Het geheim van Pater Piet van der Ven; de kluizenaar van het Afrikaanse Laela giro 34 36 OO Vrijdag op NCRV televisie 1 giro 34 36 OO «1 Bifmèz- 1 De historie van lepra er is hoop lepra kan verdwijnen de kluizenaar van laela ncrv-tv Lepra bestrijding heeft veel geld nodig Leprabestrijding is goedkoop ff rlAü'HA' T Hygiëne Steenworp afstand Model giro 34 36 OO "*9 Te laat DAr - w i v 'J?IM ill „Het geheim van de kluizenaar van Laela" is de titel van een film, die op vrijdagavond 21 januari na „De Kleine Waarheid" en „Farce Ma jeur" door de N.C.R.V.-televisie wordt uitgezonden. Henk Mochel, be kend door zjjn uitstekende films over euthanasie maakte deze ontroeren de kleurenfilm in opdracht van de Stichting Wereldlepradag Nederland, waarin de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding te Amsterdam en het Nederlands Leprafonds te Wassenaar tot een hechte samenwerking zijn gekomen. Het is het levensverhaal van pater Piet van der Ven, die twintig jaar geleden met een grote groep melaatsen dwars door Zuid- West Tanzania trok, en zich met zijn mensen vestigde in het ver van alle beschaving gelegen Afrikaanse dorp Laela na een barre voettocht van meer dan een maand. Daar werd de Nederlander, Piet van der Ven, de kluizenaar van Laela, de WITTE AFRIKAAN, gewantrouwd door de Engelsen tijdens het koloniale tijdperk, omdat hij zich helemaal vereen zelvigde, zelfs in zijn styl van leven, met de mensen, die hem omring den. Laela is niet gemakkelijk te berei ken, dat ontdekten Henk Mochel, professor G. H. L. Zeegers, de ca mera-mensen Lex Leffelaar, zijn vrouw en ik al spoedig. Vanuit Dar es Salaam, de hoofdstad van Tanzania, moet men eerst in een dansende Dakota naar Mbeya, on geveer 150 km van de grens van Zambia, en daarna 'n kleine 300 km over hobbelige wegen en door een volstrekt verlaten landschap naar dat merkwaardige dorp, waar nu zo'n 280 melaatsen in twee goed gebouwde dorpen bij elkaar wonen. Als de Landrover terugkeert naar Mbeya weet je dat je ver van alle beschaving bent ondergedoken in de rimboe, want er is geen tele foon, geen telegraaf, zelfs geen postkantoor en in het regenseizoen kunnen de zandpaden zo spiegel glad zijn dat ze zelfs het schamele auto-verkeer volkomen lamleggen. Dan komt de post soms maanden en maanden te laat. Dan wordt Laela het centrum van de wereld, dan kan Piet van der Ven zoveel brieven schrijven als hij wil, zelfs kreten om hulp slaken, maar nie mand zal hem horen. Wie hem wél horen zijn de lepra lijders van Laela, mannen en vrou wen, voor wie hij het Afrikaanse hospitaal heeft gebouwd, de apo theek, de keurige huisjes, waarbij vooral gelet werd op de hygiëne. Er heerst geluk in Laela, ondanks de ziekte. Waarom? Omdat Piet van der Ven één van hen is ge worden, zijn bijnaam die de Afri kanen hem hebben gegeven, zegt het al voldoende „PETRO KIRA- RANGANYA", hetgeen betekent „de vader, die zegt, hoe alles moet". Veertig jaar in Tanzania, twintig jaar in Laela, dat is in werkelijk heid een mensenleven. En als je gedurende die tijd precies drie be langstellenden op bezoek hebt ge had, omdat geen mens eraan denkt eerst vijf uur te vliegen en dan nog vyf uur te rijden, dan moet je eraan wennen als er een camera ploeg komt, waarvan Henk Mo chel je komt vertellen of je maar zo vriendelijk wilt zijn om over je werk te praten. Dan kruip je in eerste instantie in je schulp. Dan ben je bang van die nieuwsgierige mensen, dan spelen je zenuwen je parten. Zo begon het. Gesprekken in de rimboe in een veel te warme ka mer, urenlange gesprekken. En dan na dagen leer je de mens