I Ideeën voor de nieuwe binnenstad Behoud van Singel, toegang door tunnel BIJSTAND IS EEN RECHT gemeente informatie Si gemeente informatie ge PLAN-ONTWIKKELING IN TWEE KAARTEN VERVAT O L Houdt uw stud schoon! HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 20 - WOENSDAG 12 JANUARI 1972 emeente informatie Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Nieuwstraat 26 - tel. 269051 In het gemeentelijk Informatiecen trum voor de stadssanering aan de Broersvest 95 hangen sinds kort twee grote kleurige kaarten van de Schie- damse binnenstad, vervaardigd door de stedebouwkundige B. C. van Gent. Daarin heeft hij zijn laatste inzichten in de stedebouwkundige aspecten van de reconstructie van de binnenstad vastgelegd. De planning is immers een voortdurend in beweging zijnd proces van aftasten van de mogelijkheden met een toetsing aan de nieuwste inzichten en opvattingen, ook aan rapporten van anderen. Uit een oudere visie kan zo een nieuwe voortkomen. Dit alles is een vloeiende ontwikkeling die tenslotte zal uitlopen op het statische bestemmingsplan, waarvan volgens verwachting het ontwerp nog voor de zomer dit jaar bij de gemeenteraad zal worden ingediend. Op de twee bedoelde kaarten, een z.g. functiekaart, terwijl op de andere staat aangegeven de te handhaven en de gedachte nieuwe bebouwing, heeft de heer Van Gent een momentopname in het proces van visie-ontwikkeling willen geven. Zulks aan de hand van enkele beslissingen van de Com missie Stadsontwikkeling. Overigens een strikt stedebouwkundige visie die later, getoetst aan de financieel-economische en andere opvattingen de weerslag zal vinden in het uiteindelijke bestemmingsplan, dat overi gens ook weer flexibel zal zijn en in fasen tot uitvoering kan worden gebracht. Het aardige in de twee tekeningen is, dat daaruit de ontwikkeling van de ideeën blijkt, voor de enigszins ingewijde overigens. Niet alleen in de details, maar toch ook wel in de probleempunten. Zo bijvoorbeeld de reno vatie van de Singel en omgeving. Was in de oude alternatieve plannen A en B een sterke wijziging van de bestaande toestand gedacht, onder invloed van het alternatieve plan D van de Delftse studenten (de heer Van Gent geeft dit ruiterlijk toe), gaat nu de voorkeur uit naar een goeddeels handhaven van het bestaande, waarmee de wijk zelf de gelegen heid krijgt zich te vernieuwen. De verkeers- voorzieningen zijn daarop aangepast. De idee van de grote Stationsboulevard is gewijzigd in een bescheidener oplossing, waarbij de voorkeur uitgaat naar het verleggen van het doorgaande Singelverkeer naar de Overschie- sestraat langs de Schie. Met een eventuele tijdelijke tussen-oplossing, die zonder al te veel moeite nu reeds uitgevoerd Zou kunnen worden. Een ander moeilijk punt is de westelijke toegangsweg voor het motorverkeer naar de binnenstad. Aanvankelijk was gedacht om die weg te leggen boven op het metro-tracé. £=3 ;r~ ir-^ Op deze kaart met de laatste inzichten van de stedebouwkundige B. C. van Gent inzake de reconstructie van de binnenstad, staat de bestaande en te handhaven bebouwing donker aangegeven, in lichtere kleur de voorgestelde komende nieuwe bebouwing. Voor het Singelkwartier staat daarop aangegeven dat het doorgaande verkeer op de Singel van de Huis te Riviereweg naar de Overschiesestraat zal worden geleid en zo naar het Stationsplein. De westelijke toegangsweg, van Westvest naar het stadscentrum, is ondergronds aangegeven, dus met een tunnel onder de Lange Haven èn de Hoogstraat door. omdat voor de ondergrondse buis toch we het een en ander weggebroken zal moeter worden. En met een brug over de Lange Haven. Nu is de gedachte gerijpt om ook die weg maar ondergronds te leggen, gelijktijdig met de metro. Het is niet de goedkoopste oplossing, maar een brug over de Lange Haven zal ook niet goedkoop zijn, omdat een hoogte verschil van de haven naar de Hoogstraat (gelegen op een dijk! over wonnen moet worden. En bij een onder grondse weg blijft tenminste de fraaie Lange Haven gespaard. Een wijziging ook in de opvattingen ten aanzien van de parkeergarages. Die waren aanvankelijk buiten het eigenlijke nieuwe centrum gedacht. Doch op de nieuwe functiekaart ziet men ze ook binnen de grote omloop, zij het van wat bescheidener afmetingen, dichter bij de winkels. Als ze architectonisch aan de omgeving aangepast worden, wat de opzet is, hoeven ze niet te storen in het algemene beeld. Waar in de nieuwe kaart