BALLY eurofsix 131122 Een brok Hosman- (comestibeles) historie op de Lange Haven SPREEKUUR P.v.d.A. Feest voor Spaland bewoners CO-OP opende 20e filiaal 75 jaar de speciaalzaak van Schiedam Mevrouw A. E. C. Crone-Venneman, kinderarts Schoenen héét kenmerk, otm, k,u/cLtite.li. van Dalen g'roersveet 33 Sckcedam. ALFONS EN WILLIBRORD ALS IN HET BUITENLAND RECEPTENBOEKEN A. C. J. SCHEFFERS DAM 35 EIGEN KOK HET PRILLE BEGIN De „Hosmannen" met een enorme populariteit specifiek op de „Inhabé" elk jaar zijn wel mannen van de daad. Heel sóber van het woord! Zo heel toevallig hoor je, dat deze zaak in 1896 aangeduid als de zaak voor de verkoop van „fijne vleeschwaren" eigenlijk 75 jaar bestaat. Geen receptie, geen bloemen. Gewoon tevreden zijn met wat er allemaal in die jaren, driekwart eeuw om het duidelijker te stellen, bereikt is daar op die Lange Haven. Met vaak een feeëriek verlichte gevel (zoals we op de Grote Markt ook ontdekt hebben, red)' flUHHB-. HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 3 - VRIJDAG 5 NOVEMBER 1971 i W 1 f 'l V - i Al- &A-.J ,u l..-, V De aparte wijn- en sherry-hoek in dit huis op de Lange Haven 3 Een delicatessenzaak van naam in onze stad. Daar was iedereen het toen al over eens. Met de prille aanzet tot de tegenwoordige zaak werd reeds in 1923 begonnen, toen naast de verkoop van al die fijne vleeswaren men zich voorzichtig toelegde op de verkoop van binnen- en buitenlandse kaassoorten, vlees- en visconserven, vruchten- en groen- tenconserven, chocolaterie, wijnen. De zaak, waarin nu een kapper gevestigd, werd te klein. Geen nood, het kapitale pand op- nummer 3 was te koop en bood zoveel meer mogelijkheden tot expansie. Nu, na 75 jaar, geheel benut. De oprichter kreeg vooral steun van zijn zesde zoon Louis en de tweede dochter Mies. Bartholemeus Bernar- dus trok zich met zijn echtgenote en beide dochters terug uit de zaak, waarna, deze werd voortgezet door zijn zoon Louis en zijn vrouw Maria van Gassel, helemaal uit Sevenum (Limburg). Ouderen onder ons kun nen zich hen nog wel herinneren. Niet zo'n gemakkelijke tijd, vooral niet in de oorlogsjaren. Maar daarna een geheel andere aanpak. Twee zoons, Alfons en Willibrord, bezéten van dit familiebedrijf, maak ten met spoed hun kostschooltijd af en kregen daarna hun kans. Zij waren het, die letterlijk alles aan durfden. Die Schiedam bidwijs maakten op het geëxperimenteer met allerlei potjes en blikjes uit vreemde verre landen voor buitenis sige culinaire hapjes. Waar men eerst terdege van overtuigd moest zijn! Maar wie weerstaat Willibrord als hij u laat keuren, zoals nu op het ogenblik in de zaak gebeurt? U krijgt de ragout voor uw pasteitjes warm mee naar huis. U kunt zalige toestanden meenemen voor een gezellig avondje, thuis. Of een heel speciaal etentje met goede vrienden. De telefoonjuffrouw zou zeggen: raadpleeg de gids. Ik zeg alleen maar: raadpleeg de advertentie van jl. woensdag op pagina 16. Men gaat tegenwoordig veel naar het buiten land. Dan proefje met voorzichtige hapjes, want hóe maak je al dat lekkers thuis in Schiedam klaar? Vraag het Willibrord. Hij weet compleet alles. Hij gaat een schuld inlossen, want nu vindt u voortaan heerlijke „beproefde" recepten door hem samengesteld in ons blad vermeld. Alleen over Willibrord praten? En de oudere broer Alfons dan? Tja, die heeft de zaak in Vlaardingen. Die zie ik alleen maar op de „Inhabé". Maar vraag een Vlaardin- genaar zijn mening over de Hosman- vestiging op het Liesveld! Het zijn ge.en gewone jongens deze Hosmannen. Je