vraag van St. Nicolaas in cognito... Gedwongen voetgangers GEHEEL IN HET NIEUW ZO VISTE „DE ALFER" Bosplantsoen Een vrolijk Pietenverhaal van M. Woerdenbagch- Sens NOGMAALS HET DIENSTENCENTRUM RUILBEURS IN NIEUWLAND KLOKKEN EN TELEFOONCELLEN IN GROENOORD HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 26 - WOENSDAG 1 DECEMBER 1971 Twintig kruidnootjes, tien hartjes, een taai-taai-popje, een hart van fondant, tien grote schuimpjes... Een strikje om de plastic zak en op naar de volgende... Op de grond geknield repeteert Marlies van Haaften de inhoud van de laatste vijf zakjes. Zucht dan eens diep en gaat naast de plastic voorraad zitten. Er zijn door de personeelsvereni ging 80 kinderen opgegeven, maar Marlies heeft voor alle zekerheid er maar wat extra bijgemaakt. Met een glimlach kijkt ze naar die voorraad, beplakt met olijke Pieten en door een rood strikje vastgebon den. Zij ziet al die opgewonden gezichtjes... Maar het was wel een kluif nu Judith uitgevallen was. Hé, even bijkomen. Even gezellig een sigaretje opsteken. Op de t.v. is niets bijzonders. Eigenlijk moet ik nog afwassen, want daar staat me een stapel. Maar even heerlijk niksen". En dan, heeft ze niet als een idioot gewerkt om die troep in een paar avonden te verwerken? Ik zou me best een schouderklopje kunnen geven, denkt ze met een lach. Leunt behaaglijk tegen de pouffe aan... Er wordt gebeld... Driemaal achter elkaar is altijd een bekénde. Nu een schuchter belletje. Met een sprong is ze overeind. Strijkt zich met de handen door het haar, rent naar de gang en drukt de knop in... Altijd een verrassing als je vierhoog zit wie er naar boven komt. Een lift is er niet bij, vandaar dat ze nieuwsgierig zich over de trapleu ning buigt... Krijg nóu even niks... St. Nico laas die naar boven komt. Het hoofd op zijn schoenen gericht, waardoor het vertrouwde „joehoe" Marlies op de lippen besterft. Zou hij echt bij haar moeten zijn? Of is het bezoek voor een etage beneden? Heeft hij misschien verkeerd ge beld? Zótte situatie... Zij met een kleur als vuur bovenop die over loop, een bonkend hart en een St. Nicolaas, die heel zijn waardigheid ophoudt en stap voor stap naderbij komt. Steeds hóger... Ze spert haar ogen wagenwijd open. Dit moet een vergissing zijn. Er zit niets bekends in zijn loop, in het gebaar, waarmede de Goedheiligman zijn cape hanteert. „Goedenavond" bast de kinder vriend. „Ik behoef me natuurlijk niet voor te stellen. Maar ben ik hier terecht bij Marlies van Haaf ten? Met grote verwonderde ogen legt Marlies haar kleine smalle hand in de wit gehandschoende van St. Nicolaas. Stamelt iets van „Hoe maakt u het? Begrijpt dat ze hem niet op de mat kan laten staan en vraagt hem haar te volgen. Honderden gedachten tuimelen door haar hoofd heen. Ze wijst hem in de kamer een stoel. Ritst een paar dozen opzij. Mikt met een handig gebaar al die zakjes opzij en legt ze in een doos. „Sorry..." Ach, wat sorry, denkt ze een beetje geirriteerd. Natuur lijk een mop van de een of ander. Die rommel moet hij dan maar voor lief nemen. Grote grutten, wat een bénde. Met de mouw van haar tuniekpak geeft ze een nonchalante veeg over het tafeltje. Zet er een asbak en de bloeiende cyclaam op neer. Zo, dat maakt al stukken gezélliger. Vraagt of St. Nicolaas iets wil gebruiken. „U treft het, want ik heb net verse koffie gezet. En ik heb nog een likje slagroom ook, voegt zij er ontwapenend aan toe. „Zo, zo, zo... Nou, heel graag een kopje koffie. Eh, ja wel graag een likje room... Weer die ellendige blos. Marlies draaft naar de keuken. Bedenkt dat zij niet gevraagd heeft met of zonder suiker. Zal het roomstelle- tje wel gebruiken. „STICHTING VOOR HUISHOUDELIJKE- EN GEZINSVOORLICHl ING SCHIEDAM" Schiedam Telefoon 26 47 81 Als zij het blad met de kopjes op tafel zet, leunt St. Nicolaas in de stoel kennelijk op zijn gemak achterover en rookt een sigaartje. Geen Adagio, geen Karei 1, maar die lange sigaar. Er was er maar een die hier vroeger de voorkeur aan gaf. Maar Rob van den Akker zit ver weg. Het is eeuwen geleden dat ze wat van