Parkeren van vrachtauto's Spuien om roest uit de wuterleiding te hulen VLAG IN TOP OP STADSKANTOOR Douche-gelegenheid in Sportiondsenbnd INFORMATIE CENTRUM ZWANEN Geen woningen onttrokken voor C A-filiaal REGELING IN A.P.V. VAN EEN MOEILIJK PROBLEEM Raamsteeg verdwijnt HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 18 - WOENSDAG 22 MAART 1972 Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Nieuwstraat 26 - tel. 269051 Het parkeren van grote vrachtwagens in de stad vormt een probleem, dat steeds groter wordt, doch niet zo eenvoudig op te lossen is. Vooral ook omdat er nog zo weinig rechterlijke uitspraken over zijn. Het aantal van die gevaarten op de weg neemt toe en zo ook de klachten van de bewoners die zo'n grote wagen voor de neus geplaatst krijgen. Dat is begrijpelijk, maar aan de andere kant zitten de eigenaren, die de wagens toch ergens moeten laten staan, in nood. De politie treedt zo veel mogelijk bemidde lend op, door de vrachtauto's van de plaatsen waar ze hinder opleveren te verwijzen naar die terreinen waar ze zonder overlast te veroorzaken rustig kunnen staan. En het gemeentebestuur streeft er naar, zoals bekend, om deze parkeergelegenheid voor vrachtauto's te verruimen. Vele eigenaren en chauffeurs zijn bereid om mee te werken, doch niet alle. Optreden door de politie aan de hand van de Alg. Politie Verordening moet mogelijk zijn. Met een afwegen van de belangen een aanpassing van de voorschrif ten. De gemeenteraad heeft op 28 februari jl. een wijziging gebracht in de A.P.V., waardoor het aantal bepalingen ter bestrijding van de parkeerexcessen door vrachtauto's op drie artikelen is gebracht en wel betreffende het hinderlijk parkeren (art. 34a), de concen tratie van vrachtauto's (art. 34b) en de bescherming van het uiterlijk aanzien van de gemeente (art. 102). De wijziging moet overigens, na kennisname door Gedeputeer de Staten, nog worden afgekondigd, waarna het rechtskracht krijgt. Art. 34a luidt na wijziging: „Het is verboden tussen een half uur voor zonsopgang en een half uur na zonsondergang op de weg een voertuig met een lengte van meer dan 6 meter of een hoogte van meer dan 2 meter te parkeren bij, voor, naast of achter een bewoond pand op zodanige wijze, dat daardoor het uitzicht vanuit het pand voor de bewoners op hinderlijke wijze wordt belemmerd. Burgemeester en wethouders kunnen van dit verbod ontheffing verlenen". Uit het oude art. 34a is de bepaling dat het parkeren niet binnen 5 meter van het bewoond pand plaatshebben vervallen; een deel van het oude artikel is in art. 102 verder uitgewerkt. Art. 34b regelt de verdeling van de parkeerruimte: „Het is de eigenaar, houder of bestuurder van een voertuig met een lengte van meer dan 6 meter of een breedte van meer dan 2.05 meter verboden dit voertuig op de weg te parkeren elders dan daar, waar B. en W. de eigenaar of houder daarvoor parkeergelegenheid hebben aange wezen, nadat zij hem bij aangetekend schrijven hebben medegedeeld, dat zij het parkeren van dit voertuig bij een of meer andere van dergelijke voertuigen bij elkaar op de plaats, waar dit tot dusverre geschiedde, met het oog op de verdeling van de beschikbare parkeerruimte buitensporig achten. Dit verbod geldt niet van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 18.00 uur". Met dit artikel wordt tegengegaan dat uitsluitend 's avonds en gedurende de week ei nds twee of meer van die grote vrachtwa gens bij elkaar worden geplaatst daar waar B. en W. dit buitensporig vinden. Doch dan moet er wel eerst een parkeergelegenheid zijn aangewezen. In het huidige artikel mogen het geen twee wagens van dezelfde eigenaar zijn, maar dit is te ruim gebleken: twee wagens van verschillende eigenaren mogen nu ook niet bij elkaar worden gezet. Bovendien is nu niet alleen de eigenaar (of houder) maar ook de chauffeur strafbaar gesteld. Het nieuwe art. 102 tenslotte waakt voor het aanzien van de stad. Geen vrachtauto's op plaatsen waar zij misstaan! Daarbij mag zeker gedacht worden aan de nieuw-ont- worpen wijkjes met eengezinswoningen en aparte parkeerterreinen, waar de vracht wagens zeker niet op hun plaats zijn. De tekst van dit art. 102 