Het Nieuwe IN GESPREK MET 2 i Mej. J- J. M. C. Elshof, hoofd §t. Catharinaschool Wm. r n O EDDYS Afscheid mej. Elshof Afscheid van majoor en mevrouw Renting 3 a alle meisjes kleding 1/2 PRIJS kleuren t.v. specialist RENAULT KOSTER 70.77.77 Ad Pols als optometrist ook in Schiedam 55 Industriebond NVV vergadert vanavond RADIO ACTIEF Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) Randstad-edities verschijnen in Deltt, Schiedam. Vlaa,dingen. Maassittis. Rijswijk, het Westland en in Rotterdam (to edities) in een totale oplage ,an 320-900 ex. Haar vierde voornaam is Catharina. Een naam die een belangrijke rol in haar leven zou spelen, toen zij op 4 januari 1911 ,ja tegen het leven zei in het gezin Elshof aan de Dam. Een naam met een bekende zaken-, doch ook onderwijzersklank in Schiedam. Want vier van de vijftien kinderen zochten het bij het onderwijs: drie meisjes en een jongen. De volgende generatie is ook weer aangetreden, want er zijn inmiddels weer zes kleinkinderen, die het voor-de-klas-staan ambiëren. Als mejuffrouw Elshof straks, dat betekent dan op 26 januari, om te beginnen met een eucharistieviering in de St. Liduinakapel en des avonds met een afscheidsreceptie van 8-9 uur in de éigen school aan de Westmolenstraat 20 afscheid neemt van de ouders en oud-leerlingen, dan betekent dit, dat zij met vervroegd 'pensioen „uitgeluid" wordt. Een onwillige knie is hier al maanden de oorzaak van. Officieel gaat haar pensioen per 1 februari a.s. in en wordt mej. H. A. M. Veringmeijer haar opvolgster. TWEE IN EEN... GEMENGDE SCHOOL... VOETBALLERS... ÏV MODEHUIS 4 5 r m n e 'j 3 E BROERSVEST 111 SCHIEDAM JJ TEL.: 267416 JJ yj* 23e JAARGANG WOENSDAG 19 JANUARI 1972 Stadsblad Correspondentie Postbus 257, Schiedam. Kantoor: Broersvest 125 (C. J. van der Klink) Schiedam, tel. 010-26 73 68 en 26 39 39I - Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag tot 6 uur s avonds. - Eindredaktie: P. I. Hovingh postbus 167 Djlfc telefoon 01730-24646 Oen r ministratie Randstad-edities: Postbus 167 (Koornmarkt 34) Delft, tel. 01730-23627 OPLAGE 35 800 Omdat ik haar al zovele jaren ken, heb ik haar thuis in de Graaf Florisstraat 39 opgezocht. Dan komen naast het geurige kopje koffie op deze barre koude middag vanzelfsprekend oude boeken op tafel en herinner ik me een gesprekje met mej. J. M. Groeneweg, hoofd van de Pr. Juliana kleuterschool, die eens zelf leerlinge van deze school was. Hetzelfde geldt voor juffrouw Elshof. De kleuterschool ging vroeger eerder voor de kleintjes open dan nu. Vaag kan zij zich nog herinneren dat zij op een stoof staande „voor mocht werken". Een kleuterschool met een zuster en een schoolmeisje m de klas. Dat leien uitdeelde en die lastige broek jes van toen ophaalde! Vastmaakte eigenlijk! Die herinnering is Annie Elshof altijd bijgebleven, zodat het na de laatste klas op de lagere school niet moeilijk was een keus te maken. Kantoorwerk leek haar niets. Het werd haar toen heel gemakkelijk gemaakt, want de school beschikte ook over een mulo. Daarna naar de kweekschool in Reuver in Limburg. Och, toen ging het allemaal van een leien dakje. Kwekeling met acte geweest van 1 juli 1929 tot en met 31 augustus 1929. Met een eigen zusje in de klas. Van 1 september 1929 tot en met 4 augustus 1930 verbonden aan de St. Mariaschool aan de Lange Haven 105. Van 5 augustus 1930 tot en met 31 december 1930 aan de St. Liduina- school aan de Korte Haven 27. Dito van 1 januari 1931 tot en met 31 december 1934. Op 1 januari 1935 volgde haar aanstelling als onderwij zeres aan de St. Catharinaschool, waar zij zelf dus als kind leerlinge was geweest. Een school onder beheer van de zusters Dominica nessen uit Voorschoten. Ouderen onder ons zullen zich nog de namen herinneren van de zusters Claudia, Paulina, Marie-Henri, Petra. Hoofd van die school was toen zuster