H. A. J. v. d. Drift: onze zilveren jubilaris De direkteur zelf eens in druk: CENTRAAL voorwerpen' Iets doen voor kinderen van gastarbeiders C. v. Broekhoven directeur van iet postkantoor W atervrienden" nu op het droge Wat 't Stedelijk te bieden heeft ALLEEN MORELE STEUN VOOR POLDERVAART Voor de jubilaris om wie het vandaag gaat, hoefden we niet ver te lopen. Een paar stappen en we konden ons laten zakken in een gemakkelijke stoel zoals •Hie tegenwoordig in een direk- tiekamer te vinden is. We zaten zogezegd gast te zijn in ons eigen bedrijf. Met tegenover ons de man, die vrijdag 28 januari zal worden gefeliciteerd en gefêteerd als een zilveren direkteur. De heer H. A. J. van der Drift onze baas - zal dan 25 jaar de drukkerij, die zijn vader destijds begon, hebben geleid. GRONDLEGGER A.J.M. ZO WAS HIJ EXPANSIEF SPANNENDE TIJD GROEI COMPUTERRIJP DE MENS %5t£*y^ AM ZEGELS BOEKJE VOL altijd f 5.- contant voor U A. C J. SCHEFFERS DAM 35 HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 20 - VRIJDAG 21 JANUARI 1972 AU* Tp IVV i Een jubileum dat wij medewerkers van de Randstad Edities, de noemer waaronder momenteel zo'n klein half miljoen huis-aan-huisbladen we kelijks de deur uit gaan, een avond lang gaan vieren: vrijdag 28 januari. Echter ook een dag waarop vele relaties, die de heer Van der Drift ongetwijfeld persoonlijk heeft en die het concern als zodanig telt, hem geluk kunnen wensen. Maar voor deze receptie op die vrijdag in de foyer van de Stads Doelen aan de Verwersdijk te Delft om halfvier begint, zal er eerst in de St. Josephkerk aan de Burgwal in de Prinsenstad een eucharistie-viering zijn geweest als een bewijs van dankbaarheid passend bij een mijl paal als deze. Om die reden in gesprek zijn met je direkteur betekent logischerwijs een stuk drukkersgeschiedenis tot je nemen. In die zelfde Delftse direk- tiekamer kijken we op zo'n moment dan ook even met meer dan normale belangstelling naar de plaquette aan een van de wanden. De oprichter in brons: wijlen de heer A. J. M. van der Drift kreeg hier op deze manier gestalte als grondlegger van het bedrijf dat met name na de oorlog zo'n stormachtige ontwikkeling zou doormaken. Hij was het immers die ruim 60 jaar geleden de naam Van der Drift vsrbond aan een smal rustiek grach tenpand aan Delfts karakteristieke Koornmarkt. Van waaruit het voor die tijd overigens al bekende ,,Delftsch Advertentieblad" in een oneindig kleinere oplaag (2500! dan thans de Randstad Edities werd verzorgd. Drukkerij Van der Drift: het werd na verloop van jaren toch wel een begrip in Delft, waarbij ook de handelsdrukkerij een niet onbelang rijke plaats in nam. En het was in dit drukkerspand op nummer 34 waar de jubilaris van nu, in wat je z'n puberteit zou kunnen noemen, al mede bedrijvig bezig was. Henk, noemden ze hem toen nog, de mannen achter de machines. Junior werd het toen hij zich, al lerend en studerend, het grafische vak eigen makend, ging ontplooien als een wil hij toegeven binnen het kader van zijn bedrijf altijd te hebben gespeurd naar moderne, goede appa ratuur. Waarvoor dan weer een plaats moest worden ingeruimd en vandaar al die verbouwingen, her plaatsingen en aansluitingen die toch wel ergens zijn carrière kenmerken. We zullen u alle inside-information maar besparen, maar dat de heer Van der Drift als een actieve drukker en zakenman zal worden afgeschilderd op de jubileumdag is I voorspelbaar. j De ring van Randstad Edities, I ingeburgerde verschijningen in vele I tienduizenden huizen in de rand- stad, is nog steeds niet gesloten, i daarvan spreken