3 maanden gratis „Project Ghana" wordt u in de Grote Kerk nader gebracht gf! J.vanURKN.v. A. C. J. SCHEFFERS DAM 35 Boederij „Landvreugde" Voor het publiek gesloten unieke GRATIS lescursus. Keus uit meer dan 150 instrumen ten. Huur met recht van koop. vanaf 26.- per maand. &>yé sSl mk ik GEEN OSSEN IV3AAR EZELS... PIONIERSWERK... Zondag bijzondere dienst m.m.v. SPECIAAL ONTWERP... WAAR 'T OM GAAT... Caroline v. Hemert en Aad v. d. Hoeven Zondag a.s. heeft in de Grote I Kerk een bijzondere dienst plaats. Bijzonder omdat daar aan Caroline van Hemert en Aad v.d. Hoeven hun muzikale medewerking verlenen. Maar ook, omdat dit een kerkdienst is, georganiseerd door Schie damse jongeren. En waarbij de bekende ds. G. T. Torenvliet uw aandacht zal vestigen op het „Project Ghana". HST NIEUWE STADSBLAD - PAG 12 - VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1971 Onder toezicht van Karei Rig- ters wordt hier het katoen geplukt... Westersingel 42-44, R dam tel. (0101-363500 BANKETBAKKERIJ Het luiste adres Géón filialen - Tel. 267823 In verband met besloten fees- tiviteiten is Groenoord 11 september, 18 september, 25 september en 20 oktober De beheerder: P. Leermakers. ELECTRONISCHE ORGELS vanaf 450.- Zelf orgel spelen? Op de nieuwe Solina? U speelt Uw eerste melodie binnen het half uur met onze Vrijdagavond koopavond van 7 tot 9 uur. In het kort weergegeven lijkt dit allemaal zo gemakkelijk. Dankzij de steun van niet te vergeten in de eerste plaats zijn vrouw, enkele Amerikaanse vrijwilligers en Gha- nese assistenten kan dit allemaal in dat land gebeuren, omdat o.m. het Hervormd werelddiakonaat dit pro- 5 In Ghana gebruikt Karei Rigters geen buffels als lastdieren, doch ezels. Deze zijn goedkoper, sterk en werken hard... ontwikkelingshulp zijn steentje bij kan dragen. Maar dit werk moet verder uitge dragen worden. Er moet in Ghana nog meer gebeuren. De mogelijk heden zijn er. Denkt u maar eens aan de katoenteelt, die wel bekend was in de omliggende landen, vroeger Franse koloniën, echter niet hier. De speciale ploegjes worden niet door de duurdere ossen, maar de ezels getrokken. Omdat de regering van Ghana wat in de kantoenteelt zag, hielp Karei Rigters de Kusasis niet alleen door hun zijn vertrouwen te schenken. Doch bovendien door het geven van voorlichting over de nieuwe verbouwing. Het gebruik van de kunstmest en de bestrijdings middelen, die zij van de Franse kantoenmaatschappij tegen betaling konden krijgen. ject steunt. Waardoor het harde leven van de medemens, uw naaste, draaglijker wordt. Je moet er alleen maar voor open staan. Ds. Torenvliet zal het ongetwijfeld lukken uw ogen voor deze ontwik kelingshulp te openen. Mocht u beslist niet in de gelegen heid zijn a.s. zondagavond deze bijzondere kerkdienst in de Grote Kerk bij te wonen, och, denkt u dan aan het gironummer 8685 van de Generale Diakonale Raad te Utrecht. Wél op het strookje zetten: t.b.v. „Werelddiakonaat Binnenkort krijgen de kinderen op de zondagsscholen ook de gelegen heid iets voor het „Project Ghana" te doen... M.W.-S. Waar de jonge Nederlandse land bouwkundige Karei Rigters werkt in opdracht van het Werelddiakonaat van de Hervormde Kerk. Met de bedoeling de boeren van Garu in Noord-Ghana bidwijs te maken bij de bewerking van hun vruchtbare grond. Die goud op kan leveren bij wijze van spreken, als men die grond maar op de juiste manier behandelt. Twee jonge Schiedammers, Aad Moerman en Gerrit v.d. Sloot hebben zich hier speciaal voor ingezet. Met als doel Karei Rigters financieel te steunen. Want u be grijpt, dat hier geld voor nodig is. Heel veel geld zelfs. Dat er kómt als u maar weet dat het verantwoord uitgegeven wordt. Dat zal u overigens allemaal wel duidelijk worden als ds. Torenvliet hier zondagavond over spreekt. Te uwer informatie even een kleine toelichting... De Kusasis, meest eenvoudige boe ren in de stre'ek waar het landbouw kundig proefstation van Karei Rig ters staat, werkten voor zijn komst aldaar de grond los met slechts een pikhouweel. Een bijzonder zwaar werk, zonder voldoende effect. Door deze behandeling immers was het zaaigoed niet in staat om goed tot ontwikkeling te komen. Met het gevolg dat de oogst in het begin stadium al gedoemd was verloren te gaan. Daar moest een einde aan komen. Karei Rigters liet ploegen maken zonder ingewikkelde tech nische toepassingen. Heel gewone, zoals de Nederlandse boer die gebruikt. Een ploeg geheel aangepast aan de kennis van de bevolking. Er werd over gewikt en gewogen. Er kwamen diverse besprekingen en uiteindelijk schetsen aan te pas. Totdat men dé ploeg meende gevonden te hebben, die hiervoor het meest in aanmerking kwam. Karei Rigters vond een Nederlandse Lanbouwwerktuigen-fabrikant be reid de ploegen tegen kostprijs te maken. Enthousiast deelde hij ze Hier ziet u een overzicht van de verschillende opslagplaatsen. Op de voorgrond een mestvaalt... Let u eens op één van de beschadigde daken. uit. Benieuwd hoe het nu allemaal gaan zou... Helemaal tégen de draad in! Want men het die attributen staan en bewerkte het land op de oude, dus minder produktieve wijze. Karei Rigters, een beetje in paniek geraakt, besprak dit met ds. Bols, die een zendingspost leidt in Garu. Deze kwam met het voorstel het eerst met de leden van zijn zendings post uit te proberen. Als voorbeeld voor de overige bevolking. Langzaam maar zeker kwam het gehele experiment op gang. Maar toen deed zich weer een nieuw probleem voor: men kwam nu nl. ploegen tekort... Ontbrekend materiaal dus om die kostbare grond te bewerken en een stijging van de oogst. Wat men nog nooit meegemaakt had, gebeurde nu: er ontstond al gauw bij verschil lende boeren een overschot, die kon worden verkocht. Met ook daar weer een nieuw probleem aan verbonden: want waar moesten die overschotten worden opgeslagen? Karei Rigters liet zich niet in 't minst uit het veld slaan. Hij ontwierp doodgewoon een silo, goed maar ook goedkoop. Waarmede de bevolking het overigens niet meteen eens was. De leden van de Zendings post van ds. Bols, fungeerden weer als proefkonijnen. Met het resultaat, dat men nu van heinde en vei naar de landbouwverrichtingen in de landstreek Garu komt kijken. Nu wéét u waar het om gaat. Waar dit geld voor nodig is. Broodnodig. Schiedamse jongeren staan hier volledig achter. Een verhéugend feit, juist in deze tijd. Daarom een oproep het werk van Karei Rigters te steunen. Dit werk moet gesteund worden nu er succes geboekt wordt en men aan deze

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 12