meente informatie gemeente informatie gemeent Oude RK Begraafplaats zal de fuactie gaaa verliezea Populieren vooi Groenoord Verklariag B ea W over cash-aad-carry bedrijf Basisnormen voor de bijstand f PLAATS RIJNMOND-MTS IN BIJDORP 1 LET OP DE BUSSEN "1 Begravingen voortaan op de alg. begraafplaats Rijmmond-hT5 i r Houdt uw stud schoon! Gebruik de afvalbakken die langs de straten zijn opgesteld. Gooi daar uw rommel in en laat het niet op straat vallen. Anderen moeten het voor u opruimen! HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. - WOENSDAG 9 FEBRUARI 1972 V»tt 3 poordjj h De Booms-katholieke begraafplaats aan de Vlaardingerdijk zal hoogstwaarschijnlijk per 1 maart a.s. gesloten worden. Dit betekent niet dat dan de grote ijzeren toegangshekken definitief op slot zullen gaan, maar wel dat er na die datum niet meer begraven zal worden in de schaduw van de statige rode beuken. Nadat de gemeenteraad op 25 januari j.l. besloten had om het eigendom, beheer en onderhoud van de begraafplaats over te nemen (tegen een symbolische prijs van f 1,—), met alle consequenties daaraan verbonden, hebben B. en W. nu het bestuur van de R.K. Begraafplaats voorgesteld de overname snel af te ronden door het besluit te nemen de begraafplaats per 1 maart definitief te sluiten. Deze gang van zaken wijst op een wijziging van de opvattingen, ook onder de katholie ken, omtrent de samenleving en in het bijzonder het begraven. Nog maar goed tien jaar geleden zat het bestuur van de R.K. Begraafplaats met het grote probleem van een gebrek aan ruimte. In 1964 heeft de gemeente hen terrein bij de begraafplaats in huur gegeven voor de gewenste uitbreiding. Doch daar is nooit gebruik van gemaakt. Het bleek niet meer nodig. Aan de andere kant wonnen de opvattingen veld dat een begraafplaats midden tussen de stedelijke bebouwing eigenlijk niet meer past en in de toekomst zeker stedebouwkundige problemen zal geven. Temeer waar op korte afstand de algemene begraafplaats is gelegen, die na een uitbreiding ruimte in overvloed biedt. Toen bleek dat van de R.K. kerkelijke zijde er geen bezwaar was om een deel van de algemene begraafplaats te bestemmen tot R.K. begraafplaats, heeft een commissie van vertegenwoordigers van beide partijen zich gebogen over deze zeer gecompliceerde materie. Met het bovenvermelde resultaat. De gemeente heeft daarbij wel enige verplichtingen op zich genomen. Want de rechten op de graven zullen niet aangetast worden. Dit houdt in dat de z.g. eigen graven, de grafkelders en de gemetselde graven zorgvuldig overgebracht moeten wor den van de oude R.K. Begraafplaats naar het rooms-katholieke deel van de algemene begraafplaats. Tenminste wanneer de recht hebbenden daartoe de wens te kennen geven. Het gaat om totaal 16 grafkelders en 210 z.g. zandgraven, maar van vele daarvan (er zijn er bij uit 1841! zijn de rechthebbenden eenvoudig niet meer te achterhalen. De algemene graven worden niet overge bracht. Die zullen als gebruikelijk na verloop van tijd worden geruimd. Dit betekent dat de oude R.K. Begraafplaats, ook al zal er niet meer begraven worden, toch altijd nog toegankelijk zal blijven voor bezoekende nabestaanden. Ook zal de aula nog minstens twee jaar beschikbaar blijven voor het houden van missen. De gemeente zal na de sluiting voor het onderhoud van de begraaf plaats zorgen en op verzoek en tegen betaling ook van de graven zelve. Het ligt in de bedoeling dat de oude R.K. Begraafplaats op dezelfde uren voor bezoe kers opengesteld zal zijn als de algemene begraafplaats, zoals op een bord zal worden aangegeven. Dat zal dan zijn op werkdagen van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur, op zaterdagen van 9.30 tot 13 uur en op Let op! Met ingang van maandag 14 februari a.s. hebben de autobussen die van een halte wegrijden voorrang op de andere weggebruikers. De achterop komende auto's moeten, wanneer de bus met de knipperlich ten aangeeft dat hij weg wil rijden, de vaart inhouden en zo nodig stoppen. Een redelijke regeling, die overigens alleen voor de bebouwde kom geldt. Er worden geen bijzondere moeilijkheden verwacht met de invoering; in de praktijk wordt deze voorrang aan de bussen vaak reeds verleend. Alleen bij de haltes waar de bussen een aparte landingsbaan hebben naast de rijweg, is het even uitkijken. zondagen (en daarmee gelijkgestelde dagen) van 12 tot 16 uur. Hieruit blijkt dat ook na de sluiting, de opheffing en overname van de R.K.