Eerst twee jaar Singapore en dan weer naar Vlaardingen Pi FRED ANTON MAIER: Hoe hij Schenk en de andere schaatstoppers beoordeelt... Fred Anton en Vlaardingen VU-aktiviteiten deze en de volgende week Fred Anton Maier is nog weinig veranderd. Hij is nog altijd een uiterst beminnelijk mens, maar al te graag bereid zich zelf een tikkeltje op de achtergrond te plaatsen. Ook uiterlijk is hij nog nauwelijks véranderd. Het verstoken blijven van topsport heeft nog geen nadelige invloed gehad op zijn gestalte. Van een beginnend buikje is in tegenstelling tot vele van zijn leettijdgenoten nog totaal geen sprake, terwijl zijn loop nog altijd dezelfde soepele en verende tred heeft als in zijn gloriejaren. Desondanks bedrijft Fred Anton Maier, één van de grote idolen van sportminnend Noorwegen, al twee jaar geen topsport meer. Op het hoogtepunt van zijn carrière (eenmaal Noors, Europees en Wereldkampioen, terwijl zijn erelijst verder één bronzen, twee zilveren en één gouden Olympische medaille omvat) zette de man van de lange afstand resoluut een streep onder zijn opmerkelijke schaatscarrière. mWmUm tv*i COMPLEET HOE LANG NOG? „SCHAATSCIRCUS" BETALING DANKZIJ SCHAATSEN HET NIEUWE STADSBLAD PAG 26 WOENSDAG 22 MAART 1972 "xi ÖAJac'JAT? VVUVld kritiek geweest op de indeling bij schaatskampioenschappen. Maier deelt die kritiek. ,,De loting van de vijfduizend meter moet anders ge regeld worden. Bij de 500 maakte het niet zoveel uit wie tegen wie rijdt, terwijl bij de 1500 en de 10.000 meter al van een zekere vorm van plaatsing sprake is. Die vijf kilometer moet echter aan andere regels onderworpen worden. Het is inderdaad te gek dat een man als Krienbühl aan de start moet komen tegen pakweg Ard Schenk. Dat is zowel voor de rijders als het publiek niet leuk. Je zou aan de hand van eerder in het seizoen gemaakte tijden tot een groepsindeling moeten komen. De sterkeren tegen de sterkeren en de zwakkeren tegen de zwakkeren. Trouwens ik verwacht ook wel dat dat zal komen". f Fred Anton Maier en mevrouw Maier. Dat betekent echter niet dat Fred Anton Maier het contact met het exclusieve schaatswereldje verloren heeft. Integendeel. Als geen ander heeft hij de afgelopen maanden de strijd om de schaatstitels intensief gevolgd. Waarbij ook hem uiteraard de suprematie van de Nederlanders is opgevallen. Toch relativeert schaatskenner-bij-uitstek Fred An ton Maier de Nederlandse successen. „Het is natuurlijk ongelofelijk wat de Nederlanders gepresteerd hebben. Toch is de suprematie van Neder land niet zo overweldigend groot als iedereen wel denkt. Natuurlijk een man als Ard Schenk is nergens op de wereld te vinden. Die man kan werkelijk alles. Maar achter hem: daar zijn de verschillen niet zo groot. Daar is in ieder geval geen sprake van een suprematie van de Nederlanders. Natuurlijk, Jan Bols, Eddy Verheyen en ook nog wel Kees Verkerk behoren tot de we reldtop, maar zijn ze echt beter dan bijvoorbeeld een Roar Grönvold? Ik dacht van niet. Neem alleen de Olympische Spelen van Sapporo maar eens. Wanneer je daar Ard Schenk wegdenkt kom je wat de Nederlandse heren betreft nog maar tot één medaille: de zilveren van Verkerk op de tien kilometer". Ard Schenk. De afgelopen maanden hebben vertegenwoordigers van de internationale sportpers om het hardst gestreden om superlatieven te vinden om de kracht van Schenk te omschrijven. Fred Anton Maier deelt die bewondering. „Schenk is fantastisch. Een complete schaatser. Iemand die naast wereldrecord houder op de lange afstand ook op de kortste afstand tot de beste gerekend dient te worden. Wat ik echter vooral in Ard Schenk be wonder is zijn persoonlijkheid. Hij blijft gewoon wie hij is: Ard Schenk, een man die verrekt hard kan schaatsen en dat zelf ook goed weet, zonder er echter steeds prat op te gaan". Waaratan zijn de Nederlandse schaatssuccessen te danken? Aan een sterke ontwikkeling of aan een (tijdelijke) stilstand van met name de Noren, de Russen en de Zweden. Fred Anton Maier: „Dat is moeilijk te zeggen. Het een houdt verband met het ander. In Noorwegen hebben we een tijdje slecht in onze jonge talenten gezeten. Datzelfde geldt voor Rusland en Zweden. Daarnaast echter heeft het Neder landse schaatsen natuurlijk een grote vlucht genomen. Waarom