B. en W. maken haast met bouw M.T.S. nabij Bijdorp „De Waag" in lustrumstemming Burgemeester reageert op „open brief" Menu van de week AQUARISTEN OPGELET Via onderhandde aanbesteding OPRUIMING rxaÊBma De sociëteit „De Waag" viert dit weekend haar eerste lus trum. U heeft dat al kunnen lezen in de bijzonder aardige aankondiging in ons blad van woensdag 12 januari j.l. Hoe gaat men dit lustrum vieren... Op een heel aparte manier, waarbij de viering eigenlijk uit drie gedeelten bestaat. STICKER UNDERGROUND Champignon kaastosti Appel-kaastosti Berlijnse tosti „FREE-CHURCH" MET MARTIN GREEN „Wat na het generatiekonflikt" A. C. J. SCHEFFERS DAM 35 Platen te leen gevraagd oranjestraat 21 schiedam pure aan trekkings kracht HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 14 - VRIJDAG 14 JANUARI 1972 Om te beginnen zaterdagmiddag van 2-5 uur receptie, waarbij men iedereen, die met de jeugd te maken heeft, verwacht. Doch ook de ouders van de leden zijn van harte welkom. Zij zullen ongetwijfeld belangstelling hebben voor bijv. die kleine tentoonstelling, die in de hal zal worden ingericht. Een tentoon stelling van hoe het vijf jaar geleden allemaal begon met die oude verster kers, luidspeakers en lampen. Er worden bovendien ook dia's ver toond... Het bestuur heeft ter gelegenheid van dit kleine feestje een speciale sticker laten maken, die op de disco-avond op zaterdag 15 januari gratis zal worden uitgereikt.. We hebben het idee dat ze straks op heel veel brommers, fietsen, maar ook auto's terug te vinden, zullen zijn. Dan nog iets anders... Wie heeft er nog een oude lidmaatschapskaart? Hij kan heel bijzonder worden, want de eigenaar(es) van de oudste lidmaatschapskaart(en) krijgt een aardige prijs uitgereikt. Wie weieens naar Radio Veronica luistert, weet dat er op het ogenblik een aktie gevoerd wordt voor de Stichting Emeroord. Hoe meer gas ten er zaterdagavond in „De Waag" komen, hoe béter. Want een gedeel te van de opbrengst gaat naar deze stichting. Het slot van de lustrumviering heeft plaats op zondag 16 januari. Dat wordt een geweldige underground- avond. Wie van die „lekkere" platen in zijn bezit heeft, och, hij of zij neme ze mee. Wel graag met een aantekening wat volgens de bezit- ter(ster) het béste nummer is. Wordt de taak van de feestcommissie door verlicht. Prijzen van de toegangskaarten noe men doen we anders niet. VAN DAAG maken we echter een uit zondering, omdat „De Waag" in feeststemming is. Doch ook omdat een gedeelte van die inkomsten voor een goed doel besteed worden. Leden betalen zaterdagavond f 1,50, hun introducees f 2,50. Met de underground-avond drie kwartjes voor leden en een gulden voor introducees. Reden genoeg om er een fijn feessie van te brouwen, waarvoor de ingre diënten wel voorradig zijn... P.S. De muziek op zaterdagmiddag wordt verzorgd door een Schie- damse organist... Brood vormt in de meeste gezinnen een flinke post op het voedings budget. Dit betekent, dat men, vooral nu alles wéér duurder wordt, er verstandig aan doet de beste waar voor zijn geld te kiezen, dat wil zeggen die broodsoorten, waarvan de voedingswaarde het hoogst ligt. Dit zijn de bruine soorten en alle soorten roggebrood. Ze bevorderen bovendien het kauwen, wat het gebit ten goede komt. Oud brood kan ook op alle mogelijke manieren verwerkt worden, b.v. als „tosti". Tosti kunnen we maken met kaas, ham, champignons, tomaat e.d. Zondag: schelpje met kalfsragoüt en champignons, witlofsalade met rijst, mokkavla met plakjes banaan. Maandag: zuurkool Royal, wentel teefjes. Dinsdag: bietjes, gehakt, aardappe len, yoghurt muesli. Woensdag: stamppot rauwe andijvie, uitgebakken spek, schuimige kwark- vla met rozijnen. Donderdag: witte kool met uitjes en kerrie, aardappelpuree, runderlapje, griesmeelpudding met bessesap. Vrijdag: tomatensoep, gebakken