Belangwekkend onderzoek aankoop van meubelen naar motieven en wensen bij... ik. STICHTING PROPAGANDA WONINGINRICHTING LICHT MEUBELSKOPENDE KLANTEN VOOR Waarom? Betekenis Bekleding Hoe lang? Bankstel pré Waarom en wanneer kopen mensen meubelen Aan welke eisen moeten die meubelen voldoen Wat voor mo dellen, houtsoorten, soorten bekleding genieten de voorkeur Waarom en wanneer vervangt men meubelen Wat is de invloed van opgroeiende kinde ren, verhuizing, verandering in smaak Hoelang wilen mensen met hun meube len doen Hoelang, denken zij, dat hun meubelen zullen meekunnen Op deze en vele andere vragen staan de antwoorden in een rapport „Con sument en meubelHet is het resultaat van een consumentenonderzoek over woninginrichting. Dit onderzoek is op initiatief van de Stichting Propaganda Woninginrichting (S.P.W.) uitgevoerd door het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Hoewel het onderzoek de naam „Con sument en meubel" draagt, gaat het ook over zachte vloerbedekking, gor dijnen en vitrage, over woninginrich ting dus. Het onderzoek omvatte onder meer vraaggesprekken met 1200 Nederlan ders, die samen representatief geacht mogen worden voor de hele bevolking. De interviews werden in de periode mei-juni 1970 gehouden. Zo'n onderzoek is natuurlijk belangrijk voor de industrie en handel. Het is ook belangrijk voor de consumenten zelf. Want met behulp van de resultaten van dergelijk onderzoek kunnen de fabri kanten en de winkeliers hun artikelen ^n hun dienstverlening beter aanpas sen aan de wensen van de consument „Slijtage" is dus een belangrijke reden; de meest genoemde. Opvallend is ech ter, dat ook de reden „wil wel eens wat nieuws" met 14% vaak genoemd is. En ook dit is eigenlijk een vorm van slijtage: men is op de aanwezige meubelen klaarblijkelijk uitgekeken. Omgekeerd kan de reden „slijtage" ook 'wel min of meer aangeven, dat men iets anders wil: het zal als regel wel niet zo zijn, dat het wegens slij tage vervangen meubel totaal onbruik baar geworden is maar het is lelijk geworden, verouderd enzovoort. Slij tage „en wil wel eens wat anders" gaan geleidelijk in elkaar over. Heel globaal kan worden gesteld, dat bij de laatste meubelaankoop voor een bedrag van 300,of meer gemiddeld per aankoop werd uitgegeven Bij het onderzoek werd gevraagd, waar men speciaal op had gelet bij de laat ste aankoop van meubelen. En dit waren de antwoorden: Stevigheid en degelijkheid hadden de meeste attentiewaarde (78%) Model-vorm-stijl kwamen daarna (66%) Vervolgens kwam gemak (zitcomfort, de antwoorders dachten hierbij vooral aan zitmeubelen) (65%) Aan de kleur (bekleding) werd ook veel aandacht geschoneken (64%) De attentiewaarde van een voordelige prijs was minder groot dan men zou verwchten; ongeveer de helft van de consumenten noemde die Slijtage 28% Eigen huwelijk 18% Verhuizing 15% Wil wel eens wat nieuws 14% Gezinsuitbreiding 2% Kinderen worden ouder 2% Geen kleine kinderen meer 1% Kinderen de deur uit 1% Ontevreden met vorig meubilair 5% Andere reden 7% 9 Wat moet het worden, - zitten? Dan is er sinds kort bij ons op de markt deze fauteuil, die uit nodigt tot relaxen, een buitenlands fabrikaat. Maar als dat nog niet comfortabel genoeg is, is er ook een andere mogelijkheid, want de fauteuil heeft een dubbele bodem i.e. toepassing Hij kan namelijk ook met een sim pele handbeweging worden ver groot tot een ligbank Vooral voor kamerbewoners is zo een dubbelstoel dubbel handig. bij meer antwoorden mogelijk W3ren. Dit waren die antwoorden: