PAAR DAGEN ENGELAND ALS „TUSSENDOORTJE" Geen surrogaat zomervakantie maar iets heel aparts De tussendoortjes staan dit jaar plotseling extra in de belangstelling. Verschillende reisbureaus zijn begonnen hun lege vliegtuigstoelen te verkopen aan de mannen en de vrouwen die de tijd tussen hun twee zomervakanties te lang vinden. De Stoomvaart Mij. Zeeland komt echter de eer toe, in samenwerking met de Britse en Nederlandse Spoorwegen het nieuwe ideaal al geruime tijd realiseerbaar te hebben gemaakt. Korte vakantie-uitstapjes naar Engeland per Hoek van Holland-Harwich dienst zijn nu al weer een hele tijd een groot succes en de belangstelling is sterk stijgende. Deze manier van er eens een paar dagen uit te trekken heeft trouwens grote voordelen. Een reisje naar Engeland is namelijk geen surrogaat zomervakantie; het is iets geheel anders. IVET AUTO EN ZONDER EAST ANGLIA REIS ENGLISH STYLE ZIE MEER Het tussendoor-vakantie-uit- itapje is hard op weg in Nederland ingeburgerd te ra- ■en. Vroeger was de gemid- Tde Nederlander dolblij als lij zich twee weekjes vakan- 1e op de Veluwe kon per- nitteren, daarna kwam de liegreis naar Mallorca en nu zelfs die al niet meer voldoende om de druk van de slopende tijden de weer- tan. De twintigste eeuwer vil er in het voor- en najaar en paar dagen tussenuit, ten paar dagen onderduiken m een andere atmosfeer, mdere mensen zien, iets bijzonders beleven ook. Je komt als een herboren mens ti rug van zo'n extra vakan- tietje; je kunt de moeilijk heden weer baas en het lijkt of je weken in plaats van dagen weggeweest bent. De Ferry-boot in volle zee van Hoek van Holland naar Har wich. een overstelpend natuurschoon. Mensen ook die langs de holle wegen naar Fngelands zuidkust zijn ge trokken om daar de wilde paarden te zien, de uitgestrekte venen van Dartmoor, waar de beruchte gevan genis is of zelfs Cornwall hebben opgezocht. Mensen, die de eeuwen oude herbergen hebben bezocht, waar de „tea" zo verrukkelijk en zo> uitgebreid is en waar de avonden zo gezellig zijn. Engeland is voor sportliefhebbers en voor liefhebbers van antiek, voor romantici en moderne jonge men sen, voor cultuurgenieters en natuur- aanbidders een prachtig land. Het is dan ook geen wonder, dat de boten van de Zeeland en the British Rail steeds meer passagiers over de haringvijver brengen, die het conti nent van Albion scheidt. Het gaat om honderdduizenden per seizoen en het zullen er ongetwijfeld nog veel meer worden. De mogelijkheid is aanwezig om de auto mee te nemen (en dat is lang niet zo duur als men denkt) zodat een zwerftocht binnen het bereik komt. Zelfs voor korte tochten kan men het eigen vervoermiddel meenemen. En dat links rijden... wie voldoende moed bijeenraapt en even doorbijt is er zo aan gewend. De Engelsen zijn trouwens de meest sportieve auto mobilisten die er bestaan en voor iemand van het continent hebben ze altijd nog een extra beetje honeurs. Het valt echt weI mee. De Zeeland houdt trouwens voor deze korte Engeland-uitstapjes ook rekening met de niet-automobilis- ten. In deze arrangementen is het vervoer naar Londen per trein inbegrepen. In de stad zelf is het aantal vervoermiddelen zo overstel pend groot, dat het onzin zou zijn de eigep wagen te gebruiken. En wie naar buiten wil hééft de mogelijk heid een keuze te maken uit een van de touringcar- of treinreizen naar diverse bestemmingen. Er is een rijke verscheidenheid, zodat men in enkele reizen een groot stuk van het land kan leren kennen.- Behalve het Londen-tripje voor een week einde, voor twee, drie, vier, vijf of acht dagen zijn er weekend-touring- carreizen, die de Engelandbezoekers kunnen brengen naar Wales, naar de West Country, naar de Zuidkust of Bournemouth. Een andere mogelijkheid is het maken van een East Anglia reis, die ook drie dagen duurt. Kerstreizen zijn er naar Londen en naar Cambridge en tenslotte is er voor de waarlijk rustzoekenden nog een negendaagse trip per boot en trein naar Bournemouth, Brighton Ho ve en Eastbourne aan de zuidkust, plaatsen waar altijd vertier is, waar men voorstellingen bij kan wonen, verrukkelijke wandelingen kan ma ken en altijd wel een avondje door kan brengen in de pubs waar de Engelsen elkaar ontmoeten om niet zelden urenlang samen zingend door te brengen. Een gokje maken is er dan ook meestal nog wet bij, want een bezoek aan Engeland zonder op z'n minst wat muntjes aan speel automaten te hebben toevertrouwd is niet volledig. De prijzen voor al deze reizen zijn spotgoedkoop. Vraag het maar aan uw reisbureau. Het goedkoopste arrangement behelst een weekend- reis met logies en ontbijt naar Londen. Voor honderdvijfendertig guldens heen en terug met drie nachten slapen in een Londens hotel. Wie er dan niet eens tussenuit trekt is eigenlijk een dwaas... Engeland is een ideaal vakantieland en het leent