Dekenaat Schiedam adopteert het project Lomblen vakmensen 0 m kwaliteits flannel blazer BOUWTREIN" verspert de weg... fy Vastenaktie 72 en een in Indonesië A7i halve prijs UITGAAN IN SCHIEDAM m eurotax 15.11.22 J - mmi m „De Jeugd van Tegenwoordig" NIVON SCHIEDAM T«! Yrü w.< Foto-Optiek van der Waal Op het eiland Lomblem in Indonesië ligt het vissersdorpje Lamalera met een inwonerstal van 6000 zielen,. Die hoofdzakelijk bestaan van de visvangst en daarnaast de landbouw. Op bescheiden schaal. Door de bevolkingstoename en de vraag naar comfort is het hard nodig dat de jongens daar een vakopleiding krijgen. Pater Dupont uit Eindhoven heeft die zaak op zich genomen. Zijn grote wens is een school voor vakopleiding in Lamalera op te richten. Om te beginnen met een c ^1 timmerwerkplaats. Waarbij deze jongens een vakopleiding van vijt jaar kunnen krijgen. Als VISS6rSdOrp|6 hiervoor tenminste geld genoeg beschikbaar komt. Kosten 20.000 gulden. Het Dekenaat Schiedam omvattende Schiedam, Vlaardingen en Maassluis wil de Vastenaktie 1972 hieraan besteden. Elk jaar krijgt men een project toegewezen. Elk jaar-doet men daar wat voor. Om iets meer hierover te weten hieronder nog het volgende: ^"VASTENAKTIE IfUUll SCIIWI nUllllKI MUSSIIIS voor vader en zoon Samen leven samen delen Allerlei aktiviteiten dinsdag 22 febr. aanvang 8 uur. entree 75 cent 77 HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 3 - WOENSDAG 16 FEBRUARI 1972 v Ta l'> lïv in ISm. Mem ontwikkelingshulp door scholing GIRO 5093 AMR0BANK VASTENAKTIE SCHIEDAM De republiek Indonesië bestaat uit het grootste eilandenrijk ter wereld. De archipel vormt een soort land- brug tussen Malakka en Australië. De oppervlakte van de 3.000 be woonde eilanden bedraagt 1.904.345 km2, hetgeen overeen komt met west en midden-Europa. De eilanden strekken zich uit over een afstand van 5.000 km. en dat is een grotere afstand dan van Amster dam naar New York. Lomblem behoort tot de kleine Soenda-eilanden en ligt in het oosten van deze eilanden-groep. Van regeringswege waren tot nu toe nog weinig plannen voor de sociaal economische ontwikkeling van Lom blem. Dit valt te verklaren omdat de staat niet kapitaalkrachtig is. Aan wezig kapitaal wordt geïnvesteerd in gebieden met de grootste bevol kingsdichtheid (vooral Java) en in gebieden waar vroeger al export was bijv. van tin, olie en van agrarische produkten als tabak, kopra, koffie, thee, rubber enz. De bevolking leeft hoofdzakelijk van vrij primitieve landbouw. De oogsten zijn erg kwetsbaar door te weinig of te veel regen. Bijna alle produkten hebben zij nodig voor eigen levensonderhpud, waardoor er een zwakke geldeconomie is. Indus trie, zelfs klein industrie, is er nauwelijks. Het allergrootste deel van de bevolking zou toch niet in staat zijn de produkten af te nemen. Omdat Lomblem een minusgebied is, heeft de centrale regering in Djakarta haar volle toestemming gegeven voor alle buitenlandse steun aan deze eilanden. Om de mensen vooruit te helpen heeft de missie gemeend het werk van de regering te moeten verlichten en zij zet zich vooral in om kleinere projecten tot ontwikkeling te brengen. Omdat de financiering van het onderwijs veelal onvoldoende is, moet de kerk vaak bijspringen om de onderwijzers een redelijk bestaan te garanderen en voorzien in de nodige leermiddelen. Jongensblazer van een mooie flannel gemaakt, in de modieuze kleuren ma rine, groen en bruin. Maten 