-begraaf plaats vele jaren zal vergen. Het zal, zoals de wet het stelt, dertig jaar duren voor de gemeente de vrije beschikking zal krijgen over het terrein. Voor de verhuizing van een 70-tal grote 12-jarige populieren, een aardig boom-spa rend initiatief van de gemeentelijke Plantsoe nendienst dat echter in Bijdorp aanvankelijk op enige tegenstand is gestuit, is nu het plantplan gereed. De uitvoering zal nog dit voorjaar in de planttijd worden uitgevoerd. Van deze populieren is een 40-tal afkomstig van het parkeerterrein ten oosten van het Bad Groenoord, de rest wordt weggehaald van het terreintje bij de Sportparkbrug, zijnde een strook langs de Nieuwe Damlaan. De bomen moeten daar weg om ruimte te maken voor de aanleg van het nieuwe hoofdriool Kethel/Groenoord naar Nieuw- land. Van de te verhuizen bomen komen er vijf dicht bij huis, n.l. bij de ingang van Bad Groenoord, twee gaan de gereformeerde kerk De Ark opsieren. Veel bomen komen in de wijk Groenoord, waar ze o.a. een rol is toegedacht als opsiering van de grote blinde vlakken aan de „koppen" van de gevels. Dat gebeurt zo bij vijf flatblokken aan het Bachplein, maar ook aan de westelijke gevel van de hoge flat Lisztplein. Verder bomen bij de toegang van de Vivaldilaan naar het Johann Straussplein; een flink aantal rond de St. Martinuskerk aan de Jan Damenstraat; twee groepjes van drie bomen bij de Jozef Oreliosingel; een vijftal op het Louis Zimmermannplein en kleinere aantallen op het Sem Dresdenplein, Dirk Schaferplein, Jacques Urlusplein, Henriëtte Bosmanplein en Bernard Zweersplein. De populier is een boom die goed geschikt is voor het overplanten op latere leeftijd. Er hoeft niet zo erg veel omslag gemaakt te wordert met het behouden van het wortel stelsel, zodat er goede verwachtingen zijn dat de bomen de operatie zullen overleven. Een situatieschets van de nieuwe Rijnmond-M.T.S., zoals die in Bijdorp zal komen te liggen, tussen de spoorlijn Schiedam-Vlaardingen, de Nieuwe Damlaan en de bestaande bebouwing van de Schietbaanstraat in. Het wordt waarschijnlijk een gebouw in vier lagen, met enkele verhogingen. Aan de Stichting voor uitgebreid technisch onderwijs voor het gebied ten westen van Rotterdam heeft de gemeente Schiedam voor dit doel een terrein van ongeveer 10.000 m2 in erfpacht uitgegeven, welk terrein door de gemeente bouwrijp zal worden opgeleverd. Het bestemmingsplan voor Bijdorp is voor dit doel gedeeltelijk gewijzigd en aangepast moeten worden. Verwacht en gehoopt wordt dat nog dit jaar met de bouw begonnen zal kunnen worden. De vestigingsplaats is bijzonder geschikt voor de Rijnmond-M. T.S., die bedoeld is als regionale school, omdat het terrein centraal ligt ten opzichte van de woongebieden, omdat het goed bereikbaar is met particulier en openbaar vervoer en omdat het op korte afstand is gelegen van diverse sportaccommodaties. Naar aanleiding van de sluiting van de „Verbruikersmarkt Delta" aan de Willems kade is het volgende communiqué aan de pers verstrekt op 4 februari j.l.: Kortgeleden kwam 't College van burge meester en wethouders ter ore dat de eigenaar van het pand Willemskade 23 dit pand zou willen verhuren, teneinde daarin een cash-and-carry-bedrijf te vestigen. De terreinen aan de Willemskade zijn indertijd door de gemeente aangewezen voor de vestiging van stadsindustrie, hetgeen inhoudt dat de daar gebouwde panden niet mogen worden gebruikt voor het uitoefenen van winkelbedrijven. B. en W. hebben dit aan de eigenaar en exploitant medegedeeld, doch dezen trachten thans hun