luidt: „Het is de eigenaar, houder of bestuurder van een voertuig met een lengte van meer dan 6 meter of een hoogte van meer dan 2 meter, een oplegger of een aanhangwagen verboden een dergelijk voertuig te parkeren daar, waar B. en W. dit blijkens openbare kennisgeving schadelijk achten voor het uiterlijk aanzien van de omgeving, dan wel elders dan daar, waar B. en W. de eigenaar of houder daarvoor parkeergelegenheid hebben aange wezen, nadat zij hem bij aangetekend schrijven hebben medegedeeld, dat zij het parkeren van een dergelijk voertuig op de plaats, waar dit tot dusverre geschiedde, schadelijk achten voor het uiterlijk aanzien van de omgeving. B. en W. kunnen van dit verbod ontheffing verlenen". In de komende weken tot eind mei zullen in alle delen van de stad de hoofdleidingen van het water worden gespuid om zoveel mogelijk roestdeeltjes te verwijderen uit de buizen. Een deel van het leidingnet is van gietijzer of staal vervaardigd en dat geeft roestvorming. In de winter, wanneer er in verhouding weinig water wordt gebruikt, merkt men er weinig van omdat de roestdeeltjes tegen de wanden van de leidingen blijven zitten. Doch tegen de zomer gaat men meer water verbruiken. Het water stroomt dan sneller door de leidingen en daardoor worden de roestdeeltjes van de buiswanden losgeschuurd en mee gevoerd met het water. Nu is roest in het drinkwater volkomen onschadelijk voor de gezondheid, maar de bruine verkleuring is wel onsmakelijk. En in de wasmachines en -automaten is de roest een grote ergernis voor de huisvrouw. De Gem. Technische Bedrijven trachten deze bezwaren op te vangen door het spuien van de hoofdleidingen, wat dan moet gebeuren na de winter en voor het grote waterverbruik in de zomer begint. Bij het spuien wordt de stroomsnelheid van het water kunstmatig verhoogd. Daarvoor zet men de brandkranen langs de straten open en met grote kracht spuit het water er uit. De roest wordt losgetrokken en verdwijnt met het water in de rioleringen. Het tijdelijke nadeel is echter dat wanneer de brandkraan open staat de bewoners in de omgeving een lagere druk op het water hebben, waar dan ook nog wat roest in kan zitten. Om dit ongerief te beperken, zal het spuien ook alleen in de avonduren, op werkdagen maandag tot en met vrijdag tussen half zeven en twaalf uur gebeuren. Dit omdat overdag meer water wordt gebruikt dan 's avonds, terwijl aangenomen mag worden dat de huisvrouwen de was meer overdag dan 's avonds doen. Het is echter niet doenlijk om van te voren bekend te maken waar precies en op welke uren gespuid zal worden. Dat is n.l. afhankelijk van het weer, van het beschikbaar zijn van personeel, enz. Ook in de nieuwe woonwijken zal gespuid worden, hoewel de waterleidingbuizen daar voornamelijk uit kunststof bestaan. Het is namelijk mogelijk dat de roestdeeltjes uit het oude net van ijzeren buizen naar het nieuwe net worden gezogen door het water, waaruit het dan weer verwijderd moet worden. Met ingang van donderdag 30 maart zal het mogelijk zijn om in het Sportfondsenbad aan de Burg. Knappertlaan een douche te nemen. Hierdoor zal het bekende zwembad ook een functie gaan vervullen als badhuis. Aangezien er in Schiedam geen openbaar badhuis meer aanwezig is, zal de douche-gelegenheid in het Sportfondsenbad zeker in een nog altijd bestaande behoefte gaan voorzien. Voor publiek gebruik komen beschikbaar 12 douche-cellen met een wachtkamer, terwijl er ook de mogelijkheid bestaat gebruik te maken van een haardroogapparaat. Deze douche-ruimte is opengesteld van maandag tot en met vrijdag van 7 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds; op zaterdag van 7 uur 's morgens tot 5 uur 's middags; op zondag geen douche-gelegenheid. Het tarief is f 0,75 voor volwassenen en f 0,30 voor kinderen. De gemeente Schiedam, op wier verzoek deze douche-faciliteit is ingesteld, zal het tekort op de exploitatie voor haar rekening nemen. Er is daarbij uitgegaan van 200 bezoekers per week; doch een groter aantal is welkom. In het gemeentelijk Informatie centrum aan de Broersvest 95 (tel. 269957), waar van dinsdag tot en met vrijdag 's middags tussen 2 en 5 uur een ambte naar aanwezig is