Singels voor bemaling 1 frfF' l 8 nood-school lokalen jU gemeente informatie gemeente informatie f§ ge Wegens opheiling van de Poldervaart, stadsuitbreiding en rioolwaterzuivering Informatiecentrum blijft actueel Goedkeuring voor Zwembad-Zuid VERBONDEN AAN NIEUW SYSTEEM RIOLERING iVLu,, mv&u I MARKT-NIEUWTJES fo<- BOUWTREIN" HOOFDRIOOL IS VERTROKKEN «Q:\irf Kirurr* is. Ul I HET NIEUWE STADSBLAD PAG 12 WOENSDAG 26 JANUARI 1972 informatie Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Nieuwstraat 26 - tel. 269051 Het nieuwe hoofdriool van Kethel/- Groenoord naar Nieuwland, thans in aanleg, is een (belangrijk) onderdeel van een nieuw rioolbemalingsplan voor heel Schiedam. Dit is nodig omdat het in de nabije toekomst niet langer toegelaten zal zijn om, zoals het nu nog het geval is, het rioolwater direct en ongezuiverd op de Nieuwe Maas te lozen. Daarom zal een rioolwaterzuiveringsinstallatie worden gebouwd, gezamenlijk werkend voor Rotterdam-West, Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis, wat een aanpas sing van het huidige rioolsysteem in Schiedam zal nodig maken. Onverbrekelijk aan dit rioolbemalingsplan is voor het noordelijk stadsdeel verbonden een nieuw polderbemalingsplan. Onmisbaar ge worden wegens de opheffing van de Poldervaart en vooral ook door de uitbrei ding van de stad naar het noorden. Om het waarom te begrijpen moet men even weten dat er twéé soorten rioolwater zijn, n.l. het overtollige regenwater of „schoon water" dat niet gezuiverd hoef.t te worden en z.g. „vuil water", waarin faecaliën, huishoud- en was water, dat hardnodig gezuiverd moet. Nu kan men beide soorten natuurlijk in één rioolleiding afvoeren, doch dat is bijzonder kostbaar. Niet alleen dat er grote buizen gelegd moeten worden voor de waterberging en een heel groot gemaal gebouwd met een capaciteit berekend op de zwaarste regenval, maar bovendien zal in de toekomst voor de rioolwaterzuivering de gemeente moeten betalen voor de zuivering van al het c.n. OENTf Atr, l' A'/ v, d Wethouder C. J. M. Bolmers van Gemeentewerken heeft het startsein gegeven voor het vertrek van de bouwtrein", die het nieuwe hoofdriool van Kethel/Groenoord naar Nieuwland zal leggen. Gezeten aan het bord met handels in de cabine van een grote kraan het hg de eerste 3.500 kg zware buis in de bouwput zakken. ijm, Hoe het verder gaat met deze bouwtrein heeft men uitvoerig in de kranten kunnen lezen- Maar belangstellenden kunnen bovendien in de directiekeet van het niet het werk belaste aannemingsbedrijf Visser en Smit N.V. uit Papendrecht een eenvoudige maar duidelijke expositie vinden van tekeningen en foto's, terwijl daar tevens inlichtingen worden verstrekt. Het gemeentelijk Infor- Omatiecentrum aan de Broersvest etaleert mét vreugde een maquette van het Zembad-Zuid, waar- van de bouw binnen af- I zienbare tijd kan be- 1 1 ginnen, aangezien de 1 1 goedkeuring van Gedepu- 1 I teerde Staten binnen is. 1 J Het is een mooie maqu- ette, die een goed beeld geeft hoe het nieuwe zwembad er uit zal gaan zien. De bewoners van vooral Schiedam-Zuid kunnen hier zien tot welk resultaat hun enthousiasme heeft geleid. Verder wordt met grote duidelijke teke ningen en foto's aandacht gegeven aan het grote, kostbare en binnenkort de rust in Groenoord verstorende werk van het leggen van het nieuwe hoofdriool van Kethel/- Groenoord naar Nieuwland. Hieruit blijkt dat het Informatiecentrum streeft naar het bijhouden van de actualiteit. Geïnteresseerden in de reconstructie van de binnenstad vinden in het centrum een vrijwel volledig overzicht van de nieuwste plannen en inzichten inzake deze reconstructie. Een stapel rapporten, nota's, plannen, werk boeken, enzovoort ligt ter inzage. Teke ningen en maquettes ook van de woning bouw in Woudhoek-Zuid (gemeentelijk) en van het Hargplein (particulier), doch in beide gevallen eengezinswoningen. Inlichtingen zijn te krijgen over de in aanbouw zijnde gemeentelijke flatwoningen aan Nieuwe Damlaan en Laan van Bol'Es. Er is een stijgende belangstelling van het publiek voor dit Informatiecentrum, dat geopend is van dinsdag tot en met vrijdag, telkens van 2 tot 5 uur 's middags. Telefonische inlichtingen op het nummer 269957. De vrijdagse weekmarkt op het Broersveld zal voortaan niet meer om 6 uur, doch om 5 uur beëindigd worden. Voor de meeste marktkooplui komt de vroege sluiting beter uit, evenals voor de mensen van de Reinigingsdienst die de straat na afloop schoon moeten maken. Voor de huisvrou wen zal het niet veel