[informatief KOMENDE MA4ND onder ons DE GEEST MAAKT LEVEND spreekuren adressen DE HEILIGE DOOP: HEILIGE COMMUNIE THUIS: HUWELIJKSSLUITING: UITVAART EN BEGRAFENIS: GEBOUW HAVENKERK OVERPEINZINGEN VAN EEN 80-JARIGE GEDOOPT KOREN BLOEIEN HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 5 - VRIJDAG 29 OKTOBER 1971 i\\ VXL t ft s binnenstadsblad 29 OKTOBER 1971, Nr. 11 Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke binnenstads parochie: Sint Liduina - O.L.Vr. Rozenkrans, Schiedam. Redactie-adres: Singel 104, Schiedam. Onze bisschoppen hebben meermalen het verlangen uitgesproken, dat vooral de pries ters in het parochie-pastoraat zouden trach ten de gedachten van het tweede Vaticaans Concilie en van het Nederlands Pastoraal Concilie ingang te doen vinden bij de gelovigen. Dit is geen gemakkelijke opdracht gebleken. Geen zaak van louter verstandelijk inzicht, maar veel meer van diepgrijpende gevoeligheden. Mogelijk is dat uit te drukken met de termen rust en onrust. Er bestaat n.l. op het ogenblik een groep in de kerk, die naar een totaal ander beeld van die kerk wil. Zij wekken onrust. Zij willen die onrust ook, om zo het ontwikkelingsproces in kerk en maatschappij te versnellen. Onrust is volgens hen nodig om verstarring te voorkomen. Want „rust roest". Een andere groep ziet met heimwee terug naar het verleden. Dat was de tijd, waarin de kerk juist voor de rust opkwam en de berusting predikte. De traditionele vormen van geloofsbeleving zijn deze mensen uiterst dierbaar. Die boden houvast. Nu schijnt er maar weinig meer zeker te zijn. Het blijkt een kwestie van het hart te zijn, en dat verander je niet met alleen verstandelijke benadering. Mag ik toch iets in die richting wagen? Hier dan mijn stelling: de christelijke geest uit zich altijd binnen de mogelijkheden van de tijd en wordt er noodzakeüjk door beperkt. Ik ben tot deze gedachte gekomen na het heengaan in de laatste tijd van een aantal voortreffelijke mensen in onze pa rochiegemeenschap. Zij hebben op bijzon dere wijze hun gaven in dienst van kerk en charitas gesteld. Maar vandaag lijken hun verdiensten te verbleken door de beden kingen, die men nu heeft tegen de structuren, waarin zij werkten. Men ziet de geest waarmee gewerkt is niet los van het patroon, dat de tijd met zich bracht. Men moet altijd duidelijk onderscheid maken tussen de mentaliteit van geest en hart en de mogelijkheden, die het tijdsbeeld je gunnen. St. Paulus is een man geweest van geest en vuur, en toch is hij in zekere mate opgesloten gebleven in de maatschappelijke situaties van zijn tijd. Hij is nooit volledig uitgestegen boven bepaalde wanverhoudin gen tussen man en vrouw, tussen heer en slaaf. Op het graf van de enige Nederlandse paus, Adrianus de Zesde, staat een graf schrift, dat je zou kunnen vertalen met: „Helaas, voor het talent juist de allerbesten, maakt het een geweldig verschil, onder welke tijdsomstandigheden zij leven". Het tijdsbeeld is een lichaam, de geest moet het bezielen. Dat lichaam wordt gevormd door alles wat mensen denken en presteren. En wat is er al niet gedaan en totstand gebracht uit de gevoelens van de diepste religicusiteit! Maar de hoogste waarde wordt toch alleen toegekend aan de geest, van waaruit het is gegroeid. Veel van wat een bepaalde tijd heeft voortgebracht zal weer verloren gaan; maar het hart dat er