de laatste ontwik kelingen. De ring van zelfvertrouwen ook niet. Die heeft de zilveren jubilaris eigenlijk nooit verlaten. Hij was er voor bladen als de onze als een van de eersten al in de zestiger jaren bij om in offset te gaan drukken, op ultra moderne persen die hij zelf uit Engeland haalde. De Randstad Edities groeide gro ter", om met het vriendje van Japie te spreken; Wegelings Weekbladen in Rotterdam kregen ook de speelse ,,R van onze edities in hun kop en werden op de Van der Drift-persen als meer gerichte wijkbladen in de Maasstad uitgebracht. Zwijndrecht, Dordrecht en andere advertentie- den volgden in het Randstad- spoor, dat intussen ook was door getrokken naar de Rijswijkse Plas- poelpolder, waar de Van der Drift- offsetrotatie in een speciale neerzet- hal een eigen plaats inneemt bij de Sijthoff-,,drukfabriekTechnische samenwerking heet zoiets in deze tijd. De heer H. A. J. Van der Drift. persoonlijkheid met een eigen in breng, eigen initiatieven, eigen ideeëq, een jongere generatie eieen. liat hij v&t zijn vader en de medewerkers uit die jaren het vak grondig leerde: het laat zich raden. Maar in zijn weinige vrije tijd haalde hij daarnaast z 'n HBS, voorafgegaan door een vijfjarige middelbare han delscursus. Wat hij in een jaar deed, maar toen had hij het mulo-diploma al in de zak. En juist deze diploma's vond zijn vader nog belangrijker dan grafische examens. Want hij had allang door dat zijn zoon zich over dit facet niet het hoofd hoefde te breken; dat kreeg hij immers met de paplepel ingegoten. Er kwam nog een praktijkdiploma boekhouden bij en calculatie en prijsberekening vergde ook menig vrij uur. En zo werkte ,,onze baas" niet alleen, maar ging hij er tevens studerend hard tegenaan. Ook zijn licht opstekend bij andere grafische bedrijven, als o.m. bedrijfs leider, in binnen- en buitenland. Tot de oorlog kwam. In het begin liep het nog wel, maar naderhand was men blij met een druk-opdracht van de rijksvoedselvoorziening welke naast papier en stroom ook nog regelmatig een gamel eten opleverde waarmee het hongerige restantje zetters en drukkers op de been kon worden gehouden. Een spannende tijd was het ook. Samen met zijn vakbroer Aad en nog wat anderen maakten ze op een ondergronds persje het al even ondergrondse blad de Toekomst. Ook Trouw en het Parool rolden er zo nu en dan illegaal af. Verleden tijd, waarover de heer Van der Drift nog wel wil praten (als het dan toch moet) maar de ontwikke lingen na de oorlog spreken hem meer aan. Jaartallen en data: we laten ze maar even voor wat ze zijn, maar er kwam een Delftse Post, een Westland Post, een Groot Rijswijk. Er groeide een goede samenwerking met de heer S. Th. Bakker te Vlaardingen en de heer C. v.d. Klink te Schiedam, die hun huis-aan-huisbladen resp. Groot Vlaardingen en Het Nieuwe Stads blad bij Drukkerij Van der Drift in brachten. Al toen hij eerder in de direktie werd opgenomen, wat om precies te zijn op 3 februari 1947 gebeurde, kwam eigenlijk zijn feeling reeds aan het licht. Of zoals een oud-mede werker het uitdrukt: het was con stant uitbouwen en moderniseren geblazen. Direkteur Van der Drift beroemt zich daar helemaal niet op, maar wel Maar zulke ontwikkelingen moet je j natuurlijk ook administratief kun- nen blijven bijbenen, zo benadrukt j direkteur Van der Drift vanachter i zijn bureau met wij nog steeds in die i gemakkelijke stoel. Waarmee hij i verwijst naar de computer die j intussen al z'n plaats aan de Koornmarkt heeft gekregen, doch niet nadat de panden no. 36 en 38 j „computerrijp" werden gemaakt, j Maar wie