Piet van der Ven kennen en die mens in al zijn eenvoud, met al zijn kennis, met de magie van zijn per soonlijkheid veroverde ons alle maal. Na een week waren we met hem bevriend, gingen hem om raad vragen, zoals ook de melaat sen dat deden, drongen zó diep in zijn persoonlijkheid door dat we ook het geheim van de kluizenaar van Laela leerden kennen, een ge heim dat ons een schok gaf, een geheim dat ons diep ontroerde. En plotseling werden we kleine mensen rondom een man die zijn leven weggaf aan zijn melaatsen. We leerden achter zijn glimlach te kijken en zagen daar een leven vol opoffering met een gul gebaar weggegeven aan „zijn kinderen", die al zoveel te verdragen hebben. Op een steenworp afstand van de polikliniek en het hospitaal staat het kleine Hans-en-Grietje-huisje van de kluizenaar van Laela. Het is veel kleiner dan de hutten, die hij voor zijn melaatsen bouwde. Met zijn 1.90 meter lengte past Piet van der Ven er precies in. Er staat een bed, een tafeltje met een microscoop en dit bed en dat ta feltje zijn omringd door medische studiewerken en medicijnen, 's Nachts kan men nog urenlang de carbid-lantaarn in zijn hut zien branden. Dan studeert hij, dan on derzoekt hij, want overdag wordt hij teveel in beslag genomen door „zijn zieken", zoals hij zijn me laatse vrienden noemt. Dan dwaalt hij door de dorpen, dan reikt hij de medicijnen uit, dan onderzoekt hij de patiënten. Ze komen uit alle windstreken en zijn naam is meer dan 1000 km verder bekend. Ze komen lopend, soms wekenlang. En als ze er eenmaal zijn, dan blijven ze er en als hij ze als „ge nezen verklaard" wegstuurt, dan bouwen ze een hut in de buurt, want in Laela hebben ze hun vrienden en bekenden, zowel in de dorpen van de melaatsen als in de andere dorpen. Piet van der Ven betekent hoop. Piet van der Ven betekent vertrou wen en wat meer is: Piet van der Ven is er altijd. En nu wenst hij een nieuw dorp te gaan bouwen, dat hij „UHURU", „VRIJHEID" genoemd heeft en de filmploeg maakte mee dat de lepra-lijders zelf de eerste hutten bouwden en ter ere van al die vreemdelingen een groot feest aanrichtten, een bierfeest, compleet met tam-tams, diepe trommen, die de inwoners van alle dorpen in de omgeving uitnodigden voor de dans. En daar zagen we en filmden we mensen met stompen inplaats van voeten, die desondanks dansten, die deson danks plezier hadden, die deson danks breed glimlachten. Ze keken naar hun Pedro Kiraranganya, hun vader, die zegt hoe alles moet en waarvan ze weten dat hij altijd bij hen zal blijven, want hij heeft zijn eigen plaats op het kerkhof in de rimboe al aangewezen. Niemand van ons zal ooit deze letterlijk en figuurlijk grote man vergeten met zijn hoed van tien jaar oud, zijn vergeelde toog, zijn jungle-schoenen, de man, die zo lang vergeefs een beroep op het overgrote deel van Nederland deed. Hij stond model voor al die werkers, die zowel in Afrika, in Zuid-Amerika als in India en Pa kistan hun werk doen voor de twintig miljoen lepra-lijders in de wereld, dag en nacht voor hun zieken klaar staan en onder de gloeiende tropenzon zich wegcijfe ren voor hun melaatsen. Voor hen allen is het 23 januari Wereldlepradag, voor hen allen maakte Henk Mochel deze drama tische film, waarin een man hoop geeft aan een paar honderd van die twintig miljoen en ons duide lijk maakte dat ook melaatsen kunnen lachen als de wereld hen daartoe de geleeenheid oppfi man, die lepra „de armen-mensen- ziekte" noemde. Als U hem hebt horen spreken dan draait LJ on middellijk Uw portemonnee om voor de zieken van Piet van der Ven, voor de