N mot oYerpeiHZjnJen_ Alcohol in 1970: kerstverhaal door M. Woerdenbagch-Sens Sammy Set" bij Kerstnachtdienst de „Instuivers" Bethelkerk Kaarten, kerststukjes en kaarsen 8.838 misdrijven 6.879 veroordelingen 327 doden WIE SPEELT VOOR KERSTMAN HET NIEUv/: STADSBLAD - PAG. 18 - DONDERDAG 23 DECEMBER 1971 t 'V d j j J c Al 1 1 - C hr i a \?r j i)- j DE BRIEF^^li Joris Bergman slaat de bladen van het ochtendblad om. Niet veel nieuws vandaag. Keurig netjes vouwt hij de bladen in elkaar, legt ze onder het tafelblad. Bedacht zaam steekt hij een sigaar op en kijkt naar buiten. Geen sneeuw dit jaar. Vreemd dat we allemaal altijd naar een witte Kerst verlangen, denkt hij vaag. Hoewel al die ongereptheid hier alleen in de bossen blijft liggen. In de stad wordt het direct een kliederige moddenboel. Nee, dan zit hij hier in zijn huisje juist goed. Afgelegen... dat is waar. Afhanke lijk van die en gene nu hij hier alleen woont. Al weereen vijfjaar. Nee, niet denken. Asjeblieft niet sentimenteel worden met de Kerst dagen in het verschiet. De wijk zuster heeft beloofd dat alles in orde komt. Waarom dan nodeloos gepieker. Hij redt het wel. Nee, niet kijken naar dat witte vlak op de schoorsteen. Zijn ogen zijn niet zo best meer, maar hij weet dat. Niet kijken, tenminste niet naar die schoorsteen. Buiten vallen de regendruppels. Wéér regen... Toch weer een duik in de krant nemen? Aan de puzzle is hij al begonnen. Meteen maar even afmaken. Een ander woord voor klomp. Hoelang is het geleden dat hij op klompen liep? Vreemde gedachte. Hij laat de krant zakken. Hij ziet zichzelf ineens weer als klein jongetje op de boerderij van zijn grootouders in Brabant. Met Kerst en Oud en Nieuw waren ze er altijd allemaal. Daar heeft hij toen Afke leren kennen. Waarom moet een mens altijd terug denken? Wat heeft het allemaal voor zin, denkt hij opstan dig. Er zijn goede jaren geweest. Nu is zij er niet meer. Hij rooit het alleen wel. In een zwak ogenblik heeft hij zich een goed jaar geleden laten gaan. Diep in zijn hart legt hij die stem het zwijgen op dat er een brief gekomen is van dat bejaardencen trum. Hij wil er niet naar toe. Ondanks alle eenzaamheid, alle hulp van buitenaf. Helemaal jezelf zijn. Doen waar je zin in hebt. Hij kijkt niet naar die brief. Hij heeft 'm ook niet willen openen. Zo is het goed. Gewoon in je eigen omge ving. Nee die puzzle lukt niet vandaag. Weer gaat die krant naar het vaste plaatsje. Weer kijkt hij naar buiten. Hij heeft toen een kamer gezien. Jan Wevers was toen aan het biljarten. Het is een kans. Het betekent... Ach, het betekent dat je je vrijheid prijs geeft. Dat je niets meer te vertellen hebt. Dat alles. Niet denken. Niet opstandig zijn. Gewoon jezelf blijven. Hij steekt weer een sigaar op. Een van Trix en Eelco uit Canada. Ze komen volgend jaar met verlof. Als zij hier waren blijven wonen... Je bent een egoist, Joris, zegt hij tot zichzelf. Want je weet donders goed dat je ook niet bij hen had willen wonen. Die brief. Wie zou 'm geschreven hebben. De directeur beslist niet. Een vriendelijke secretaresse zal 'm opgenomen hebben. Afke zei al tijd: als mijn baas zit te denken, dan denk ik aan jóu. Woorden van een vijftig jaar geleden. Dat je die niet vergeet. Een pracht vrouw was Afka geweest. En dan ineens weg. Hij strijkt zich over het haar. Een gewoontegebaar als hij ergens mee in de knoop zit. Die stomme brief ook. Waarom nu juist één dag voor Kerstmis? Als die directeur later 80 is moet hij ook maar eens ,,ja zeggen tegen... Nee, nee, nee, opsluiting is het juiste woord beslist niet. Hij weet heus wel béter. Hij heeft het allemaal wel gezien. Hij heeft er zoveel over gehoord. Hij heeft hierom ge vraagd. De dagen duren vaak zo lang. Nu er geen zonnetje te bekennen is lijkt alles zo triest. Hóórt hij daar wat. Er klinken voetstappen in de gang. Hij heft zijn blik naar de deur, die met een vrolijke lach geopend wordt. De wijkzuster met een Kerststukje in haar handen. .Mijn heer Bergman gemaakt van spul letjes uit het bos. Alleen die kaars, ja die heb ik moeten kópen. Geweldig vakwerk hé...? Ze zet het stukje op zijn tafel. Even weet hij niet wat of hij moet zeggen. ,,Je bent me er een" zegt hij dan een beetje moeilijk. Meteen eigenlijk de kans om over die brief te praten, flitst het