arend L hoe het rioolcircus werkt eurotax 15.11.22 jm „Kent-gij" spelen bij het Nivon verzekeringen assurantiekantoor geloven OPRUIMING S Klaverjassers gevraagd bij Singelkwartier" uw assurantiekantoor is er voor Uw gift voor pastoor van Dongen HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 24 - VRIJDAG 21 JANUARI 1972 Aanleg Hoofdriolerinq Schiedam Opdrachtgever Gemeente Schiedam Direktie Dwars, Heederik en Verhey NV Amersfoort Uitvoering NV Visser Smit Papendrecht DE BOUWTREIN Hieronder een toelichting bij de twee tekeningen op de „bouwtrein" welke deze week in actie is gekomen voor het leggen van het nieuwe hoofdriool van Kethel/Groenoord naar Nieuwland. Het hoofdriool heeft een totale lengte van 2.600 meter en bestaat uit buizen van verschillende dia meter. In de „zijtak" van het rioolgemaal „Kethel" aan de Schie- damseweg naar de Churchillweg- westzijde zijn het voorgespannen gewapende betonbuizen van 100 cm doorsnede, 5 meter lang en 3.600 kg zwaar. Van de Mozartlaan (kruis punt Vivaldilaan) tot de aansluiting met de „zijtak" zijn het dito buizen van 120 cm doorsnede, 5 meter lang en 4.900 kg zwaar. Voor het deel van de leiding van Churchillweg naar het (nog te bouwen) vijzelgemaal bij de Sportparkbrug gebruikt men buizen van gewapend beton met plaatstalen kern met een diameter van 140 cm, 5 meter lang en 7.000 kg zwaar; van het vijzelgemaal naar het rioolgemaal „Nieuwland" aan de Loeffstraat dito buizen met een diameter van 180 cm, 444 cm lang en ca. 10.500 kg zwaar. Voor het leggen van de buizen wordt gebruik gemaakt van een aantal machines, die tezamen een z.g. „bouwtrein" vormen. Afgezien van de Franki-stelling die snel vooruit gaat, is de trein ongeveer 300 meter lang (dat is de eigenlijke bouwplaats), die met een snelheid van 8 tot 10 meter per dag langs de route trekt. Franki-stelling Deze torenhoge stelling met een eigen gewicht van 52 ton, maakt de betonnen paalfundering. Deze ma chine drijft een stalen koker (dia meter 42 of 52 cm) de grond in, waarin het beton wordt gegoten, aangestampt met een kegel van 3,5 ton. Trekt men de metalen koker omhoog, dan stulpt het nog zachte beton in de bodem uit tot een brede voet, die in de grond verhardt. De zo gegoten paal reikt afhankelijk van de bodemgesteldheid 18 tot 20 meter diep, doch komt niet hoger dan 3 meter onder het maaiveld. Het Franki-systeem is voor de paalfun dering gekozen, naast enkele andere technische argumenten, omdat zo onaangename trillingen in de bodem voorkomen kunnen worden, die schadelijk zijn voor de bestaande bebouwing. De stelling slaat telkens twee palen naast elkaar, met tussen ruimten van 5 tot 10 meter, wat afhangt van de rioolbuizen. De Franki-stelling kan zichzelf ver plaatsen. Bij het werk rust de stelling op een zware voet, die optrekbaar is. Door het uitschuiven van vier „voeten" kan de hele stelling zich dan voortbewegen. Damwand Is de paalfundering aangebracht, dan komt de eigenlijke „bouwtrein" in actie. Een ingenieus apparaat, in de takels van een grote rijdende kraan, slaat of juister: trilt pneumatisch twee stalen damwanden op een onderlinge afstand van ongeveer 5 meter aan weerszijden van het palenspoor in de grond, tot een diepte van 10 tot 12 meter. Door de grond tussen de damwanden weg te graven, krijgt men de sleuf waarin de rioolbuizen komen te liggen. De damwanden worden op hun plaats gehouden door stempelramen, be staande uit gordingen (zware balken tegen de damwand) met stempels op de juiste afstand vastgedrukt. Graafmachines Diep-reikende graafmachines in ver schillende afmetingen graven ver volgens de grond weg. Eerst tot 2,5 meter diepte voor het aanbrengen van het bovenste stempelraam, daar na 5 a 6 meter diep voor het tweede stempelraam. Zandauto's rijden af en aan, omdat op de bodem van de sleuf een laag zand van een meter gestort wordt. Dit zand moet de tegenbelasting vormen tegen de druk van de waterrijke bodem, opzij en van onder de damwand. Bovendien werkt het zand als een filter, dat de veengrond tegenhoudt maar het water doorlaat dat weggepompt kan worden. Bij het graven zijn de koppen van de palen blootgelegd, die op de juiste hoogte worden „gesneld". Hijskranen plaatsen ver volgens prefab betonnen kespen op de palen; ze hebben voorgegoten holten, die over de paalkoppen passen. De kespen wegen overigens 2 a 2,5 ton en zijn 35 cm dik, 1,2 meter breed en circa 2,5 meter lang. Buizen stellen Op deze kespen komen de riool buizen te liggen. Bij de kleinere buizen gebeurt