Nederland- Caravanland nr. 1 in hoogeveen staat nedertands grootste en modernste kampeertvagenfabriek TOER-EN STACARAVANS KIP KAMPEERWAGENS N.V. Caravan-RAI: van zaterdag a.s. 26 jan. - 6 febr. MET VEEL NIEUWS NOVITEITEN Postbus 89 Hoogeveen Een dochteronderneming van Boise Cascade U.S.A. Nederland heeft per hoofd van de bevolking de meeste cara vans van heel Europa. Na de hausse in de verkopen van vorig jaar, toen niet minder dan 37000 huizen op wielen wer den verkocht, is het totaal op 157.000 gekomen, waarmee ons land het caravanland, per definitie, Engeland, verhou dingsgewijs royaal is voorbij gestreefd. STACARAVANS ALS TWEEDE HUIS VOOR f 145.000,- VOOR ELKE BEURS VERSCHUIVING H£t gebied VAN REKBE^1 Diezelfde verschuiving naar hogere prijzen, valt dit jaar ook te consta teren in de sector van de stacara vans. De meest voorkomende prijs klasse blijkt dit jaar die van 9000 tot 10.000 gulden: 11,7 procent van alle modellen valt daarin nu. Vorig jaar was de meest populaire klasse die van 8000 tot 9000 (16,6 procent). Opmerkelijk is het grote aantal modellen met prijzen boven de 20.000 gulden. Bijna 21 procent van de stacaravans valt in deze groep, tegen 14,2 procent vorig jaar. Maar ook in deze sector geldt, dat er aanbod is voor alle beurzen. De goedkoopste dit maal: een Rinel 540 voor 6000 gulden. Wél wat anders, uiteraard, dan de Wagmonthan Combi 1800 van 145.000 gulden. Maar dat mag dan ook wel voor dat prijsverschil... Nieuws in de caravansector, nieuws ook in de bloeiende branche van de accessoires. Waar caravanners elk jaar meer luxe en meer comfort vragen, hoeft dat niet te verwonde ren. Ook ditmaal geldt weer, dat men het zo duur en comfortabel kan maken als men maar wil. Een greep uit de lange reeks van noviteiten: te noteren valt een groeiende belangstelling voor de elektrische waterpompen (in veel gevallen reeds als standaard in de caravan gele verd). Nieuw is een waterpomp (van Karvan), waarin'een schakelaar is Caravanbouwers in binnen- en bui tenland noemen dat uiteraard een verheugende ontwikkeling, te meer omdat die groei zich zo snel voltrekt: tien jaar geleden had ons land nog maar 15.600 caravans. De weerspiegeling van die groeiende populariteit van de mobiele vakan tiewoning toont de komende Cara- van-RAI (van 29 januari tot en met 6 februari in Amsterdam), want groter dan ooit te voren is het aantal nieuwe modellen ditmaal. En hoe wel de commercie voor dit jaar onder druk van de economische recessie niet eenzelfde onstuimige hausse als vorig jaar verwacht, rekent men toch wel op een forse stijging. Caravan-importeur Frans de Witte: „We zitten duidelijk in de lift. De caravan is in Nederland populair geworden. De groei van het park is nog lang niet ten einde Opvallend op deze tentoonstelling - ook in het buitenland een beurs van aanzien - is het toenemend aandeel van de sta-caravan in het totale expositie-pakket. Van de 466 ten toongestelde typen zijn er 136 wagens, die uitsluitend geschikt zijn voor een vaste staanplaats (tegen 297 toercaravans en 33 typen tent en vouwwagens). Deze verhouding houdt gelijke tred met de ontwikke ling in de verkopen: het vorig jaar vormden de sta-caravans een kwart van alle verkopen (in 1968 nog maar 15 procent). Een tendens, die er duidelijk op wijst, dat een toenemend aantal caravanners hun huis op wielen niet alleen beschouwt als een rijdende vakantiebeweging, maar ook en vooral als een tweede huis, dat in de weekends een voordelige moge lijkheid biedt voor recreatie in de natuur. De CBS-cijfers illustreren dat even eens: uit een in 1969 gehouden onderzoek bleek, dat zeker 10 procent van de caravan-bezitters niet beschikt over een auto. Wat bete kent, dat ruim 15.000 caravanners hun huisje in ieder geval statisch gebruiken. In werkelijkheid ligt dit percentage nog aanzienlijk hoger omdat zeer veel caravanners hun rijdend „home" zowel voor de vakantietrektocht als voor de week ends buiten het seizoen gebruiken. De industrie heeft zich bij deze ontwikkeling aangepast. Dat blijkt niet alleen uit het grote aantal sta-caravans op de expositie, óók uit het comfort, dat de bouwers hun produkten hebben meegegeven. Wie anno 1972 een caravan koopt, is er vrijwel altijd van verzekerd, dat hij een huis krijgt, dat in veel gemakken voorziet. Comfort waar voor men overigens dikwijls wél dik moet betalen. Wie zijn oog laat vallen op de meest luxueuse caravan (zeg maar bunga low-afmetingen: 18 bij 7 meter) moet daarvoor ongeveer 145.000 gulden betalen. En hoewel de meeste andere sta-caravans aanzien lijk goedkoper zijn, vergen zij toch nog steeds niet onaanzienlijke uit gaven. Wat overigens niet wegneemt, dat caravannen eigenlijk binnen bereik is van elke beurs. Want ook ditmaal is het aanbod vrij gevarieerd. Voor de trekker, die niet te veel eisen aan zijn mobiele woning stelt is er al een caravan van 2600 gulden (in de Adria-serie) en een