ANVR-directeur over zeer grote prijsverse/uilen: Uw vakantie begint bij uw reisagent DUT0N BOEKT, WAT U ZOEKT! 'P 01 al Bel aanbinden 2 Vliegtuig stoel Hotelkamers Niet gelukkig Vervoerkosten Risico rioor Tom Brouwer en Coos erwey AMSTERDAM, zaterdag Een Nederlands echtpaar óp vakantie in l enerife Canarische eilanden zal deze zouter vermoedelijk een grote teleurstelling hebben. W anneer zij althans in Hotel San Felipe wonen en met andere Nederlander* praten over de prijs van hun vakantiereis. Dan zullen zij horen, dat die andere Nederlanders voor prec ies het zelfde arrangement 345,- minder hebben betaald clan zij. En dat echtpaar in Tenerife zal in zijn teleurstelling niet alleen staan, want cl it seizoen vertonen de prospec tussen van de Nederlandse reisorganisaties enorme prijs verschillen voor precies dezelfde reizen. iülillf Een situatie, die het voor liet Nederlandse pu bliek waard maakt voor- zijn vakantie uiterst prijs bewust te zijn en zich daarom uitvoerig te oriën teren. Maar hoe kan dat met de veelheid v an aan biedingen'.' De' touroperators moeten alles op alles zetten om de door hen gehuurde vliegtuig- hebben met dc KLM om niet stoelen vol te krijgen. met Transavia. maar met KLM en Martin Air te zullen vliegen, wanneer de KLM op haar beurt geen vliegtuigruimte beschik baar stelt aan de grote concur rent, de Duitse Neckermann Het moderne materieel van de KLM is evenwel duurder dan dat van Transavia. Inlichtingen en boekingen: Rotterd.dijk 401 b, Schiedam, Tel. 010—26.90.60 (4 lijnen HET NIEUWE STADSBLAD PAG 8 WOENSDAG 29 MAART 1972 Htl N ZATERDAG 11 MAART IS DE TELEGRAAF „Reisagent is onmisbaar bij keuze vakantiereis" Directeur Couvreur van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaux: ..Bij een onafhankelijke reisagent. Hij de prijs van een vakantiereis wordt bepaald. Dat is door de vervoerskosten, de accommoda- tiekosten, de kosten van ver koop en de kosten van het ap paraat van de touroperator. Daarvan zijn de vervoerskosten het belangrijkste en leveren voor de touroperator ook het grootste risico op. De tourope rators huren gezamenlijk een vliegtuig en krijgen een be paald aantal stoelen toegewe zen. die zij moeten zien vol te krijgen. Daar komt dan bij. dat de V.;>;. VS Fond kan zijn beroep waarmaken grote touroperators in Neder- door dat oriëntatiewerk van de jand een stilzwijgende afspraak klant over te nemen en deze uitvoerig voor te lichten over zijn bevindingen". In feite is het zo'n onafhan kelijke reisagent, die de kat de bel heeft aangebonden. Het is de Amsterdamse reisagent C. Hageman. die in een onder zijn klanten verspreide krant de aandacht vestigde op de prijs verschillen. Hij vindt, dat dit zijn taak is. zeker gezien hei feit, dat de reismarkt over spoeld wordt door nieuwko mers als banken, warenhuizen enz. die meestal slechts het pakket van één of twee tour- De prijs per vliegtuigstoel varieert vervolgens in hoog-, voor- en naseizoen, in het mid den of aan het eind van de week, dag- of nachtvluchten, t t vou ,cl, Er kan ook een verschil in de operators verkopen en daardoor vliegprijs ontstaan cjoor de tijdslengte van de vliegserie. Met andere woorden wanneer er over een lange periode naar een bepaalde bestemming wordt gevlogen, wordt het ver lies van de lege terugvlucht aan het begin van het seizoen en de lege heenvlucht aan het eind over een groter aantal vluchten gespreid. En dan is er verder het hotel- arrangement. Neemt een tour operator een groot aantal ka mers af in een hotel, dan kan hij een lagere prijs bedingen. Hetzelfde is het geval, wan neer hij zich financieel vreur*is niet al Te'gelukkig met geïnteresseerd heeft in het on- de nieuwkomers. Hij zegt: „in dernemersrisico van de hotel- onze organisatie zijn rond de houder. Al deze elementen spe- 1.000 reisagenten verenigd, die len mee in de pnjscalculatie en met elkaar een goede boterham nu is h,et het verschil in ma- hadden De komst van banken, nier. waarop de touroperator warenhuizen spaarbanken clti doet, die de soms zeer grote maakt de spoeling gewoon prijsverschillen mogelijk dun In Amsterdam