vindt dat terug in het geweldige pand aan de Lange De kok waar alles om draait. Al krijgt u hem niet te zien. Zijn produkten zijn echter dagelijks te koop. Iets nieuws in deze zaak. siert de koksmuts het hoofd van Willibrord. Maar Leen Jacobs tovert uit de keuken de lekkerste hapjes voor u op tafel. Ria v.d. Maat- Timmer, al vier jaar hier verkoop ster, bevestigt me, dat het een heel- fijne zaak is; waar de onderlinge verstandhouding heel goed is en men daardoor een hecht team vormt. De gebroeders Hosman. Twee gewel dige, heel eenvoudige mensen in onze stad. Met beide benen heel nuchter op de grond. Maar idealis tische mensen, vakmensen in de comestibles en wijn- en sherrysoor ten. De familiezaak bestaat 75 jaar. Voortzetting daarvan is gewaar borgd. Mede ook door de volledige inzet van hun beider vrouwen, die in alles naast hun staan, en het hun mogelijk maken deze zaak nog meer uit te breiden. Proficiat daar op de Lange Haven en nu gewoon naar het hónderdjarig bestaan! Haven 3 met een geheel aparte sfeer. Och, eigenlijk zou Bartholemeus dit allemaal eens moeten zien. Hij zou zijn ogen uitwrijven, maar tróts zijn op deze jonge kerels, die Schiedam iets bieden, waarvoor je beslist niet naar Rotterdam of Den Haag moet. Of u zou Alfons Hosman een bezoekje kunnen brengen! Om overal van op de hoogte te blijven, zitten de gebroeders Hosman vaak in het buitenland. Geihspireerd op de lekkere warme hapjes zo tussen de middag in Brussel of Parijs, zonder dat ze duur behoeven te zijn, kwamen ze op de lumineuze ge dachte die lekkere hapjes ook hier in de winkel te verkopen. Onder lunchtijd. Raadpleeg die advertentie of loop er eens langs! Willibrord behoeft niet ongerust te zijn dat er straks geen opvolger op de Lange Haven nummer 3 is. Zoon Patrice van 5 helpt hem nü al in die doolhof van allerlei heerlijke toe standen. De zusjes Juliette van 3 en Manon van 2 hebben bij hem niet veel in te brengen. Naar buitenlands voorbeeld vindt u als huisvrouw hier eigenlijk van alles. Leuke kaarsen op standaards naast schaaltjes en borden voor het fonduestel. Broodmandjes, minder bekende fruitsoorten, Franse kaas soorten, doch ook Hollandse. Fleurige schortjes. Maar ook boekjes waardoor u alle onzekerheid in de keuken verliest. Want wat zou u denken van „Wijn in de keuken", „Van spit tot grill", „Zweedse keuken", „Koken met kruiden", „Fondue-barbecue", „Uit verre keu kens". Goede St. Nicolaasgeschenk- jes eigenlijk! Belgische druiven, honingzoet, als stuiters zo groot en met schil en al te verwerken; gedroogde vruchten, paté-soorten, salami, ravioli. Potjes jam naast exotische vruchtensappen. Miniatuur mandjes verrukkelijk op gemaakt. Johannisbeer-sap, echt een „meenemertje". Dadels op rum in een exclusieve flesverpakking. De tientallen wijn- en sherry-soorten. W.o. hun overbekend merk Pomar. Je komt hier eigenlijk ogen tekort. M.W.-S. BANKETBAKKERIJ Het Juiste adres...... Géén filialon - Tel. 267823 Op dinsdag 9 november a.s. houdt de P.v.d.A. weer spreekuur voor zijn leden. Aanvang 7 uur ingiet Wijkcentrum aan het dr. Wibautplein. Een foto die geen nadere toelichting behoeft... Op vrijdag 12 november a.s. is het precies vijf jaar geleden dat de bewoners van het bejaardencen trum „Spaland" in Groenoord hun kamers betrokken. Die dag wil men niet ongemerkt voorbij laten gaan. Wat dat betreft hebben de bewoners nooit te klagen. Er is elke maand wat te doen in de gezellige recreatie ruimte. De sfeer is góed, het bestuur zeer aktief en de direc trice? Ik zeg er helemaal niets van. Nou, ja, dat