hem gehoord heeft. Nee. „Pardon, u heeft er geen bezwaar tegen dat ik mijn sigaartje rook? Marlies schudt bedachtzaam het hoofd. Probeert te ontdekken wat voor kleur ogen hij heeft. Hetgeen niet gelukt. St. Nicolaas kijkt wel naar die rommel op de bank, naar die dozen. „Sorry", mompelt ze. „Als u wat later gekomen was. Maar ik... Midden in de zin blijft ze steken. Wat gaat het hem allemaal aan. Moest hij die puinhoop in de keuken eens zien! „U weet dat ik het altijd erg druk heb. Nu ik hier toch in de buurt ben, dacht ik, die brief reik ik haar zelf maar even aan. Leest u 'm op uw gemak als ik weg ben, zegt hij, nadat het koffiekopje leeg is. Even vergeet hij zijn bisschoppelijke waardigheid en springt overeind. Marlies heeft moeite niet te lachen. Heel zijn indrukwekkende per soonlijkheid een ogenblik de mist in. Maar hij herstelt zich gauw. „U vergeeft me dit korte bezoekje? Ik moet nog heel wat doen", veront schuldigt hij zich hoffelijk en reikt haar dan weer de hand. Plus de brief... Zeer formeel laat Marlies hem uit. Steekt even haar hand op, maar laat die weer zakken. Dat doe je alleen in je Pieten-funktie. Ze kijkt zwijgend naar die zakkende mijter, weet niets te zeggen en wacht totdat ze de deur in het slot heeft horen vallen. Vreemd, je bent volwassen en toch imponeert je dit vreemde bezoek. Wat zit hier toch achter? Voor het raam van haar flat ziet ze hoe St. Nicolaas door een collega van haar, een zwarte Piet in een auto wordt geholpen. Haar hand omhoog geheven als groet, laat ze weer zakken. Nog maar een paar tellen blijft ze roerloos staan. Bekijkt dan de brief, die zij in haar rechterhand heeft geklemd. Een beetje zenuwachtig scheurt zij hem open. Leest dan: „Ik ben terug. Ik weet wat je morgen te doen hebt. Maar ik zal er ook zijn. Want weet je. Pim is nog steeds mijn zwager en de kinderen van zijn en jouw zaak hebben dus feest. Laat het ook voor óns feest zijn na afloop. Zelf heb ik je die brief gebracht. In februari ga ik weer terug naar Vancouver. Mar lies, ga je mee T Ron van den Akker... Dus toch de Ron van die lange smalle sigaartjes. De Ron, die zij al jaren kent. Waarmede zij twee jaar geleden verschil van mening kreeg nota- bene op een St. Nicolaasfeest omdat hij een hart van haar kapot trapte... Hij emigreerde naar Vancouver. Een jaar geleden haar ouders, zusje en broer ook. Maar Marlies was koppig. Marlies maakte zichzelf wijs dat zij het hier bést had. Dat die Ron v.d. Akker... Een paar maal leest zij dit wonderlijke briefje over. In een flits ziet zij hun hooghartige gezichten als ze elkaar op de afdeling tegen kwamen. Niets maar dan ook niets wilde zij meer met hem te maken hebben. En nu... Heel diep in haar hart weet zij het antwoord. Er staat een telefoonnummer in die wonderlijke brief. Even naar dat toestel lopen. Zeggen dat je er spijt van hebt. Dat je heel diep in je hart! Niet zó gemakkelijk... Ongelijk bekennen... Is dat een vernedering? Weer koppig zijn en „neen zeggen De brief wordt dichtgevouwen. Een paar stappen naar het tele foontoestel lijken een kilometer. Doen of niet doen? Hij rinkelt al. Ze neemt de haak op, noemt haar naam. Even is het stil aan de andere kant van de lijn. Marliesmisschien was het niet zo origineel, maar ik móest je even terugzien vanavond. Marlies, wat is je antwoord? Of... Als je het niet erg vindt dat die troep nog niet opgeruimd is, zal ik je het zelf zeggen". In haar stem beluistert hij reeds het antwoord, waarop hij een paar jaar gewacht heeft. Een zwarte Piet heeft eindelijk zijn bestemming ge vonden... Wat is het overal in huis lekker geheimzinnig! U mag zeker ook nergens meer binnenkomen zonder kloppen? Ach ja, die laatste paar dagen verschaffen eigenlijk pas goed de inspiratie! In ieder geval: véél sterkte met alle rommel van tevoren en niet minder met alle rommel na het feest en kijkt u alstublieft alle papieren goed na, want u loopt altijd de kans, dat er een cadeautje tussen blijft han gen! Nu zijn we pas echt goed bezig met alle feesten. Eerst 5 december en dan moeten we als huisvrouw alweer met spoed