schol, aardappelen, sla. Zaterdag: tosti's, fruit. Meng 1 lepel boter met 2 lepels geraspte kaas, wat fijngehakte cham pignons uit blik, peper, paprika poeder en zout. Besmeer de boterhammen met dit mengsel. Leg 2 boterhammen op elkaar, besmeer de buitenkanten dun met boter en rooster ze in een tosti-ijzer (of snackijzer) snel aan beide zijden op het gas (2 a 3 minuten). Besmeer 2 boterhammen met boter, beleg één boterham met een plak kaas en daarop een paar schijfjes appel. Leg de andere boterham erop. Besmeer de buitenzijden dun met boter en rooster ze in een tosti-ijzer aan beide kanten op het gas goudbruin. Leg tussen twee boterhammen een plak kaas, plakjes tomaat en een plak corned beaf. Strooi er wat peterselie en iets knoflookzout over. Besmeer de buitenzijde van de boterhammen met boter en bak de tosti in het tosti-ijzer op het gas snel bruin. De tweede contactavond van de Schiedamse aquariumvereniging „Natuurgenot in Huis" is niet op 19 januari, zoals in het maandblad staat vermeld, doch op 26 januari... Deze wijziging is noodzakelijk ge worden voor een vergissing van de zalenbeheerder. Maar op 26 januari bent u natuurlijk allemaal aanwezig. In de grote zaal van Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven 73. Noteert u dit even? Sociëteit „Free-Church" organiseert een progressieve disco-avond met medewerking van „Martin Green" en wel vanavond (vrijdag). Deze soos is te bereiken met tramlijn 1 en 8 beneden Rotterdamsedijk, einde En gelsestraat. Aanvang half acht. Nieu we leden kunnen zich opgeven, Rotterdam West. De Wetenschappelijke Kring organi seert op maandag 17 januari a.s. een lezing van prof. dr. J. A. Stalpers. Met als onderwerp: „Wat na het generatieconflict"? Toegang vrij. Iedereen van harte welkom in het Geref. Jeugdhuis aan de Lange Haven 97. Een hoekje van de gezellige Waag-bar, waar het dit weekend dringen zal worden..! Plannen zijn uitgewerkt voor de bouw van een middelbaar technische school, de zg. Rijnmond M.T.S., op een terrein, gelegen tussen de spoorlijn Schiedam/Vlaardingen en Bijdorp. Deze school zal het middel baar technisch onderwijs verzorgen voor het gebied ten westen van Rotterdam. Het bouwplan van dit project verkeert in een dusdanig vergevor derd stadium, dat tot de gronduit- gifte kan worden overgegaan. Van de realisering van dit bouwwerk moet het terrein bouwrijp worden gemaakt en moeten te zijner tijd nog voltooiingswerken worden uitge voerd. Een en ander omvat: het dempen van sloten, het ophogen van het terrein, het leggen van rioleringen, het aanbrengen van verhardingen en groenvoorzieningen alsmede het ver richten van herbestratingswerkzaam- heden. Bovendien moeten maatregelen wor den genomen om de regeling van de waterhuishouding in dit gebied veilig te stellen. Voor dit werk moet kunnen worden beschikt over een krediet ten laste van het Grondbedrijf van f 624.000,—, waarvan f 19.000,— voor het aanbrengen van openbare verlichting en f 5.000,— voor het plaatsen van brandkranen. B. en W. is van oordeel, dat onderhandse aanbesteding van dit werk de voorkeur verdient en wel om de volgende redenen. 1. Het is gewenst, dat met het werk snel kan worden begonnen. Onder handse aanbesteding is hiervoor het meest geëigend. Er wordt in dit geval slechts een beperkt aantal deskundige aannemers gevraagd in te schrijven. De kwaliteiten van deze aannemers zijn reeds bekend, zodat hiernaar geen onderzoek meer be hoeft te worden ingesteld. Bij openbare aanbesteding kan de beoordeling of de gegadigden aan de te stellen eisen voldoen eerst plaats vinden na ontvangst van de inschrij ving; dit zal veel meer tijd vergen. 