sterk - degelijk - duurzaam 45% doet warm - gezellig aan 42% gemakkelijk in onderhoud 41 Warmte en gezelligheid werden relatief veel genoemd als reden van voorkeur wanneer men velours - trijp - fluweel wol en ribstof - fluweel - corduroy koos. De voorkeur voor skai en ander plasticleer, voor leer of voor nylon - kunstvezel ging vooral samen met ge makkelijk onderhoud en vooral ten aanzien van leer met duurzaamheid. verloop van tijd ook weer op de ach tergrond te geraken. Bekend is de „teak-golf" die jaren geleden aan de gang was. Teak was toen dé houtsoort. De belangstelling voor palissander kwam een paar jaar geleden sterk op. Natuurlijk is het niet zo dat, als de belangstelling voor een bepaalde hout soort vermindert, die houtsoort dan helemaal niet meer gevraagd of toege past wordt. Goede meubelhoutsoorten blijven altijd een rol spelen Aan de mensen met wie werd gespro ken, werd gevraagd welke betekenis zij gaven aan hun woning en woon- interieur in het algemeen. Zij kregen daarbij een aantal kaartjes overhandigd met op elk kaartje een mening, een uitspraak. Uit die kaartjes konden zij een eerste en een tweede keus ma ken welke mening het beste en het op een na beste met hun eigen mening overeenkwam. Hieronder volgen de resultaten. Achter elke mening staan twee percentages vermeld Het eerste is het percentage van de ondervraag den dat die mening als eerste keus opgaf, het tweede percentage is het percentage dat die mening als tweede keus noemde. Uit de gekozen antwoorden blijkt, hoe belangrijk mensen hun huis en woon omgeving vinden. Circa 70% van de mensen had in de afgelopen vijf en een half jaar meube- lèn voor een bedrag van f 300,of meer gekocht De verdeling was als volgt: Aankopen van minimaal f300, maar minder dan f 1500,54% Aankopen van ƒ1500,of meer maar minder dan f 3500,19% Aankopen van f 3500,of meer 8% Wat er gekocht werd hing in sterke mate samen met de reden waarom werd gekocht. In het algemeen ge sproken kwam een bank of bankstel het meeste voor (42%). daarna een eethoek (40%), losse fauteuils en een Het vragen naar de voorkeur ten aan zien van de bekleding van zitmeubelen is gemakkelijk genoeg maar het ge ven van 'n antwoord waarschijnlijk niet Er zijn immers vele soorten bekledings- stoffen en lang niet iedereen weet precies wat met een bepaalde naam wordt bedoeld Ook ten aanzien van de grondstof, de vezel dus, waaruit 'n meubelstof is gemaakt, geldt hetzelfde. Als er geen etiketje op zit is het vaak moeilijk vast te stellen waarvan iets is gemaakt. Toch zijn er natuurlijk een aantal heel bekende begrippen die kwamen bij de antwoorden op de vraag naar de voor keur voor soort van bekleding er dan ook uit. De vookeur was als volgt: Op de vraag naar welke houtsoort men prefereerde kwam het volgende lijstje uit de bus: erkehout teak patissander notehout mahonie 26% 22% 20% 11% velours - trijp - fluweel wol skai of ander plasicleer leer nylon - kunstvezel - ribstof - ribfluweel - corduroy 8% Er werd ook gevraagd naar de reden waarom men een bepaalde meubelstof of andere bekleding prefereert, waar- Minder voorkeurstemmen kregen bij voorbeeld blank eikehout met 4%, wor- telnoot met 2% en wengé met 2%. Jongere consumenten, tot 30 jaar, leg den naar verhouding veel belangstel ling aan de dag voor palissander (23%) wengé (4%) en laqué (4%) meubelen De leeftijd van de consumenten bleek een vrij grote rol te spelen bij de keuze van houtsoort en behalve de leeftijd, ook de stad of de regio waar men woont. De houtsoort is