizen gehuisvest. Het is wel zo, dat deze tehuizen de naam kunnen dragen van gezinsvervan gende tehuizen. De bedoeling is niet, dat hier pupillen verpleegd worden, daarvoor zijn weer heel andere inrichtingen De pupillen moeten niet een te grote handicap hebben, want dan is het niet mogelijk ze op te nemen. Ze moeten bijv. ook kunnen werken. Wat ze dan doen bij bijv. het Toeleveringsbedrijf Vlaar dingen of de plantsoenendienst". Voorzien deze tehuizen in een behoefte? De heer Burger: „Ont- Als je hier geen goede nachtrust vindt. Nu nog een bouwval. Straks een modern ingericht derde tehuis. Ook de keukens van de tehuize Heggeman in aktie. zettend. Stel eens voor, dat die tehuizen er niet waren. Dikwijls hebben de pupillen geen ouders meer. Waar zouden ze naar toe moeten. Wat zou er van ze terecht komen. Hoe dat vroeger allemaal gegaan is, is voor mij een raadsel". Zijn ze tevreden met het werk wat ze doen? Zegt de heer Burger: ,,Ja zeer tevreden. Ze voelen zich bij de mogen gezien worden. Hier mej. J. maatschappij betrokken. Ze komen met een loonzakje thuis, dat geeft ze zelfvertrouwen. Ze weten, dat ze nuttig bezig zijn Naast hun werk hebben ze ook de nodige ontspanning. De heer Burger: „In de eerste plaats volgen ze lessen in bewegingsleer bij mevrouw Kas- sels. Onvoorstelbaar wat deze weet We schreven reeds, dat het nieuwe huis ongeveer 3,5 ton gaat kosten. Een fors bedrag, dat bijna bij elkaar gekregen is door het sluiten van een hypotheek en de opbrengst van een aantal akties. Vlaardingen kan voor zijn geestelijk gehandicapte medemens wat doen. Volgende week wordt er een lijsten- collecte gehouden. Laten we er toch vooral aan denken die collectant niet met lege handen weg te sturen. Met zijn allen zijn we gewoonweg veiplicht om te geven. Er is op het ogenblik ook een loterij gaande, die prima loopt. Wil men loten hebben dan kan men contact opnemen met het eerste Herman Frantsenhuis, Schiedamseweg 98, telefoon 353934 of met het tweede, Schiedamseweg 129, telefoon 348775. De loten kosten een gulden. Zorg ervoor dat de loten de deur uitstromen. Vlaardingen moet zorgen, dat het laatste duwtje voor het derde tehuis een flinke duw wordt. w Wf Voorzitter, de heer G. Burger, en mej. A. Bos, hoofd van het tweede Herman Frantsenhuis. In deze woonruimte is het goed toeven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 26