Clarina, die het beheer echter overdroeg aan mej. J. J. M. C. Elshof. Op 3 september 1956 aanvaardde zij die taak als hoofd van een lekenschool. Het was iets heel bijzonders in die dagen, maar iedereen zal het moeten toegeven, dat juffrouw Elshof zich uitstekend van haar taak heeft gekweten. In het bezit van het Godsdienstdiploma-A Nuttige Handwerken en de Hoofd- acte (reeds in 1934) heeft zij de standenschool" toen in ere gehou den. Van heinde en verre kwamen de leerlingen. Zelfs uit Schiedam- Zuid en Kethel. Per 31 augustus 1959 werd door geleidelijke opheffing van de St. Thomasschool deze school zelfs een gemengde" school. Ook al zoiets vooruitstrevends in die dagen! Men beschikte vanaf 13 mei over een uitstekend werkend Ouder comité. In het begin van 1957 kregen de leerlingen al balletles van juffrouw Verbeek. Een taak die later werd overgenomen door Tosca Balm. Balletlessen die altijd buiten de lesuren vielen, zodat de eerste en tweede klassertjes op maandag middag van 4.15 tot 5.15 uur les hadden. De derde en vierdeklassertjes op donderdagmiddag van 4 tot 5 uur en de vijfde en zesdeklassertjes van 5 tot 6 uur. Met geweldig leuke uitvoeringen in zaal „Arcade". Om de kinderen te wijzen op de schoonheid van de dans werden uitvoeringen van het Scapino Ballet in het Passage Theater bezocht. Een evenement waarover later op school gesproken werd en natuurlijk in een opstel verwerkt. Met heel veel plezier heb ik vaak die opstellen uit de schoolbladen overgenomen. Kin deren schrijven altijd zo voor de vuist weg! Van de Ouderavonden, vooral bij het verlaten van de school, werd altijd heel wat gemaakt. Dat deed praktisch elke school in die dagen. Zesdeklassertjes van toen bewaren hieraan een aparte herinnering in de vorm van een speciale kop en schotel, een lepeltje met de naam „C" erin of een speciaal Oranjelepel tje t.g.v. de geboorte van een prinsje. Een linnen doekje met de afbeelding van de veel beschreven Havenkerk voor communicantjes of een afbeel ding van het tegeltje erop, waardoor de herinnering aan die school eigenlijk zal blijven bestaan, wat nu wel tot uiting zal komen op de afscheidsreceptie op 26 januari a.s. Er kwamen onderwijzers op school. Eerst de heer Av.d. Berg en later de heer R. Poels. Nu zijn het de heren H. Hendriksen en P. Theunis. Die vanzelfsprekend voor voetbaltalent zorgdenEn dat nu nóg doen. In gloednieuwe shirts en shorts bonden zij in september 1966 de strijd aan in de toernooien. Met de Avond vierdaagse zijn de kinderen altijd vertegenwoordigd. Waarbij eigenlijk niet? Grote spanning heeft er op school geheerst toen Yvonne Büstiaanse zich in de landelijke Voorleeswed- strijd naar de halve en hele finale las. Maar er niet kwam! Maar het was toch een „St. Catharientje" die volop in de belangstelling stond. Boven al die herinneringen uit zegt deze vrouw met zoveel schoolerva ring: „Wij beschouwen de kinderen altijd of zij van ons zelf zijn. Wij willen het beste voor hen bereiken en hun een werkhouding meegeven. Verheugend is dat heel veel leer lingen dit begrepen hebben en het is op een gegeven moment een kroon op je werk als een leerling van je school later iets bereikt heeft in de maatschappij. Dan is al je werk niet voor niets geweest". PLANNEN... Wat of haar plannen voor de toekomst zijn? Dingen doen waar zij vroeger nooit toe kwam, zoals postzegels verzamelen. Niet alleen tijdschriften, doch ook goede boe ken lezen. Voor haar 83-jarige moeder een toegewijde dochter zijn. Als een berg ziet zij tegen het afscheid op. De kinderen hebben op woensdag 2 februari hun feestpro gramma voor haar. Alles op één dag zou teveel van haar vergen. Een „Cathrientje" moet de oude vertrouwde St. Catharinaschool he lemaal los laten. Een opgave. Al weet zij dat de goede naam van die school gewaarborgd blijft. Want haar opvolgster, waarvan zij in 1955 één jaar collega was op die school, mej. H. A. M. Veringmeijer, is al maanden op die taak voorbereid. Eventjes terzijde, deze juffrouw Veringmeijer voerde met succes al drie musicals met de leerlingen op tijdens bijzondere dagen op school. Juffrouw Elshof kan met een gerust hart afscheid nemen. Wat straks na 43 jaar onderwijs blijft is de herinnering, vervat in verschil lende boeken, verlucht met foto's en tekeningen. Doch ook de vriend schap van zoveel Schiedammers. M.W.