plannen toch te verwezenlijken. Op grond van de bevoegd heden die het gemeentebestuur in de Gemeentewet heeft gekregen, besloten B. en W. de uitoefening van een cash-and-carry- bedrijf te beletten en daarvoor de nodige maatregelen te nemen. B. en W. zijn voorzichtig begonnen en hebben op de morgen waarop het bedrijf zou worden geopend (vrijdag 4 februari j.l.), de ingangen voorzien van bordjes met het opschrift: „Gesloten ingevolge beschikking van B. en W. tot verbod van vestiging van een cash-and-carry-bedrijf in dit pand". B. en W. hadden hoop dat de eigenaar en exploitant begrijpen waarom B. en W. geen overtreding van gemeentelijke verordeningen kunnen toelaten. De eigenaar en exploitant echter menen dat het gemeentebestuur een uitzondering zou mogen en kunnen maken en hebben een kort geding aangespannen om via de rechter te weten te komen wie in deze aangelegenheid gelijk heeft. Dit kort geding is bepaald op dinsdag 8 februari. Ondanks het feit dat de tussenkomst van de rechter is ingeroepen wilde men vrijdag morgen 4 februari de zaak toch openen, hoewel op donderdagmiddag 3 februari B. en W. mondeling aan de eigenaar en exploitant hadden medegedeeld dat B. en W. dit zouden beletten. Op vrijdagmorgen is dit beletten begonnen met het verwijderen van de kasregisters en de gebruikelijke mandjes voor het meenemen van waren. Aan de eigenaar en exploitant is duidelijk gemaakt dat B. en W. niet zouden schromen andere maatre gelen te overwegen om de uitoefening van het bedrijf te voorkomen. B. en W. hebben met hun maatregel geen ander doel dan winkelvestiging te voor komen op terreinen die uitdrukkelijk daar van zijn uitgesloten. Indien zij dit niet zouden doen, zou een wilde groei met alle nare gevolgen van dien het gevolg zijn. Niet voor niets is aan verschillende terreinen een duidelijke eigen bestemming gegeven. Met enige nadruk verklaren B. en W. dat het dus niet gaat om bepaalde ontwikkelingen van het distributiebedrijf te beletten, doch om te voorkomen dat zulks geschiedt daar waar de gemeenteraad dit uitdrukkelijk heeft willen voorkomen. Per 1 januari 1972 zijn de basisnormen voor het verlenen van bijstand volgens de Alg. Bijstandswet in Schiedam gewijzigd. Voor een volledig gezin (man en vrouw) is dat f111,— per week of f481,- per maand; voor een onvolledig gezin (man of vrouw gezinshoofd) f 94,35 p.w. of f 408,85 p.m.; voor een zelfstandig wonende alleenstaande f77,70 p.w. of f336,70 p.m.; voor een alleenstaande kostganger/kamerbewoner f 99,10 p.w. of f 429,45 p.m. De toeslag voor periodiek noodzakelijke kosten van bestaan voor hen, die niet bij het arbeidsbestel kunnen worden betrokken is vastgesteld voor een volledig gezin f2,35 p.w. of f 10,20 p.m., voor een onvolledig gezin f2,- p.w. of f8,65 p.m.; voor een zelfstandig wonende alleenstaande f 1,65 p.w. of f 7,15 p.m. en voor een alleenstaande kostganger/kamerbewoner f 1,65 p.w. of f7,15 p.m. De gezinsledentoeslag bedraagt voor het eerste kind f 13,89 p.w. of f 60,19 p.m.; voor het tweede kind f 15,24 of f66,04, derde kind f 15,29 of f66,26, vierde kind f 19,14 of f82,94, vijfde kind f 19,29 of f83,59; zesde kind f23,11 of f 100,14, zevende kind f 19,86 of f 86,06 en achtste kind f 21,96 of f 95,16. De ziekenfondspremie per maand voor bejaarden bedraagt bij een inkomen tot f 7.494,— p.j. voor een alleenstaande zonder aanvulling f 23,80 en met aanvulling f 24,45 en voor een gezin resp. f 23,80 en f 25,10. Dit kan in vier categorieën oplopen tot bij een inkomen van tussen f 10.362,— en f 12.219,— voor een alleenstaande f 59,50 zonder en f 60,15 met aanvulling, voor een gezin zijn die bedragen resp. f 83,35 en f 84,65. Voor niet-bejaarden is de zieken fondspremie (vrijwillige verzekering) zonder aanvulling f59,10 voor één persoon en f 118,20 voor 2 personen; de gereduceerde premie voor 1 persoon is f 37,45. Volledige inlichtingen geeft de Gemeente lijke Sociale Dienst, Broersveld 142, telefoon 264816.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 13