BALLY 10 In één week. iijds twee artsen in het nieuws Onder scheidingen voor K.W.F.-coïleetetrouw 16 91 Kan verkeren. klasse BONT- mantels en jasjes dinsdag „Een stuk van de wereld" i Schoenen kei kenmerk, w-n, k,wa.Cite.it van Dalen NIVON SCHIEDAM NOVEMBER ^iiwwüxuvkV'^Airj iinrj2.irii\ vjiviii UITBREIDING LEDENWERFAKTIE HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 3 - VRIJDAG 12 NOVEMBER 1971 lj|/v'jV. 0 A.j'.j"- i 't Kan verkeren. Uitgerekend van daag grijpt er in Schiedam een plezierig gestemde afscheidsbijeen komst plaats met een Schiedamse arts als middelpunt; halverwege de week verscheen er een artikel waarin eveneens een huisarts ter sprake kwam. De één wordt in het zonnetje gezet, waarderend toegesproken en met cadeaus bedacht, voor de ander waren er weinig waarderende woorden over. Hoe dit met elkaar te rijmen, zou een opkomende gedachte kunnen zijn. Is de één altijd de volmaakte huisarts geweest en de ander na vele goede praktijkjaren ineens de kwaje pier? Niemand in Schiedam die dat zal willen geloven. Maar toch kwamen en komen beiden deze week in het nieuws. En het ene artikel zal met andere gevoe lens worden gelezen dan het andere. Gevoelens, en daar gaat het ons hier even om, die bij velen wellicht reacties zullen oproepen. In positieve en in negatieve zin. Positieve als men denkt aan de goede relatie die men met de eigen huisarts heeft, maar daar hoor je en lees je dan meestal niks over. Hoogstens bij een jubileum of een afscheid. Waarbij eventuele on effenheden zonder enig gewetens bezwaar dan met de mantel der liefde worden bedekt, want ten slotte is een dokter ook maar een mens. Negatieve gevoelens, als men er aan denkt wat men zelf wellicht eens met z'n dokter heeft meegemaakt. En met de volle spreekkamers van tegenwoordig, de overbelasting van zoveel artsen, zullen daar best weieens redenen voor zijn. Doch zolang het bij geïrriteerdheid blijft, zal niemand naar de pen grijpen. Tot er zich iets ernstigs voordoet en men, al dan niet terecht, wel redenen meent te hebben om zijn gemoed te luchten. Tot er, een ander facet, een Ombudsman voor de televisie zegt: heeft u klachten, zijn er problemen met betrekking tot de benadering door uw huis arts, schrijf het ons gerust. Ook dan kan er iets worden opengebroken, waarop tot dat moment een zeker taboe heeft gerust. De reacties zijn dan ook gekomen, zowel bij de Ombuds man als de laatste tijd bij de bladen. Men kreeg, menen wij, eindelijk eens het gevoel openbaar te kunnen maken wat men dacht i.e. had ondervonden. Het hoefde allemaal niet langer onder stoelen of banken te worden gestoken en te worden behandeld in de beslo tenheid achter de (groene tafel) van een tuchtcollege. Zoiets kan zin hebben, dat zullen vele artsen moeten toegeven. Ook al blijft het voor evenzovele collega's een onplezierige zaak. Tenslotte heeft ieder beroep z'n risico's, ook en vooral juist dit. Bij een dergelijke gang van zaken is en blijft er natuurlijk de andere zijde van de medaille. De weeg schaal kan ook doorslaan naar de andere kant. Grieven van jarenher, niet actuele problemen komen dan plotseling boven en velen voelen zich geroepen ook maar eens te vertellen wat er hun allemaal is overkomen. Het is dan aan dege nen die deze klachten ontvangt te bepalen of je er al dan niet oor aan zal lenen. Ook wij hebben een deel van die geventileerde onrustgevoe lens op onze redactietafel ge kregen. Tot je dan een brief ontvangt, zoals ons deze week bereikte en waarin duidelijk gemotiveerd een gang van zaken naarvoren wordt gebracht met de trieste afloop zoals die ons werd beschreven. Dat dit schrijven, evenzeer als een andere brief uit Maassluis, niet naar de prullenbak werden ver wezen