aan de Kerst dagen gaan denken. Die dagen geven altijd een extra drukte, ook al doordat de kinderen thuis zijn met vakantie. Meestal is het weer ook niet van dien aard, dat ze buiten kunnen spelen, dus we moeten ze nog min of meer bezighouden ook. We hebben nog wat leuke folders over spelletjes, versieringen maken e.d., komt u dus even bij ons langs om te kijken of er wat van uw gading bij is. En vergeet u niet om donderdag morgen 9 december naar de kookdemonstratie te komen om 10 uur op Korte Dam 5. U leert dan wat lekkernijen maken voor de kerstdagen en u kunt ook inlich tingen krijgen over uw Kerstmenu. De prijs is f 2,— en u moet wél van tevoren uw kaartje komen halen s.v.p.! Dit, in verband met het aantal beschikbare plaatsen, onze keuken is niet zo erg groot! De Kerst-bloemschikavonden en -middag! Als je in het bezit bent van een auto en je zet 'm vol vertrouwen ergens neer, dan betekent dat heus niet, dat je zomaar weer weg kan rijden... Je moet dan doodgewoon weer gaan lópen! Dit ondervonden resp. de 65-jarige heer P. L. v.d. B., zonder beroep, die zijn crème-kleurige Opel Kadett parkeerde in de Dirk van Wassenaar straat. Kenteken 70-01-NT. De Chevrolet van de heer A.A., fabrieksarbeider, geparkeerd in de Mariastraat, kenteken JR 06-73 en de zilvergrijze Chevrolet, kenteken JM 73-09, neergezet in de Ph. van Boergondiëstraat. Eigendom van de 24-jarige bloemiste mej. J.S. Als u die wagens op de weg ontdekt: even een telefoontje naar het hoofd bureau van politie, tel. 269333. Het bestuur van de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk heeft het volgende schrijven gericht aan de bewoners van de „Nieuwland- en Emmaflats": „Bij het lezen van uw ingezonden brief in het Nieuwe Stadsblad van woensdag 24 november j.l. voelden wij ons enigszins teleurgesteld. Wij begrijpen dat door de bouw van het dienstencentrum uw officieuze weg naar de Nieuwe Damlaan afgesloten is, waardoor voor u ongerief ont staat. Dit dienstencentrum met alle voor zieningen wordt echter juist opge richt om u langer zelfstandig te laten blijven. In de plannen waren zelfs vaste verbindingsgangen met de beide flats opgenomen. Deze zijn helaas om financiële redenen (voorlopig) ge schrapt. Zoals bij zoveel dingen zijn er in het begin wat groeipijnen en ongerief. Wij menen dat vooral bij bejaarden hiervoor begrip zal kunnen bestaan. Wij hopen met u zo spoedig mogelijk in het gereed gekomen dienstencentrum hierover te pra ten". Namens het Bestuur van de Stichting Raad voor het Bejaarden- werk Mevrouw J. Poll-Schut Postbus 197. Op vrijdag 10 december voor 40 a 50 dames van half 8 tot 10 uur 's avonds. Op woensdag 15 december voor pl.m. 30 dames van half 8 tot 10 uur 's avonds. Op dinsdagmiddag voor pl.m. 15 dames van 1.30 tot 4 uur. U kunt bij ons nu al een kaartje ervoor halen. De kosten zijn f 2,50 p.p., de koffie is hierbij inbegre pen. Ook in dit geval geldt: wie het eerst komt, het eerst maalt, de aantallen plaatsen zijn nu eenmaal beperkt. Ons kantoor is open dinsdag tjm vrijdagmorgen van 9.30-12.00 uur. Komt u op een andere tijd langs en staat de deur open, kijkt u dan even op het kantoor en is er iemand aanwezig, dan kunt u óók voor een kaartje terecht. In ieder geval, héél prettige Sint en tot spoedig ziens op Korte Dam 5 of tot horens onder no. 264781. Aan de achterzijde van het mode huis „Qausan" op de Parkweg heeft men een deur geforceerd en uit de kassalade wisselgeld ten bedrage van f 100,— meegenomen. Dit was ech ter het ergste niet. Dameskleding o.a. tuniekpakken, compléts, man tels e.d. ter waarde van een f 5.000,— werd meegenomen, waar van bij de politie met verslagenheid aangifte werd gedaan. De wijkvereniging „Nieuwland" or ganiseert op woensdag 1 december (dus vanavond) weer een ruilbeurs voor verzamelaars in het wijk- gebouw Dr. Wibautplein. Alhoewel de „postzegel" ziender ogen de overhand krijgt, is er voor andere verzamelaars nog voldoende kans om aan hun trekken te komen. De sigarenband heeft eveneens een aantal vaste klanten. Munten, meta len speldjes doen het ook