Volksuniversiteit maakt dat u wat wijzer wordt... Maandblad in nieuw jasje is een goede wegwijzer or/ Het is onnodig te vragen of u weieens van de Volksuniversi teit Rotterdam gehoord heeft. Béter bekend als de V.U. Hij staat daar als een massieve reus aan de Westzeedijk 145. Duizenden hebben er al van geprofiteerd. Nog vele duizen den zullen volgen. Hier krijgt u immers de ge legenheid goede filmvoorstel lingen, dans en muziekuitvoe ringen te beluisteren. Belang rijk is echter dat u uw geest kunt verrijken, want deze V.U. staat voor iedereen open. Of die beurs nu smal of een beetje breder is... BOEIENDE LEZINGEN... FILIAAL GEMEENTE BIBLIOTHEEK... KUNSTREIZEN... /'cl UI/ NAAR ROEMENIE MAU TSETOENG... DICHTKUNST EN LETTERKUNDE... AUTOTECHNIEK... SCHILDERKUNST... HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 6 - VRIJDAG 4 FEBRUARI 1972 i t i r k - f t i iiv u Het nieuw gestileerde embleem van de V.U. Het vijfde maandblad van 20 januari 1972 is voor het eerst in offset uitgegeven, waardoor het een mo- dérner jasje heeft aangetrokken en zelfs het bekende embleem is gewijzigd. Geheel aangepast aan deze stijl. Waar u zich voor kunt laten inschrijven? Dat is niet met een paar woorden te zeggen. We zullen een duik in dit maandblad nemen en meteen vertellen, dat er op zaterdagmorgen een serie van vijf film-voorstellingen komt, nl. van 11.15 tot circa 13.00 uur. Te beginnen op 12 februari met de bekende film „Grazige weiden" (Green Pastures). Vervaardigd naar het toneelstuk van dezelfde naam, dat op zijn beurt een bewerking is door Marc Conelley van het boek „OP man Adam an' his Chillun". Óp 11 maart ,,The smallest show on earth", waarbij alles om een oud bioscoopje draait. Vervolgens andere films op 25 maart, 8 en 22 april. De titels daarvan zijn nog niet bekend. Cursusgeld a f 6,—, losse kaarten a f 1,50 p.p. Om nog even bij die filmvoorstel lingen te blijven: leden van de V.U. ter plaatse hebben voor de films, georganiseerd door het NIVON recht op toegang tegen betaling van f 1,—. Óp 13 februari „Aan de vier einden van de wereld", een docu mentaire in kleuren van Horst Riesenfeld en op 12 maart „De zeven krakers". „Hoe onze ruimte te bestemmen? U krijgt het antwoord op deze vraag in een luister-, discussieer- en werk- curo,,s o.l.v. de heren dr. M. J. Adriani, bioloog, W. Eijkelenboom, architect B.N.A. en ir. J. E. Kruisheer, architect B.N.A. Telkens op de donderdagavonden 3, 10, 17 24 februari en 2 maart. Aanvang: acht uur, cursusgeld voor V.U.-leden a f 10,—, voor niet-leden a f 12,50. Losse kaarten per avond f2,50... Voor de dinsdagmiddagen 29 fe bruari, 7 en 14 maart telkens om twee uur zijn hier boeiende lezingen te beluisteren. Omdat hier mensen hun belevenissen toelichten met fraaie dia's. Om te beginnen me vrouw M. J. Lancée-Koek, die onlangs Java en Bali bezocht. U meeneemt naar het fascinerende Indonesië en met u via Djakarta een bustocht maakt naar Bogor, het vroegere Buitenzorg met de prach tige plantentuinen en de Pundjab- Pas naar Bandung. Zij laat u via de dia's dit alles meebeleven en als u vroeger in Indonesië gewoond heeft, och, dan is dit helemaal üw middag! De heer A. Jansen bezocht Israël. Hij legde zijn ontmoetingen vast op dia's die hun eigen taal zullen spreken, als hij er alles bij vertelt. U heeft immers veel over dit jonge, boeiende en energieke land gehoord. Mogelijk speelt u met de gedachte er eens een vakantie aan te wijden. Belangrijke gebouwen en musea, heilige plaatsen, het landschaps- schoon, verschillende bevolkings typen, de kibboets. Och, dit moet u echt zien, dinsdagmiddag 7 maart om twee uur in deze V.U... Dan Mexico... Mevrouw J. Schui ling-van Es brengt u eveneens via fraaie dia's verschillende beziens waardigheden naderbij, zoals de prachtige bouwwerken, de universi teit en het anthropologisch museum. Een bustocht door een oude stad, een oud centrum. Maar ook een vliegtocht naar het Mayagebied op het schiereiland Yucatan. Vliegt u mee op dinsdagmiddag 14 maart? Voor de kosten behoeft u het beslist niet te laten, want deze uitstapjes komen op f 6,— naar deze drie landen, als u een V.U.