Vluchtige ontmoeting met JOKE MEEDER De Schalkjes: Rectificatie 1 Schiedamse hoboïste met internationale faam Ballonvaart voor het invaliden-clubhuis START VANAF DE WIELERBAAN Wij blijven doorvechten en doorgaan Vredesweek en G.J.V. ,Oost' Denkt u aan de Siso-bazar? ,ESSI' TIEN JAAR STICHTING VOOR HUISHOUDELIJKE ËN GEZINSVOORLICHTING SCHIEDAM' Als een dwarrelend blad in deze mooie herfstdagen staat ze ineens voor me: ranke Joke Meeder. Draagster van een heel bekend Schiedamse naam. Nu met een klinkende naam als hoboi'ste zowel in het éigen als in het buitenland. Een wens die 14 jaar geleden in vervulling ging. Een paar jaar heb ik niets van haar gehoord. Zij ging voor studie naar Detmold, naar Trondheim. Later naar Oslo, waar zij bij de Opera als soliste optrad. Maar het heimwee werd haar de baas. OP TOURNEE ITALIË Dr. F. Quispel Praktijk hervat Dr. G. H. JONKERS, GEEN SPREEKUUR HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 3 - WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1971 Verbintenissen bij het Opera Forum in Enschede, het Philharmonisch Orkest. Later weer bij het Overijssels Philharmonisch orkest. Daar tussen door zelf een trio gehad met een fagottist en een klarinettist. Een radio-opname bij de V.P.R.O. Ook in Duitsland met dat Trio een concert gegeven. Ergens is zij op een plaat te beluisteren bij de vertolking van de Achtste en Negende Symfonie van Beethoven. Nu staan er straks een reeks van opnamen van Haydn's Symfonieën op het programma onder leiding van de wereldberoemde dirigent Antai Dorati. Op 1 oktober a.s. gaat ze met het Verlof monia Hungarica-orkest op toernee door Zwitserland. Joke vindt het een orkest met uitermate veel kwaliteiten. Het bestaat uit 90 man en vluchtte destijds in 1956 uit Hongarije. Waar het dienstwoningen voor de orkestleden in Duitsland heeft. Joke is in het gelukkige bezit van een tweekamerflat in Marl, Westfalen. Van daaruit vertrekt men op 1 oktober via Bazel, Bern, Lausanne en Luzern om in Zwitserland een reeks concerten te geven. Vermoei end soms, omdat er praktisch geen enkele rustdag tussen zit. Maar het is wel de verwezenlijking van haar Recente foto van hoboi'ste Joke Meeder. dromen. Want hiervoor heeft Joke Meeder (een nichtje van organist Stef) destijds alle offers gebracht en met ijzeren wil de zware studie afge maakt. Dit orkest is het helemaal voor haar. Voor opera's heeft ze geen interesse. In het voorjaar gaan ze naar Italië. Veel reizen en trekken dus. Heel veel optreden. In haar groene coltrui, geruite pantalon en kort modieus suède jasje (maat 36! praat zij hier ongedwongen over. Een beetje tijd nood, want even overwippen naar Schiedam betekent bezoekjes af leggen. Schiedam is zij beslist niet vergeten. Marl in Westfalen is niet zo ver weg. Als ze weer weggedwarreld is, zet ik in gedachten de glazen in elkaar. Hetgeen huishoudelijk helemaal niet hoort. Maar tenslotte stapt er niet elke dag een beroemde stadgenote je flatje binnen! Fijn voor haar ouders, fijn voor haar zelf. Al zal Joke, als zij dit in Duitsland leest vóór haar toernee alleen maar verwonderd haar wenk brauwen optrekken. Zij wilde toch immers hoboi'ste worden? Joke: fijn dat je zoveel succes hebt. Ik houd me aanbevolen voor af en toe een ,,ansichie". En als het effe kan: graag een plaat... Tot ziens! M. B/.-S. Het is door Rietje Konings op 11 september j.l. al aangekondigd: de aktie voor het invaliden-clubhuis voor alle gezindten gaat gewoon door... Voor zaterdagmiddag a.s. staat een ballonvaart op het programma. Iets geheel nieuws en daardoor specta culair voor Schiedam en omstreken. Op de Wielerbaan in het Harga- complex. Wie de ballon zal „bemanden is tot nu toe nog onbekend: of het echtpaar Boesman of een Belgische ballonvaarder. Het uur van opstijging ligt tussen 4 en 6 uur. Toegangsprijs volwasse nen: fl,~, kinderen tot 10 jaar twee kwartjes... De ballonvaart dateert uit 1634. Toen werd hiervoor de grondslag