iüi Mini branderij op schaal 1 op 10 In het Nationaal Gedistilleerd Museum staat een pronkstuk: WHISKY „ORANJE" Carnaval bij stichting Lentefeest" SPAARBANK ANNO 1820 «5 mmt' De ouderen onder ons herinneren zich ongetwijfeld de speciale vakcursussen voor werklozen in 1936 georganiseerd door wethouder Dinkelaar en de inspecteur van onderwijs, de heer W. J. Smit. Toen zovele mensen niets anders te doen hadden dan een stempeltje te halen, ontstond deze unieke gedachte en kreeg men de gelegenheid de vakopleiding te vergroten, op peil te houden of een nieuw vak te leren. Zo waren er ook de speciale omscholingscursussen en die gericht op een kantoorbaan. André Henderickx, een van de twee bekende glazeniers in onze stad met werkplaats op de Oude Sluis 7 was toen leraar in de schildervakken. Tot 1944. In het pand aan de Havenstraat in die Engelse kuiperij mochten de meubelmakers tegen materiaal kosten van alles maken. De mooiste en degelijkste werkstukken kwamen daar vandaan, zoals complete slaapkamerameuble menten. In vuren of mahonie geverfd. Doch eerst leerde men bijv. hoe een keukentrapje geverfd moest worden! DAM IzEGELS BOEKJE VOL altijd f 5.- contant voor U APARTE FIGUUR Voor reisdeviezen en alle verzekeringen MINUTIEUS WERK HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 6 - WOENSDAG 16 FEBRUARI 1972 s n' >?r- r i' De mini oud-Hollandse branderij op schaal 1 op 10, een stukje vakmanschap... André Henderickx, de gewezen leraar van die cursussen toen. Nu met zijn broer Frits kunstenaars met scherven glas. geven veel meer VRAAG ZE SPAAR ZE voor volgende attracties en BOURBON DE LUXE, van 17,95 voor 13.93 SLIJTERIJ en WIJNHANDEL Oranjestraat 10-12 Telefoon 26.59.97 26.41.40 Een avond die u beslist niet kan missen. Vooral niet omdat u weet dat de opbrengst hiervan is voor het clubhuis van alle invaliden van Schiedam. Kaarten voor deze avond a f5,— p.p. verkrijgbaar bij het V.V.V.- kantoor, zaal „Irene", Strijense- straat 3 en Rossinistraat 25, tel. 705381. Wacht niet tot het laatste ogenblik! Prins Geraldo I van Schiedam en zijn Raad zullen het zeer op prijs stellen als u komt. Laat u dat voor gezegd houden. Het is eigenlijk een óud verhaal met als afsluitingsdatum het jaar 1947. Toen belandde in het Gemeente Museum een juweel van een werk stuk, waaraan vele Schiedammers hun aandeel geleverd hebben en dat nu als kostbare herinnering bewaard wordt in het Nationaal Gedistilleerd museum. Afgesloten voor het pu bliek. Hier bevindt zich op 1/10de van de ware grootte een Oud-hollandse branderij met alle benodigdheden, een bovenbak en een welpomp, gistpersen en beslagbakken. Op het koperen naamplaatje, vervaardigd door André Henderickx staan twee namen, die van de heer v.d. Kley en van hemzelf. Als extra bijzonder heid: een van de suppoosten, die in het Gemeente museum werkzaam is, de heer W. Ammerdorffer heeft het houten draaiwerk verricht. Er zijn natuurlijk nog veel meer mensen die aan dit werkstuk hun aandeel hebben geleverd. Eigenlijk zou het in de vakantiemaanden juli en augustus, als zovele mensen van buiten de stad ons museum be zoeken, nog eens tentoongesteld moeten worden. Hoe denkt de heer Paalman hierover? De naam v.d. Kley is eigenlijk onverbreekbaar aan dit werkstuk verbonden. Hij heeft het geheel op schaal getekend. Geen gemakkelijke opgave want een voorbeeld van een zuivere Hollandse branderij, zoals Schiedam er toen 300 bezat, be stond niet meer. Alls moest gerecon strueerd worden naar gegevens ver spreid over vele distilleerderijen. Een belangrijk deel van die opme tingen vond bij de firma Wittkampf aan de Westerkade plaats. Opme tingen die heel nauwkeurig moesten gebeuren omdat modelbouw nauw keurigheid tot op tiende millimeters vraagt. De heer v.d. Kley was een heel aparte figuur weet André Hende rickx zich nog levendig te herin neren. Hij had een hoge piepstem, droeg altijd een grote slappe hoed, was in het bezit van een grote snor en droeg altijd