het „stellen" door de buizen, die aan een kant een mof hebben, in elkaar te schuiven en af te dichten met rubberringen. Bij de grotere buizen, die met een plaat stalen kern, is het stellen heel wat bewerkelijker. Eerst moeten de stalen kernen van twee buizen aan elkaar gelast, wat een lasnaad geeft van 4,5 tot 5,5 meter rond de kern. Daarna brengt men zowel aan de binnen- als aan de buitenkant van de buizen over de lasnaad heen een betonkleding aan. Om te voorkomen dat de buizen gaan „wiebelen" op de kespen, wordt tegen de zijkanten beton gestort. Tenslotte komt over de aan elkaar bevestigde buizen een plaatstalen band. Deze is nodig om te voorkomen dat later de holle en lege buizen gaan drijven in het grondwater. Sleuf dichten Tenslotte verdwijnt het hele werk weer in de grond, tot er vrijwel niets meer van zichtbaar blijft. Nadat de stempelramen zijn verwijderd wordt de sleuf weer dicht gemaakt. Dit gebeurt dan met aarde, die vóór in de trein is uitgegraven. Alleen de aarde die bij het vertrekpunt van de bouwtrein is vrij gekomen moet afgevoerd. Dat geschiedt dan naar het terrein tussen Bachplein en de Laan van Spaland, waar een bos plantsoen zal komen. Aangezien het vertrekpunt ligt bij de eeuwenoude Schiedamseweg, is het vrij goede aarde geen soppig veen. Wanneer de grond in de sleuf goed is aangestampt, worden de dam wanden weer verwijderd met de pneumatische machine. Maar op de plaatsen waar de rioolleiding dicht langs de bestaande bebouwing gaat, laat men de damwand zitten. Dit om te voorkomen dat men een „hori zontale deformatie" van de bodem krijgt. Problemen De uitvoering van het perk, tech nisch beschouwd geen uitzonderlijk moeilijk karwei, geeft toch enkele problemen. Zo moet men bij het slaan van de aanééngesloten dam wanden attent zijn, dat de reeds in de bodenj zittende leidingen en kabels voor gas, water, elektriciteit en de telefoon, niet worden afge sneden. Dit maakt dat men tevoren de kabels en leidingen moet om leggen. Een moeilijkheid is ook dat bij het leggen van het hoofdriool niet gelijktijdig de zij-leidingen van be staande riolering aangesloten kun nen worden. Eerst wanneer het hele hoofdriool is gelegd en ook aangesloten op de gemalen, kan men bij het begin de zij-aansluitingen maken. Het be staande riool moet immers tot het laatste toe blijven functioneren. JAMMER dat U al een dia-projector hebt. U mist n.l. een prijsvoordeel van 229, Plawamat volautomatische dia-projector, 24V.-150W. halogeen-lamp, aansluiting voor bandrecorder Universeelmagazijn ƒ219, foto - optiek Hoogstraat 91 Tel. 268814 ftv- lillywjiiiiiiiiiLi Opdrachtgever Gemeente Schiet] Viseer l Smit Papendrecht Vanavond vindt de eerste contact avond van het NIVON afd. Schie dam plaats in de kleine zaal van gebouw „Irene" aan de Nieuwe Haven 155. U kunt dan deelnemen aan een spel en wedstrijdprogramma, evenals bij voorgaande Kent-Gij-spelen. Met be hulp van dia's. Voor elke winnende groep is er een kleine attentie. Bovendien krijgt u vanavond de dia's te zien, die gemaakt zijn tijdens de zomertochten. De moeite waard... Toegang (gratis) om acht uur, terwijl u in de pauze ook nog een kopje koffie wordt aangeboden. Heeft u zich al voor de cursus handenarbeid opgegeven, die op 2 februari in het gebouw van de Stichting Huishoudelijke Gezins voorlichting aan de Dam 5 start? Ook vanavond doen! Het wordt maar druk. In het Broersveld 121 staat zaal „Marijke". In die zaal worden a.s. dinsdag 25 januari de kaarten hevig geschud door alle klaverjassers van de vereniging. Doch ook de niet- leden zijn vanzelfsprekend van harte welkom. Er worden weer drie partijen van 1500 punten gespeeld, zodat het niet al te laat wordt. En... er zijn bijzonder mooie prijzen. Als u tenminste een góede klaverjasser bent! Om kwart voor acht is de koffie hardstikke bruin... De penningmeester van de R.K. Bond van Bejaarden vergat ons het gironummer van de Spaarbank Anno 1820 op te geven, waardoor verschil- SINGEL 92b SCHIEDAM TELEFOON 010-267113 tel lende giften terug kwamen, omdat alleen het rekeningnummer vermeld werd. Het gironummer van de Anno 1820 is 2717, het rekeningnummer 813024765. U weet dat in de soos van de bond en in de aula van Huize Frankenland bussen geplaatst zijn waar u uw gaven kunt storten? Deze bussen worden op maandagmiddag 31 januari om 2 uur geopend, waarna het eindbedrag aan moeder Van Dongen, daar wonend op kamer 164, zal worden overhandigd. U komt toch ook?

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 19