IDEAAL EN WET onder ons spreekuren adressen GOEDE WEEK GEDOOPT GESPREKSAVONDEN LIDUINA-VIERING '72 PREEKBEURTEN ALGEMENE KERKBIJDRAGE PIANO? FORTISSIMO HEILIG VORMSEL VOOR JONGEREN MUZIKALE VERZORGING LITURGIE HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 6 - VRIJDAG 25 FEBRUARI 1972 binnenstadsblad 25 FEBRUARI 1972, Nr. 15 Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke binnenstads parochie: Sint Liduina - O.L.Vr. Rozenkrans, Schiedam. Redactie-adres: Singel 104, Schiedam. In vergelijking met vroeger is de pastorale zorg heel wat moeilijker geworden. In het verleden kreeg "men allemaal hetzelfde materiaal aangeboden ter verkondiging. Het verschil was alleen, dat de een de zaak wat smeuïger opdiende dan de ander. Nu moet je nog meer bedacht te werk gaan: de waarden die aanbevolen worden, moet je serieus tegen elkaar afwegen. De verantwoor delijkheid voor de inhoud eist het meeste denkwerk. Een voorbeeld. Rome heeft de Nederlandse kerkprovincie gewaarschuwd in zake haar benadering van de onontbindbaarheid van het huwelijk. De Romeinse instanties blijven zeer sterk de wet benadrukken. De kerke lijke wet beschermt het huwelijk tegen scheiding. Ze doet dat in alle omstandig heden; er bestaat haast geen pardon. Op de juridische regel werden in het verleden wel juridische uitzonderingen gemaakt: o.a. in gevallen van impotentie en wanneer na een huwelijkssluiting man en vrouw feitelijk niet als gehuwden hadden geleefd, kon het huwelijk worden ongeldig verklaard, resp. worden ontbonden. Langzaam is in onze kerkprovincie het verlangen naar boven gekomen meer nadruk te leggen op het ideaal. Gehuwden moeten elkaar zó liefhebben, dat hun huwelijk steeds hechter naar de onverbrekelijkheid toegroeit. Het ideaal van de liefde moet hen voorgoed aan elkaar binden. Aan de pastoraal dan de taak dit ideaal zo levend mogelijk te houden. Maar als men in de liefde volkomen gefaald heeft, kan er dan nog sprake zijn van een huwelijk? Moeten de boven aangeduide Na het afsluiten van deze rubriek voor het nummer van eind december is op Eerste Kerstdag nog gedoopt Johannes, zoon van Jan en Johanna van der Sluis-van den Heuvel, uit de Archimedesstraat 9a. Op 9 januari 1972 is door het Doopsel opgenomen in het Volk Gods onderweg: Elisabeth, dochtertje van Bernardus en Maria van As-Witberg. Zij kwamen daarvoor helemaal uit Cuyk, van de Vierlandendreef nr. 6. Iets minder ver weg kwam Margot, dochter tje van Antonius en Nicolette van der Sman-Rol: nl. uit Krimpen a/d IJssel: op 16 januari is zij hier gedoopt. Op dezelfde dag is hier gedoopt Marloes, dochtertje van Johannes en Marijke Scholte- Dinkelaar, uit de Paulus Potterstraat 9a. Op 22 januari is gedoopt Femke van de familie Davide Dispari en Adriana Dispari- van Bergen, van de Lange Haven 12. En op 25 januari Wendy, dochtertje van Johannes en Carolina Meyer-van Veelen, uit de Teijlerstraat 5a. Op Maria Lichtmis, 2 februari heeft Marius Lambertus het Heilig Doopsel ontvangen, zoon van Marius Lambertus en Hendrica Antonia Veldhoven-Kooy uit de Van Beve renstraat 19a; en op 20 februari Adrianus Johannes, zoon van Adrianus Cornelis en Helena Ham-Manse, wonend op de Dam 25a. Deze twee jongens hebben het Doopsel ontvangen in de kapel van de Dr. Nolet Stichting. Aan alle ouders een hartelijke gelukwens. Wij hopen, dat u uw kinderen gelukkig maakt. Dat zij van u mogen ondervinden, dat gelukkig zijn altijd iets te maken heeft met geven. Van de serie van vier gespreksavonden zijn er nu twee geweest. Beide avonden waren er ook jongeren, die volop meededen, en die iets van hun aanstekelijk optimisme wisten over te brengen op de andere aanwezigen. Er volgen nog twee avonden dinsdag 7 maart 20.00 uur in de pastorie Singel 1-4: een inleiding door pater José Görtz o.p.: „Waarom nog bidden? dinsdag 21 maart 20.00 uur: „Jezus Christus, ze zeggen dat Hij leeft! door pater G. Goes o.p. Ook wie het eens een keer proberen