98-164. Als heel bijzondere aanbieding: maat 98 normaal 37=50I nu tijdelijk 1 gld. stijging p.maat SCHIEDAM Hoogstraat De allerjongsten van Lomblem die zich voorlopig nog niets van de toekomst aantrekken. Pap smullen uit een kom is veel belangrijker. Jonge vrouwen met de kandi's met water op het hoofd... In de landbouwsektor wordt veel gedaan aan vakonderwijs, het aan leggen van bevloeiingswerken, mo delboerderijen. Medische verzorging, drinkwatervoorziening, verlichting, reparatiewerkplaatsen enz. enz. dat alles heeft de volle aandacht. Er is een goede samenwerking met be staande organisaties en de samen werking met de plaatselijke regering verloopt vlot. De kerk stimuleert de zelfwerkzaamheid van de bevolking. Zij doet al het mogelijke om de mensen te aktiveren voor de op bouw van hun eigen gemeenschap. De visvangst wordt daar nog gedre ven op ouderwetse manier. Twintig prauwen varen van begin mei tot half augustus elke dag uit. Op iedere prauw zitten 13 tot 15 mannen, die vooral uit zijn op vangst van grote vissen zoals walvissen, haaien en roggen. Na thuiskomst wordt de vangst verdeeld volgens bepaalde regels, zodat er nooit ruzie ontstaat. Uitgaande van de gedachte: dat samen leven ook samen delen betekent. Vroeger geloofden de mensen daar dat alles in de natuur bezield was. De bomen, de wegen, de bronnen. Omdat zij er bang voor waren, gaven zij die vermeende geesten te eten ten koste van zichzelf. Wat nog wél bestaat is de voorouderverering. De scholen zijn primitieve gebouwen van hout en bamboe, dak van gras, vloer van leem. Er is een groot gebrek aan schoolboeken en schrif ten. De schoolkinderen bakken stenen om geld te krijgen voor schoolbehoeften of ook voor de bouw van hun eigen school. Groot en klein bouwt mee. De bouw van een timmerwerk plaats... Die nemen Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis voor hun rekening als bijdrage aan de Vasten aktie 1972. De scholengemeenschap „Spierings- hoek" te Schiedam heeft een groots opgezette fancy fair opgezet. Want die f 20.000,— voor Lomblem móe ten er komen. Zij willen het waar maken tien gereedschapskisten ter waarde van f 433,— bijeen te krij gen. En wel op vrijdag 24 maart van 7 tot 11 uur en op zaterdag 25 maart van 2 tot 12 uur. Secretariaat: Damlaan 242, Telefoon 708486 Een verrassende lezing met kleurenbeelden over de invloed van de grondstoffenpolitiek op onze samenleving door Dr. T. DE BOOY in de grote zaal van „Irene", Nw. Haven 155 Deze avond wordt gehouden in samenwerking met de Partij v. d. Arbeid, afd. Schiedam. „De jeugd van tegenwoordig"... dat hoor je zo dikwijls zuchten door oudere mensen, die dan altijd bedoelen dat zij vroeger zo heel anders en vooral zoveel béter waren. Voor ons was het GEZAG iets heiligs, wij deden ons best om „iets te worden in de maatschappij" (en als we dat niet deden dan was er wel een strenge kostschool of een vader die vlot het spaanse rietje hanteerde). De meisjes waren allen kuis en vroom, jazeker! De jongens natuurlijk ook, want als de meisjes het zijn zit er voor de jongens ook niet veel anders op, zeg nou zelf! Wie het gelooft mag zijn vinger opsteken! Ik lees momenteel „The Madonna of the seven hills", een boek dat gaat over Lucrezia Borgia. Ik moet u zeggen dat liegt er niet om. Toevallig schoof een oude, wijze vriend van mij een paar regeltjes onder mijn neus. Ik schuif ze hier voor u door: „De jeugd van tegenwoordig houdt van luxe, heeft