mag met name in de Schiedamse artsenwereld verwon dering hebben gewekt, misschien zelfs verontwaardiging. Het zij zo. Begrijpelijk enerzijds, want publi- katies als deze raken direct het vak en een collega uit de eigen stad. En dat is nooit plezierig. Maar aan de andere kant heeft de lezer het recht iets wat de essentie van z'n leven, z'n huwelijk en z'n bestaan betreft te mogen weergeven. Te mogen vertellen, zijn nood te klagen. En we herhalen nogeens wat we in ons vorige nummer hebben ge schreven: het leven van zijn kind heeft de betrokkene er niet mee terug, terwijl het Medisch Tucht college de juiste toedracht van de zaak nog gaat onderzoeken. Maar ook al is zo'n klacht al „onder de rechter" zoals dat heet, dan mag je o.i. nog niet iemand de gelegenheid onthouden op een dergelijke ma nier te reageren. Nu kan de psychologisch geschool de arts misschien spreken van „afreageren", al hebben wij per soonlijk meer de indruk dat de schrijver meer heeft willen wijzen op het risico van telefonische diagnose. En nogmaals, we menen dat hij daarin niet alleen staat. Hoe onaangenaam een en ander ook mag aankomen bij de medische stand. Een medische stand die zich wellicht terecht afvraagt wie er nog allemaal meer in de pen gaan klimmen. We zeiden het reeds: als er eenmaal iets is opengebroken dan komt er wel meer los. Hebben we tot nu toe de prullenmand altijd vlak onder handbereik ge houden, hebben we de binnen gekomen brieven altijd getracht op hun juiste merites te beoordelen: we zullen dezelfde gedragslijn blijven volgen. Niemand is gediend met een zekere verontrusting met betrekking tot de relatie huisarts-patiënt; een relatie die zoals we in ons vorig artikel al schreven, menigmaal in positieve zin is veranderd. En waarvan ook het afscheid van een andere Schiedamse arts vandaag zal getuigen. Vandaar dat wij gemeend hebben nog even dieper op deze zaak te moeten ingaan. Al zou het alleen maar zijn om te benadruk ken juist die geschetste relatie in geen enkel opzicht in nadelige zin te willen beïnvloeden. Beide voorbeelden kunnen o.i. wel als schoolvoorbeelden dienen voor de stelling, dat het beroep van een arts slechts aan het einde van zijn loopbaan over rozen gaat. Maar tot die ontdekking zullen deze be roepsuitoefenaars zelf inmiddels ook wel zijn gekomen... Secretariaat: Damlaan 242 Filmprogramma door NIELS HALBERSMA belevenissen met mens en dier in verre landen en vreemde volken. In de grote zaal van het gebouw „IRENE" Aanvang 8 uur Entree 75 cent Die tas was het helemaal! Vervolg van pagina 1 namens de ontspanningsvereniging en terzijde de vakbond iets van zijn teleurstelling weergaf nu de heer Reekers in de bloei van zijn leven deze post verliet. Zich afvragende: wat krijgt Schiedam hiervoor terug? De heer Verlinde benadrukte in het bijzonder de sfeer, die de heer Reekers tijdens zijn directeurschap had weten te brengen. Het contact met de vakbond, waarbij men het weieens niet eens was met elkaar. Maar men elkaar toch weer vond en een goede verstandhouding groeide. Voor dit alles zegde de heer Er worden heel wat collecten in onze stad georganiseerd... Allemaal voor een goed doel. Mensen te vinden om met lijsten en bussen op pad te gaan is vaak een grote moeilijkheid. Echter niet voor het bestuur van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding, afdeling Kethel/- Schiedam. Deze kan bogen op een vaste kern van medewerksters(ers) in alle wijken van Schiedam. Waardoor dit jaar de opbrengst van de jaarlijkse collecte weer hoger was... Een verheugend bericht, al staat daar tegenover dat er natuurliik collectanten zijn, die het na jaren genoeg vinden en die taak nu eens aan jongeren zouden willen overla ten. De voorzitster van de afdeling Schiedam/Kethel, mevrouw Bie- rens-de Haan, deed een dringend beroep op hen in dit geval voor een opvolgerfster) te zorgen... De heer Baak, promotor voor Zd.