wil, is hartelijk welkom. En krijgt koffie. mogelijkheden van ongeldigverklaring of ontbinding dan niet hierop van toepassing zijn? Of moet de wet van de onverbreek baarheid ook dan naar de letter gehandhaafd worden? Natuurlijk is er in deze omstandigheden sprake van een menselijk falen. Maar kan de kerk, die zo nadrukkelijk de vergeving verkondigt, mensen vasthouden in de on barmhartigheid van de wet? Is die wet dan overbodig? Een ideaal is prachtig, maar wanneer zo'n ideaal niet alleen voor een bepaalde elite maar voor iedereen moet gelden, dan kan men moeilijk zonder de bescherming van de wet. Zonder wetten valt er ook in een wereldkerk geen leiding te geven. Van de andere kant, als het ideaal totaal is verloren gegaan, heeft de wet niets meer te beschermen. Ze heeft haar zin verloren. Een wet heeft geen eigen bestaan; ze dient ter bescherming van heilige waarden. Laat de kerk het ideaal van het onontbindbare huwelijk met haar wet blijven bezegelen. De vraag blijft echter, of in alle omstandigheden de wet het laatste woord heeft. In de Nederlandse kerk is de kerkelijke wet tot nu toe op een bijzondere wijze geëerbiedigd. Men kan echter vragen, of er nog voldoende verband werd gezien met het ideaal, dat achter de wet schuil gaat. Men vervult de wet niet om de wet. Een juiste keuze in de praktijk moet steunen op een eerlijk afwegen van deze twee elementen. Het betekent, dat de wet soms met soepelheid moet worden toegepast. De spanningen van het leven kunnen toch nooit volledig in wetten worden vastgelegd. PASTOOR Pastorie Singel 104, Schiedam, tel. 268228. Op weekdagen is er dagelijks wel een priester aanwezig: 's morgens van 9.30 tot 10.30; en 's avonds van 19.30 tot 20.00 uur. Voor andere tijden moogt u altijd een afspraak maken. Op vrijdagmorgen van 9.30 tot 10.00 uur in het klooster van de Broeders, Warande 155. De maatschappelijk werkster, mej. G. Hen- sen, houdt spreekuur.' dinsdag en donderdag 's morgens van 9.00 tot 10.00 uur op adres: Wattstraat 74b, tel. 268949. Commissie Communicatie: p/a St. Liduina- straat 55a. Het feest van de patrones van de stad en de parochie is voor dit jaar weer geplaatst op het weekend van 15 en 16 april, dus onmiddellijk aansluitend op de feestdag, 14 april. In het volgende nummer van het Binnen stadsblad geven wij hierover uitvoerige informatie. U kunt wel alvast noteren, dat er op zondagavond 16 april te 18.30 uur in de Singelkerk een Lof is, geleid door mgr. A. J. Simonis. Onze Bisschop houdt ook de preek. X w Bejaardensozen genieten zoveel blijmoedige belangstelling, dat er wachtlijst is. noodgedwongen - een Het is al bijna twee maanden geleden, dat u de krant „Kruis en Munt" ontvangen heeft. Het was onze bedoeling spoedig er na met een folder te komen, die wij in samenwer king van enkele parochies op stapel hadden gezet. Ia dit geval is de samenwerking oorzaak van enige vertraging geworden. Maar in maart kunt u hem verwachten. Met enkele bijlagen. Onze hoop is allereerst, dat u de folder uw aandacht schenkt. Dat u hem goed leest. Wij hopen vervolgens, dat het u tot een gesprek met huisgenoten brengt. En dat u samen besluit aan de Algemene Kerkbijdrage mee te doen. Het hiervoor aangevraagde nieuwe postgiro nummer is op woensdag 23 februari nog niet bekend. Wel het nieuwe nummer van de bijzondere rekening bij de AMRO-Bank te Schiedam. Dat is: AMRO-Bank te Schiedam, t.g.v. Algem. Kerkbijdr. Lid.-Roz. rek. nr. 47.94.71.290. Er zijn diverse aanmeldingen gekomen. Resultaat: twee fijn bruikbare piano's voor de koren en de organist. Als u misschien ook nog had willen bellen, doet u het dan nu nog even: tel. 268228 kapelaan Kempen of kapelaan de Vette. Als we het vervoer namelijk in één keer kunnen laten uitvoeren, is dat voor de parochie voordeliger. Aan iedereen die meedoet en meedenkt onze hartelijke dank. Deze zijn voorlopig als volgt afgesproken: 26/27 februari, Singelkerk: pastoor J. Laurent; Liduina-kapel: kapelaan S. de Vette. 