slechte manieren, veracht autoriteit, heeft geen respect voor oudere mensen en verpraat de tijd als ze moet werken Weet u wie dat gezegd heeft? de heer SOCRA TES. Ik heb in een encyclopedie opgezocht dat hij leefde van 469 tot 399 vóór Christus. Er staat nog bij dat hij op latere leeftijd overging tot het „kosmogone kosmologische monisme der zoölogische wisselwerkings theorie", maar dat zal u minder interesseren. Meer dan vier en twintig eeuwen geleden was het met „de jeugd van tegenwoordig" dus geen haar beter gesteld dan vandaag. Laat ons dat een troost zijn! SE BAS TI A AN Zelf in het onderhoud voorzien. Zelf zo primitief mogelijk voor de kleding van het gezin zorgen... Die fancy fair komt in de aula en het gehele sousterrain. Zonodig ook in de fietsenkelder. In tenten waar iets gebakken wordt gebruikt men de overdekte fietsenstalling. Men is daar op die scholengemeen schap al druk bezig houdbare levensmiddelen te verzamelen. Iedere leerling offert wat van zijn zakgeld. In iedere klas zal een gesprek gevoerd worden om lijn te brengen in deze grote aktie. Van hun scholengemeensóhap wel te verstaan. Wie volgen hun voorbeeld in Schie dam? De wereldwinkels in Schie dam en Vlaardingen zullen in de kerken discussies leiden. Wat doen de andere steden in dit Dekenaat? De begeleidingscommissie voor deze aktie bestaat uit mevrouw J. M. van der Meer en de heren H. van Es, H. Maassen, L. Banning, Th. Ribberink, M. Schiebroek. Voor schriftelijke inlichtingen: J. van der Meer, Heinsiusstraat 49, Schiedam. M. W. -S. Het leggen van het nieuwe hoofd riool van Kethel/Groenoord naar Nieuwland is thans zover gevorderd dat de „bouwtrein" in de- komende week tweemaal over een weg zal trekken, hetgeen de afsluiting van de weg en dus een omleiding van het verkeer betekent. De aan de kop van de trein lopende torenhoge Franki-stelling, die onder gronds de fundering giet voor de rioolleiding, trekt maandag 14 fe bruari a.s. het spoor dwars over de Mozartlaan. Nu beweegt deze stel ling zich op zijn eigen „poten" zó snel voort dat de Mozartlaan hoog uit één dag voor het verkeer afgesloten zal zijn. Dit verkeer zal dan geleid worden via de wegen naar en van het Bachplein. Hinderlijker voor het verkeer zal zijn dat de eigenlijke bouwtrein volgende week over de verlengde Churchill- weg gaat, want dat zal ongeveer 6 weken duren, waardoor de Chur- chillweg al die tijd buiten gebruik moet worden gesteld. Het verkeer zal dan worden omgeleid via de Schiedam seweg of via de Laan van Bol'Es-Ed. van Beinumlaan. Een voorwaarde hierbij is dan wel dat de Schiedamseweg, die nu ter hoogte van het rioolgemaal „Kethel" voor alle Verkeer is afgesloten, dan weer beschikbaar is. De bouwtrein heeft deze weg reeds gepasseerd en men is momenteel druk bezig met het aanbrengen van de bestrating. Er wordt naar gestreefd de Schiedamse weg maandag 14 februari voor gebruik gereed te hebben, zodat op die dag de Churchillweg afgesloten kan worden. Ook de noodweg in het verlengde van de Iepenlaan in Tuindorp naar de Zwaluwlaan zal dan afgesloten worden. Of deze opzet zal lukken, is mede afhanke lijk van het weer. De wegafsluitingen en verkeers- omleidingen zullen uiteraard duide lijk met borden worden aangegeven. Kinderen op het eiland Lom blem. De vakmensen van later, als die timmerwerkplaats er komt... Ontwikkelen in 1 dag KLAAR Rembrandtlaan 83, tel. 264374

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 3