POPOW Eet meer fruit... roept ii straks een exotisch welkom toe in de Margriethal De grootste uitvinder aller tijden Herstel keerwand Opheffing Jeugdcommissie „STICHTING VOOR HUISHOUDELIJKE EN GEZINSVOORLICHTING SCHIEDAM" MELATTI VAIM JAVA NEDERLANDSE ARTIESTEN HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 32 WOENSDAG 10 NOVEMBER 1971 VI >Y. (V c V C, j 2 - - 1 v 'd 1 Schiedam Telefoon 26 47 81 U kunt vanavond en morgenmid dag nog terecht in de grote zaal van Irene", waar het Produkt- schap van Groente en Fruit zulke leerzame en gezellige èn lekkere (vanwege het proeven! bijeen komsten organiseert! Dus vlug erheen met: man, kinde ren, vriendin, vriend en/of andere familie. De toegang is vrij (waar vind je tegenwoordig nog zoiets en we kunnen het u alleszins aanbevelen om er heen te gaan. Het is de moeite waard! Deze middagen en avonden wor den dus gegeven in samenwerking met de Huishoudelijke en Gezins voorlichting èn de Vrouwenvereni gingen in onze plaats. We rekenen op uw komst en hopen u in ,,Irene"te ontmoeten Hoe staat het met de voorbereiden de werkzaamheden voor 5 decem ber? Allemaal hard aan het werk? U weet het: zélf maken en zélf leuk inpakken mét een gedicht" is nog steeds het mooiste en leukste cadeau, dat er te geven is. Heus, het ligt niet aan de kosten, met weinig geld iets leuks maken, dat is je ware! En, bent u van plan om eens véél geld uit te geven, komt u dan eerst met onze consumenten-informa- trice praten en laat u zich goed voorlichten en inlichtingen geven. U kunt daarvoor bij ons terecht op dinsdag- en donderdagmorgen van 9.30-12 uur en op woensdagmid dag van 1.30-4 uur. Ook onze folders en brochures zijn heel erg aantrekkelijk en geven u veel informatie op allerlei gebied. Bent u wat te zwaar (wanneer u het nog niet bent, wordt u het misschien wel met al die feésten in 't verschiet! dan hebben we daar ook goede handleidingen voor, waar in staat, wat u wél of niet moet eten. Komt u eens bij ons langs om te kijken en te praten. We zullen u heel graag bij ons ontmoeten op Korte Dam 5 of horen onder no. 264 781. „PASAR DALAM" Een beatbandje nu eens door meisjes gebracht. Tot het Paas weekend geduld hebben. Enkele jaren geleden werd het westen er zich van bewust dat vrijwel alle uitvindingen, waarvan wij meenden de ontdekker van naam te kennen, uitsluitend in Rusland tot stand waren gekomen. Eerst dacht men nog met een vermakelijk verschijnsel te maken te hebben, dat zich tot enkele landen beperkte maar dit blijkt nu toch wel volko men mis te zijn. In het november nummer van Het Beste staan een serie aardige staaltjes van Popowis- me, zoals dit over de hele wereld wordt bedreven. Wie, zo luidt de simpele vraag, vond de radio uit? Volgens de diverse encyclopedieën die het blad heeft geraadpleegd, zijn dat heel wat mensen geweest. In de Russische Malaja Sowjetskaja Entsi- klopedija komen we Popow voor het eerst op het spoor. Hij, A. S. Popow demonstreerde op 7 mei 1895 een vonkenbrug, de eerste draadloze ontvanger. Dat gebeurde in Rusland. Wij vernemen in de kolommen van dit omvangrijke boek ook nog even vluchtig de naam Marconi. Deze man komt er vervolgens in hetzelfde boek vanaf met de zinsnede: „radio technicus en zakenman". U kunt hem dus opbellen om uw t.v. te laten repareren. In de Italiaanse tegenhanger van het lijvige boek werk, de Sonzogno, staat niets over Popow maar wel het een en ander over de geniale uitvinder van de radio Marconi. Wie dit wil nagaan in een fiks Duits naslagwerk merkt tot zijn verbazing dat Marconi inder daad iets met antennes te maken heeft gehad, maar dat de uitvinder van de radio op naam staat van de Duitse uitvinder Hertz. Volgens de befaamde Larousse werd de radio uitgevonden door Marconi en de Fransman Branly. De laatstgenoem de komt inderdaad ook voor in de Encyclopaedia Brittannica, alhoewel het uiteindelijk Sir Oliver Lodge was, die wij als uitvinder van de radio moeten zien. Dit nu is het zogenaamde Popowisme of: het toeschrijven van alles wat ooit werd uitgevonden aan een landgenoot van de redakteur van een bepaalde encyclopedie. Het blad geeft ook op andere gebieden dergelijke voorbeel den. Er zullen er nog wel meer zijn, en daarom zal de T-Ford, vermoede lijk niet door Henry Ford blijken te zijn ontworpen maar door ene Popow. Langs het terrein van de N.V. Vereenigde Glasfabrieken staat aan de Couwenhovenstraat een keer wand van gewapend beton met een daarop gemetselde scheidingsmuur. Tengevolge van de grondbelasting zakt de keerwand gemiddeld onge veer 12 milimeter per jaar en ondergaat ook een geringe horizon tale verplaatsing. De scheidingsmuur verkeert in slechte staat. De keer wand met muur vormt een afschei ding tussen een hoog