Twaalf jonge Antilliaansen komen hier om tot agente uit te groeien 4 ARM IN ARM MET DE POLITIECOMMISSARIS Jaar blokken op de politieschool Leusden r "i;r S?.ê,*ï~JïC 01 OAOÖJ3QK.OQ It OA'., - GAJd2GAT<? aV/fj-HH Oh v' Si 1% 3& HOE KIJKEN TWAALF jon ge vrouwen, regelrecht overgevlogen uit de Antil len, tegen stad en (land aan? Koud, zeggen lze. Kaal, zeggen ze. Nogal somber, zeggen ze. Maar ook, vriendelijke men sen hier, gastvrij onthaal, leuk winkelen in gezellige zaken en als het straks weer lente wordt stellig een heel mooie natuur. li...-.,:. 1 -■ ji WW - ,i'.wi. - aOfclNt «Wil Commissaris Scholten, leerlingen: jaar hard blokken Geen kwaad woord dus over haar nieuwe onderkomen, de oplei dingsschool voor gemeentepoli tie in Leusden. En helemaal geen kwaad woord over haar „hoogste chef", jovia le politiecommissaris Scholten, met wie ze arm in arm op de binnenplaats van zijn fonkel nieuwe onderwijsinstituut op de grens van Amersfoort poseren. Zes weken hebben ze er voor ge kregen, die twaalf Antilliaanse aspiraties, om aan óns weer, onze Hollandse pot zonder B B met iR ite 'wennen, om aanslui ting te zoeken bij onze leef- en woon- werk- en eetgewoonten en in de pas te iraken bij de ruim 200 jongen mensen die, net als zij, in Leasden komen studeren voor het officiële politiediploma. Maar eigenlijk zijn ze al aardig ingeburgerd", zegt de commis saris, direkteur van die school. En hij weet nog veel meer te ver tellen. Dat de eerste vraag van alle twaalf was: wanneer mogen we in het uniform? Dat ze s'ip afscheid namen van de minirokjes. Dat ze huiverig een wintergarderobe aanschaften en dat op schoolromances niet ge wacht wordt, als zullen ze ook niet met de harde hand worden tegengegaan. En bovenal dat hij vertrouwt dat alle twaalf rond Kerstmis volgend jaar met het diploma opleidingscentrum De Boskamp zullen verlaten". „Ja we krijgen het er druk mee, mijn vrouw en ik", verklaart de commissaris. „(Die meisjes moe ten natuurlijk extra worden op gevangen. Het iis tenslotte voor het eerst dat een groep jonge mensen zich op een Nederland se politieschool komt voorberei den op een loopbaan als agen te" Hoe kwamen ze daar eigenlijk toe? De commissaris, geconfronteerd met aanhoudende politietekorten in eigen land, al zijn er dan op de diverse politiescholen in to taal 1500 jongeren in opleiding om die open plaatsen op te vul len, zucht, wat afgunstig op de Antilliaanse collega's. ,,De poli tie is daa bijzonder in trek. Er meldden zich op adverten ties 200 meisjes aan, terwijl er op de Antillen nog helemaal geen vrouwelijke agenten zijn. Ze kwamen uit eigen beweging. En met het oog daarop zeiden de autoriteiten: als er dan zo veel animo is voor het beroep van politievrouw moeten we de dames maar een kans géven". Na grondig selecteren kwamen de 12 meisjes, de jongste 18, de oudste 24 die nu aan het ac climatiseren zijn in Leusden, door de voorronden, zij werden aangewezen om op kosten van de Antilliaanse staten in Neder land hun vorming te ontvangen. Over haar toekomstige dagtaak hebben ze een vrij duidelijke voorstelling, in hun geboorte streek waar Papiamento de voertaal is, al beheersen ze het Nederlands goed, zullen ze bij de kinderpolitie, de vreemdelin gendienst of de verkeerspolitie gaan dienen. In, hopen ze, net zulke imposante uniformen als de imannelijke collega's, die ma ken meer indruk dan het blauw zwart van de Nederlandse poli- tiefunktionaris. Corry Ziek (19) zegt over haar eerste indrukken in Holland: „Ik vind het hier wel raar don ker", zij arriveerde dan ook in de duistere dagen voor kerst. Haar werkkring van de toe komst lijkt haar „erg interes sant'. Nydia Arevelo, ook 19 wil bij de Vreemdelingenpolitie om dat ze daar de meeste variatie denkt te vinden. Seniore Orcelinda Dickens, een fors meisje in een kleurige strakke broek vertelt: „Ik ben zo maar een politiebureau bin nengelopen en daar gaven ze me een papier om in te vullen toen ik verklaarde dat mijn be roep agente moest worden. Ik werkte op een boekhouding, nou nee, dat was het niet. Ingrid Juliana, een meisje van 19 met schalkse ogen verklaart „Wat hebben jullie het hier somber. En wat zijn de huizen grauw. Wij hebben allemaal bonte kleuren". Ze ziet zich zelf reeds