twintig miljoen, die U hóóp kunt geven. Wim Hornman Onder het toeziend oog van Piet van| der Ven, krijgt professor Zeegers, de 'ontdekker' van het werk van de pater een kom drinken aangeboden door twee lepra-patiënten. De verwekker van Lepra, een aan tuberculose verwante bacterie, werd enige duizenden jaren gele den vermoedelijk ergens in het Midden-Oosten geboren, als mutant van een onbekend myco- bacterium. Doordat het vroegste deel van zijn wereldreis ons onbe kend is, begint onze kennis met een duidelijke beschrijving van le pra pas in de Vedda-boeken uit India, daterend van ongeveer 1000 jaar voor onze jaartelling. De ziek te heeft de voetsporen van de be schaving gevolgd. Eerst trad ver spreiding op over geheel Azië en het Verre Oosten, daarna volgde het Middellandse Zeegebied. Ver volgens Europa, waar tijdens de Middeleeuwen een piek werd be reikt, gevolgd door een snelle da ling. Via de handelsroutes ver spreidde de ziekte zich naar Afri ka en in de 16e eeuw naar Zuid- Amerika, waarna in de vorige eeuw de opmars begon door de Pacific, die nog steeds niet ten einde is. i bedreigt het leven van ontelbare kinderen maakt miljoenen slachtoffers, honderden vechten tegen melaatsheid. Ginds, ver van ons bed. piet van der ven, is één van die strijders. 'zijn levenswerk vrijdag, op de na "de kleine waarheid" de harde werkelijkheid, wij moeten helpen, hier, thuis, door te géven. stichting wereldlepradag nederland voor f 2,50 redt u een kind. voor f 11,-- geneest u een slachtoffer. wereldlepradag, den haag postbus 3436, en via de banken Lepra is een wereldprobleem, dat natuurlijk niet alleen door Neder land kan worden opgelost. Daarom is al vele jaren geleden de internatio nale lepra-organisatie de ELEP opge richt, die coördinerend optreedt en wetenschappelijke gegevens ver werkt; een soort Wereldlepraraad. Nederland heeft in dit werk een flink aandeel, zowel op net gebied van direkte hulp, als op het gebied van de wetenschap. Het Nederlands Leprafonds te Wassenaar en de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding te Amsterdam, die in de Stichting Wereldlepradag samenwerken, be reiken dan ook vele verzoeken om hulp, die lang niet altijd kunnen worden ingewilligd. Een aktie, zoals dit jaar wordt ge voerd is dan ook hard nodig. Er zijn lopende projekten in vijf Afri kaanse landen (Tanzania waar onder ook Laela Kenya, Ugan da, Ethiopië en Togo) en drie in Zuid-Amerika (Colombia en Vene zuela). Daarnaast zijn op grond van de aanvragen een aantal projekten zo ver mogelijk voorbereid. Dit betreft nieuwe projekten in Afrika en Zuid-Amerika, maar ook in India, op Irian Barat (het voormalige Nieuw-Guinea en Suri name. Het wachten is nog slechts op het geld. Geld dat direkt in hulp wordt omgezet. Zorgvuldig onderzoek van de zenuwen (hier door dokter Leiker uit Bussura) maakt duidelijk welke kansen er nog voor deze leproze uit Uganda is om niet invalide te worden. Natuurlijk krijgt deze man hulp. Hij werd invalide door lepra. Speciaal schoeisel beschermt zijn gevoelloze voet, een kunstbeen helpt hem op eigen benen te staan. Het middel D.D.S. kost slechts f 2,50 per patiënt per jaar. In een goed lopend projekt kost een pa tiënt f 11per jaar. Dit kan mede doordat veel plaatselijke mensen worden ingeschakeld, en doordat als de patiënt tijdig wordt gevonden, hij niet in een leproze rie hoeft te worden ondergebracht. Toch is er heel veel geld nodig. Denkt u zich eens in, er zijn zo'n 20 miljoen leprozen! Stichting Wereldlepradag giro 363600 Den Haag.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 6