TEHUIS VOOR GEHANDICAPTEN VERDELING VAN PORTEFEUILLES VAN B EN W Eerste gasten komen in april Auto- en meubelshows zijn géén „tentoonstellingen" Vergunningen Hinderwet gemeente informatie gemeente informatie ge NIEUW PAND AAN BURG. HONNERLAGE GRETELAAN LAAT UW AUTOTESTEN! Toezicht bij oversteken BIBLIOTHEEK-FILIAAL HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. - WOENSDAG 9 FEBRUARI 1972 gemeente schiedam informatie Publicatie- van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Nieuwstraat 26-tel. 269051 4UM.' Voor de geestelijk gehandicapten in Schie dam en nabije omgeving komt in april a.s. het nieuwe gezinsvervangende tehuis aan de Burg. Honnerlage Gretelaan, uitgaande van de Algemene Stichting voor de Verzorging en Verpleging van Zwakzinnigen, beschik baar. Het pand is vrijwel gereed, doch moet nog ingericht worden. Een mooi en doel matig tehuis, vindt dokter A. J. Blaas, de directeur van de A.S.V.Z., die zetelt in het centraal bureau in Utrecht. Hij kan het weten, want dit nieuwe Schiedamse thuis wordt'het zestiende tehuis van de Stichting. Een stap vooruit is, dat rond de heltt van de bewoners de beschikking zal krijgen over een éénpersoonskamer. Wat in overeenstemming is met de nieuwe rijks-richtlijnen voor dergelijke tehuizen. Verder een grote ge meenschappelijk woonkamer, een eetkamer met aansluitend de keuken, terwijl er ook gedacht is aan een ruime hobby-kamer. Dit tehuis zal plaats gaan bieden aan maximaal 24 geestelijk gehandicapte mannen van boven de 18 jaar. Alles zal zo gezellig en huiselijk mogelijk worden ingericht, omdat dit tehuis bedoeld is om in de plaats te komen van het gezin. Er wordt ook naar gestreefd om de bewoners zo min mogelijk los te maken van de hun vertrouwde omgeving. Het gangetje dat ze reeds gingen moeten ze zoveel als mogelijk blijven volgen, de activiteiten die ze reeds bedreven, hun sport en hun spel, moeten ze blijven doen. Alleen zullen nu een zestal pedagogisch geschoolde leden van het personeel (de rest bestaat uit huishoudelijke hulpkrachten) een oogje in het zeil houden. Hoe dat alles in het werk gaat zal blijken tijdens de „instuif", die volgens plan gehouden zal worden kort nadat de eerste gasten zich in het tehuis gevestigd hebben. De ouders, verwanten en vrienden kunnen een kijkje komen nemen in het nieuwe tehuis, maar vooral ook de verzorgers van de gehandicapten, die nog niet tot een vaak moeilijk besluit zijn kunnen komen. Aan een officiële opening van het tehuis heeft dokter Blaas niet zo'n behoefte. Toen de winkelsluiting geruime tijd geleden bij wet werd geregeld, was het voornaamste motief het scheppen van gelijke concurren tiemogelijkheden voor wat betreft de ver kooptijden van winkels en kleinhandelaren. Van deze vrij nauwe regelingen kunnen de gemeentebesturen ontheffing verlenen, wat bij zich voordoende gelegenheden ook wordt gedaan. Bijvoorbeeld voor tentoonstellingen, als belangrijke manifestaties van een bepaal de tak van het bedrijfsleven. Vooral wanneer er meerdere kleinhandelaren aan deelnemen, worden de concurrentieverhoudingen weinig geschaad, temeer waar de duur van het evenement meest beperkt is. Doch dé staatssecretaris van Economische Zaken heeft in een circulaire van 2 december Wie weten wil of zijn auto bijdraagt aan de luchtverontreiniging door het uitstoten van koolmonoxyde of koolwaterstof en zo ja, in welke mate, krijgt volgende week de kans. Want de Vereniging van Artsen-Automobilis ten houdt van 12 tot en met 29 februari een landelijke aktie ter bestrijding van de luchtverontreiniging. Gedurende die periode kan men de auto gratis laten testen bij de aan deze aktie deelnemende automobiel bedrijven, kenbaar aan een oranje spandoek. In Schiedam zat dat zijn Autobedrijf Joh. de Heer N.V., Nieuw Mathenesserstraat 11-13 en wel uitsluitend op werkdagen van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. 1971, gericht aan de gemeentebesturen, toen bezwaar gemaakt tegen een al te ruime uitleg van het begrip „tentoonstelling". Hij keert zich in het bijzonder tegen de zogenaamde antiekbeurzen, auto-, caravan- en meubel shows, zoals die de laatste jaren nogal eens worden gehouden meestal uitgaande van één enkel bedrijf. De staatssecretaris is van mening dat dergelijke beurzen en shows niet vallen onder het begrip tentoonstelling en dat voor deze evenementen geen ontheffing van de winkelsluitingsregelingen verleend dient te worden. Het laten bezichtigen van nieuwe automodel len, of meubelcollecties of caravans behoort tot'de normale bedrijfsuitoefening en op die manier kan elke ondernemer in die branche in aanmerking komen