een leren stropdas. Hij had de bijnaam van „Schoppen boer", hetgeen wel aan zijn kaart- kunst te wijten zal geweest. Fen aristocraat in die dagen, die echter volledig achter deze opdracht stond. Zich hierop volkomen instelde, want het verzamelen van al die gegevens vergde heel veel tijd. Met de meubelmakers van de cursus wilde André Henderickx dit tot in de perfectie uitvoeren. Waarin zij vol komen zijn geslaagd. Voor het vervaardigen van een maquette schonk de Ned. Ver. van Distillateurs en Likeurstokerijen een bedrag van f 250,— de Ver. „De Verenigde Distillateurs" een bedrag van f 500,—. Bovendien ontving de museum-commissie een aanbod van iemand buiten de stad een gift van f 750,-. Omdat de meubelmakers te weinig gespecialiseerd waren voor in dit werk, vorderde het maar langzaam. Het aantal vakmensen was te klein, wat nog erger werd toen de Duitsers ons land binnenvielen en de ge dwongen tewerkstelling in Duitsland plaats had. De heer v.d. Kley viel daar niet onder. Hij is de heer Henderickx trouw gebleven. Al kwam er een tijd toen het geraamte, de onderbouw, muren en dak klaar waren, het werk even stil stond. De vakmensen zaten in Duitsland, de anderen hadden linkse handen. Toen deed André Henderickx weer een beroep op de heer v.d. Kley om het geheel af te maken. Behalve de opmetingen en de tekeningen hier voor verricht werd nu ook het eigenlijke bouwen in zijn handen gelegd. De heer v.d. Kley, enkele jaren suppoost geweest in het Gemeente lijk museum zal trots geweest zijn op dit werkstuk dat boven in een der zalen ter bezichtiging is geweest. Maar wil men het voor het nage slacht bewaren dan moet het achter slot en grendel. Het werkstuk is te mooi en te gaaf om gesloopt te worden als kinderen daar bijvoor beeld kans toe zouden zien. De heer v.d. Kley is in 1964 overleden. Maar we beschouwen het als een ére-saluut aan zijn nagedach tenis en aan het vele werk dat André Henderickx hieraan gehad heeft om het op papier nog even voor u zijn eigen taal te laten spreken. Het is een uniek en leerzaam voorbeeld van een oude vaderlandse industrie. Geen ,,dood model" maar zijn eigen taal sprekend door de levendige kleuren. Minutieus na gemaakt... ff Schiedam wordt steeds meer carna- valminded. Vorig weekend vierden 33 verenigingen carnaval. Dit week end zijn het er drie, nl. die van de wijk vereniging „Nieuwland" in ge bouw „Arcade" op vrijdag 18 februari. Een dag later die van „De Vriendenkring" in zaal „Irene". De Stichting „Lentefeest" met heel veel plannen voor dit voorjaar en de zomer start dit jaar met een grandioos carnaval. Waarbij een knappe prijs en een Wijze Raad van Elf hem zullen begeleiden. Deel uitmakend van de carnavalsver. „De Rietzeilers". Het is de bedoeling dat iedereen verkleed komt. Met masker op, dat om klokslag 12 uur afgaat! Dan heeft een jury diepe denk- rimpels want wie komt voor de origineelste of leukste verkleding voor een prijs in aanmerking? Zorgt u er voor dat ze lang moeten wikken en wegen. Maak er een dólle toestand van! Dansen kunt u op de maten van „De Euromasters". Polonaise lopen e.d. met „De Rietbouwers" van O.B.K. ■EIS- IEVIEZIN Je moet het werkstuk in zijn geheel zien om ervan overtuigd te zijn wat hier voor het nageslacht tot stand gekomen is. Eigendom van het Nationaal Gedistilleerd museum in Schiedam. In dit werkstuk is be waard gebleven hoe of in Schiedam de jenever werd gemaakt in de tijd, dat de stoomkracht de handkracht nog niet had vervangen. Zod-at men het proces op gemakkelijke wijze aan de hand van dit model kan volgen. Geen onderdeel, geen detail is verwaarloosd. Alles is beweegbaar en uitneembaar gemaakt, waardoor de echte toestand op de getrouwste manier is nagebootst. Een Oud hollandse branderij geheel compleet. Met opzij daarvan een gestorte hoop koken. Want ook die behoorden erbij Als men de voorgevel weg haalt dan zie je pas hoeveel arbeid hieraan verricht is.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 6