klaarblijkelijk enigszins afhankelijk van een soort mode. Op een gegeven ogenblik komt een bepaalde houtsoort steeds meer in de belangstelling om daarna, na De gemiddelde gebruiksduur van bank stellen en fauteuils schat de consument op ongeveer 9% jaar. Bij een onder zoek uit 1961, dus van tien jaar gele den, ingesteld door het blad "Margriet" bleek toen de werkelijke gemiddelde gebruiksduur ongeveer 12'/2 jaar te zijn. De mensen van nü verwachten dus korter te doen met hun meubelen dan de mensen van tien jaar geleden in werkelijkheid deden. De jongere consumenten, tot 30 jaar, verwachten eerder tot vervanging te zullen overgaan, zij verwachten een gemiddelde gebruiksduur van onge veer 8 jaar Naar mate men ouder wordt verwacht men een langere gebruiksduur. Er werd niet alleen gevraagd naar de verwachte gebruiksduur ten aanzien van meubelen Voor zachte vloerbedek king werd een gebruiksduur van ge middeld 7 jaar verwacht, van overgor dijnen ongeveer 6 jaar. Met andere woorden: in het algemeen gesproken denkt men. dat de huiska mer zo ongeveer een maal in de zeven tot tien jaar aan een „grote beurt" toe is. Een grote beurt met dien verstande, dat er dan wel eens wat nieuws moet komen. Zoals opgemerkt bleek uit de ontevre denheid met het vorige meubilair slechts in een beperkt aantal gevallen - 5% - aanleiding is om - andere - meubelen te kopen 1e keus 2e keus De woning dient het gemak en biedt behagelijkheid en gezelligheid. De woning is de plaats in het leven, waar men zich echt geborgen voelt. In je woning kun je vrij doen en laten wat je wilt. Door de vormgeving van het interieur kun je in een woning zeer goed uitdrukking geven aan je persoon lijke levenstijl. Aan de woning moet men geen overdreven en over bodige kosten besteden; het komt er op aan dat alles zo praktisch mogelijk is ingericht. Aan de inrichting en aankleding van een woning kun je zien welke maatschappelijke positie iemand bereikt heeft. De woning betekent voor mij nauwelijks meer dan een dak boven mijn hoofd. Geen opgave. Bij het onderzoek werd gevraagd waar om men toen men voor de laatste keer meubelen kocht die meubelen had gekocht. Een vraag dus naar het i'Soopmotief, waarbij speciaal naar de belangrijkste reden werd gevraagd. Zie onderstaand lijstje van de antwoprden op deze vraag, met daarachter weer de percentages van degenen die het desbetreffende motief het belangrijkste vonden. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de vraag naar het motief voor de laat ste meubelaankoop zich beperkte tot meubelaankopen van f 300,— of m,eer Voor kleinere bedragen wordt er na tuurlijk ook vaak wat gekocht, maar dat herinnert lang niet iedereen zich zo goed meer berg- of wandmeubel (37%) De tweede reeks van aankopen be stond uit slaapkamermeubelen. 19% kocht een compleet slaapkamerameu blement. Daarna kwamen allerlei losse meubelen. Bij de reeks zit- en eekamermeubelen speelde de vervanging van meubelen een grote rol. Ongeveer drie vijfde deel was eerste aanschaf en het res terende twee vijfde deel was vervan 9m9 Degenen die zich voor het eerst gin gen inrichten, als regel bij huwelijk schaften zich niet vaak alles tegelijk aan Ca. 70% van de kopers van een eerste inrichting kochten alle meube len tegelijk dat wil zeggen in een kort tijdbestek N>> Sj fi/Ww- Grapje op meubilair gebied, het zgn. Waterbed, gevuld met beurs vormde dat bed en de "beslaapster een trekpleister water Op de pas gehouden Utrechtse Meubel-

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 20