bij Van der Drift werkt is aan een hamerslag en vallende stenen onderdehand wel gewend. Machines, zelfs het brain van een computer, het zou te eenzijdig zijn onze jubilerende baas hiermee te vereenzelvigen. Want belangrijker nog dan al die honderdduizenden bladen en de daarvoor benodigde machines is voor hem de mens die er mee te maken heeft. Binnen z'n bedrijf, maar ook daarbuiten, zijn het de sociaal-maatschappelijke fa cetten, noem het maar gewoon de contacten met de medemens die hem aanspreken en die hem bezig houden. Daarvan getuigen o.m. zijn functies op kerkelijk en maatschap pelijk terrein in Delft en daarbuiten. Waarmee ook hij aantoont dat de mens vaak meer kan zijn dan zijn werk alleen. Enfin, we hebben al een jubileumkrantje voor puur intern gebruik volgeschreven over onze baas, maar we meenden aan de vooravond van zijn zilveren jubi leum, tevens z'n zilveren huwelijks feest, hem in deze Randstad kolommen ook nog even voor het voetlicht te mogen halen. S Men schrijft ons: H „Ik zou graag enige plannen van het Schiedamse Spaanse Centrum onder gj de aandacht van de Schiedammers j= willen brengen, daarbij hopend op medewerking van onze stadgenoten. Ten eerste is het gebleken, dat sommige kinderen van onze buiten landse werknemers, waarvan beide ouders werken, op woensdagmiddag aan hun lot worden overgelaten, soms zelfs opgesloten, jongens in de ene, meisjes in de andere kamer. Enkele van de oudere kinderen zouden daarbij graag de gelegenheid krijgen, op woensdagmiddag in het Centrum te mogen knutselen. Daar om willen wij proberen, het Cen trum open te stellen voor al deze kinderen op woensdagmiddag. Zelf ben ik bereid, daar aanwezig te zijn en mijn best te doen om de kinderen nuttig bezig te houden. Ik zou echter heel graag een beetje hulp willen hebben van enkele mensen, die enig verstand hebben van knut selen, zingen, tekenen enz. Elk goed idee, elke hulp, elk materiaal zou van harte welkom zijn! Verder is het ook gebleken, dat veel kinderen van gastarbeiders moeilijk heden hebben met hun schooloplei ding. Daarom zouden wij ook graag een soort schoolwerkbegeleiding in stellen, gedacht wordt aan mensen, die bereid zouden zijn een kind te „adopteren" wat zijn schoolwèrk betreft, dat natuurlijk in overleg met de betrokken leerkrachten. Van deze zouden wij graag vernemen, of zij in hun klas kinderen hebben die gebaat zouden zijn met hulp onder deze vorm. Ook is iedereen, die een ander idee heeft om onze gastarbeiderskinderen te helpen of om hun aanpassen in ons land te vergemakkelijken, bij ons welkom. Het gaat ons niet alleen om de Spaanse kinderen, maar om alle kinderen van de buitenlandse werknemers. En het beheersen van een vreemde taal is niet nodig! Wij hopen van harte, dat veel H stadgenoten ons met dit werk zullen jH willen helpen, en danken daarbij het s Stadsblad voor het opnemen van g onze brief". H F. van Pelt-Tornézy, St. Liduinaplein 8, g Schiedam. Tel. 269545. g Noot van de redaktie. g Of die kinderen werkelijk opgeslo- g ten worden, i.e. zich opgesloten g voelen, betwijfelen we. Het zal in g elk geval goed bedoeld zijn. 