4/5 maart, Singelkerk: kapelaan S. de Vette; Liduina-kapel: kapelaan F. Kempen. 11 maart, Singelkerk: bij de toediening van het H. Vormsel spreekt mgr. A. J. Simonis. 12 maart, Singelkerk: kapelaan F. Kempen. 11/12 maart, Liduina-kapel: pastoor J. Laurent. 18/19 maart, Singelkerk: pastoor J. Laurent; Liduina-kapel: kapelaan S. de Vette. 25/26 maart, Singelkerk: kapelaan S. de Vette; Liduina-kapel: kapelaan F. Kempen. 2 april, Hoogfeest van Pasen, Singelkerk: kapelaan F. Kempen; Liduina-kapel: pastoor J. Laurent. Op zaterdag 11 maart komt de Bisschop in de Avondmis het Heilig Vormsel, het Sacrament van de Geest, toedienen aan een aantal kinderen uit verschillende parochies van de stad. Voor hen en voor hun ouders en naaste familieleden moet een flink deel van de plaatsen gereserveerd worden. Wij hopen, dat de andere gelovigen willen meewerken aan een goede spreiding van het kerkbezoek over de missen van de zondag. Palmzondag 26 maart: wijding en uitdeling van palmtakken bij Singelkerk de mis van 9.45 uur, in de Liduina-kapel te 10.30 uur. Boete-Viering: maandag 27 maart in de Liduina-kapel te 19.00 uur. Boete-Viering: woensdag 29 maart in de Singelkerk te 19.00 uur. Witte Donderdag: 30 maart in de Singelkerk te 19.00 uur: Concelebratie tot viering van de Instelling van de Eucharistie en van het Priesterschap. Hierbij kunnen alle gelovigen, die dit op prijs stellen, communiceren onder twee gedaanten. Goede Vrijdag: 31 maart, Sterfdag van onze Heer Jezus Christus. Singelkerk: 15.00 uur KRUISWEG. Te 19.00 uur het Lijdensspel „Ben ik het, Heer" van Theo Vesseur, met hierop aansluitend Kruisverering en Communie-ritus; zie elders op deze bladzijde. Liduina-kapel: 19.00 uur de meer traditio nele Viering: Lijdensverhaal, Voorbeden, Kruisverering en Communie-ritus. Paaswake: zaterdag 1 april 19.00 uur: ceremonie rond de Paaskaars als symbool van Christus, het Licht der wereld; rond Doop en Geloofsbelijdenis, en rond de Tafel des Heren (Eucharistieviering). Pasen: Hoogfeest van de Verrijzenis van onze Heer Jezus Christus. Singelkerk: 8.30 uur; 9.45 Hoogmis; 11.15 en 17.30 uur. Liduina-kapel: 10.30 Gezongen mis; en 11.45 uur. Op de avond van Goede Vrijdag komt er een groep jongeren uit Den Haag om het moderne Lijdensspel „Ben ik het, Heer? van Theo Vesseur te spelen. Zij willen het Lijden van de Heer Jezus Christus plaatsen in onze tijd. In de kerk heeft al eeuwenlang een zekere traditie bestaan van passiespelen en paas spelen, telkens in vormen aangepast aan de betrokken tijd en omstandigheden. Als je óók denkt, dat deze moderne vormgeving je waarschijnlijk zal aanspreken, kom dan op de avond van Goede Vrijdag, 31 maart te 19.00 uur naar de Singelkerk. Waarschijnüjk zullen ook velen die zich jonger voelen -dan ze zijn, in dit spel hun gelovig zicht op het lijden van Jezus willen verdiepen. Verder is er op de middag van Goede Vrijdag te 15.00 uur in de Singelkerk een Kruisweg, en in de avond te 19.00 uur in de Liduina-kapel de van vorige jaren bekende viering van het Sterven van onze Heer. Er is dus keuze. 27 februari Singelkerk 11.15 uur: Schiedams Vrouwenkoor zingt de Missa Simplex van Hendrik Andriessen, en motetten van An tonio Lotti, G. P. da Palestrina en G. Verdi. 5 maart zingt het Valeriuskoor in de Singelkerk; in welke mis, dat wordt nog gepubliceerd. 5 maart zingt het Herenkoor van de Singel in de Liduina-kapel te 10.30 uur. 12 maart Singelkerk 11.15 uur de mis van A. Bruckner, door Herenkoor en Tienerkoor. 19 maart Singelkerk 11.15 uur zingt het koor „Laus Deo" o.l.v. J. A. M. Remmers- waal de Missa Festiva van de Russische componist A. Gretchaninoff. In het weekend 25/26 maart hopen we een of twee missen te laten verzorgen met rhythmische üederen op het thema van de vastenactie. 2 april, Hoogfeest van Pasen: 9.45 uur een mis van Refice door Herenkoor en Tiener koor.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 6