EEN HALVE EEUW BESCHERMING VAN DIEREN IN SCHIEDAM BALLY A. C J. SCHEFFERS DAM 35 Schoenen hex, kenmerk hivecCitelt van Dalen ^Schcec. TOEKOMSTPLANNEN... Een kleine zwart-wit gevlekte kater hapt gulzig uit de kom met brokken voor zijn kleine neus neergezet in het brandschone, maar stokoude hok in het dierentehuis. Eens een abattoir. Met verschrikte ogen heeft hij eerst naar de flitslampjes van onze fotograaf gekeken. Zich daarna nonchalant tegoed gedaan aan de service van dit huis. Het diertje ziet er keurig verzorgd uit, is nog erg jong. De bezitters van dit kleine weglopertje, gevonden door Maija de Bruyn en Lya Verhoev, mogen deze foto als herinnering aan dit avontuur maandag bij ons op de krant afhalen. VAN PAND NAAR PAND... GEEN BLOEMEN... HOOGTEPUNTEN... REEKS VAN AKTIES... AFRICHTING... SLECHTS 1 PROCENT... - HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 3 - VRIJDAG 29 OKTOBER 1971 <■- r - 'Ml'» - I t I I I - BANKETBAKKERIJ Het juiste adres Geen filialen - Tel. 267823 Voorzitter J. B. Renskers links en inspecteur-penningmeester C. Spermon. Op de achtergrond het bejaarde bestuurslid, de heer A Bronwasser. nummer t.n.v. de penningmeester is 216407. En... u kunt ook een vrije en blije donateur worden! Terugziende op vijftig jaar dieren bescherming betekent dit een col lecte-begin in 1938 met een op brengst van f 100,-. Nu, in 1971 een bedrag van f7100,-. Heeft beslist iets met het jubileumjaar te maken. Men heeft een groots dierencongres in de aula van het Stedelijk Museum gehad. De Zilvervloot- en de Red- dingboei-akties. De invoering van de dieren-E.H.B.O. o.l.v. de dierenarts J. J. de Kaper. De stand op de Inhabé '71, allemaal éigen werk, een grote trekpleister. Een heel goede samenwerking met het gemeente-bestuur, de gemeente politie. Nog even dit: de heer C. Spermon viert op maandag 1 november een klein lustrumpje; hij is dan tien jaar inspecteur. Papier bij balen opgehaald... Wijlen de heer J. C. van Melis organiseerde een grootse gecostumeerde honde show aan de Vlaardingerdijk. De K.W.-mars stond dit jaar in het teken van het gouden jubileum. „Verdwaalde" honden of katten kunnen straks bij de eigenaars teruggebracht worden als ze „ge- Marja en Lya vonden hem op de kruising Westvest/Vlaardingerdijk bij de molen. Dachten direct aan de St. Annazusterstraat en kwamen hem brengen. Een geste, die de voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren afd. Schiedam, niet onbeloond wilde laten in dit jubileumjaar en de meisjes gingen dan ook met een fraaie balpen naar huis... Dan zijn we meteen waar we zijn moeten. Want op maandag 1 novem ber a.s. schudt het bestuur van bovengenoemde vereniging alle zor gen voor een dag van zich af om feestelijk het glas te heffen op 50 jaar op de bres staan voor de bescherming van het dier. In het eigen huis, in tegenwoordig heid van voorzitter J. B. Renskers, inspecteur en penningmeester C. Spermon en een van de oudste bestuursleden (30 jaar penning meester geweestde heer Bron wasser, 79 jaar hebben we een duik in het verleden genomen. Vijftig jaar dierenbescherming in Schiedam. De allereerste notulen en de namen van de mensen van het allereerste uur zijn onvindbaar. Hun werk, hun idealisme heeft echter weerklank gevonden. Dat is wel het allerbelangrijkste. Op 1 november 1921 werd de afdeling opgericht. Een heel schuch ter begin in een oud pandje aan het Oude Kerkhof, eveneens dat van het Broersvest 173 door slopershanden geveld. In het prille begin was er geen verblijf voor de dieren. Daar ontfermden de leden zich wel over... Ware dierenliefhebbers hadden een comité in het leven geroepen, dat verschillende akties voerde. Het oude abattoir in de St. Annazuster straat werd drastisch verbouwd dankzij de subsidie van de gemeente. Handige leden staken de handen uit de mouwen. Hetgeen NU nog gebeurt. Alleen heeft het zo weinig zin, want de muren blijven werken. Alle uren van arbeid hieraan gegeven zijn eigenlijk weggegooid geld. Maar zolang men hier zit, moet het schoon zijn. Stokoud is dit pand, maar onblusbaar het vuur, dat in de leden leeft om het zo gerieflijk mogelijk te houden. Weet u, daarom is het zo geweldig als u a.s. maandag inplaats van het toepasselijk „bloemetje" in „De Amstelbron" dat geld daarvoor per giro overmaakt. Of dat giro-biljetje, ingevuld en wel in een envelop meeneemt en het met uw geluk wensen aanbiedt aan het bestuur bestaande uit voorzitter J. B. Rens kers, secretaresse mej. M. F. E. Reuvers en de onvolprezen penning meester en inspecteur C. Spermon tijdens de receptie aanbiedt. Bloe men verwelken, maar dat geld helpt het bedrag voor het nieuwe tehuis verstevigen. Ik geef in een moeite