als een en thousiast lid van de Antilliaanse politie en Asmara Thoddé, die 20 is, doet dat ook. „Bij de poli tie is het iedere dag wat an ders, dat is wat mij trekt" zegt Asmara en ze kan het weten want haar vader is ook bij de politie, hij draagt het uniform waarop de meisjes zo afgunstig Twaalf Antilliaansen in de Hollandse kou: wel even wennen zijn, een donkergrijze broek met zwarte streep, licht grijs hemd met zwarte das en een militante grijze pet. Waar de meisjes inauwkeurig naar informeerden, of haar rokjes wel ver genoeg boven de knie zouden blijven. „Ze drogen super mini", zegt de commissaris. Na een paar we ken in het Leus dense opleidings centrum zijn de kort gerokte be nen in warmwoUen pantalons gestoken en heel wat meisjes dragen truien. „Jullie uniformen zullen warmer zijn", zegt de commissaris. Hij heeft zijn 12 Antilliaansen ook moeten verzekeren dat het poli- tierokje volgens voorschrift 10 centimeter boven de knie blijft". Hier agent worden Mini-rokjes uit, stevig in de wollen sjaal „Soms moeten we wel eens tegen Nederlandse meisjes in oplei ding zeggen dat ze wat minder kwistig met de make up moeten werken", onthult hij, „maar het komt ook voor dat we een aspi- rante de spiegel voorhouden en haar adviseren eens wat meer aan kapsel of uiterlijk te doen. Die raad krijgen, zonodig Haagse vrouwelijke agenten van een specialiste want daar zijn een paar lessen door een schoon heidsadviseuse bij de opleiding van vrouwelijke agenten inbe grepen. „Typisch Haagse trek je", veronderstelt commissaris Scholten. Hij somt op wat zijn Antilliaanse leerlingen in janua ri, als de cursus officieel begint, te verwerken krijgen: de poli tievakken, uiteraard, maar ook schieten, EHBO, veel onderricht in de Nederlandse taal, in spreek- en schrijfvaardigheid en extra aandacht krijgt het ver keer want veel vrouwelijke agenten, waar ook ter wereld, helpen een vlotte afwerking van het verkeer bevorderen. Direkteur Scholten: „Het is echt wel de bedoeling dat de meis jes, als ze afgestudeerd zijn, te ruggaan, niet hier blijven han gen. Daar betaalt hun land hun opleiding ook niet voor". En als er iemand zou gaan trouwen? „Bij ons kunnen getrouwde vrou welijke agenten bij het corps blijven" Is het er eigenlijk streng, op die politieschool in Leusden? De commissaris: „We hechten aan innerlijke discipline. De les uren staan vast, de maaltijden ook. Maar in de vrije tijd kan men zijn eigen studie zelf in richten. Nederlandse meisjes die hier in opleiding zijn hebben een kamer in Amersfoort, maar de 12 Antilliaansen zijn intern. Nu moeten ze er nog wat inko men, maar straks worden ze over drie parallelklassen ver deeld. Dat is beter, aan groeps vorming hebben we niets". De 12 Antilliaansen zijn erkente lijk voor de Hollandse gastvrij heid waarmee ze begroet wer den, voor de zorgen waarmee ze omringd worden en spontaan beloofden ze: „We zijn hier als een club van 12 gekomen, we gaan alle 12 met een diploma naar huis". Commissaris Scholten („Ja ik vind het echt leuk dat mijn school voor die opleiding is aan gewezen") waagt zich aan een voorzichtige prognose: „Ze lij ken me behoorlijk intelligent, ze zullen er wel doorkomen". Moeilijkheden? „Nee, die hebben we op deze school vrijwel nooit. Het ge beurt uiterst zelden dat er een straf valt. Iedereen begrijpt dat er voor een club van rond 225 mensen gedragsregels noodzake lijk zijn. De 12 Antilliaansen, die o.m. veel sport op haar dag- rooster zullen aantreffen, maar ook voor het rijbewijs worden opgeleid, accepteren die normen. De commissaris: „Ze komen niet temin aardig los. De eerste da gen ging het wat stijfjes. Maar nu hebben ze hun eigen plaats al ontdekt. Twaalf gebronsde jonge vrouwen in een toch wel overwegende mannengemeen schap, die naar Nederland kwa men vliegen omdat haar eigen land wel agentes nodig heeft maar nog niet toe is aan een ei gen opleidingsinstituut. De commissaris die op haar stu dies gaat toezien al staat hij zelf niet (meer) voor de klas geeft er een eigen typering van: Ontwikkelingshulp die goed be steed wordt, het vormen van rijksgenoten van overzee die de wet willen dienen. Arm in arm met de commissaris Een eerste blik in de boeken

Het Nieuwe Stadsblad | 1971 | | pagina 12