-Holland van het K.W.F. herin nerde aan het geschenk dat de Nederlandse bevolking Koningin Wilhelmina bij het 50-jarig regerings jubileum in 1948 overdroeg. Een bedrag van twee miljoen gulden, dat beschikbaar gesteld werd vmr een met biezondere eigenschappen eigen is: soepel in het dragen, die klasse bont winterwarm, voor naam uiterlijk en diepe glans GROTE KEUZE, 100% VOLLEDIGE GARANTIE, VAKKUNDIGE VOORLICHTING, VERTROUWD ADRE$: MOntrI—11 11Q BROERSVEST 111 MODEHUIS SCHIEDAM TEL.: 267416 Voortaan elke Donderdag tot 9 uur geopend. Waarschijnlijk door nonchalance. We geven immers aan zoveel dingen. Wie echter een familielid of een goede bekende aan deze ziekte verloren heeft, weet, hoeveel leed er geweest is, voordat aan alles een einde kwam. Ziet u, daarom noem ik u graag het gironummer van de plaatselijke vereniging, dat op naam van de penningmeesteresse, mevrouw H. C. Smits-v.d. Kooy staat: 156315. Het bedelen zit me nu eenmaal in het bloed en bedelen voor de K.W.F.- verenigingis góed bedelen... De ere-voorzitster mevrouw M. A. Roelfsema-Poelstra bracht hulde aan al diegenen, die zich telkens weer beschikbaar stellen, als een beroep op hun gedaan wordt en speldde tenslotte verschillende dames de onderscheidingen op. Elders vindt u hun namen... Verlinde hem hartelijk dank en bood hem voor de toekomst de allerbeste wensen aan. Het laatste woord was tenslotte voor de heer Reekers, die geheel op de man af alle sprekers voor hun goede woorden en geschenken bedankte. De aanwezigen, oud-directeur J. H. Kuipers, voor hun komst. En de terugblik op zijn loopbaan in foto's weergegeven. De grootste foto die van de centrale directie van de P.T.T. in Den Haag, waar de heer Reekers zijn weg wel zal vinden. Zoonlief zorgde voor muziek in de vorm van een gitaar en liedjes, geassisteerd door een alleraardigst meisje. Dit zijn de dames op hebben zitten. Mevrouw Roelfsema „beprikt" hier een der K.W.F.-getrouwen met een „diensttijd" van 15 jaar. fonds ter bestrijding van kanker. Dat fonds kreeg toen haar naam, maar reeds een jaar daarna bleek dat men geld tekort kwam. Zodat een vereni ging tot Steun aan het K.W.F.-fonds werd opgericht. Vóór de tweede wereldoorlog was het de t.b.c. die zorgen baarde. Die is nu zo goed als bedwongen, van de 13.000 een 500 per jaar. Men is gaan werken aan de uitbrei ding van de kankercentra gevestigd reeds voor de oorlog in het Anthony van Leeuwenhoeckhuis in Amster dam en de Dr. Daniël den Hoed kliniek in Rotterdam. Met uitbrei dingen in andere steden, zodat men niet altijd ver weg van de woon plaats behoeft te verblijven. Hetgeen emotioneel minder goed is voor de patiënt met het oog op bezoek. In een boeiend betoog van deze spreker kreeg men enig inzicht over de besteding van het collectegeld. Al komt men nog veel geld tekort, wil men alles doen om deze ziekte te bestrijden. Met klem drong spr. erop aan niet te lang te wachten om naar een dokter te gaan, als men denkt dat er iets niet in orde is. Zo vaak komt men met zijn klachten te laat. Er zijn, hoe ongelooflijk het ook klinkt, mensen die geen raad met hun geld weten. Die tijdens hun leven bepalen dat straks na hun dood het geld aan een liefdadig doel geschonken wordt. Zo ontving het K.W.F.-fonds onlangs een gift van drie miljoen gulden... Van de 13 miljoen Nederlanders zijn het er nog drie miljoen, die (nog) geen lid van de vereniging zijn... Volgend jaar gaat men gelijktijdig met de collecte hier iets aan doen. Er is een verloop van leden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 3