in Neder land? Simpel omdat daar nu toe vallig ineens voldoende talent was. Kijk, het verschil in trainingsmetho den is niet zo groot. In Noorwegen wordt echt niet anders getraind dan in Nederland. Goed, er kunnen bepaalde verschillen zijn. Maar dat zijn meestal niet meer dan details". De vraag een vraag die we nu al een paar jaar stellen is hoe lang Nederlands suprematie nog zal du ren. Maier: „Dat is van te voren nauwe lijks te voorspellen. Overal kunnen zich ineens grote talenten aandie nen. Neem mijn eigen land nu eens. Wie .had ooit gedacht dat Roar Grönvold dit seizoen zo door zou stoten. Laten we eerlijk zijn: toch haast niemand. En toch is deze Grönvold zowel bij de Europese en de wereldkampioenschappen achter Schenk als tweede geëindigd. Be halve Grönvold heeft Noorwegen echter nog meer komend talent: een Willy Olsen bijvoorbeeld en een Andersen. Vooral deze laatste, nog jonge schaatser zou over een paar jaar wel eens door kunnen breken Schenk-Grönvold. Voor insiders valt er een duidelijke vergelijking te trekken tussen beide schaatsers. Maier: „In feite ontwikkelt Grön vold zich op dezelfde manier als Ard Schenk heeft gedaan. Schenk was van oorsprong een jongen die alleen een goede 500 en 1500 meter kon rijden. Grönvold ook. Daarna begon Ard te bouwen aan zijn vijfduizend en nog later, toen hij die afstand volledig onder de knie had aan de tien kilomefer. Eenzelfde situatie met Grönvold. Die jongen rijdt nu ook al een goede vijfduizend. Het zal alleen nog wat tijd kosten voordat hij ook de tien kilometer volledig onder de knie heeff. Maar dat het komt staat voor mij vast". Na afloop van het schaatsseizoen is zowel van de kant van de rijders als die van de officials nog ai wat Een stapje verder wil Ard Schenk gaan. Die ziet meer mogelijkheden voor een „schaatscircus", met een zestal wedstrijden waarvan de resul taten uiteindelijk opgeteld worden om dan tot een Europees en Wereldkampioen te komen. Fred Anton Maier is een warm voorstan der van een dergelijk toernooi. „Ja, dat lijkt me de meest ideale oplossing. Je kunt dan zes toer nooien houden waarvan bijvoor beeld de vijf beste persoonlijke resultaten tellen. Nu ben je tijdens een toernooi vaak te veel afhanke lijk, van de indeling, het weer en het ijs. Wanneer je echter zo'n heel pakket wedstrijden als strijd om de Europese titel laat gelden dan sluit je dat soort factoren uit. Vooral voor het publiek zie ik dan ook meer mogelijkheden. Bijvoorbeeld met twee wedstrijden in Nederland, twee in Noorwegen, één in Zweden en één in Rusland. Alhoewel natuur lijk wel de mogelijkheid bestaat dat alles na vijf van de zes wedstrijden al beslist is. Maar dat nadeel weegt niet op tegen de nadelen die aan de huidige methoden verbonden zijn". Betaling. Vele schaatsers moeten hetzij hun studie, hetzij hun maat schappelijke carrière vanwege het schaatsen op een lager pitje stellen. Maier: „Dat is inderdaad het geval. Wil je schaatsen op topniveau dan kost het je enorm veel tijd. Daar staat in feite weinig tegenover. Van een Olympische medaille kun je nu eenmaal niet eten. Vandaar dat ik Het schaatsseizoen 1971/1972 is achter de rug. Mede dankzij het voortreffelijke voorjaars weertje staan de meeste schaat sen al weer enige tijd in het vet. Wanneer ze daar tenminste de afgelopen „winter" ooit uit geweest zijn, want alle voor spellingen van gerenommeerde koffiedikkijkers ten spijt viel er de afgelopen maanden voor de gewone huis-tuin-en-keuken schaatser weinig plezier aan hun sport te beleven. Dit in tegenstelling tot onze topschaatsers en schaatsters die een lang en vermoeiend seizoen achter de rug hebben, omdat naast de jaarlijks terugkerende strijd om de Europese en Wereldtitel ook nog het gevecht om het Olympisch goud op het programma preikte. Over dat voor de Nederlanders zo bijzonder succesvol verlopen schaatsseizoen en over allerlei privé-zaken had Groot Vlaar dingen een gesprek met de Noorse oud-wereldkampioen Fred Anton Maier (33), al weer twee jaar in Nederland werk zaam en in Vlaardingen woon achtig. Twee jaar is I-red Anton Maier nu in Nederland. In die twee jaar heeft hij zich het Nederlands al uitstekend eigen gemaakt. Juist daarom spijt het hem eigenlijk een beetj" dat hij over enkele weken Nederland