2. Zoals reeds uit het gestelde onder 1 valt op te maken garandeert een onderhandse aanbesteding beter de deskundigheid van de aannemer. Openbare aanbesteding houdt te dien aanzien meer risico in, omdat hierbij de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat een aannemer het werk wordt gegund, die minder geschikt blijkt te zijn. 3. Het werk dient in fasen te worden uitgevoerd. Er is daarom nauwe samenwerking vereist met de bou wer van de school. De meest geschikte aannemer hiervoor kan het best door middel van onderhandse aanbesteding worden gevonden. Voorts zal een krediet nodig zijn ten behoeve van het aanbrengen van gas- en elektriciteitsvoorzieningen. Het voorstel hiertoe zal de raad binnen kort bereiken. Met het instemmend advies van de Commissie voor het Grondbedrijf stellen B. en W. de raad voor met het voorstel akkoord te gaan. „Open brieven" verdienen soms een „open antwoord". Vanuit die ge- dachtengang publiceren we dan ook het antwoord op de „open brief" van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren. Burgemeester Roelf- sema reageert dan onder de amicale aanhef „Beste vrienden" aldus: „Met belangstelling heb ik uw open brief van 23 december 1971 gelezen over de Kerst Pop Show, die op zondag 26 december 1971 in de Sporthal Margriet is gehouden. Ik meen, dat het voor de toekomst aanbeveling verdient, uw opmer kingen aan een beschouwing te onderwerpen in het licht van wet en verordening en de toepassing daar van. Dat zou, naar ik hoop, misstanden kunnen voorkomen. Uw bezwaren tegen de organisatie van de Kerst Pop Show kunnen als volgt worden samengevat. U vindt, dat de organisatoren bestaande so ciëteiten, die ook shows houden, door concurrentie, schade kunnen berokkenen. Daarom wenst u over het organiseren van zulk soort evenementen en ook over het verlenen van ontheffingen overleg, ten einde bijvoorbeeld inschakeling van anderen of van uzelf bij zulke shows te bewerkstelligen. Ik geloof, dat allereerst uit de doeken moet worden gedaan, hoe het organiseren van shows (en van andere evenementen) in zijn werk gaat. In ons geval gaf de heer Bosman uit Voorburg te kennen in verschillende plaatsen een Pop Show te willen organiseren. In Schiedam op de Tweede Kerstdag. Daarvoor zocht hij een passend gebouw en zo kwam hij terecht bij de directie en/of het bestuur van de Sporthal Margriet. Partijen vinden elkaar en sluiten een overeenkomst over het gebruik van de hal. De directie van de Sporthal weet, dat daarmee de zaak niet geregeld is, want artikel 29 van de algemene politieverordening bepaalt, dat het niet geoorloofd is evenementen in gebouwen te hou den zonder ontheffing, en artikel 2 van dezelfde verordening zegt, dat aan zulk een ontheffing voorwaar den kunnen worden verbonden. In de drank- en horecavergunning der gemeente staan in artikel 4 soortge lijke bepalingen voor café's en dergelijke. Op de sporthal zijn beide verordeningen van toepassing. In dit geval moest bovendien nog rekening worden gehouden met de Zondags wet, omdat de Pop Show op een zondag viel. De Zondagswet laat geen openbare vermakelijkheden toe vóór 1 uur 's middags. (Vandaar dat de aankondiging, dat de show om 12 uur zou beginnen moest worden gecorrigeerd en op 1 uur moest worden gesteld). Wat doet nu de directie van de sporthal? Als eigenaresse en exploi- tante van de hal vraagt zij om ontheffing van de verbodsbepalin gen. En nu gaat het om de zin en de betekenis dezer ontheffingen. Zij beogen niet meer, maar ook niet minder dan de zorg voor de openbare veiligheid, of wat daarmee in nauw verband staat. Wanneer de openbare orde in gevaar zal komen moet de ontheffing geweigerd wor den; wanneer dit gevaar niet bestaat (althans niet verwacht wordt) is voor weigering geen reden. Het kan nimmer de bedoeling zijn en dat is het ook nimmer geweest, om door middel van een ontheffing doel einden te bereiken, die met het terrein van openbare orde en veilig heid niets te maken hebben. Dat zou de deur openzetten voor willekeu rige introductie