H gemeente informatie Werkgroep „beheert" flora en fauna in de gemeente gemeente informatie HEEMTUIN IN BEATRIXPARK w Bouwtrein trekt over Mozortlaan De „bosstrook" Afgesloten wegen (ki r. ««WK ^T' jgS Lj**m - AMATEURS LEVEREN EEN RELANGRIJKE BIJDRAGE Niet met de bal spelen op straat Verbetering parkeerterrein aan Oude Kerkhof ELKAAR NIET HINDEREN IN HET PARK HET NIEUWE STADSBLAD - >AG W WOENSDAG 22 MAART 1972 Nu volgens de kalender de lente is aangebroken en ook inderdaad aan bomen en heesters de knoppen zwellen, de eerste blaadjes zich schuchter ontvouwen, nu stijgt ook de belangstelling voor het „buitengebeuren", voor de natuur in de stad. Daarom op deze plaats enige aandacht voor de Heemtuin, dat unieke stukje bos van ca. één ha. in het Prinses Beatrixpark, waar rond 200 soorten in Nederland inheemse planten (vandaar de naam! zijn bijeengebracht. Schijnbaar in wanorde, doch in feite met zorg geplant. Zelfs is op enkele plaatsen die grondsoort opgebracht, die de beste voedingsbodem vormt voor de daarvoor uitgezochte planten. Voor de waterplanten zijn dan weer de vijvers gegraven. Sinds enige tijd is in Schiedam in functie een „Werkgroep Flora-Fauna", die zich belast heeft met het beheer van de flora en de fauna in het gemeentelijke gebied. In deze werkgroep hebben elkaar gevonden de professionele natuurverzorgers van de afd. Plantsoenen van de dienst voor Gemeente werken en de afgevaardigden van de Schiedamse afdelingen van gerenommeerde Dankzij het zeer werkbare weer in de afgelopen maanden is de „bouwtrein" belast met het leggen van het nieuwe hoofdriool van Kethel/Groenoord naar Nieuwland hard kunnen opschieten. Voortrollende langs de Willem Andriessenlaan en het Jacques Urlusplein is nu de Mozartlaan bereikt, die volgens plan deze week nog zal worden overgestoken. Dit maakt dat de Mozartlaan enkele weken voor het verkeer afgesloten zal moeten worden. Dat hoeft niet zo'n groot bezwaar te zijn, want het verkeer, waaronder ook de bussen van de R.E.T., kunnen omgeleid worden via de wegen op en rond het Bachplein. Bovendien is de verlengde Chur- chillweg weer vrijgegeven voor het verkeer. Het voorlopige eindpunt van de bouwtrein (en van het hoofdriool) ligt ten zuid-westen van het Bachplein. Is het werk daar gereed dan wordt weer begonnen langs de Willem Andriessenlaan, op het spoor van de torenhoge Franki-stelling, die ondergronds de betonnen paalfundering aanbrengt. Deze stelling is overigens voor de tweede maal de verlengde Churchillweg overgesto ken en rolt nu in de richting van Bad Groenoord met als stopplaats de Poldervaart. In het badseizoen zal het langstrekken van de bouwtrein enige problemen geven in verband met de duizenden bezoekers aan het bad. Naar een regeling voor zo min mogelijk last wordt gezocht. verenigingen die actief zijn op het gebied van de natuur, zoals de K.N.M.T.P., de K.N.N.V., de twee hengelaarsverenigingen, de Dierenbescherming, de Vogelwacht Rijn mond, de volkstuindersverenigingen en even tueel anderen. Zo leveren amateurs, die op hun eigen terrein toch beschikken over een grote deskundigheid, een belangrijke en zeer gewaardeerde, zelfs een onmisbare, bijdrage aan het behoud van flora en fauna in onze gemeente. Deze werkgroep, waarvan het secretariaat berust bij de gemeentelijke Plantsoenen dienst, timmert niet aan de weg, heeft daar ook geen behoefte aan. Maar de leden van de werkgroepen, gesteund als ze worden door de vaak aanzienlijke aantallen leden van de eigen vereniging, komen in actie wanneer ook maar vermoed wordt dat het planten- en dierenleven wordt aangetast. Wat dan ge beurt in het overleg met de andere betrokkenen in de werkgroep. Helaas geldt dat maar al te vaak gevallen van verontrei niging van lucht, water en bodem. Het werkgebied is wat moeilijk te omschrij ven. Het gaat net zo goed om het beramen van maatregelen om het vernielen van de beplanting en de vervuiling in de parken tegen te gaan, als om het reguleren van de dieren die schadelijk zijn. De vervuiling van het oppervlaktewater wordt nauwkeurig in de gaten gehouden, waarbij bijvoorbeeld de sportvissers als signaleerders optreden. Zij immers merken het eerst wanneer in een bepaald water de vis verdwijnt, of het riet niet meer groeit; dan kan naar de oorzaak worden gezocht. Zeer belangrijk is het