gelegd door twee papierfabrikanten, die in 1783 een hete luchtballon bouwden welke hun naam kreeg. De ballon heeft door de jaren heen een belangrijke rol gespeeld in de geschiedenis. Vroeger bestond hij uit papier en papier-maché en werd gestookt met stro en lampen. Een zeer brandbare toestand. Tegen woordig bestaat het materiaal uit onbrandbare kunststof en wordt gestookt met propaangas. Geleverd door de Nederlandse Maatschappij voor Petroleumgassen „Benegas" N.V., waarvan de enige depothouder in onze stad is de heer Verlinde van „Waar 't Wiel Draait" op de Hoogstraat. De weersomstandigheden zijn be palend voor het slagen en het maken van een „vaart". Indien de wind- rifchting ongunstig is voor het maken van een vrije vaart, zal men een kabelopstijging realiseren. Hoe het weer ook uitpakt: bij de opstijging bent u er allemaal bij! En Schiedam Telefoon 26 47 8 i De vergadering op 15 september in Utrecht heeft niets opgeleverd. Het besluit van de Staatssecretaris moet de Kamers nog passeren, maar we kregen geen enkele hoop, dat er ooit iets veranderd zou kunnen worden. Het is allemaal zo triest, als al het werk dat we hier doen en gedaan hebben, wordt afgedaan met: „Die naailessen en kooklessen, dat is uit de tijd! Net of koken en naaien ooit uit de tijd zou raken' Zet u uw man en kinderen maar eens geen lekkere maaltijd voor! We kunnen ons niet voorstellen, dat zoiets uit de tijd kan raken! En ook het naaien! Wat is er belangrijker voor een goed sluitend huishoudbudget, dan een vrouw, die goed naaien kan! Wat is het toch fijn, om uit een klein lapje nog een leuk jurkje of broekje voor uw kinderen te toveren! Wanneer de mogelijkheid van onze cursussen wegvalt, is dat voor velen een teruggaan naar de confectie, die prima kan passen, maar ook net zo vaak mankementjes ver toont, eenvoudigweg omdat het niet op uw figuur gemaakt is! Kent u iemand, die ook maar de geringste invloed uit zou kunnen oefenen op een blijven voortbe staan van ons werk, verzuimt u dan niet, om er werk van te maken. De ballon zoals u hem zaterdag middag op de Wielerbaan kunt aanschouwen. voor dat spectaculaire klapstuk. En voor de opbrengst hiervan voor het doel, dat Rietje Konings zich voor ogen gesteld heeft: de bouw van dat clubhuis. Laat daar zaterdagmiddag uw gul dentje ook bij zijn! vrouwenarts te Schiedam Oogarts Vrijdag 24 en maandag 25 september Overal in het land doet men pogingen. Laten we ons later niet kunnen verwijten dit lijdzaam over ons te hebben laten komen. Onze gemeente staat zeer welwil lend tegenover ons werk, daar zijn we erg dankbaar voor. En we blijven doorvechten en proberen wat er nog te bereiken valt. Tot januari lopen alle cursussen gewoon door. U kunt zich nog voor verschillende cursussen op geven, o.a. Koken, Gast en Gast vrouw/Gastheer, Uiterlijke Ver zorging en Bloemschikken. Vergeet u ook vooral de consu menten-voorlichting niet. U kunt nu nog raad bij ons krijgen over alles wat u zich wilt aanschaffen op huishoudelijk gebied. Komt u bij ons langs op Korte Dam 5 of belt u ons op no. 264781. Tot ziens! Men schrijft ons: Naar aanleiding van de Vredesweek organiseert G.J.V. Oost op vrijdag 24 september a.s. een film en voorlichtingsavond over Amnesty International. Amnesty International is een organi satie die probeert d.m.v. kaarten schrijven en adoptiegroepen poli tieke gevangenen, die omdat ze hun mening geuit hebben in de gevange nis zitten, vrij te krijgen. Sinds 1961 werkt Amnesty International voor de vrijheid van meningsuiting op politiek en godsdienstig gebied. Strikt onpartijdig worden er gevan genen geholpen, wat de inhoud van hun overtuiging ook is en in welk land ze ook worden vastgehouden. Om door Amnesty International geadopteerd te worden mag de gevangene beslist geen geweld ge bruikt hebben. G.J.V. Oost wil in de Vredesweek 3 politieke gevangenen adopteren. De consequentie van deze adoptatie is dat er 350 gulden bijeen gebracht moet