's Lands wijs 's lands eer, moet u maar g denken. We hopen dat uw plan lukt. g Als u steun krijgt kunt u inderdaad s heel wat voor deze kinderen doen. H En het geeft een enorme voldoening. Van het een komt meestal het H ander. Horen we nog iets van u als uw plan s ten uitvoer gebracht is? Als opvolger van de heer H. J. Reekers is tot directeur van het postkantoor Schiedam benoemd de heer A. C. van Broekhoven. De heer Van Broekhoven nam deze functie reeds enkele maanden waar. Voordien was hij in verschillende functies werkzaam op het districts postkantoor te Rotterdam, onder meer als hoofd van de afdeling Loket- en Gelddiensten. Be heer Reekers, die steeds in Den Haag is blijven wonen, is benoemd tot adjunct-hoofd van de Centrale Afdeling Postvervoer ter Centrale Directie aldaar. geven veel meer VRAAG ZE SPAAR ZE voor volgende attracties en Zaterdagmiddag om twee uur ko men de junior-leden van de Schie damse zwemvereniging „De Water vrienden" bijeen in het eigen club gebouw. Een vrije expressiemiddag voor de zes tot acht-jarigen. Kom je ook? Zondag 23 januari zijn voor het laatst de Kersttentoonstellingen te bekijken. In deze Kerstexposities vindt u: Hugo Landheer - schilderijen. Te vens vertelt hij over oud-Schiedam. Aanwinsten 1971: Tikalo miniaturen. Piet Fioole The beginning of an era, zeefdrukken. 24 zeefdrukken, die verhalen over het leven in een stad, gebouwd om een andere stad te vernietigen. Het is de stad Los Alamos in de V.S., waar technici de atoombom ontwikkelden. Harry Boom wandkleden en environments. Popp-en-spel een kunstklaspro- duktie. FILMPROGRAMMA Vrijdagavond te 20.30 uur d.d. 21 januari 1972. Zaterdagmiddag 15.00 uur d.d. 22 januari 1972. Zondagmiddag 15.00 uur d.d. 23 januari 1972. Frits Winter, een film, die tracht voor niet-ingewijden de moderne kunst duidelijk te maken. CHEMISCHE WASSERIJ REINIGT UW KLEDING BETER LANGE NIEUWSTRAAT 71 SCHIEDAM TEL. 268392 WIJ HALEN EN BEZORGEN DOOR DE GEHELE STAD IIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllilllllllillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllNlllllllllllllllllllllllllllllinilllillllllllllllllllllllllllllllllNlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllll^ De Werkgroep „Behoud Polder vaart" vraagt ons even te willen benadrukken dat alleen morele steun van de Schiedamse bevolking gevraagd wordt. En... adhesiebetui gingen richten aan het secretariaat: Dr. Troelstralaan 30. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 9.00-17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: Damesbril in bruin plastic etui; sleutelleertje met 2 sleutels (Simca); trekhaakpin van vrachtauto (post Kethel). Te bevragen bij de vinders: Muntbiljet, V.d. Bergschool, Burg. Honnerlage Gretelaan 494 (Hfd. Nieuwstad); doublé damespolshor loge met schakelbandje, De Zeeuw, Fultonstraat 7c; kroontje van oorbel (goud), Vermeer, Vondellaan 49a; gouden armband, 3 soorten in elkaar gedraaide schakels, Ten Hoope, Johan Straussplein 18, tel. 707790; opvouwbare damesparaplui, Brands- ma, Chopinplein 243; rode dames portemonnee met inh., Mej. Wendrup, Louis Raemaekersstraat 243; zwarte portemonnee met inh., Schoenmakers, Burg. van Haaren- laan 1011; blauw-groene porte monnee met inh., Jansse, Jacob van Lennepstraat 286; ring met 2 sleutels BMW, Sorge, Jan van Zut- phenstraat 18; ring met 3 sleutels, Vermaas, B.K. Laan 284b; zwarte lederen herenwant (links), Bijlo, Sibeliusplein 168; een paar zwarte dameshandschoenen, Noodermeer, Westvest 82a, schuifmaat, De Har- tog, Van Oldenbarneveltstraat 97, tel. 707584; oranje kinderfiets, Scholte, P.J. Troelstralaan 54; auto- crick, P. Eigenraam, Van Graven- zandestraat 15, Vlaardingen, tel. 342667; twee grote dozen met bloemen, W. van Dorst, Goerese- straat 2, buskaart in etui, Van Es, Nieuwe Damlaan no. 611; gele parkiet, Van den Berg, Kievitslaan 71. Te bevragen bij het dierentehuis, Sint Annazusterstraat: Spaniel. BANKETBAKKERIJ Hot Juiste adres Géén filialen - Tel. 267823

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 20