zich beter dan welk ander land ook voor een kort verblijf omdat men zoveel van de typisch Engelse charme zo dicht bij elkaar vindt. Het feit, dat het een eiland is heeft Groot Brittannië door de eeuwen heen be in vloed. Het is ook voor de moderne bezoeker nog het belangrijkste element van het land. Niet alleen noodzaakt het eiland-zijn de vreemdeling een overi gens allerplezierigst zeereisje te ma ken, maar bovendien heeft het isolement van Engeland een stukje aardbol gemaakt dat totaal anders is dan alle andere stukjes. Zeseneenhalf uur varen op een luxueus schip scheiden de Neder lander van „die andere wereld" die zo verkwikkend op hem werkt. Zeseneenhalf uur luieren en win kelen, eten en aan de bar een belastingvrij drankje nuttigen. De schepen, waarmee de „Zeeland" en „The British Rail" de dienst onder houden zijn beide nagenoeg nieuw en in ieder geval hypermodern. Ze zijn zelfs uitgerust met stabilisator vinnen teneinde de zeeziekte onder de landrotten tegen te gaan of in het allerfergste geval binnen de perken te houden. Bovendien hebben de Ko ningin Juliana zowel als de St. George alle mogelijke voorzieningen om het reizen aangenaam te maken voor de 1200 passagiers die er tijdens de dagtocht of de 850 die in de nacht een plaatsje kunnen vin den. Zij kunnen een hut huren of een moderne slaapstoel, ze kunnen er goedkoop en goed - zelfs al la carte eten,-rondslenteren en grote bomen opzetten in de conversatie ruimten, waarbij Engeland en de Engelsen uiteraard het belangrijkste, gespreksthema zullen vormen. Op die manier begint de vakantie al op de kade van Hoek van Holland, waar de schepen van wal steken. Zeseneenhalf uur varen. Dan ont vouwt Engeland zich in Harwich Parkeston-Quay voor de ogen van de bezoekers. Voor wie er voor het eerst komt blijkt het een merkwaar dig land te zijn. En een land met merkwaardige mensen. De Engelsen van de bolhoeden en de parapluies, van de rozentuinen en de cricket- matches, van de geruite sportpakken en de mooie rashonden, van de open haardvuren en 10 Downingstreet. Of je er twee dagen blijft of een hele maand, uitgekeken zul je er niet raken. Een oriënteringsbezoek brengt de Nederlander meestal niet verder dan Londen. Dan heeft hij trouwens al zoveel te zien, dat hij tijd te kort komt. Maar zo'n eerste bezoek Met een modern schip als dit is het goed oversteken naar Engeland en goed terugvaren ook. Zo'n „tussendoortje" heeft vele voordelen. wandeling door een van de vele parken te maken. Sla vooral Soho niet over, de wijk met al die merkwaardige eethuisjes en café's, met de pubs en de taverns. Londen is bovendien in elk jaargetijde interessant omdat het altijd leeft. Vooral rond de kerstdagen, als Engeland traditioneel de lichtjes aansteekt die bij het kerstfeest horen en als de etalages mooier zijn dan waar ook. Het zou jammer zijn Londen te bezoeken en dan of is het ook een volgende keer de rest van Engeland te laten liggen. Trouwens, dé laatste jaren lijkt het isolement toch wat doorbroken te worden. Er komen steeds meer mensen die weten, dat Wales een streek is met betekent vrijwel altijd een terugkeer voor een langere vakantie. Misschien dat juist daarom de Zeeland en de Britse spoorwegen zulke krankzinnig lage prijzen compleet verzorgde arrangementen aanbieden. Het zijn als het ware smaakmakertjes; op warmertjes zo men wil. Voor een eerste bezoek aan Engeland is een bezoek aan Londen toch wel het meest aan te bevelen. De rijke traditie van het oude Albion zoals we het kennen uit de boeken van beroemde schrijvers, ligt hier als het ware voor het opscheppen. De kroonjuwelen in de Tower, de Big Ben, the Houses of Parliament, St. Pauls Cathedral en Piccadilly Circus zijn toch zaken, die men gezien moet hebben. En dan hebben we het nog niet eens over de vismarkt en de Theems, dan vergeten we nog Scotland Yard en Madame Tussaud, Wembley en The City, dat merkwaardige zaken centrum van de stad, waar de tijd sinds Dickens lijkt te hebben stil gestaan, als men tenminste niet let op de al even Engelse Rolls Royces waarmee de directeuren naar hun banken gaan of de dubbeldekkers en die vreemd geconstrueerde Engelse taxi's, die voor de gewone man zijn. Londen is een stad vol traditie, waar de bezienswaardigheden zich aan eenrijgen. Maar het is ook een stad vol cultuur. Het is een swinging city bovendien. Er is voor iedereen van alles te beleven. Men kan er beroemde toneelspelers Shakespeare zien spelen, maar ook de Black and White Minstrels zien optreden. Men kan er geweldige klassieke concerten bijwonen maar ook beatgroepen en niet te vergeten straatmuzikanten aan het werk zien. En vergeet dan niet een middagje te winkelen in Regent Street en Oxford Street, vergeet niet de aflossing van de wacht te gaan bekijken en een

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 34