door een stevige knipoog naar de volkstuin ders van „Thurlede" en de „Vijfslui zen". Geweldige bloemenschiksters hebben ze daar. En laten we nu maar heel eerlijk zijn, een receptie zonder een bloemstukje is toch maar een kale bedoening. Net zo kaal als het dierentehuis in al zijn oudheid is! Kris-kras grasduinend door diverse aantekeningen kent deze vereniging natuurlijk hoogtepunten. Om te beginnen de officiële opening door het ere-lid, oud-burgemeester mr. J. W. Peek op 14 december 1957 van het dierentehuis aan de St. Anna zusterstraat. Het woord asiel klinkt zo naar. De politiehond Presto verleende hieraan zijn volle mede werking. In hondetaai heeft hij toen te kennen gegeven, dat hij wel akkoord ging met deze behuizing. Een gebouwtje, waarin het kantoor gevestigd is met als de tegenwoor dige beheerder, de heer Egge Boer- ma. De alom bekende wachtkamer voor het dierenspreekuur van wijlen dokter J. Voogt. De man met een bijzonder warm hart voor de dieren. Zijn naam büjft onverbreekbaar aan dit dierentehuis verbonden. Oorspronkelijk werd het ingesteld voor on- of minvermogenden. Maar wat kwam daar de laatste jaren van terecht? Dat spreekuur kómt terug, dat kunnen we u wel verklappen. Maar dan op een geheel andere basis. Er kwam een aktie „Paardestal" voor de bewoners van het woon wagenkamp aan de Buitenhavenweg. Die stal verhuisde in 1955 naar de Oude dijk. Er kwam in 1962 een controle op de trekhonden. De Dierenwet werd van kracht. Heel veel leed werd verzacht of voorkomen. Inspecteur Spermon staat ten alle tijde voor het dier in nood klaar. Maar hij krijgt eerdaags versterking door bijv. de invoering van de weekend-dienst Nog nooit heeft men een vergeefs beroep op een dier in nood gedaan. Als een zwerfkat echter al een paar dagen in de omgeving gesignaleerd is, voelt u zich dan niet geroepen hulp in te roepen in de late avonduren. Een heel goede samenwerking bestaat er gelukkig altijd met de politie. Hier neemt inspecteur Spermon een gewonde zwaan in bescherming. merkt" zijn. Bij de katten vermoe delijk naar Zweeds voorbeeld in de hes. Dit op voorstel van een ijverig lid, mevrouw Bordewijk. Maar dit valt allemaal onder de toekomst plannen. Realiteit is, dat men hard werkt aan de verwezenlijking van het nieuwe dierentehuis. Met mogelijk de kans op een streektehuis. Als het maar goed is. Als men tezamen maar meer voor het dier kan doen. Maar eerst het glas feestelijk geheven op dit feest maandagmiddag. Proficiat aktief bestuur! Proficiat mensen, die zovele jaren belangeloos hun medewerking aan deze vereni ging hebben gegeven. Ik denk daarbij aan hoofdinspecteur H. Wil- lems van Beveren. NU kunnen alleen katten in pension gegeven worden, de blaffers moeten nog even geduld hebben. Zij verblij ven er alleen bij hoge uitzondering. Of als, zoals helaas nog dl te vaak voorkomt, honden op de weg gezet worden... M.W.-S. De kleine zwart-wit gevlekte kater overpeinzend hoe het nu komt dat hij in een hokje van het dierentehuis verzeild is geraakt. Maar u ziet het: er werd direct goed voor hem gezorgd. Liever is hij natuurlijk in eigen omgeving. Van wie is dit kleine ding? Een oude foto, genomen in het pand aan de Broersvest. Wach ten tot het belletje voor dokter Voogt gaat... Een wagenverhuurder was erop attent gemaakt, dat een van zijn paarden er niet zo best aan toe was. Hij werd toch voor een bruidskoets gespannen en tot grote schrik van de charmante bruid afgespannen door wijlen inspecteur Kreuger, omdat hij mank liep. Troost u, dat bruidje is met haar bruidegom op het stadhuis beland. Echter wel door een kwiek paard gereden! Men is eigenlijk nooit echt gerust over de dieren, die optreden in een circus. Hoe worden die dieren afgericht? Men is er nooit bij. Maar er komt subiet controle, als een circus in onze stad zijn tenten opslaat. Nu het weer kouder wordt, strooit men extra stukjes brood en korstjes kaas voor onze gevederde vriendjes. De eenden in de plantsoenen eisen hun maaltjes zelf wel op. Vriest het straks hard, dan komen de mannen van de Dierenbescher ming in het geweer. Dan snijden ze eindeloos stukjes brood en worden die op plekken gestrooid, waar praktisch geen mensen in die kou komen. Teamwork in de beste zin van het woord. Deze vereniging telt een 800 a 900 leden. Slechts één procent van onze inwoners. En dat terwijl er zoveel dierenliefhebbers zijn. Zij weten natuurlijk het gironummer niet. Zij weten bovendien niet, dat het lidmaatschap slechts f 7,50 per jaar bedraagt en dat men dan ook het maandblad krijgt toegestuurd. Mej. Reuvers aan de Parkweg 249 zal u graag als lid inschrijven. Het giro-

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 3