in het onderlinge overleg doorgeven van op het programma genomen activiteiten. Waneer een sloot moet worden uitgebaggerd, krijgen de hengelsport- verenigingen de tijd de vis uit de sloot te halen en de Vogelwachters kunnen bezwaren maken wanneer dit gebeurt op een voor de vogels ongewenste tijd. Bij de aanleg en ook onderhoud van parken en sportaccommo daties krijgt de Plantsoenendienst goede adviezen van de verenigingen, die het werk immers van een andere kant bekijken. Het is weinig spectaculair wat de werkgroep in rustig overleg of in de technische uitvoering doet. Maar er is vaak een grote practische deskundigheid voor 'nodig. Het is waardevol dat in deze tijd van algemene milieu-verontreiniging er burgers zijn, die zich willen inzetten voor het beheer van wat (nog) aanwezig is aan flora en fauna io onze stad. De Heemtuin (en uiteraard het Pr. Beatrix park) is het makkelijkst te bereiken via de Parkweg, onder het viaduct voor spoorweg en Rijksweg door, langs de sportvelden van Excelsior en Dl/VS. Bij het grote parkeerter rein slaan we de twee-banige hoofdweg van het park in naar de kinderboerderij, voor de kinderen nog altijd een grote attractie en zeker een bezoek waard. Langs het theehuis en over de brug (met een fraai uitzicht over de vijvers) nemen we 10 meter verder de weg langs de vijver naar de heemtuin. De toegang is vrij, doch de hekken geven aan dat fietsen niet gewenst zijn in de tuin. Bij de ingang staat een grote veldiep; let eens op de kurklijsten langs de takken. In het voorjaar ziet men hier, als eersten, de sneeuwklokjes de bloempjes boven de grond uitsteken; zij worden gevolgd door het maarts-viooltje. In de ronde vijver komen de ronde bladeren van gele plomp en lisdodde boven water. Maar let ook op de prachtige gele katjes van de gagel en de els. Wat later komen de moerasspirea en de moerasvaren op de vijverkanten in het beeld. Voorbij de vijver lopen we over het bruggetje links het bospad in, langs de appelbes die in mei wit bloeit en in het najaar een prachtige herfstkleur heeft. Verderop een grote els, waaronder we koningsvaren, struisvaren, vingerhoedskruid en lever mos vinden; links van het pad veenmos, veenbes, kruipwilg en zaailing-berken en voorbij het derde brugge tje weer koningsvaren en kraaiheide. Daar achter is duinzand aangebracht speciaal voor o.a. zeepkruid, slangenkruid, koningskaars en parnassia. Langs de vijverkant een moerasgebiedje met veenmos, moerasvaren, blauwe knoop en gele lis. Rechts-om gaan we door een eiken- en berkenbosje, met een ondergroei van stin kende gouwe, dagkoekoeksbloem, adelaars varen, koningsvaren en struisvaren; langs het pad ziet men zachtvetkruid en slangekruid. Bij het middelste toeganghek groeit onder de bomen naaldvaren, grote veldbies, vinger hoedskruid, gevlekte dovenetel, longkruid en in de daar staande berk en wilg klimt de hop omhoog. Verder gaande komen we langs de wilde peer, lijsterbes, meidoorn, gagel en geoorde wilg, maar ook langs het groothoefblad met de prachtige hyacinthachtige bloeiwijze, de marjolein, teunisbloem, valse salie, salomons zegel en ook de lelietjes der dalen. Op weg naar de uitgang van de heemtuin zien we nog de veenbes, akkerroos, de struik- en de dopheide. Deze Heemtuin is een prachtig gebied voor de ware plantenliefhebber door de aanwezig heid van vele inheemse planten, die elders dreigen uit te sterven. Veel bezoekers zal men hier niet tegenkomen, doch kennelijk zijn het er nog te veel. Namelijk de Heden, die het leuk vinden om de tussen en bij de planten aangebrachte naambordjes te vernie len of mee te nemen; vandaar de niet-ele- gante oplossing om de naambordjes in beton te vatten. Bij de aanleg van de nieuwe „bosstrook" tussen het Bachpiein en de bebouwing langs de Laan van Spaland, op het terrein dat in de toekomst gebruikt zal worden voor de metro-baan, is de gemeentelijke Plantsoenen dienst gereed gekomen met het inplanten van de jonge boompjes en heesters. Dit werk moest nog voor het einde van het plantseizoen gereed zijn. In deze strook zullen ook wandelwegen en speelgelegenheid komen, doch de aanleg daarvan geschiedt in een later stadium. Het is nog een „ruig" terrein, maar het is echt niet de bedoeling dat de jeugd daar gaat spelen en ravotten. Alsjeblieft geeft die jonge boompjes een