kan eigenlijk niet. Anders krijg ik boze brieven. Een schou derklopje dus voor deze directrice, die zich in de loop der jaren bijzonder verdienstelijk voor deze bewoners gemaakt heeft. Nee, directrice, ik zwijg al. Maar die éne pluim moest ik toch even kwijt! Feest dus voor de bewoners van dit gezellige huis met dat prachtige gebrandschilderde raam, de fon tein. Donderdagavond allemaal met een feestelijke toestand aan beneden in de zaal en genieten van het speciale lustrum-programma, verzorgd door het ensemble Joly Nuy uit Voor burg. Geen onbekenden in dit tehuis. Een verrassing is het optreden van een alt, wier naam nog verzwegen wordt. Nog deze zomer maakte zii Sinds een jaar beschikt men over een eigen kok. Natuurlijk, op de „In habé" dragen de gebroeders die onderscheidingen als wijnkenners en Gevestigd tc Schiedam met ingang van 1 november 1971 als opvolgster van Dr. A. L. van Wely Spreekuren: dinsdag van 14.3015.00 uu;r donderdag van 13.00— 13.30 uur en volgens afspraak, telefoon polikliniek 263351. Gemeente Ziekenhuis, Burg Knappertlaan 25, Schiedam. furore in Australië in een van kust tot kust t.v.-programma. Reden genoeg dus om allemaal aanwezig te zijn, want het wordt een geweldige avond. Als afsluiting van dit vijf jaar klaar voor de Spaland-bewoners staan een show-programma van de Rijn mond-band op zaterdag 13 novem ber op het programma, terwijl op de eigenlijke feestdag een speciale weeksluitingsdienst zal worden ge leid door dominee Gerbrandy als dank voor alles wat in die 5 jaar bereikt is. Proficiat bestuur, proficiat direc trice en personeel, proficiat bewo ners dat u daar zo góed verzorgd wordt! MIEKE Donderdag 4 november opende de CO-OP in het Waterweggebied haar twintigste fiüaal in aanwezigheid van bestuur, ledenraad en personeel. De zaak die dit ronde getal vol maakte was de Cbdi Drankenservice in de Vettenoordstraat 42 te Vlaar dingen. Als chef zal fungeren de heer C. M. Jung. Voor velen geen onbekende meer sinds hij twee jaar geleden de leiding kreeg van de slijterij in de 2e van Leyden Gaelstraat. CO-OP Nieuwe Waterweg heeft zijn werkgebied in Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis en beschikt thans over: 11 Super CO-OP's met het gehele supermarktassortiment; 3 Superettes, die naast levensmidde len en zuivel slechts over één versgroep beschikken t.w. of vlees of groente; 1 Codi Cash and Carry voor levensmiddelen en groente; 2 Cosa zaken voor duurzame ge bruiksgoederen; 1 CO-OP slijterij; 2 Codi Drankenservice zaken. Het ligt in de bedoeling binnen een half jaar zowel het assortiment van de superettes als de Codi Cash and Carry uit te breiden met nog een versgroep zodat alle levensmiddelen filialen het volledige supermarkt assortiment zullen voeren. Bartholemeus Bernardus Hosman zag iets in een fijne zaak van comestibles in Schiedam. Waar schijnlijk ook een man van weinig woorden geweest, al heeft hij in 1898 vast wel de voorpagina van de plaatselijke pers bereikt door de aanschaf van de toen juist uitgeko men vleessnijmachine nr. 1 Daar werd toen kennelijk zoveel mee gewerkt, dat zo en-passant de ruimte naast de winkel op nr. 1 erbij getrokken werd. Bartholemeus Ber nardus kon het alleen niet aan. Hij kreeg steun van zijn echtgenote Maria Josepha Anthonia Juffermans. Later van maar üefst zeven zonen (gelijk Abraham, red.) en twee dochters. Die allen in mindere of meerdere mate (zo vermeldt de oorkonde) hun steentje bijdroegen tot meerdere glorie van deze zaak.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 3