goed. Lucifermerken, Rizzla vogels en vissen, oude auto's op plaatjes, dieren, molens, eigenlijk veel te veel om alles te noemen. Verzamelaars, beproef uw geluk! Maak kennis met andere verzame laars, het is er gezellig en er worden heel wat ervaringen uitgewisseld. De aanvang is, voor de kleintjes 6 uur, voor de groteren 7.30 uur. De bijdrage in de zaalhuur bedraagt 25 cent per persoon. „De Alfer" gooide zondag j.l. de simmen uit in de Noordvest om daar een visje te verschalken. Na het eindsignaal werden er 126 maatvis- sen geteld, welke gelden voor het derde concours voor Kerstmis. De uitslag hiervan is: 1. S. Koedoot, 24 stuks, 390 cm. 2. C. Bonefaas, 21 stuks, 331 cm. 3. A. Burggraaf, 18 stuks, 313 cm. 4. H. Berkhout, 16 stuks, 284 cm. 5. H. v. Katwijk, 13 stuks, 206 cm. 6. D. Muilwijk, 7 stuks, 120 cm. 7. H. Koedoot, 6 stuks, 106 cm. 8. R. Muilwijk, 5 stuks, 83 cm. 9. P. Geul, 5 stuks, 83 cm. 10. W. van Dijk jr., 3 stuks, 49 cm. 11. D. Versteeg, 3 stuks, 46 cm. 12. W. van Dijk sr., 3 stuks, 46 cm. 13. Q. H. Bonefaas, 2 stuks, 32 cm. Het vierde concours wordt gehou den op zondag 5 december in het Voornse Kanaal. Om 7 uur verza melen bij de Sporthal „Margriet". De Gemeentelijke Technische Be drijven zullen binnenkort, drie klokken plaatsen in de wijk Groen- oord en wel aan de Laan van Bol'Es nabij de winkels, bij het winkelcentrum „De Ketel" aan de Peter van Anrooijlaan/Borodinlaan en op het Bachplein bij het scholencomplex. Het zijn elektri sche klokken in een ronde kast met binnenverlichting, opgehangen aan bestaande lichtmasten. Deze verlichte klokken passen in het schema van de gemeente voor de straatverlichting in nieuwe wijken. Nu is de „openbare tijdsaanwij zing" tot voor kort een zaak geweest die door de PTT verzorgd werd, doch de PTT vindt deze regeling uit de tijd en wil er graag vanaf. De Technische Bedrijven van de gemeente zullen deze taak overnemen èn de in Schiedam aanwezige klokken ombouwen en op het eigen lichtnet aansluiten. Dit geldt voor de drie-voudige „stadsklok" op het Kbemarktplein en de klokken aan de Burg. Knappertlaan en op het Van 't Hoffplein, waarvoor het uurwerk in bestelling is. Door de PTT zijn in samenwerking met de dienst voor Gemeente werken vier openbare telefoon cellen geplaatst in Kethel en Groenoord. En wel bij het winkel centrum „De Ketel" aan de Boro- dinlaan, aan de Peter van Anrooij- laan ter hoogte van de inrit naar het Chopinplein, bij het bijpost kantoor op het Jacques Urlusplein en aan de Schiedamseweg ongeveer ter hoogte van de Goudenregen laan. De cellen staan er al, maar de aansluiting moet nog geschieden. Voor de gemeentelijke Plantsoenen dienst is de planttijd aangebroken. Dit betekent dat ook een groot project ter hand genomen zal worden, namelijk de aanleg van een „bosplantsoen" op het langgerekte terrein tussen het Bachplein en de Laan van Spaland dat gereserveerd moet blijven voor de aanleg in de toekomst van het openbare rail- vervoer. De bedoeling is dat hier enkele duizenden heesters en bomen wor den geplant. Daar vooral gebruik gemaakt zal worden van snel groeiende houtsoorten is de ver wachting, dat reeds over twee jaar een aardig bosplantsoen zal zijn ontstaan, met wandelpaden en een kinderspeelplaats. Het sluit mooi aan bij het systeem van wandel paden rond en 'dwars door de wijk Groenoord. In het recreatiegebied achter de hoge S-flats in de westelijke rand van Groenoord zal de beplanting worden afgewerkt, zoals ook in de komende planttijd ook elders in de stad de groenvoorziening waar nodig zal worden aangevuld. Tevens is de tijd van de winter- voedering van de vogels ingezet. Daarvoor zijn de zgn. vogelplanken aangebracht in o.a. het Prinses Beatrixpark, het Volkspark en bij de algemene begraafplaats. Het verzoek is aan de bewoners om wanneer men de vogels wil voede ren dan gebruik te maken van deze planken. Dit om te voorkomen dat het brood en het andere voedsel wordt weggesleept door de even eens hongerige ratten. Dit laatste werkt de rattenplaag in de hand.

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 26