kans om groter te worden! Over een jaar of wat „oogt" de aanplant beter en dan zijn de bezoekers welkom. Bij wijziging van de Alg. Politie Verordening Schiedam is een nieuw artikel 35b inge voegd, waarbij het verboden wordt „op die gedeelten van de weg, welke gelegen zijn langs bewoonde panden, een spel te beoefenen waarbij ballen worden gegooid of op andere wijze voortbewogen, indien daarvan overlast voor de bewoners of gebruikers van deze panden, dan wel beschadiging van goederen is te duchten". Nu waren balspelen op straat reeds eerder verboden in de A.P.V., die toen het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens werd ingevoerd, met bepalingen inzake het gedrag in het verkeer, moest het A.P.V.- artikel komen te vervallen. Doch het R.V.V. geeft geen regelen inzaken het toebrengen van overlast aan bewoners, zodat nu de A.P.V. komt met een aanvullende regeling. Let wel, het gaat niet alleen om voetballen,- doch om alle balspelen op straat! Het grote parkeerterrein achter het Oude Kerkhof, dat vorige zomer met bescheiden middelen is aangelegd en in september voor gebruik is vrijgegeven, heeft in de afgelopen weken een goede opknapbeurt gehad. Er is een drainering aangebracht en op het bestaande dek van hoogovenslakken is nu een gladde toplaag gelegd, die een markering van de parkeervakken toelaat. Het blijven echter eenvoudige voorzieningen, gezien het tijdelijke karakter van dit parkeerterrein. In verband met bestratings- en andere werkzaamheden zijn momenteel in Schiedam een aantal wegen voor het verkeer afge sloten. De Boterstraat (met eenrichtingsverkeer) is afgesloten omdat in aansluiting op het aanbrengen van parkeervakken in de Kreu- pelstraat en de aanleg van het nieuwe parkeerterrein naast de HEMA, deze straat een nieuw wegdek krijgt. Op de Buitenhavenweg wordt de kei bestrating verwijderd en vervangen door een van klinkers. In aansluiting daarop worden ook de kaden en loswallen later verbeterd. In de Galilei'straat voor wat betreft het gedeelte tussen Halleystraat en Swammer- damsingel moet de een halve meter verzakte riolering worden opgehaald; een werk dat nog enkele weken zal duren. De verbindingsweg tussen Lange Nieuw- straat en Tuinlaan aan de kant van de Hoofdbrug (in het verlengde van de Hooi- kade) krijgt een nieuwe klinkerbestrating ter vervanging van de keien. Dit werk is ter hand genomen omdat daar ter plaatse een oude gasleiding uit de bodem moet worden verwijderd, waarvoor veel graafwerk verricht moet worden. In verband met de aanleg van het nieuwe hoofdriool is de inrit naar het Jacques Urlusplein en van die kant naar de Willem Andriessenlaan afgesloten. Binnenkort zal ook de Mozartlaan afgesloten zijn, met een verkeersomlegging via het Bachplein. In Nieuwland-West is een deel van de Mgr. Nolenslaan (bij de Nieuwe Damlaan) met zijwegen opengebroken, omdat het terrein opgehoogd moet worden. Ook in de wijk Spieringshoek is men bezig met het ophogen van het terrein, wat een herbestrating noodzakelijk maakt. Toen in 1959 het Prinses Beatrixpark in gebruik werd genomen, leefde de gedachte dat er in dit park géén verbodsbordjes zouden komen. Alles zou mogen. Dit is echter een illusie gebleken! Het bezoek vooral in de zomermaanden is zó druk en de belangen en behoeften van de bezoekers lopen zó ver uiteen dat men elkaar toch ernstig gaat hinderen. De gemeente en de politie moeten wel regelen stellen. In de Alg. Politie Verordening zijn enkele nieuwe artikelen opgenomen. Om te voorkomen dat nu het héle park tot een tentenkamp wordt (waar het at aardig op gaat lijken) is bepaald dat men de tenten alleen op door B. en W. aangegeven plaatsen mag opzetten. Het wordt verboden om op de vijvers van het Beatrixpark te varen met of zich te bevinden in boten of dergelijke middelen. Ook mag men in de vijvers geen modelmotor boten of dergelijke mechanisch voortbewegende voorwer pen gebruiken. Van dit laatste kunnen B. en W. ontheffing verlenen, zodat het een kestie van reguleren is. Verboden ook en dan niet alleen in Pr. Beatrixpark, het spel met de motorisch voortbewogen modelvliegtuigjes, die gevaar kunnen opleveren en verder geluidshinder geven. Ook hier kunnen B. en W. ontheffing verlenen, zodat het wederom gaat om een regeling.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 19