weer gaat verlaten „Ja, dat vind ik eigenlijk wel jammer. Zowel mijn vrouw als ik lebben het in Neder land en in het bijzonder in Vlaar dingen goed naar ons zin. Begin april moet ik echter weg. .Naar Singapore. Daar ga ik hetzelfde doen als hier in Nederland. Ook in Singapore blijf ik twee jaar. Daarna hoop ik terug te keren naar Nederland. Ik ben dit land zo'n beetje als mijn tweede vaderland gaan zien. Vandaar dat zowel mijn vrouw als ik terug willen keren. En als het enigszins kan weer naar Vlaardingen...". ROB HARTOG me wel voor kan stellen dat de rijders betaald willen worden. Al kijk ik alleen maar naar mezelf. Het schaatsen heeft me handen met geld gekost. Natuurlijk, ik verdiende ook wel eens een cent aan reclame, maar dat mocht toch eigenlijk geen naam hebben. Trouwens in feite is dat ook de reden geweest van mijn besluit om te stoppen. Ik kon het me financieel niet meer veroorloven. Ik moest aan mijn maatschappelijke carrière denken". Fred Anton Maier is echter nuchter genoeg om te erkennen dat hij toch veel aan het schaatsen te danken heeft. „Naast een enorme schat aan indrukken eigenlijk ook mijn hui dige job. Destijds was ik gewoon ambtenaar. Dankzij het schaatsen kwam ik echter in aanmerking iets voor de Noorse zeelui in den vreemde te gaan doen". Dat „iets" is wat te bescheiden uitgedrukt. Al twee jaar bezorgt hij de Noorse zeelui die Nederland aandoen een tehuis. Op de Heyplaat kunnen de Noren alles krijgen wat hun hartje begeert. Naast een uitgebreid sportcomplex kunnen ze daar Noorse films bekijken en Noorse boeken lezen. Maier: „Het is ontstellend leuk werk wat ik doe. Iedere keer weer maak je mensen blij. Ze zitten tenslotte in een vreemd land en weten eigenlijk niet goed wat ze moeten doen. Dankzij deze organisatie kunnen we ze echter het idee bezorgen dat ze thuis zijn. Een werkelijk bijzonder dankbare baan". De Volks Universiteit in Rotterdam aan de Westzeedijk heeft weer een uitgebreid programma voor deze en volgende week. Doet er uw voordeel mee... Donderdag 23 maart te 20.00 uur in de aula van de Volks-Universiteit: Schriftpsycnologie, voordracht door J. J. Wittenberg, directeur van het Instituut voor toegepaste psycho logie N.V. te Amsterdam. Toegangs kaarten verkrijgbaar a f 2,50. Zaterdag 25 maart te 11.15 uur in de aula van de Volks-Universiteit: Harry Munter, speelfilm onder de regie van Kjell Grede. Centraal staat in deze film het pijnlijk proces van volwassenwording van een jonge man, die het juist door zijn grote intelligentie en begaafdheid met zichzelf bijzonder moeilijk heeft. Toegangskaarten verkrijgbaar a f 1,50. Tijdens de gehele week is te bezichtigen de Expositie van werk stukken, gemaakt door V.U.-cursis- ten van de creatieve cursussen. De tentoonstelling is overdag en 's avonds te bezoeken, uitgezonderd maandagmorgen en zaterdag na 13.00 uur. Toegang gratis. Maandag 27 maart te 20.00 uur in de aula van de Volks-Universiteit: Voordrachtkunst, openbare les o.l.v. Lili van Haghe. Deelnemers aan de cursus voordrachtkunst voeren o.l.v. hun docente een voordrachtpro gramma uit. Programma's worden aan de zaal uitgereikt. Toegangskaar ten a f 1,50 verkrijgbaar. Dinsdag 28 maart te 20.00 uur in het gebouw van de Volks-Universi teit: Duitse poëzie in deze tijd, voordracht door Marin Mooij over de eigentijdse poëzie in Duitsland. Toegangskaarten verkrijgbaar a f2,50. Woensdag 29 maart te 20.00 uur in de Aula van de Volks-Universiteit: Films over Roemenië. Toegangskaar ten verkrijgbaar a f 1,50. Begeleiding en toelichting door C. Arentz. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het secretariaat van de Volks- Universiteit, Westzeedijk 145 te Rotterdam-3002. Tel.: 363722. I.v.m. Pasen is de Volks-Universiteit gesloten van donderdagavond 30 maart t/m maandag 3 april. 's Mpfgens om 6-uur, het was nauwelijks licht, benrde de 100 rae*«.hoge brugkraan van de Verohne-wert op het eiland Rozenburg de 400 ton wegende, 21 meter brede en 40 meter lange achterbouw aan boord van de mammoettanker „Esso Rotterdam", die op 22 april a.s. van stapel loopt. De top van het dekhuis stuurhuis met kapiteinsverblijf, gewicht 100 ton - werd er enkele uren later nog even bovenop gezet!

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 26