vouwwagen wordt al aangeboden voor minder dan 2000 gulden (Combi Camp). Tussen die 2000 en 145.000 gulden ligt het hele, brede, scala van mogelijkheden op deze Caravan- RAI. Voor het geld hoeft vrijwel niemand zich comfort op vakantie te ontzeggen. Toch: ondanks de pogingen van de industrie om de trekkers met be perkte beurzen óók aan hun trekken te laten komen, blijkt er onder de caravanners de laatste jaren een duidelijke verschuiving naar de ho gere prijsklassen merkbaar. Ook de overzichten van het tentoongestelde illustreren dat. Kostte in 1970 nog 60 procent van de toermodellen minder dan 7000 gulden, in 1971 daalde dat percentage naar 43 en dit jaar bedraagt het 38. De prijsklasse van 6000 tot 7000 gulden is thans met bijna 14 procent het sterkst vertegenwoordigd. De voorafgaande vier jaren was dat steeds de klasse van 5000 tot 6000 gulden. Behalve door het verlangen naar meer ruimte en comfort van het publiek, wordt deze verschuiving voor een belang rijk deel ook veroorzaakt door de vermindering van het aantal kleine modellen door de producenten. Over de gehele linie nemen lengte en breedte van de opbouw toe, hetgeen uiteraard kostenverhogend werkt. Andere prijsverhogende factoren zijn standaarduitvoering met dub bele ramen, koelkast en verwarming, elektrische waterpompen en betere verlichting. Een andere factor: de uitrusting van diverse caravans met een achteruit- rij-automatiek (aangebracht in de wielen), die voorkomt, dat de wagen bij het terugrijden hort of stoot. Vergeleken met de rijkwaliteiten van veel oudere caravans is dit een Vakantievieren in de vrije na tuur: waarmee kan dat beter dan met een caravan. Op de foto het interieur van de nieuwe Lovely van de Franse fabriek Sterckeman, een van de middenklassers van net onder de 9000 gulden. komen van gaskousjes met schroet- fitting en ontsteking door een vonk (de kans op beschadiging is daardoor kleiner geworden). Op het gebied van de koelkasten is de Sanette nieuw. Dit type scharniert naar voren, waardoor de inhoud van boven af toegankelijk is. Gering koudeverlies is het voordeel van dit systeem. De vorig jaar geintroduceerde chemische toiletten met water-spoe ling worden thans door verscheidene fabrikanten vervaardigd. Hoewel de prijs belangrijk hoger is dan die van de tot dusver gebruikte chemische toiletten, zijn de voordelen zo groot, dat velen over het prijsverschil zullen heenstappen. Onder de nieu we modellen bevinden zich enkele waarbij de toiletinhoud door een pomp wordt verwijderd. In de verwarmingssector zijn noviteiten de Trumatic S 5000 met een maximum-capaciteit van 5000 Kcal/u (verbruik regelbaar van 80 tot 500 gram propaan per uur), de Warstein-oliekachel 12/3000, een aantal high-life gaskachels en de Atag-gasverw arming. gemonteerd, die in werking treedt als de kraan wordt opengedraaid. In de verlichtingssector valt een toenemend gebruik van fluroriscen- tielampen op. Voordeel ervan is, dat ze zuinig in het gebruik zijn en een groot lichtgevend vermogen hebben. Bij de gaslampen zijn verbeteringen verkregen door het beschikbaar Dit alles is maar een greep. Er staat méér geëxposeerd op de 25.000 meter tentoonstellingsruimte, dat begrijpt u wel. Ook op het gebied van vouwwagens en kampeerauto's. Wat dat laatste betreft: al voor 3000 gulden heeft men een complete kampeerinbouwset voor een Volks wagenbusje. Waaruit moge blijken, dat er ook ditmaal weer voor elke beurs wat is. Wie comfortabel op vakantie wil met zijn eigen huis bij zich kan, zo blijkt op deze Caravan- RAI, alle kanten uit. Mogelijkheden zijn er voor iedereen. duidelijke verbetering. Ook KIP Kampeerwagens N.V. komt met noviteiten in het eigen „wagenpark". Op de foto een verkleinde versie van de KIP 800 S stacaravan. Door de breedte van 2.50 meter en een opbouw- lengte van 6.60 meter behoudt het interieur van deze 660 S de grote leefruimte en het extra comfort, die zo kenmerkend zijn voor grote stacaravans. Men vindt hier het extra comfort van een volwaardige stacaravan in deze wagen met ongeveer de afmetingen van een toercaravan, een ontwerp waarvan dit bedrijf de grootste verwach tingen heeft. Voor vier personen laat deze stacaravan aan woon comfort weinig te wensen over, met een uitgekiende indeling, waardoor een maximum aan leef ruimte is ontstaan, zoals ruimte voor een hal, een kleine hoek- keuken, een afzonderlijke eet- ruimte. die ook als aparte kinder slaapkamer kan worden gebruikt. Voorts een toiletruimte en niet te vergeten: een woonruimte met grote veranda-deuren. Overigens een willekeurig voor beeld uit velen. Een bezoek aan de caravan-RAI zal kunnen leren dat de caravankip vele kuikens heeft uitgebroed. Vogels van diverse pluimage en fabrieken komt u in Amsterdam tegen en dat is dan ook de grote charme van deze show met 114 stands en z'n 90 merken uit 13 verschillende lan den...

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 11