Hiswa 72 met record aantal exposanten WT Hiswa niet alleen voor „schippers" 9ʧ0ËÈiÊÊʧiÊilÊÈ mmsmmi «ft wssefc HENGELEN Wanneer straks het RAI-ge- bouw aan het Amsterdamse Europaplein weer door de bedrijfsauto's van velerlei kun nen verlaten is, gaat men de immense tentoonstellingsruim te van circa vijftigduizend vier kante meter gereed maken voor de jaarlijkse watersportten toonstelling, die iedere recht geaarde inwoner van ons water land kent als de HISWA. TRANSPORT VOORLICHTING NIEUWS i'W TSAAM gr OaOIIHV - Cf ÉMS - GA2as.flAT£ 3WU?lH 1TH pp» •'".-fC-V - 'V - r- - Dam slapen. Het zijn voornamelijk middelbare scholieren, studenten en nog ongetrouwde vakarbeiders die tijdens of na hun opleiding geruime tijd door Europa en het Midden- Oosten zwerven). Fabrikant Carl Denig brengt in deze sector de Bivak, een nieuwe buiten slaapzak oftewel buiten-slaapzak van 1200 gram; met voering van alumi nium folie. „Slee Buitensport", een andere fabrikant brengt in deze sector twee noviteiten. Allereerst een waterdicht overtrek, waarmee een normale bivak-slaapzak ook buiten kan worden gebruikt, en ten tweede de nieuwe Wevoslaapzak met capuchon. Zulke slaapzakken zijn voor de buitenslapers beslist beter dan de „reddingsdekens" van gecoat alumi niumfolie, die voor dit doel nog steeds veel gekocht worden. Deze gecoate foliedekens zijn in feite bedoeld als extra deken, in een onverwacht koude nacht te gebrui ken in combinatie met een normale slaapzak. Daarvoor voldoen zij goed, niet echter om als enige bedekking te gebruiken bij het buiten slapen. Zij zijn namelijk niet tot een gesloten geheel te maken en geven daardoor langs het gehele lichaam teveel afkoeling. En dan is er natuurlijk de water sport, die we zonet noemden. De watersport die somtijds op, somtijds naast het water wordt beoefend. We bedoelen hier het hengelen, vissen zo u wilt. Op de HISWA zijn ditmaal acht exposanten, die zich richten tot de hengelaar. Nieuwe types hengel, nieuwe molens en nieuwe assecoires. Ja, die asse- coires vormen op de HISWA een hoofdstuk apart. Niet alleen voor de hengelaars, maar ook voor de eigenaars van boten. Er is zo ongelooflijk veel, dat er geen be ginnen aan is. Vaak is het hier een kwestie van juist zoeken, wat een kennis niet heeft. Je toont het trots en die kennis zal zich de benen uit het lijf lopen om het ook te krijgen. Want het is toch zo handig. Op de HISWA zal er weer genoeg van te zien zijn. Tot slot nog even aangegeven hoe men de HISWA het gemakkelijkst bereikt. Bezoekers, die met de auto gaan en komen uit de richting Den Haag. Dan komt men in de hoofdstad via de Aals meerweg. Bij het Hoofddorpplein gaat men rechtsaf, de brug over en rechtdoor de Zeilstraat in. Bij de; kruising Zeilstraat-Amstelveenseweg slaat men weer rechtsaf en volgt de Amstelveenseweg tot het Olympisch Stadion. Daar slaat men linksaf, de Stadionweg op tot het derde kruis punt met verkeerslichten; via de Diepenbrockstraat (rechtsaf) bereikt met het Europaplein. Een tweede mogelijkheid is bij Schiphol afslaan in de richting Amstelveen, daar afslaan naar het winkelcentrum en vervolgens in de richting Buitenveldert rijden. In Buitenveldert wijzen RAI-richtings- pijlen de weg; via de Europaboule vard rijdt men recht op het RAl- parkeerterrein aan. Maar er zijn ook bezoekers, die naar Drees jr. luisteren en dus braaf gebruik maken van het openbaar vervoer. Zij komen met de trein Amsterdam binnen en nemen dan vanaf het Centraalstation tramüjn 4, die zijn eindpunt heeft op het Europaplein. Buslijn 15, die via het Europaplein naar het station Sloter- dijk rijdt, of buslijn 8, die via het Europaplein naar Buitenveldert rijdt, of vanaf Station Sloterdijk buslijn 15, die via het Europaplein naar het Amstelstation rijdt. Bij de NS stations zijn de voordelige trein/tram/toegangsbiljetten ver krijgbaar. IVi# Enkele daadwerkeüjke