achter geklopt heeft, blijft leven. Pastoor De commissie Maatschappelijk Welzijn wil de parochianen op vele manieren te hulp komen. Zijn er bejaarden voor wie een klusje aan hun huis bezwaarlijk is? Zijn er mensen, die niet weten, bij welke deskundige zij een advies kunnen inwinnen voor hun proble men? Vaak zal de maatschappelijk werkster u verder kunnen helpen. Maar als het om een klusje gaat, dat door jongeren verantwoord kan worden uitgevoerd, schrijft u dan even aan de heer Kloos, Westmolenstraat 25. Als het even kan, helpen wij u. Er zijn jonge mensen, die het plezierig vinden een bejaarde te helpen. Graag willen wij eens met u praten over de zin van de Doop anno 1971Dag en tijd voor de toediening van de Doop kunt u afspreken met uw priesters. Thuiszittende bejaarden kunnen ook als ze niet ziek zijn - thuis de Heilige Communie ontvangen. U kunt dit opnemen met ieder van uw priesters. Dan komt de gevraagde geestelijke het eens bij u thuis bespreken. De vorm van de plechtigheid, en plaats (kerk of kapel) en tijd, worden in samenspraak met u bepaald, en door de parochie-geeste lijken voor u geregeld. Dag en tijd van „aantekenen" graag enige tijd tevoren afspreken. Wanneer er in de kring van uw dierbaren een sterfgeval is, neemt u dan zo spoedig mogelijk kontakt op met pastorie Singel 104 (tel. 268228). Wij regelen met u tijd, plaats en liturgische verzorging van deze dienst. Naast de Singelkerk kunnen we beschikken over de kapel van de Dr. Nolet Stichting, en na overleg eventueel over de Liduina- Kapel. Sint Jan de Doper (detail preekstoel Havenkerk) In de maand mei van dit jaar was de Havenkerk nog weer eens in het nieuws. Het Parochiebestuur had na een aantal gesprekken met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg kontakt gekregen met de particuliere „Nederlandse Monumenten Stichting". Met deze Stichting heeft het Parochiebestuur sindsdien een aantal gesprekken gehad in een bijzonder prettige sfeer. Van beide kanten was er de wil om dit bouwwerk te behouden voor deze en de volgende generatie Schie dammers. Bij overdracht van het kerk gebouw aan deze Stichting kwamen er ruimere mogelijkheden, kwam er een groter aantal zinvolle gebruiksdoeleinden binnen de gezichtskring. En die zijn nu eenmaal nodig, om een kostbaar pand verantwoord te exploiteren. Daarom heeft het Parochiebestuur het gebouw voor een symbolisch bedrag aan de Stichting aangeboden. Ook de z.g. dagpasto rie wordt aan de Stichting aangeboden, ondat men dan alleen mogelijkheden voor het geheel ziet. De Stichting heeft dit aanbod in principe aanvaard; nu overlegt zij opnieuw met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, al vorens het aanbod definitief te aanvaarden. Daarna zal de Stichting met het Parochie bestuur nog enkele details regelen. Het Parochiebestuur heeft gehandeld „be houdens goedkeuring van het Bisdom". Maar het bestuur meent deze goedkeuring te mogen verwachten, omdat ook het Bisdom prijs stelt op een oplossing, die aan de stad ten goede kan komen. In de eerstvolgende dagen en weken kunt u hierover in uw gewone kranten nadere informatie tegemoet zien. Het Parochiebestuur Als ik 's zondags, bijtijds, naar de Liduina- kapel ga voor de Heilige Mis van half 11, (speciaal bestemd voor „het westen" van onze parochie) dan treft het mij telkens weer, hoe anders vroeger alles was. IedeF