door hem heen. Op dat éne moment vindt Joris Bergman zichzelf terug. Hij loopt naar de schoorsteen en zegt dan zonder blikken of blozen. „Ik heb expres op u gewacht met het openen van deze brief. Er is plaats voor me in „Dennenlust". Het had een beetje zegevierender kunnen klinken, betrapt hij zichzelf. Maar dit nieuws zal haar overdonderen. Al wat je dwars zit in het leven moet je zelf toch oplossen. Daar heb je geen sterveling voor nodig. Hij drukt zuster Erkelens de brief in de handen. „Maakt u hem maar open en leest u hem maar voor" beveelt hij bijna. De zuster doet of ze niets van zijn twijfel, zijn angst begrijpt. Joris Bergman is als een open boek, maar ze speelt het spelletje mee. „Wij kunnen u mededelen dat per 3 januari een kamer voor u vrij is. Een verheugende mededeling die wij u nog even voor Kerstmis willen laten weten. Graag tot ziens, u hoort nog nader". Nu moet ze zeggen hoe geweldig dit voor hem is. Maar als ze naar dat gezicht kijkt, die ogen. Dan weet ze het opeens niet. Heel eventjes maar, want als van heel ver klinkt zijn stem: „Het is natuurlijk jammer van dit huisje. Ik heb er 40 jaar in gewoond. Ik ben er gelukkig geweest. Maar als je oud wordt, als je het geluk hebt... Hij maakt die zin niet af. Dan staat de kleine wijkzuster naast hem. „Ik weet wat er in u omgaat. U hoeft niets maar dan ook helemaal niet te zeggen. Mijn vader was precies zo. Maar weet u, hij zit nu ook in DennenlustAan hem moet u eens vragen hoe of het daar is. Kom, laten we er samen even langs rijden. Er is een prachtige Kerstboom. Het is net gezamenlijk koffie drinken..." Voordat hij het weet zit hij naast haar in de auto. Hij zegt geen woord. Als de auto voor het tehuis stopt, zegt de wijkzuster langzaam: „Ik ga niet preken over dankbaar zijn in het leven. Dat zijn van die gemeen- woorden. Over een paar maanden als u helemaal ingeburgerd bent, zult u blij zijn, dat die brief kwam. Doe je best, Joris Bergman, hier iets góeds van te maken". Een klop op zijn schouder en dan het portier opengooien. Ze geeft hem een arm. En een bemoedigend kneepje in die arm. Joris Bergman loopt met opgehe ven hoofd naast haar. Hij is vroeger hoofdonderwijzer geweest. De kinderen hadden altijd ontzag voor hem. Dat hij aan die jaren moet denken. Och misschien zitten daar mensen die hem uit die tijd kennen. Hij recht zijn schouders. Dwaas om zo in opstand te komen. De zuster wijst hem op die boom met brandende kaarsen buiten. Hij houdt zijn voetstappen in, snuift de lucht van dennegroen en kaar sen is. Kaarsen zomaar buiten op het gazon. Vroeger bij hem thuis... Niet denken. Heel dicht gaat hij bij die boom staan. Dan kijkt hij naar die zuster, die zijn arm vasthoudt. „Ik ga niet sentimenteel doen. Maar ik ben blij..." Zij knikt bemoedigend. Wil wat zeggen, maar dan wordt er tegen de ruiten getikt van de recreatieruimte. Joris Bergman keert zich verrast om. Daar staat niemand anders dan Jan Wevers, die een hand opsteekt. Hé, daar heb je Gijs Meulstee ook. Harm van Deventer, Jaap Kiefstra. Ineens krijgt hij haast. „We gaan koffie drinken, zuster. Want ik kén ze allemaal. Even daarna schudt hij handen. Ook die van de directeur. Hij moet nu eigenlijk iets van die brief zeggen, maar het lijkt wel of hij de juiste woorden niet kan vinden. Hij verraadt alles van deze dag door zo nuchter mogelijk te zeggen: „Er zijn hier zoveel kennis sen, waar ik een praatje mee wil maken. Die kamer zie ik op 3 januari wel". „Wat doet u met de Kerstdagen" 'vraagt de man tegenover hem. Hij haalt onverschillig zijn schouders op. Probeert dit gebaar weer goed te maken door te zeggen: „Er isr nog veel uit te zoeken enzo..." „Joris Bergman, dat komt later Zondagmiddag 26 december, dus Tweede Ksrstdag, komen de jongens van „Sammy Set" naar Schiedam. En wel bij de „Instuivers". Met een programma dat klinkt als een Kerstklok. Aanvang: 8 uur, toegangsprijs f 4,-. wel. We hebben een logeerkamer over. Kom deze dagen alvast bij ons. We hebben een Kerstdiner, het wordt hier gezellig. Wat moet je nu daar alleen in dat huis? „Als je verstandig bent zeg je natuurlijk „ja". Buig je koppige hoofd Joris Bergman, dit wordt je nieuwe tehuis. Een echt tehuis Joris met gezélligheid om je heen". Die stem die hij tot zwijgen brengt door de uitnodigen te