van wensen, die men door een ontheffing zou willen zien gerealiseerd. Men zou, wat men niet wenst, vrij willekeurig kunnen ver bieden. De ontheffing voor de Kerst Pop Show is daarom niet getoetst aan de door u bepleite criteria: schade voor anderen, uitbannen van concurrentie, invloed van derden op de show zelf. Binnen de geschetste grenzen is iedere bonafide organisa tie of organisator vrij in het brengen van evenementen. Bij vestiging van de „Appel", een disco-dancing in het vroeger Monopole Theater, is ook niet gevraagd, of anderen door deze concurrentie misschien (finan cieel) nadeel zouden kunnen onder vinden. Als andere groepen jongeren iets in eenzelfde richting in andere zalen zouden willen organiseren, krijgen zij de gevraagde ontheffin gen, indien er geen strijd met de openbare orde, de veiligheid of met de wetgeving ontstaat. De overheid begeeft zich niet in een belangen strijd, of die nu materiële of ideële achtergronden of ook wel beide in zich sluit. Zij eerbiedigt de vrijheid van organiseren, als er geen drin gende redenen in het kader van de openbare orde en de veiligheid in het geding komen. De overheid treedt niet dwingend op door middel van het ontheffingsbeleid, om anderen invloed te verschaffen of op verzoek van anderen zekere belemmeringen op te leggen. In dictatoriale staten moge dit kunnen, in ons land zou terecht een storm van verontwaardiging opgaan, als het ontheffingsbeleid dienstbaar zou worden gemaakt aan bij-bedoe lingen. Het verzoek van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren is als een eerste opwelling wel te begrij pen. Bij nadere overweging zult u echter ongetwijfeld met mij eens zijn, dat de bevoegdheden van de overheid ten dienste van alle burgers moeten worden aangewend en dat uw suggestie aan het verkeerde adres is gericht. Wil men in de toekomst in de gevraagde richting iets bereiken, dan moet men met het bestuur van de sporthal of het bestuur/directie van andere zalen gaan praten en proberen op vrijwillige basis tot een zekere coördinatie te geraken. Dat kan nuttig zijn voor alle belang hebbenden. De praktijk zal moeten uitwijzen, of men zich in zijn bewegingsvrijheid ter wille van an deren beperkingen wil opleggen. Op het terrein van overleg kan in ieder geval veel worden bereikt. Men moet niet de burgemeester vragen om door een ontheffing dwingend op te treden. Wat de voorwaarden van ontheffingen betreft, deze omvatten in de eerste plaats een aantal bepalingen, die brandgevaar pogen in te dammen, en voorts voorschrif ten, die in acht moeten worden genomen, om wanordelijkheden te voorkomen. In ons geval werd bovendien (op grond der bepalingen in de drank- en horecaverordening) in de ontheffing opgenomen, dat de bezoekers van de show de leeftijd van zestien jaar moesten hebben bereikt. Aangezien aan de gestelde voorwaarden kon worden voldaan, stond niets het verlenen van een ontheffing in de weg. Toch ben ik wel blij met de brief van de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren. Het gaf de gelegenheid het beleid nog eens uit de doeken te doen. Ik hoop in elk geval, dat het bestuur de weg is gewezen, om in de gewenste richting werkzaam te zijn". Met vriendelijke groet, H. Roelfsema, Burgemeester der gemeente Schie dam. BANKETBAKKERIJ Het luiste adres Géén filialen - Tel. 267823 In „Opkikkertje" het maandblad van de Schiedamse zwemvereniging „De Watervrienden" lezen we, dat men graag de platen „Teddybeer's Picknick" en ,JHeinsel mannschens Wachtparade" zou Willen lenen als achtergrondmuziek bij het show- en figuurzwemmen. Natuurlijk gaat iedereen nu zijn discotheek nakijken en heeft men straks de beschikking over die grammofoonplaten. Het adres van het secretariaat is: Johan van Wagenaarstraat 43, tel. 702631. mm™

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 14