-lid bent, anders een daalder meer. Losse kaarten per lezing: f 2,50... Als u toch in dit gebouw bent, waarom zou u dan ook geen gebruik maken van het filiaal van de gemeente-bibliotheek? Hierin on dergebracht. Leden van de V.U. (en nu ziet u maar hoe voordelig het is ALS u lid bent) kunnen voor 25 cent per kalenderjaar hiervan ge bruik maken. Op vertoon van de groene lidmaats schap (altijd een goed plaatsje geven in uw tas of portefeuille) kunt u uw leeskaart verlengen. Wel dan béide meebrengen! Per keer mogen er drie boeken geleend worden, waar onder één roman in het Nederlands. Wilt u de boeken langer houden, dan kunt u dit per briefkaart aanvragen. Echter nooit telefonisch. Er is een enorme keus, zoals bijv. familie-, historische-, spionage- en detective-romans en science fiction. Kinderen worden muisstil, als u voorleest. De V.U. heeft een kleine collectie voorlees- en prenteboeken. Neust u er eens in. Het brengt u misschien op een idee. De populair-wetenschappelijke afde ling bezit boeken over alle mogelijke onderwerpen en is ook aangepast aan de cursussen, die hier op de V.U. gegeven worden. Een goede wenk: als u een taalcur sus volgt, probeert u dan eens een boek in die taal te lezen. Er zijn Engelse, Duitse en Franse boekjes. Een heel gewone zaak. Maar u moet ook weten, dat de moeilijkste woorden in het Nederlands ver klaard worden... Eerlijk spieken toegestaan De vereniging Dante Alighieri gaf een grote collectie Italiaanse boeken in bruikleen. Maar u vindt hier dok Noorse, Zweedse, Deense en Spaan se boeken. O, ja, de Verkade-albums, helemaal „inkunt u ook op de leeszaal bekijken... Sinds drie jaar organiseert de V.U. weer kunstreizen. Wéér... Want vóór de oorlog was het usance. Daarna kwam de klad erin, hetgeen wel te verklaren was. Maar nu kan men er weer van genieten. Wat zou u denken van een reis naar Duitsland, Oostenrijk, Polen en Tsjechoslowakije? Een onvergetelijk mooie reis, echter wel vermoeiend. Maar wat u allemaal te zien krijgt van 9 t/m 17 juni a.s... Het programma er maar helemaal uitlichten? Kunt u in het weekend nog beslissen. Alleen, hierover wel contact opnemen met de reisleider, de heer A. Ottevanger, wiens adres en telefoon u elders vindt. Liever naar Roemenië? U heeft het allemaal voor het zeggen bij de V.U. Over de achtdaagse reis naar Enge land in september a.s. hoort u t.z.t. nog wel. De vrouw achter het stuur, zij het dan voorlopig op papier! De V.U. geeft een speciale ci ..Autotechniek". Waar u als toekomstige chauffeuse heel wat van meeneemt. Hier de dames aan het blokken. Op die prachtige reis in juni zult u o.a. het stadhuis van Praag kunnen bewonderen. 3 juni: Van Rotterdam. Lunch te Bad Hennef in het Kur-Hotel. Verder via de Autobahn tot Rothen- burg ob der Tauber; overnachting. 4 juni: Van Rothenburg naar Passau; lunch te Regensburg. Overnachting in Passau. 5 juni: Van Passau door het dal van de Donau via Linz naar Melk in Oostenrijk. Bezichtiging van het beroemde Benediktijner-klooster al daar. Van Melk door de Wachau langs de Donau naar Dürstein. 6 juni: Van Dürstein via Sankt Pölten naar Wenen; lunch te Wenen. Van Wenen naar Brno in Tsjecho- Slowakije, waar overnacht wordt in Hotel International. 7 juni: Van Brno naar Krakau in Polen. 8 juni: Verblijf te Krakau. 9 juni: Verblijf te Krakau. Gedurende het verblijf in Krakau wordt een bezoek gebracht aan de zoutmijnen te Wieliczka. 10 juni: Van Krakau naar Wroclaw, het voormalige Breslau; overnach- Het klinkt u misschien ongelooflijk krijgt de gelegenheid straks zelf uw Elk naar eigen artistieke inslag... in de oren, maar u poppen te maken. Meer te weten komen over de schilderkunst in de zestiende eeuw in een gesprek rond de tafel... ting te Wroclaw. 11 juni: Bezichtiging van de stad Wroclav, na de lunch vertrek uit Polen met bestemming Praag. In Praag wordt overnacht in het Park Hotel. 12 juni: Te Praag. 13 juni: Te Praag. 