uitmaken, want na 5 uur is het meestal toch stil op de markt. Wel worden de marktkooplui verplicht om voortaan op hun kraam een duidelijk bord aan te brengen met naam en adres, zodat de koper weet met wie hij te doen heeft. In de wijziging van de Marktverordening is voorts bepaald dat de kooplui voortaan ook twee kramen naast elkaar mogen hebben tot maximaal 8 meter. aangevoerde water, ook voor regenwater dat helemaal niet gezuiverd hoeft te worden. Het is dus zaak om niet alle regenwater via de rioolbuizen af te voeren. Dit nu is mogelijk volgens het nieuwe polderbema lingsplan. De naam geeft al aan dat het in feite een oud systeem is. Maar omdat de oude poldersloten zijn verdwenen en de poldergemaaltjes, die het water op de Poldervaart uitsloegen, met de opheffing van de vaart zullen gaan verdwijnen, is een nieuwe aanpak nodig. De talrijke singels en vijvers in de nieuwe wijken worden hiervoor ingeschakeld. De grondgedachte is simpel, de uitwerking moeilijker. Het gesloten systeem van riool leidingen krijgt „overlopen" op de singels, maar wel zó uitgekiend dat pas wanneer het water in de riolering heel hoog staat dit naar de singels overloopt. Deze nemen dus de taak van waterberging over. In Groenoord is dat reeds zo. Dit overlopen mag echter niet te vaak gebeuren, omdat anders de singels vervuilen, wat niet de bedoeling is. Volgens het nieuwe polderbemalingsplan nu zullen alle singels met elkaar verbonden worden; niet alleen in Groenoord (wat reeds is gebeurd) maar ook in Kethel, Woudhoek en het parkgebied Spaland. Eén systeem van open singels en gesloten buizen, aan het eind waarvan een poldergemaal zal moeten komen. Dit is gedacht in het industrieterrein noordelijk van de gemeentekwekerij (onder de hoogspanningskabels) met een lozing (van „schoon" water) op de Schie. Met een ondergemaaltje speciaal voor het laag gelegen Pr. Beatrixpark en enkele sportvelden complexen in Thurlede. Zo komt er stroom in de singels, waardoor het water steeds ververst kan worden. In een wat andere vorm werkt dit systeem ook in Nieuwland. Zo simpel als hierboven gesteld, is de uitwerking uiteraard niet. Er zijn nog heel wat problemen, die nog niet volledig zijn uitgewerkt. Dat het plan voorlopig f 12,5 miljoen zal gaan kosten is al een aanwijzing. Doch voor de beheersing van de waterhuis houding in het noordelijk deel van Schiedam is dit op de lange duur wel de goedkoopste oplossing. In de meest noord-oostelijke hoek van Groenoord zullen op een terrein van 3.000 m2 gelegen tussen de meest oostelijke hoogbouwflat van het Bachplein en de geprojecteerde metrobaan acht nood-school lokalen worden gebouwd door de gemeente. Vier daarvan binnenkort, vier zullen in een later stadium volgen. Deze noodlokalen zijn bedoeld zowel voor het openbaar- als voor het bijzonder onderwijs en zijn bestemd voor zowel het kleuter- als voor het gewoon lager onderwijs. Het aantal leerlingen in de wijk Groenoord neemt toe en deze groei moet opgevangen worden. Er zijn voorlopig nog geen concrete plannen voor de bouw van een permanent complex scholen. Er wordt aan gedacht deze scholen te bouwen in de wijk Woudhoek ten noorden van de metro-boog. Het voordeel van de noodlokalen is, dat ze later naar behoefte naar elders overgebracht kunnen worden. In Nieuwland bijv. is al gebleken dat met het ouder worden van de wijk de aanvankelijk grote behoefte aan school lokalen weer afneemt. De leslokalen van 7.20 bij 7.80 meter en de speelwerklokalen van 7.20 bij ca. 10 meter, worden opgebouwd in complexjes van vier, met daarbij toiletten, een keukentje, maga zijn, personeelskamer enz. Uiteraard ook een speelplaats, gevat in groen. Het zal nog nader worden bekeken volgens welk systeem de opbouw van de houten noodlokalen zal geschieden, waarbij de verplaatsbaarheid, de kosten maar ook de deugdelijkheid een rol speelt De gemeenteraad heeft voor de bouw een krediet van f 822.500,— verleend. «V ;*.v SCHOpV-* Gedeputeerde Staten hebben de goedkeuring verleend aan een garantie door de gemeente Schiedam op de geldleningen van totaal f 2,1 miljoen, die de Stichting Zwembaden Schie dam moet aangaan voor het bouwen van het nieuwe Zembad-Zuid. Verwacht wordt dat binnenkort ook de rijksgoedkeuring voor de bouw en een gunstig advies van de Inspecteur voor de Volksgezondheid zullen afkomen. Is dat gebeurd, dan kan over enkele maanden de eerste paal worden geslagen voor het nieuwe zwembad, dat door Interpool N.V. wordt gebouwd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 12