koopt nu zijn (eenmalig) misboekje, neemt het kerkbericht mee in de vorm van „De Klok", en gaat naar zijn plaats. Of liever: je gaat zitten waar je wilt. Vroeger ging je naar de kerk, gewapend met een dik kerkboek. Daar stonden gebeden in, maar de meeste in het Latijn, met een gebrekkige Nederlandse vertaling er naast. Als kind ging je dan zitten op de plaats, die je ouders voor je hadden gekocht of gehuurd. Wasje rijk, dan zat je in de voorste banken; had je wat minder, dan bleef je ergens middenin de kerk; en helemaal achteraan in de kerk waren de z.g. „armenbanken". Daar mocht je dan voor niets zitten. Nu in deze tijd kan iedereen begrijpen, dat dit tekort deed aan mensen, die met een klein beetje geld hun eezin moesten onderhouden. Vroeger verdiende een arbeider hier niet veel. In mijn jeugd waren er in Schiedam nog veel branderijen en de lonen waren daar bijzonder laag. En de mensen hadden allemaal grote gezinnen. Geen wonder dan ook, dat er voor de kerk niet veel af kon. Nee, dan moet ik zeggen: deze tijd is in alle opzichten veel beter. Je ziet tegenwoordig geen kinderen meer, die er sjofel of haveloos bijlopen. Bij de ingang van de kapel zie je groepjes kinderen staan, die op het Valerius- koor zingen: allemaal even keurig gekleed. Het ontbreekt ze aan niets. Waar ik in het begin wat moeite mee gehad heb? Dat de kleding soms zo kort is. Maar ja, ik begrijp dat die moeite met mijn leeftijd samenhangt. Niemand let er meer op. Toen ik jong was, kwamen de halve kousjes in de mode; maar daar mocht je niet mee in de kerk komen. Mode komt en gaat, mode is betrekkelijk. De opwinding over sommige modes is bijna even betrekkelijk. Pastorie Singel 104, Schiedam, tel. 268228. Op weekdagen is er dagelijks wel een priester aanwezig: 's morgens van 9.30 tot 10.30; en 's avonds van 19.30 tot 20.00 uur. Voor andere tijden moogt u altijd een afspraak maken. Op vrijdagmorgen van 9.30 tot 10.00 uur in het klooster van de Broeders, Warande 155. De maatschappelijk werkster, mej. G. Hen- sen, houdt spreekuur: dinsdag en donderdag 's morgens van 9.00 tot 10.00 uur op adres: Wattstraat 74b, tel. 268949. Commissie Communicatie: p/a St. Liduina- straat 55a. Op de laatste dag van september is in de Dr. Nolet Stichting gedoopt: Jacob Adrianus, zoon van Carlos Muriel de los Rios en Christina Kouwenoord, van Anth. Muys- straat 21a. Op 26 september was in de kerk aan de Nolenslaan gedoopt zoon Patrick van Hubertus en Antonia Verwaijen-Delhez, van Hoogstraat 184b. Op 10 oktober heeft het echtpaar Adrianus en Veronique van 't Westende-van der Horst, uit Bolnes, hun dochtertje Corrine hier laten dopen. Op 16 oktober bracht een gelukkige familie Jos en Ineke van Geloven-Mouwens hun zoon Hubert naar de doopvont. Op 17 oktober is gedoopt Robienne van de familie Hendrik en Henriëtte Zij derhand-Duynstee van de Lange Kerkstraat 82, en op dezelfde dag en tijd Stephanus van de familie Stephanus en Petronella Peek-Duynstee van Turfsingel 49 in Gouda. Intussen was op 15 oktober in de Nolet gedoopt Hermina Maria van de familie Jacobus en Sacha Olga de Bruin-Frenay, Marconistraat 4b. En op 24 oktober weer in de Singelkerk Roland van de familie Theodorus en Gijsbertje Vester-'t Hart, van Lange Haven 14a. Aan al deze gezinnen een hartelijk proficiat! Hebt u er wel eens aan gedacht, hoe belangrijk het is, dat onze samenkomsten