wel aan vastgehou den wordt, is dat het centrum van de nieuwe winkelvoorzieningen (zeg: de warenhuizen) komt in het zuid-oostelijke deel van het gebied, in de hoek van Broersveld en Hoogstraat. Daarbij zou de oude Passage een nieuwe rol kunnen gaan spelen en op gelijk niveau naar de nieuwe winkelvestigingen doorlopen. Met overdekte en eventueel verwarmde straten. Die moeten dan weer aansluiting geven op het door de heer Van Gent zorgvuldig bewaakte voetgangersgebied in het hart van het reconstructiegebied, waar overigens plaats moet komen voor het wonen in een aangepaste bebouwing, naast de sociale en culturele voorzieningen. Dit alles en nog veel meer valt af te lezen in de nieuwste ideeënschetsen van de heer Van Gent, getoond in het Informatiecentrum. Wie moeite heeft met het kaartlezen, kan de daar aanwezige documentatie raadplegen, evenals de alternatieve mogelijkheden, schet sen, enz. De informatie-ambtenaar is bereid alle gewenste inlichtingen te verstrekken op de uren dat het centrum geopend is. Dat is van dinsdag tot en met vrijdag, 's middags van 2 tot 5 uur. Ook telefonisch op nummer 269957. Aan iedere Nederlander, die in zodanige omstandigheden verkeert of dreigt te ge raken dat hij niet over de middelen beschikt om in de noodzakelijke kosten van het bestaan te voorzien, dient bijstand te worden verleend. Zo staat uitdrukkelijk in artikel 1 van de Algemene Bijstandswet die in feite het sluitstuk is van ons stelsel van sociale verzekeringen. Bijstand is dus een recht voor ieder lid van onze samenleving. Dit neemt niet weg dat men de plicht heeft in de eerste plaats zélf zijn boterham te verdienen. Wie zijn aandeel wil hebben in welvaart en welzijn in ons land, kan niet volstaan met er om te vragen, maar hij zal de handen uit de mouwen moeten steken. Er zijn echter situaties denkbaar, die het een mens onmogelijk kunnen maken zelf aan de kost te komen. Situaties waar men ongewild in verzeild kan raken en waar niemand eigenlijk van gevrijwaard is. Bijstand is een aanvulling op of vervanging van normale bestaansvoorzieningen, zoals loon voor arbeid. Deze aanvulling kan van geval tot geval anders zijn, omdat rekening moet worden gehouden met de omstandig heden van persoon of gezin. De Bijstandswet werkt dus individueel en geeft als wet ook geen vaste bedragen voor de uitkeringen. De uitvoering van de A.B.W. ligt in handen van B. en W. van de gemeente van inwoning. De gemeente kan een onderzoek instellen naar de juistheid van de verstrekte gegevens en de zin van de aanvraag. Dit onderzoek mag niet te ver gaan, want de Bijstandswet heeft respect voor iemands privé leven. Zo er al aan de bijstandsverlening voorwaarden zijn verbonden, dan zijn deze gericht op het stimuleren en accentueren van de eigen verantwoordelijkheid van de bijstandaanvra ger. B. en W. beoordelen de aanvraag en stellen daarna het bedrag van de uitkering vast en zo nodig ook de voorwaarden. Met de uitvoe ring van hun beslissing is dan weer belast de gemeentelijke Sociale Dienst, Broersveld 142, tel. 264816, waar ook alle inlichtingen inzake de uitvoering van de Bijstandswet zijn te krijgen. Strikt genomen is een mondelinge aanvraag voldoende. Doch het is beter de aanvraag op schrift te stellen, met een duidelijke omschrijving waar het om gaat en een korte opsomming van beweegredenen en omstan digheden. Het is ook mogelijk namens een ander een aanvraag voor bijstand in te dienen, mits daartoe een eenvoudige vol macht wordt gegeven. In de praktijk komt het herhaaldelijk voor dat mensen achteraf een beroep op de Bijstandswet doen, dat wil zeggen nadat er reeds bepaalde kosten zijn gemaakt. Dit kan zowel voor de betrokkene als voor de Sociale Dienst nare gevolgen met zich meebrengen. In sommige gevallen ervaart de cliënt dat de door hem gemaakte kosten niet kunnen worden beschouwd als noodzakelijke kosten van het bestaan. En de Sociale Dienst wordt in een aantal gevallen voor een voldongen feit gesteld. Het verdient daarom aanbeveling om, indien men meent door bepaalde in de nabije toekomst ta verwachten ontwikkelingen voor bijstand in aanmerking te komen, tijdig een verzoek in te dienen. De Reinigingsdienst (telefoon 264895) staat klaar om de extra-hoeveelheden huisvuil bij u weg te halen. Gratis of tegen een kleine vergoeding. Gooi daarom de rommel niet in de havens weg of op onbebouwde terreinen in de stad.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 20