Laagbouw in Woudhoek Door variatie is de eentonigheid in de bouw vermeden r I Bosplantsoen in Kethel-Gioenooid EENGEZINSWONINGEN VAN WETH. COLLE r ®D is §F alJ O O 9 HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 12 - WOENSDAG 8 DECEMBER 1971 gemeente Schiedam gemeente Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend iri Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Nieuwstraat 26 - tel. 269051 Voor het eerst sinds vele jaren zal door de gemeente Schiedam weer een groter complex eengezinswoningen in de woningwet-sector gebouwd worden, namelijk 196 woningen in het oostelijk deel van Woudhoek-Zuid. De voorbereiding van deze bouwplannen is niet zonder moeite verlopen, vooral omdat steeds getracht is de kosten en dus de uiteindelijke huurprijs zo laag mogelijk te houden. De gemeenteraad gaf op 15 november j.l. de goedkeuring aan het plan en binnen twee weken kwam van het ministerie de beschik king af voor de eerste honderd woningen van dit complex. Over de huurprijs echter zal in de komende maanden nog hard onderhan deld moeten worden; wel geeft de ministe riële beschikking bij de berekeningen gren zen tussen de f 297,35 en f 334,85 maand- huurd, maar hierop zullen nog tal van onzekere factoren de invloed doen gelden. Op deze pagina een aantal schetstekeningen van het gemeentelijke woningbouwproject, dat sterk de aandacht heeft getrokken. De tekening boven geeft (overigens slechts van een deel van het complex) een beeld van de planologische opzet, die dan weer is uitgewerkt in de perspectief-tekening bene den. Men ziet hoe de woningen zijn ondergebracht in blokken van 4, 6, 8 of 10 woningen onder één kap, waarvan de blokken telkens verspringen, zodat eentonig heid is vermeden. Achter de huizen de tuintjes en er voor de straat, die niet toegankelijk zal zijn voor het motorverkeer. Rond het wooncomplex dan het z.g. „woonerf", waar de auto's wel mogen komen en ook geparkeerd kunnen staan, met overdag ruime speelgelegenheid voor de kinderen. De woningen hebben, zoals de tekeningen aangeven, de volgende indeling. Op de begane grond een grote woonkamer met open keuken van 41 m2, met een open trap naar de slaapverdieping. Aan de voorkant een vestibule en toilet, met daarvoor een aangebouwde berging van 6 m2; aan de tuinkant een terras van 7 m2. Op de slaapverdieping drie slaapkamers van 11, 10 en 5,5 m2, met bad- en wasruimte (waarin een tweede toilet en plaats voor wasauto maat). Via een gesloten trap is de zolder- üTh verdieping bereikbaar, met een slaapkamer van 11,5 m2 en een overloop met plaats voor de gasgestookte cv-ketel. Want alle woningen krijgen een eigen centrale verwarming. Over de stedebouwkundige opzet kan opgemerkt worden, dat het complex een gezinswoningen omgeven wordt door woon gebouwen in drie of vier woonlagen. Niet op een onderlaag gelegen, zodat ze niet of nauwelijks boven de laagbouw uitsteken (immers óók in 3 lagen! Het bouwplan voor deze flatgebouwen met totaal 182 woningen is bij de gemeente in voorbereiding. Op de plattegrond ziet men links twee van deze woongebouwen, gelegen aan de Holier- hoekselaan, zijnde de verlengde Mozartlaan. De grote donkere vlek beneden is de gemeentelijke „woontoren" met 160 flat woningen in 20 lagen. Geheel rechts ziet men nog net een blokje eengezinswoningen, gedacht in de vrije sector. Volgens het Bestemmingsplan Woudhoek- Zuid, dat in het noorden begrensd wordt door de terreinen gereserveerd voor een eventuele metrobaan, komt ten westen van de Holierhoekselaan wederom een complex eengezinswoningen, eveneens omzoomd door woongebouwen. Doch een belangrijk deel van de westelijke helft van Woudhoek-Zuid zal gebruikt worden voor de vestiging van een regionaal verpleegtehuis in maximaal zes lagen, met daarbij een zusterhuis met 10 tot 12 woonlagen, gelegen in een tuin. In de zuid-oostelijke hoek van Woudhoek- Zuid, ten noorden van het Bachplein is een terrein gereserveerd voor een schoolgebouw, mogelijk een huishoudschool. Geen verdere bijzondere bebouwing; geen scholen, of winkels of wat dan ook. In het deel van Woudhoek, ten noorden van de „metro- boog", zijn wél scholen gedacht en ook bij een metro-station een buurt-winkelcentrum. De vele laagbouw in Woudhoek-Zuid geeft ruime mogelijkheden om deze aantrekkelijke wijk goed „in 't groen" te zetten. Dat begint al met de vele (particuliere) tuintjes bij de eengezinswoningen, doch ook de autovrije „loopstraten" voor de huizen kunnen groen aangekleed worden. Het feit dat de parkeer gelegenheid rond het complex aangeduid wordt met „woonerf" geeft al aan dat dit beslist geen kale vlakte zal worden. Bij dit groene beeld sluit dan mooi aan, hoewel strikt genomen niet in Woudhoek- Zuid gelegen, het bosplantsoen dat aangelegd zal worden op het nu nog braak liggende terrein tussen het Bachplein en de Laan van Spaland. Deze grond moet gereserveerd blijven voor de eventuele aanleg van het openbare rail vervoer, zeg: metrobaan. Dat kan nog even duren zodat nu op die plaats enkele duizenden heesters en bomen geplant zullen worden. Er worden snel groeiende houtsoorten voor uitgekozen, zodat binnen twee jaar al een aardige bosschage kan ontstaan, met wandel paden, een kinderspeelplaats, zitgelegenheid enz. Tussen dit Kétheler bos en de Woudhoek- Zuid is dan nog ruimte gevonden voor het tijdelijk plaatsen van enkele noodscholen, waar de jeugd uit de komende wijk voorlopig opgevangen kan worden. verdieping zijgevel

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 12