trends kun nen echter toch wel vastgesteld worden: Voor motorboten en zeilboten neemt de populariteit van het kleine vaartuig, dat betere accommodatie dan de open boot, doch minder dan de werkelijke kajuitboot biedt, toe. De kruising tussen vaste buiskap en kajuitopbouw in combinatie met twee zelden meer vaste slaapplaatsen maakt deze boten meer geschikt als weekendboot, dan als vakantieboot, alhoewel zij hier voor ook zeer veel worden benut. Uiteraard helpt de zeer sobere accommodatie bij het bescheiden houden van de prijs. Bij de motorboten valt ondanks de vele restricties op het snel varen in ons land het toenemen van het aantal daarvoor geschikte boten in de kleine tot middelgrote typen op. Het merendeel daarvan betreft im- portboten. Vooral bij de zeilvaar- tuigen, doch ook bij de motorzeilers en de motorjachten, valt een toe nemend teruggrijpen op vormen uit het verleden te onderkennen. Voor beelden hiervan zijn de „klipper steven" en het „spitsgat". En dit dan even voor de insiders onder u. Hoewel deze vormen in voorkomend geval niet onfunctioneel genoemd kunnen worden, lijkt het, dat esthetische gronden bij' het publiek een belangrijke rol spelen. In dit verband moge in herinnering worden geroepen, dat toen kort vóór 1900 de „lepelboeg" in Engeland zijn intrede deed, heel wat regels druk in watersporttijdschriften via inge zonden stukken gewijd werden aan „de extreme lelijkheid" daarvan. Voor wat de verdere rompvormen der zeiljachten betreft, kan men een duidelijke aanpassing aan de romp- vormen, zoals die vooral onder invloed van de I.O.R. meetformule zich in de laatste tijd hebben ontwikkeld zien. Ook dit is een aanpassing aan de wensen van de zeilers, die hoewel voor 90 of meer procent nimmer aan een wedstrijd deelnemend büjkbaar prijs stellen op een „snel" schip en daarvan werkelijke nadelen voor het toerzeilen gaarne op de koop toe Slechts weinig Nederlanders zullen weten, dat HISWA een afkorting is van de woorden Nederlandse Vere niging voor Handel en Industrie op het gebied van de Scheepsbouw en WAtersport. Het is deze vereniging welke ieder jaar de organisatie op zich neemt, samen met het RAI- gebouw. De vereniging kent een tentoonstellingscommissie met als voorzitter de heer W. de Vries Lentsch, die helaas tijdens de onlangs gehouden persconferentie verstek moest laten gaan. De vice- voorzitter, die gewoon Neef heet zei aan de vooravond van de opening van de HISWA 72: „Behalve dat wij alle beschikbare tentoonstellings ruimte van het RAI-gebouw in beslag zullen nemen, wordt ook de haven naast de Amstelhal gebruikt als openluchttentoonstelling. Daar zullen we maar üefst twee maal zoveel schepen afgemeerd zien als ooit tevoren het geval was". Alles duidt er op. De HISWA, die voor de zeventiende maal wordt gehouden, wordt een tentoonstelling van superlatieven. Immers, had men vorig jaar al geen record aantal bezoekers? En ook het aantal tentoongestelde producten is dit jaar weer groter dan in voorgaande jaren. Ze komen uit, schrik niet, België, West-Duitsland, Canada, China, Oost-Duitsland, Denemarken, Enge land, Finland, Frankrijk, Hongarije, Hong Kong, Italië, Japan, Luxem burg, Holland, Nieuw Zeeland, Noorwegen, Oostenrijk, Tsjecho- slowakije, Spanje, USA, Zweden en Zwitserland. Het aantal te exposeren schepen ligt boven de duizend. Het spreekt voor zich dat dat niet alleen roeibootjes zijn. Er komen negenenvijftig sche pen van boven de vijf ton. Zij varen naar Amsterdam, worden met een drijvende kraan uit de Amstel gelicht en vervolgens met diep laders (van die lage vrachtauto's, weet- uwel) naar de RAI gebracht. Het transport trekt in Amsterdam altijd nogal veel bekijks. Het grootste schip, dat dit jaar op de HISWA te zien zal zijn heeft een lengte van twintig meter en heeft een gewicht van circa vijftig ton. Het is een „Trewes" motorzeiljacht. CC11 