goed worden opgeluisterd met muziek en zang? En dat we die onder goede leiding met elkaar moeten uitvoeren? Hebt u een gewoon-goede stem? Wilt u samenwerken met anderen? Blijf dan niet voor de drempel staan. Kom bij uw herenkoor van de Singel meezingen. zult er zich thuis voelen. Verschillende mannen zijn meer dan 50 jaar lid geweest. Een teken dat het bij ons goed zingen en vertoeven is! Nieuwe leden (18 jaar en ouder) zijn van harte welkom. We vinden het jammer, dat er verschillende heren zijn, die lid waren van een koor en door allerlei omstandigheden nü geen lid meer zijn. Sommigen van hen komen als gasten meezingen. Heel fijn. Maar een vast lidmaatschap is toch veel beter. Enkele bezwaren zijn nu opgeheven: we repeteren nu niet meer in de school, we zitten nu dan op normale stoelen; we zingen vaak meer stemmig latijn en daarnaast bijna altijd gregoriaans. Neem een goed besluit en kom eens (en voorgoed). Repetities: Overschiesestraat 42 op dinsdag avond 20.1 5 uur. Secretaris: J. v. Koppen, Copernicusplein lb. Op zondag 31 oktober vieren we dit jaar Allerheiligen. In de Singelkerk te 9.45 latijnse Hoogmis door Herenkoor en Tiener koor samen. Te 11.15 komt het Jongeren koor van de St. Petrus MAVO uit Rotterdam een viering op het thema „Vrede" verzorgen. Met hun orkestje. 's Avonds sluiten we de Rozenkransmaand af met een Plechtig Lof te 18.30 uur. Alle kinderen die de lagere scholen bezoeken, worden uitgenodigd voor de processie en voor het versieren van de beeltenis met bloemen en kaarsen. Op dinsdag 2 november: Gedachtenis van alle overledenen (Allerzielen). Te 19.00 uur in de Singelkerk een mis voor onze overledenen. Het Herenkoor, voor de ge legenheid versterkt, zingt de Requiem van Don L. Perosi. Zondag 7 november: Sint Willibrord, Apos tel van Nederland, Patroon van onze Kerkprovincie. Donderdag 11 november: H. Martinus van Tours. Zaterdag 13 november: 19.00 uur: Em- maüs-mis, m.m.v. electr. orgel en drums. Zondag 21 november: Laatste zondag van het Kerkelijk Jaar. Feest van Christus, Koning van het heelal. Maandag 22 november: Sint Caecilia. Zondag 28 november: Eerste zondag van de Advent, Dinsdag 30 november: de H. Apostel Andreas. PREEKBEURTEN: Deze zijn voorlopig als volgt geregeld: 30/31 oktober Singel kapelaan F. Kempen, Kapel pastoor J. Laurent. 6/7 november Singel pastoor J. Laurent, Kapel kapelaan S. de Vette. 13/14 november Singel kapelaan S. de Vette, Kapel kapelaan F. Kempen. 20/21 november Singel kapelaan F. Kempen Kapel pastoor JLaurent. 27/28 november Singel pastoor J. Laurent, Kapel kapelaan S. de Vette. In de Singelkerk, Singel 114: 's Zaterdags: 19.00 uur (tienerkoor). 's Zondags: 8.30 (enkele nederl. liederen);, 9.45 (latijnse Hoogmis); 11.15 (tienerkoor); 17.30 (gelezen mis). (Op weekdagen: 8.45 en 19.00 uur; op vrijdag 7.30: 8.45 en 19.00 uur). In de Liduinakapel (Huize Frankeland), St. Liduinastraat 20: 's Zaterdags: 18.00 uur (gelezen mis). 's Zondags: 10.30 (nederl. door Valerius- koor); 11.45 (gelezen mis). (Op weekdagen: in de kapel van de Eerw. Broeders, Warande 155 te 9.00 uur). GASTKOREN: Op 31 oktober 11.15: Jongerenkoor Petrus MAVO. Op zondag 28 november komt de R.K. Gemengde Zangvereniging „Bel Canto" in de Singelkerk de mis van 11.15 opluisteren, met de Missa Brevis van W. A. Mozart.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 5