14 juni: Te Praag. Gedurende het verblijf te Praag wordt een middagtocht gemaakt naar kasteel Karlstein. In het pro gramma is begrepen een bezoek aan de Opera te Praag en een avond bezoek aan de beroemde Laterna Magica. 15 juni: Van Praag via Karlsbad naar Marianske Lazni ofwel Mariënbad; overnachting te Mariënbad. 16 juni: Van Mariënbad naar Fulda in Duitsland; bezichtiging van deze barokstad. Overnachting in Mar- bach, 7 km. van Fulda. 17 juni: Van Fulda terug naar Nederland. Lunch te Paderborn. In Polen, zowel in Tsjecho-Slovakije, wordt gelogeerd in eerste klas hotels met badkamer. De prijs voor deze reis is f 850,- plus circa f50, voor visa en reis- en annuleringsverzekeringen. Voor het gebruik van een éénper soonskamer geldt een toeslag. Met het oog op de hotelreserverin gen wordt opgave verwacht vóór 20 februari bij A. Ottevanger, Grote Kerkplein 58b te Rotterdam, tel. 010-123913. Alleen zij die de waarborgsom van f 150, hebben overgemaakt op zijn gironummer 4906621 worden als deelnemer genoteerd. Ook voor nadere inlichtingen over deze vrij vermoeiende culturele reis wende men zich tot de heer Ottevanger. Drie-weekse reis, van 29 april tot 20 mei; georganiseerd door de Stichting Speciale Reizen i.o., Nachtegalen- laan 30, Oostvoorne, die gaarne inlichtingen verstrekt. Verblijf in Mangalia (bos en zee) en Sinia (bos en bergen). U wilt weieens weten hoe of het daar in China allemaal toegaat. Dat kan. Toevallig komen er twee heel interessante lezingen op de maan dagavonden 28 februari en 6 maart a.s. Drs. C. Schepel zal het u allemaal duidelijk maken in „Mau Tsetoeng en de massa" en drs W L. Idema in ,,De Volkscommune". Slechts f 4, voor die avonden als cursusgeld, niet-V.U.-leden f5,-. Losse kaarten a f 2,50 verkrijgbaar. Alles over de computer wordt u duidelijker als u op vrijdagavond 25 februari a.s. komt luisteren naar de voordracht door mr. R Crince Le Roy, lector aan het instituut voor Staats- en Administratierecht van de f2,-, Rijksuniversiteit te Utrecht. Kaarten voor V.U.-leden: a niet-leden betalen f 2,50... Ruim een eeuw geleden schreef de grote Franse dichter Charles Baude laire zijn „Fleurs du Mal". Werken van Baudelaire, Verlaine en Rim baud (19de eeuw) en Valéry (twin tigste eeuw) worden in een cursus van drie bijeenkomsten door me vrouw drs. E. C. M. Kamp-Kan op de woensdagavonden 9, 16 en 23 februari a.s. om 8.15 uur belicht. Cursusgeld f 6,- voor V.U.-leden, niet-leden betalen f7,50. Losse kaarten per avond f 2,50. Eigentijdse letterkunde in een cursus van acht bijeenkomsten op dinsdag avond om 8 uur, aanvangende 22 februari. Franse letterkunde, Engelse letter kunde, Duitse letterkunde en Neder landse letterkunde met als docenten mevrouw E. Adèr-Winkler, A. G. Kloppers, M. Mooy en C. Óuboter. Cursusgeld voor leden van de V.U. slechts f 16,- en f20,- voor niet- leden. Losse kaarten per avond f2,50. Franse eigentijdse letterkunde op de dinsdagavonden 22 februari en 14 maart met mevrouw E. Adèr-Wink ler, die uw bewondering zal weten op te wekken voor schrijvers als Marguérite Duras en Nathalie Sar- raute. Op de dinsdagavonden 29 februari en 7 maart: „Pogingen tot vernieu wing in de Nederlandstalige litera tuur" door C. Ouboter. „Duitse literatuur in deze tijd" door Martin Mooy op de dinsdagavonden 21 en 28 maart. „Engelse en Amerikaanse eigentijdse letterkunde" door A. G. Kloppers op de dinsdagavonden 11 en 18 april. Cursussen die U iets meegeven in het leven. De heer A. Knol, leraar van de zesde Technische school aan het Erasmus- pad 10 te Rotterdam geeft een werkcursus in autotechniek van acht lessen van twee uur op donderdag avond, vijf over zeven in zijn éigen school. En wel op 16 maart (inleiding-koelsysteem), 23 maart (brandstoffen-uitlaatsysteem), 13 april (ontsteking), 20 april (elektri sche installatie), 27 april (remmen), 4 mei (stuurinrichting), 18 mei (banden) en op 25 mei (carrosserie). Avonden die u niet mag missen, want niet alleen het stuur is belangrijk in uw auto! Wereldberoemd is het museum Boy mans-van Beuningen. De conserva- vcrvolg op pagina 10

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 6