VCC1 gdlUV^l MWLl 1U11 v»v HISWA is altijd, bij het zien van grote schepen als de zojuist ge noemde: „Dat is voor de gewone man toch niet weggelegd". Maar dat behoeft niet te betekenen, dat de Buitenboordmotoren behoren ook tot het tentoongestelde op de HISWA 72. Hier een Mercury, leverbaar van 4 tot 140 PK. Een zeiljacht, de pionier 10, die op de HISWA te zien zal zijn. Er is de laatste tijd een trend waar te nemen naar kleinere boten, waar je toch in kunt overnachten. HISWA voor de gewone man (wie dat dan ook zijn mag) niets te bieden heeft. Want de HISWA omvat de watersport en daar be hoort ook de hengelsport toe. En als randverschijnsel heeft de HISWA ook het kamperen opgenomen. En wie kampeert er tegenwoordig nou niet. Het is in het toerisme een sector apart geworden en echt niet meer alleen voor padvinders of natuurvorsers. Ook de HISWA 72 is ernaar ge streefd het publiek zoveel mogelijk voorlichting te geven. De ANWB heeft een stand op een centrale plaats, verder vindt men er o.m. het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond, de Nederlandse Kano- bond, de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, de Koninklijke Noord- en Zuidhol landse Reddingmaatschappij en di verse VVV's. Voorts is er een speciale inzending, die in de entreehal van de RAI wordt geplaatst, waar het publiek en in het bijzonder de kampeerder en de watersporter gewezen wordt op de noodzaak ons land schoon te houden. Het zal bij deze stand zijn, dat de minister van Volksgezond heid en Milieuhygiëne, dr. L. B. J. Stuyt, op 10 maart de officiële openingshandeling zal verrichten. De HISWA is een beurs en daar verwacht men nieuwe dingen te kunnen zien. Dit is de nieuwe D.A.M. Quick 91 werpmolen, waarmee flinke kan jers binnengehaald kunnen worden. Eén van de nieuwtjes van de HISWA 72. Wel die zijn er. En zo'n beurs geeft ook altijd een goed beeld van de trend, in dit geval boten, tenten en hengels. Het is niet altijd even gemakkelijk trends bij de jachten en boten te signaleren. Een bepaald model, een bepaalde inrichting en dergelijke die men ziet kunnen eendagsvliegen zijn. Een voorbeeld hiervan is de z.g. Houseboat. Werd 1 a 2 jaar geleden nog verwacht, dat dit soort boten wel eens een hoge vlucht zou kunnen nemen, thans is men van oordeel, dat zij slechts bij een beperkt gedeelte van het pubhek weerklank hebben gevonden. nemen. Ook dit is niet iets nieuws. Door de gehele historie van de zeilerij valt steeds de invloed van de op het gegeven moment van kracht zijnde meetformule op de vorm der jachten te constateren. Ook kan nog gewezen worden op het toenemend aantal bedrijven, dat casco's vooral voor motorkruisers en boten aanbiedt, veelal naast de complete schepen. Conclusie zou kunnen zijn, dat de schare der „doe-het-zelvers" nog steeds groei ende is_ Niet iedereen is in staat een boot te kopen. Hoewel tegenwoordig veel meer mensen overgaan tot de aanschaf van een boot. Watersport is „in" dat valt niet te onderkennen. Maar ook werd zojuist het kamperen genoemd. Ook in het kamperen zijn nieuwe trends te onderscheiden. Het seizoenkamperen neemt hand over hand toe. Mensen, die voor een heel seizoen een standplaats huren op een terrein en daar in de weekends en soms ook in de vakantie naar toe gaan. Deze vorm van kamperen heeft een geheel nieuwe trend in de industrie tot gevolg gehad. Maar ook de damslapers hebben invloed gehad op de industrie. Men heeft vastge steld, dat er steeds meer zondér tent in de open lucht geslapen wordt. Men maakt thans waterdichte of waterkerende slaapzakken. De ruime ervaring van bergsporters en bergsportzaken, opgedaan bij het bivak-maken tijdens bergbeklim- mingen, komt de laatste jaren deze „damslapers" te hulp. (Waarbij wordt aangetekend dat de meeste van deze buitenslapers niet op de

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 12