aanvaarden. Als hij even later met de zuster terug rijdt om zich te verkleden en nachtgoed te halen, geeft hij zich gewonnen. In een stroom van woorden lucht hij zijn hart. Beseft dat er een nieuwe periode in zijn leven aanbreekt. Hij heeft nog zoveel plannen. Hij heeft van Harm Kiefstra gehoord dat in Dennen lusteen geweldige hobbykamer is. Dat er een kleuren-t.v. staat. Dat hij naar hartelust kan bridgen, en zo vrij is als een vogeltje. Alles valt ineens van hem af. Hij heeft zich allemaal dingen in het hoofd gehaald die niet bestaan. Hij zal het straks goed hebben. En dat beseft hij tenvolle als hij tussen al die bekenden van vroeger zit. Luistert naar de aloude Kerst klanken. Het voorlezen van het Kerstevangelie. Een stukje Kerst krans verkruimelt hij gedachteloos op het schoteltje. Van de ene dag op de andere een ander mens. Een mens die aanvaardt dat hij niet langer alleen is. Zelfs niet nu hij al 80 is... Drs. H. Groenewegen zal vrijdag nacht om 12 uur in de kerstnacht dienst in de Bethelkerk aan de Nieuwe Maasstraat 20 voorgaan. De Chr. Muziekvereniging „Harpe Davids" zal alle verzen begeleiden en ook nog enkele nummers alleen spelen. Er zal veel gezongen worden. We hopen, dat vele mensen de kerk, die versierd is met een mooie kerstboom, zullen bezoeken. Bij al die trieste regen van de laatste dagen overal gezelligheid in huis met kerstbomen, kerststukjes, flikkerende kaarsen en regimenten kaarten, die ik aan een rood lint geregen heb. Voor het eerst dit jaar zelf geen enkele verstuurd. Hollend en vliegend dit steeds uitgesteld. Nu is het veel te laat, want dan ontvangt u ze half januari mis schien. Ergens schaam ik me een beetje voor al die luiheid, want u dacht wel aan mij. Op verrassende wijze zelfs. Maar troost u: volgend jaar denk ik weer éxtra aan u. Dan koop ik die kaarten al begin november. Kan niets me over komen. U heeft ze in elk geval niet voor niets gestuurd, want ze hangen aan de muur. Aan dat traditionele rode lint. Ik kiik naar de kaarsen, die in de stukjes van de Nederlandse Kappersbond, afd. Schiedam, van de Stichting van mevrouw van Mansum en van B.Z.I. branden. U was allemaal geweldig. Wederkerig wens ik u, wens ik alle mensen in onze stad heel fijne en goede Kerstdagen. Dank u wel... MIEKE Veilig Verkeer Nederland gealarmeerd door de cijfers van het CB.S. (Centraal Bureau voor de Statistiek) gaat in de komende weken met extra aandacht de glaasje-op-cam pagne „Laat je rijden" her halen. Hoewel het aantal ongevallen met dodelijke afloop (327) waarbij alcoholgebruik werd geconstateerd vrijwel gelijk bleef (329 in 1969) steeg het aantal alcoholmisdrijven schrik barend en wel van 8.438 tot 8.838. Ook het aantal veroor delingen was in stijgende lijn: van 6.831 tot 6.879. Met de bekende affiches en raambiljetten «en een televisie spot, die frequent zal worde* uitgezonden, doet Veilig Ver keer Nederland gelijktijdig met vele andere landen opnieuw een beroep op alle automobilisten zich als het moet te houden aan het advies: Laat je rijden! Een beroep dat ook geldt voor de bromfietsers. Vorig jaar werden maar liefst 977 brom fietsers door de rechter veroor deeld wegens het rijden onder invloed van alcohol. Omdat het geven van goede adviezen alleen niet voldoende is en blijkt te zijn, juicht VVN het initiatief van de Centrale Politie Verkeers Obmmissie om de verscherpte politiecontroles regionaal uit te voeren, zeer toe. Het grote voordeel van deze regionale controles acht VVN, dat veel effectiever te werk kan worden gegaan, dat meer automobilisten gecontro leerd kunnen worden en daar door minder „drinkebroers" door de mazen van het contro- lenet kunnen glippen. Even belangrijk vindt VVN dat het politie-optreden zich niet tot de feestdagen zal beperken, maar zal doorgaan tot het voorjaar van 1972. Een welgemeende waarschu wing en een welgemeende raad: „GLAASJE OP? LAAT JE RIJDEN! Frans van den Berg, wonende aan de Veenlantstraat 9, tel. 266983, heeft bij de politie aangifte van verlies van zijn portemonnee gedaan. Vermoe delijk verloren in de Westfrankeland- sestraat. De inhoud? Een bedrag van f 300,-. Slechte Kerstdagen voor deze Frans, tenzij... Telefoon 266983, adres Veenlant straat. Wie speelt voor goede kerst man?

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 18