en een laag gelegen terreingedeelte. Om deze ongewenste verplaatsingen zoveel mogeüjk te beperken zal achter de keerwand tot een diepte van 2,5 meter het zand vervangen worden door houtvezelpakken. Op de keerwand wordt vervolgens een scheidingsmuur gemetseld, waarop weer een stalen hek wordt geplaatst. Het werk zal door het personeel van de Dienst voor Gemeentewerken Schiedam zelf worden uitgevoerd; er wordt binnenkort een begin mee gemaakt en de uitvoering zal onge veer vier weken in beslag nemen. Naar raming is er een bedrag van f 30.000,— mee gemoeid. Tijdens de openbare vergadering van 8 november j.l. heeft de Gemeente lijke Jeugdcommissie besloten advies uit te brengen aan Burgemeester en Wethouders om de gemeenteraad voor te stellen de Jeugdcommissie op te heffen. Een aantal taken van de Jeugdcommissie zijn reeds of worden nog overgenomen door de dit jaar in het leven geroepen Raad van Jeugd en Jongeren, waarin de gemeenteraad ook is vertegenwoor digd met twee leden. De resterende bestuurlijke taken (liggende op fi nancieel terrein of aangaande advie zen van B. en W.) zouden overgeno men kunnen worden door de uit raadsleden bestaande Commissie voor Onderwijszaken. De vierde „Pasar Dalam", vrij vertaald „Binnen-jaarbeurs" komt in het Paasweekend naar de Sporthal „Margriet". Nieuws dat een ieder die bemoeienis met Indonesië heeft, zeker zal interesseren. Gezien de belangstelling voor de vereniging van Gerepatrieerden in onze stad en ver daarbuiten is de komst van deze „Pasar Dalam" beslist een schot in de roos. Voorburg, tel. Bij geen gehoor: straat 145, 070-863792. 070-322928. Het bleek ons prettig u even voor te bereiden wat of het nieuwe jaar u al zo vroeg gaat bieden. Wie ooit in Indonesië gewoond heeft, kent het kleine geurige bloempje: de melatti. Vandaar dat een zanggroepje van 5 meisjes zich deze melodieuse naam verkoos. Mariani en Samira maken u ver trouwd met de hofdans. Gratie in een dans, die men alleen in Indo nesië kent. Het is niet de bedoeling dat het heimwee naar vroeger hier opgeroepen wordt. Tempo doeloe is geschrapt. Een nieuwe generatie reikt hier elkaar de hand. Vandaar wat elk wat wils op de bühne. Een praatpaal, een fotostand, waarbij men zich met de speciale achter grond zich toch weer even in dat fascinerende land van weleer waant. Alle Indische grammofoonplaten zijn hier straks te koop In sappig Indisch „petjó" zal Wal Neyendorff via „Gado Gado" en „Gado Gado Speciaal" zijn mening over de pasar Malam geven. Een plaat die u zeker kopen zal. Er komt een kunstnijverheidsgalerie, Tiki Takki Susi Lies (Dara Puspita) zullen zich laten horen. Doch ook Nederlandse artiesten. In Eindhoven bijv. oogstten Ronnie Tober en Connie Vink heel veel succes. Wie het hier in de Sporthal „Mar griet" zal worden? Och, we luiden eerst het jaar 1971 uit. Daarna komt Rob Dessauvagie met een uitgewerkt programma op de proppen. Wie geïnteresseerd is in deze unieke „Pasar Dalam", neme contact op met Rob Dessauvagie, Essesteyn- Rob Dessauvagie, organisator van Oost-West Binnenmarkten en andere evenementen legt er de nadruk op, dat deze Pasar Dalam beslist niet alleen Oosters getint is. Natuurlijk, er is een grote plaats voor inge ruimd, maar hier treffen Oost en West elkaar op een heel aantrekke lijke wijze. Aantrekkelijk specifiek voor diege nen, die ergens toch geinteresseerd blijven in het land overzee. Voor de oorlog méér bekend dan nu. Al blijven de gebruiken van dat land en speciaal de gerechten volop in de belangstelling staan. „Pasar Dalam" dus in het voorjaar in Schiedam, van 31 maart t/m 2 april 1972. Na tweemaal successen ge boekt te hebben in Rotterdam, daarna Eindhoven met een bezoe kersaantal van 20.000 in drie dagen. Zouden we dat in Schiedam kunnen overtreffen? Rob Dessauvagie, als eenjarige knaapje uit de „Oost" naar ons land gekomen, heeft er veel vertrouwen in. Zijn (zakelijke) voelhorens heeft hij hier en daar en in de omtrek van onze stad al uitgestoken. Men heeft kennelijk zin in deze toestand, waarvoor de ruime Sporthal „Mar griet" uitermate geschikt is. Doorlopende voorstellingen op het toneel. Daaromheen kleurige boe tiekjes en eethuisjes opgebouwd. De speciale hapjes, waarop een ieder belust is. Hier vindt u straks ook exotisch houtsnijwerk, textiel, handwerken. Niet te vergeten de kleding van de gordel der smaragd: de sarong en kebaja, de slendang, batikwerk. Daar tussendoor modeshows. De vertrouwde krontjong- en hawai- muziek met een optreden van Hula-danseressen naast de geluiden van een moderne beatband. Dat wordt de charme van deze „Pasar Dalam". De schoonheid van de Hofdans die u op de Pasar Dalam zal kunnen bewonderen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 32