voor een ontheffing. En wanneer bovendien de show e.d. door één ondernemer wordt gehouden, betekent een ontheffing een verstoring van de concurrentieverhoudingen. Daar dergelijke shows ook vaak publiek van buiten de gemeente trekt, ondervinden de kleinhande laren in de naburige gemeenten daarvan hinder en voelen dit als een onbillijke concurrentie. Dat kan er toe leiden dat het gemeentebestuur daar, ter bescherming van de eigen plaatselijke handelaren, ook vlotter wordt met het verlenen van ontheffingen. Dit werkt als een olievlek, waarschuwt de staatssecretaris. B. en W. van Schiedam hebben verplicht goede nota genomen van bedoelde circulaire en zullen voortaan de voorschriften stipt navolgen. Zo hebben plaatselijke autobedrij ven de mededeling ontvangen dat voor op handen zijnde shows nog eenmaal ontheffing zal worden verleend, doch voor de toekomst niet meer. Op verzoek van de schoolhoofden en ondersteund door het Bureau Onderwijs van de gemeente, zal voortaan een politieagent aanwezig zijn op het moeilijke kruispunt van de Churchillweg met de Zwaluwlaan om in de tijden dat de scholen aangaan en uitgaan de schoolkinderen te helpen bij het overste ken. Dit geldt vooral voor de kinderen die in Groenoord wonen en in Kethel op school gaan. Maar op de ouders van die kinderen wordt een beroep gedaan om hun kinderen er op te wijzen dat ze dan ook op die bewaakte plaats moeten oversteken. Na het aftreden als wethouder van de heer drs. J. Houtman en de benoeming van de heer G. Kaptein in zijn plaats, heeft het College van Burgemeester en Wethouders van Schiedam besloten tot een wijziging in de verdeling van de portefeuilles onder de leden van het College. Burgemeester H. Roelfsema blijft behartigen de Agglomeratievraagstukken, de Algemene organisatie, het Archief, de Bedrijfsecono mische dienst, de Dienst Bescherming Bevolking,' de Brandweer, Personeelszaken, de Politie en het gemeente Ziekenhuis. Hij heeft afgestaan: Samenlevingsopbouw, Voor lichting en Wijkaangelegenheden w.o. boer derij Landvreugd. Mevrouw G. D. Verweij-de Graaff behartigt als „wethouder van Onderwijs, Culturele- en Sportzaken" de openbare Bilbiotheek, Cul turele Zaken, het Stedelijk Museum, het Onderwijs en Sportzaken. Zij stond af: Jeugdzaken. De heer C. J. M. Bolmers behartigt als „wethouder van Financiën en Stadsontwik keling" de zaken van Financiën, het Grondbedrijf, de Industrie- en bedrijfsvesti ging, de Middenstandzaken en de Stadsont wikkeling. Hij heeft afgestaan: Gemeente werken minus Stadsontwikkeling. De heer B. E. Collé behartigt als „wethouder van Gemeentewerken, Woningdienst en Volksgezondheid" de zaken van Gemeente werken, de Geneeskundige en Gezondheids dienst, het Handelsentrepöt, de Havendienst, het Bureau Huisvesting, het openbaar Slacht huis, de V.R.O.M.-dienst en de Woning- dienst. Hij heeft afgestaan: Sociale Zaken. De heer G. Kaptein krijgt als „wethouder van Sociale Zaken, Jeugdzaken en Techni sche Bedrijven" te behartigen Jeugdzaken, Samenlevingsopbouw, Sociale Zaken, de Technische Bedrijven, Voorlichting en de Wijkaangelegenheden. Bij afwezigheid van burgemeester Roelfsema zullen de wethouders in de bovenaangegeven volgorde optreden als loco-burgemeester. Bij het gemeentebestuur van Schiedam zijn de ondervolgende aanvragen voor een ver gunning volgens de Hinderwet binnengeko men. Voor nadere bijzonderheden, ook voor wat betreft de procedure bij bezwaarschrif ten- en beroep, wordt verwezen naar de officiële afkondiging aan het Stadhuis. De heer J. K. H. Gundlach, Groenelaan 73 te Schiedam, vraagt een vergunning involge de Hinderwet aan voor het uitbreiden van een vishandel en visbakkerij, waarin aanwezig 4 elektromotoren van gezamenlijk 4 1/2 pk in het perceel Groenelaan 73 te Schiedam sectie M 467. Het filiaal in Kethel van de gemeenschappe lijke openbare bibliotheek, sinds 1966 gevestigd in een semi permanent gebouw aan de De Biestraat, gaat met gebouw en al verhuizen. Het komt weer, net als voorheen, te staan naast het tijdelijke postkantoor, doch nu op het Jaques Urlusplein. De twee houten gebouwtjes moeten, eerder dan aanvankelijk gedacht, plaats maken voor de bouw van 86 particuliere eengezins woningen in het complex aan de Zwaluw laan. De bedoeling is dat bibliotheek-filiaal en postkantoor uiteindelijk een plaatsje zullen krijgen ergens in het komende winkelcentrum Kethel, maar dan in een definitieve behuizing. Dit plan is echter nog niet rond. Na de eventuele tweede verhuizing kan het bibliotheekgebouwtje op het Urlus plein een andere bestemming krijgen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 12