-S. Juffrouw Elshof van de St. Catharinaschool gewoon thuis. Maar op 26 januari en 2 februari a.s. helemaal in het afscheidsnieuws... 1 PHILIPS AUTO-RADIO van 129,voor K-ïK V'16 Miniatuurtechniek. Zeer compac te bouw. Bpeciale voorversterkinR waardoor maximaal laantal zenders op de middengolf wordt ontvangen. Kioderne vormgeving. Verrassend groot uitgangs- Jvermogen van .5 watt. Voor aansluiting op 12-volts [accu. min aan massa.* t II AUTOSHOP ROTTERDAM GUSTOWEG 55 terrein Sintmaartensdijk Op woensdag 26 januari a.s. neemt mej. J. J. M. C. Elshof afscheid van de St. Catharinaschool, aangezien zij per 1 februari met pensioen gaat. Ruim 42 jaar is mej. Elshof aan het r.k. onderwijs in Schiedam ver bonden geweest. Lange jaren heeft zij les gegeven aan de St. Catharina school. Sinds 1956 was zij daar tevens hoofd. Onder de inwoners van Schiedam telt zij honderden oud-leerlingen. Wie graag persoonlijk afscheid van haar wil nemen is van harte welkom op woensdagavond 26 ji^uari vanaf acht uur in het schoolgebouw, Westmolenstraat 20. In de openbare samenkomst op zondag 23 januari a.s. nemen majoor H. Renting en zijn vrouw afscheid van het Leger des Heils. Na hier twee jaar werkzaam te zijn geweest. Op gezette tijden vindt een officiers wisseling plaats. Dat is bekend. Het zal menige Schiedamse betreuren dat dit sympathieke echtpaar onze stad gaat verlaten. Nog op het Kerstfeest jl. bleek hoe groot de plaats is die zij in die korte tijd hier hebben veroverd. Maar majoor Renting wordt direc teur van Huize Zuidhorn in Rijswijk, een tehuis voor langdurig zieken. Waar hij zich een nieuwe toekomst gaat opbouwen, terzijde gestaan door zijn vrouw. Tot opvolgers worden zaterdag middag 29 januari a.s. van 3-4 uur twee vrouwelijke officieren welkom geheten, t.w. majoor J. Brinkman als leidster van de plaatselijke afdeling. Geassisteerd door luitenant J. Witte- bol. Aan de Smetanalaan 6, telefoon 701303 heeft de heer Ad Pols zich gevestigd. Met de bedoeling aan huis adviezen te geven voor de aanschaf van contactlenzen, waarin hij zich als gediplomeerd contactlenzenspe- cialist-optqmetrist bekwaamd heeft. U kunt met hem een afspraak maken, waarbij hij u op al de voor- en nadelen van contactlenzen, met het oog op de leeftijd van bijv. de 40 zal wijzen. Hij is verbonden bij Brilservice met vestigingen te Am sterdam, Amstelveen, Den Bosch, Haarlem, Zwolle, Alkmaar en Den Haag. m manteltjes - jurkjes broek- en tuniekpakken jumpers - vesten - pantalons - maillots enz. enz. In 1971 werden intensieve bespre kingen gevoerd tussen de hoofd besturen van de Metaalbedrijfsbond N.V.V., de Alg. Bedrijfsgroepen Centrale en de Textielbond „De Eendracht", met als doel te komen tot een fusie van genoemde bonden. Het resultaat van deze besprekingen is dan ook geweest, dat op 1 jan. 1972 van start is gegaan de Indus triebond N.V.V. De afdeling Schiedam van de Indus triebond N.V.V. zal vanavond (woensdag) een algemene leden- vergadering beleggen, waar o.a. defi nitief het afdelingsbestuur zal wor den gekozen. De vergadering zal plaats vinden in het „Wijkcentrum", Dr. Wibautplein en zal om 8 uur beginnen. Elke donderdag JJ koopavond. 5 Rotterdamsedijk 2 Iedere donderdagavond 12 toe stellen spelend te zien. Keuze uit diverse merken met Nederlandse garantiebewijzen

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 1