bijvoor- maakt. Bovendien kan een tour beeld waren er genoeg reisa- operator de prijs van een be kenten. Daar waren nieuwko- paalde bestemming laagstellen, mers niet nodig. Iets anders is wanneer hij b.v. een concur- het misschien voor de kleine rent wil hinderen of de \ei- plaatsen waar wel een bank koop naar bepaalde gebieden maar geen reisagent is. Niette- wil stimuleren. Hij kan dan het publiek nauwelijks enige keuzemogelijkheid kunnen bie den. Bovendien meent hij dat het personeel van banken en wa renhuizen veel te weinig af weet van de situatie ter plaatse om het publiek behoorlijk te kunnen adviseren. „Daar komt nog bij", zegt hij, „dat wanneer er toevallig iemand ziek is aan de reisbalie, dat zo'n bank of warenhuis vervanging laat komen van respectievelijk de afdelingen rekening-courant en knopen". Ook ANVR-directeur Cou- dan tot taak dc klant elders - soms tegen zijn zin - onder te brengen. Ook komt het vaak voor - met name vorig jaar op Rhodos - dat de hotelhouders sterk hebben overgeboekt om risico van leegstaan bij afbestelling door de touroperators op het laatste moment, te voorkomen. Het gevolg is vaak. dat er dan te veel gasten voor het hotel komen, die door de hostesses door zich in allerlei bochten te wringen elders moeten wor den ondergebracht. Maar een toerist hoeft dit niet te nemen. Volgens ANVR-directeur Couvreur moet zo'n gedupeerde in geen geval het lijnviiegtuig naar huis nemen, want dat wordt niet vergoed. „Het beste is ie kankeren en zich per telex oi telefoon in verbinding te stel len met de touroperator in Ne derland. die dan voor een op lossing moet zorgdragen". Ligt de fout duidelijk bij de hotel houder dan is een bezoek aan de plaatselijke politie gewenst, zeker in landen als Spanje, Ma rokko en Griekenland, landen, die het van het toerisme moe ten hebben en waar de autori teiten fel zijn op naleving van voorkomen. Men wil komen tot een uitwisseling van gegevens van reisagenten, zodat zij van eikaars ervaringen op de hoog te zijn. Dit betekent tevens, dat ook onjuiste voorlichting in prospectussen kan worden voorkomen, want maar al te vaak komt het. voor. dat een hotel vanuit zee wordt gefoto- de contracten door de hótelle- grafeerd om de indruk te wek Heeft de toerist niettemin een vergalde vakantie, dan moet zijn eerste tocht bij te rugkomst naar de reisagent zijn. Deze probeert dan ge noegdoening voor hem te krij gen, rechtstreeks bij de touro perator of via een uitspraak van de reiskamer. Dc ANVR streeft overigens ernaar zoveel mogelijk klach ten - nog maar rond 7.000 op de 1 000.000 vakantiegangers - te ken. dat het direct aan zee ligt. De toerist merkt dan bij aan komst, dat bij toch nog een kwartier moet lopen. min meen ik. dat de vakantie ook voor iemand in een kleine plaats zo belangrijk is. dat hij best een kwartier met trein en bus kan gaan om een reisagent het hemd van het lijf te vragen over de mogelijkheden". Dat er zeer grote prijsver schillen zijn, vindt de heer Couvreur helemaal niet erg. „Het is gunstig voor de consu ment. wanneer deze zich al thans oriënteert. Bovendien toont het aan. dat de ANVR in ieder gevat geen prijskartel is". Hoe kunnen die prijsver schillen overigens ontstaan'' Daarvoor moet men weten hoe verlies nemen op een bepaalde reis, dat weer goedgemaakt wordt door extrawinst op an dere reizen. Het feit dat de vliegtuigstoel het grootste financiële risico voor de touroperator in zich bergt, maakt, dat sommigen al les op alles zetten om die stoe ien vol te krijgen. In enkele gevallen komen daaruit onge wenste situaties voor. De klant heeft dan de indruk dat hij voor een bepaald hotel heeft geboekt, maar^bij aankomst blijkt hij daar niet in te kun nen. De hostesses en vertegen woordiging ter plaatse hebben hij biedt u een ruime keuze uit een geselec teerd assortiment, hij licht u objectief en vakkundig voor over uw vakantiereis, hij berekent u voor deze service niets extra. Daarom maakt u natuurlijk gebruik van de diensten van de (ANVR) reisagent, die hart heeft voor uw vakantie.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 8