voor het verstrekken van inlichtingen, liggen voor belangstellenden ter inzage de voorstellen van B. en W. aan de raad, die in de vergadering van maandag 27 maart aan de orde zullen komen. Deze vergadering, die om 8 uur begint, is uiteraard openbaar. In het centrum hangen ook de tekeningen (eventueel een maquette) van het ontwerp voor het nog te bouwen winkelcentrum Kethel aan de Zwaluwlaan, met ter inzage de plannen, die in de vergadering van de commissie maandag j.l. zijn behandeld. Ook tekeningen en plattegronden van de gemeen telijke flatgebouwen aan de Nieuwe Damlaan en het Van Beethovenplein, waarvan de woningen worden uitgegeven; de plannen voor de bebouwing in Woudhoek-Zuid, aan het Hargplein. Uiteraard ook de in schetsen gevangen ideeën omtrent de reconstructie van de binnenstad. Voor de puzzelaars en cijferaars ook nog vele jaarverslagen van gemeentelijke diensten. En niet te vergeten: er is een ideeënbus aanwezig, waarin men de persoonlijke zienswijze op het gemeentelijke gebeuren kwijt kan! In de singels en vijvers in de stad zijn de zwanen weer verschenen! Deze grote witte vogels geven aan dat de lente toch echt in aantocht is. Gedurende de winterperiode worden de zwanen door de Plantsoenendienst geconcentreerd in het winterkwartier in het Pr. Beatrixpark, omdat daar de verzorging makkelijk is. Doch nu hebben de zwanen weer de volle vrijheid gekregen. J Op dinsdagmiddag 11 april zal op het in aanbouw zijnde gemeentelijke Stadskantoor aan de Emmastraat de vlag in top gaan! Het teken dat het hoogste punt in de bouw bereikt zal zijn. Dit moment is eerder aangebroken dan aanvankelijk verwacht, maar het zachte en vooral droge weer van de afgelopen winter heeft gemaakt dat de uitvoerder van het werk, de Aanneming Mij J. P. van Eesteren N.V. hard heeft kunnen opschieten en ver op het schema is voorgeraakt. Als het weer gunstig blijft wordt verwacht dat half oktober het gebouw kan worden opgeleverd. Dan moet het Stadskantoor nog ingericht worden. Het zal er om spannen of het kantoor dit jaar of begin volgend jaar betrokken zal worden. Zoals bekend zullen in dit nieuwe stads kantoor worden ondergebracht de vertrek- ken voor Burgemeester en Wethouders, de gemeente-secretarie, de Woningdienst en Gemeentewerken, met op de 15e etage de technische afdelingen en op de begane grond de grote kantine, die ook voor andere doeleinden beschikbaar komt. De bouwkosten van het Stadskantoor bedragen rond negentien miljoen gulden en niet negentig miljoen, zoals door kranten is gemeld. Voor de vestiging van een filiaal van C. A. in het begin deze maand door de HEMA verlaten winkelpand op de hoek van de Broersvest en de Rotterdamsedijk zullen beslist géén woningen aan de bestemming onttrokken worden in het hoge flatgebouw, waar bedoelde winkel de beneden-etage van vormt. Deze uitdrukkelijke verklaring dient ter rechtzetting van de rondgaande geruchten (vele vragen en klachten zijn bij B. en W. binnengekomen! dat in bedoeld flat gebouw meerdere woningen, zelfs hele etages, ontruimd zouden moeten worden ten behoeve van het C. A.-filiaal. Dit is niet juist. Wat er aan de hand is, is het volgende. Van bedoeld hoog flatgebouw zal de gevel verbeterd worden; daarvoor heeft de ge meente als normaal een vergunning afgege ven. Aangezien er in het gebouw een woning leegstond, is dit tijdelijk in gebruik genomen als kantoor, opslagruimte, enz. Wanneer het werk voltooid is, al bedoelde woning weer normaal worden verhuurd. Aangezien van de vlak achter bedoeld flatgebouw gelegen Comeniusschool aan de Singel drie lokalen na verbouwing ter beschikking zijn gesteld van het C. A.- filiaal, is aan de behoefte aan ruimte voldaan. Het ligt in de bedoeling om de Raamsteeg, gelegen tussen het Raam en Achter de Teerstoof aan het openbare verkeer te onttrekken met ingang van 1 juli 1972. Voordat de gemeenteraad hier een besluit over neemt, kunnen belanghebbenden het ontwerpplan inzien bij de afd. Openbare werken van de gemeentesecretarie tot uiterlijk op 20 april a.s. Voor die termijn kunnen belanghebbenden schriftelijk bezwa ren indienen bij de gemeenteraad. -

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 18