worden voor de eerste levens behoeften (voedsel, kleding, huur) van de gevangene en voor zijn gezin, dat omdat de vader gevangen zit meestal in grote armoede leeft. U heeft' nu de gelegenheid om daadwerkelijk mee te helpen aan een stukje vredeswerk. Komt a.s. vrijdagavond naar de Oosterkerk (Rotterdamsedijk 291) waar de film en voorlichtingsavond gehouden wordt. De avond begint om acht uur en de toegang is gratis. Doet u mee? C.J.V. „oost'jlnformatie Centrum Rotterdamsedijk 293 Schiedam. De Eerste Schiedamse Suède Indus trie, beter bekend als „E.S.S.I." van de Grote Markt 6 viert op zaterdag 25 september het feit, dat tien jaar geleden dit bedrijf werd opgericht. Ter gelegenheid daarvan houdt het echtpaar M. C. Clarijs en echtgenote van 16-18 uur een receptie voor de zakenrelaties en de vele klanten in al die jaren verworven. Proficiat en nog heel 'veel goede jaren. Het is bijzonder vriendelijk van de redaktie van Het Nieuwe Stadsblad om van de knullen die bij Bad Groenoord een meisjesfiets gapten te veronderstellen dat het „een (misplaatste) grap" betrof! Ik sta niet achter dit soort humor Als jochies uit de lagere klassen op de middelbare school aan brommers van oudere leerlingen knoeien, er de remkabel half van dóórknippen, de benzinetank leeg laten lopen, de koplamp mollen kan ik de vrolijke pret daarvan niet mee-voelen. Integendeel! Ik ben in staat om die oudere leerlingen het advies te geven: Probeer zo'n rot-ventje te grijpen en geef hem een pak slaag dat hij verdient. Nee, brave mensen, natuurlijk mogen we het recht niet in eigen hand nemen, geen kwaad met kwaad vergelden en preek nog maar een beetje voort... maar als „de Overheid" (in casu de leiding van de school) aan dit soort vandalisme bovendien ontzettend gevaarlijk - geen eind kan maken, doe het dan toch maar zélf. Ik weet dat ik hier kwaadaardig zit te stoken, maar het gebrek aan gezag dat we alom waarnemen vraagt om, nee GILT om „DOE HET ZEL VERS". In Eindhoven is naast de tirannie van de „Rode Terreur"een Blauwe Terreur" ontstaan. Mariniers maken daadwerkelijk een eind aan wat zij terecht als onduldbare wantoestand zien. Vóór de overheid tegen deze eigengereide zelf-rechters een vuist opheft, kunnen ze beter, MOETEN ze die vuist eerst gebruiken tegen overtreders, tegen misselijke elementen. Nederland vraagt langzamer hand om een sterke arm.. Griezelige stelling, maar verdomme! Weet u iets beters? Ik pas voor de tirannie van onverantwoordelijke, anarchistische, alternatieve grappenmakers SEBASTIAAN buiten bezwaar van de redaktionele kas Plons... Plons! Onder deze titel verscheen hier het verhaal van een heftruc-bestuurder, die vergeefs trachtte een ton te redden die naar de Lange Haven rolde. Om dit verhaal wat bloemrijk te maken veronderstelde ik dat deze voorheftruc-bestuurder een „mens- en drank-minnend man zou zijn... En ik veronderstelde ook dat zijn baas over het verlies van zijn voorheftrac wel enige krachttermen zou bezigen. Noem het „dichterlijke vrijheid", noem het gestonken en gelogen", maar ga er niet die baas en ook niet die bestuurder mee lopen vervelen. Het incident is af en voorbij. Baas en bestuurder zijn eerzame lieden, zij lezen trouw dit blad. Het heeft daarom geen enkele zin mijn artikel nog eens extra met een tikkeltje leedvermaak of niet soms? - onder hun aandacht te brengen. Kortom, lieve lezers: niet blijven drammen! SEBASTIAAN Vanmorgen om 11 uur is de Siso-bazar in de Sporthal „Margriet" geopend. Vanavond, maar ook mor genavond kunt u er van 7-10 uur, doch ook in de middaguren van 2-5 .uuf tóreeht, Altijd dóen, want er is zoveel te beleven. Zoveel te winnen. Zoveel te koop. Vooral het Rad van Avontuur draait op volle toeren. En... u kunt fijn uitrusten en van lekkere hapjes en drankjes genieten. Allemaal voor het goede doel: de bouw van de nieuwe Gereformeerde kerk in Kethel. De kerk van ds. Schuring!. 1 ij

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 3