STADSKANTOOR OP HOOGTE Ingang van Bad Groenoord is tijdelijk verplaatst Voor een moderne huisvesting van gemeentebestuur HOORZITTING IN „ZUID" Aanvullende huursubsidie SPORT FONDSEN- BAD WORDT MODERN „BADHUIS" HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 14 - WOENSDAG 12 APRIL 1972 n 1139. f< OAdPH-'OW - I, O a'i AAJoj&Ml »WWi TIN Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Nieuwstraat 26 - tel. 269051 De bouw van het nieuwe Stadskantoor aan de Emmastraat/Singel vordert zó snel dat, enkele maanden eerder dan verwacht, burgemeester H. Roelfsema gisteren de vlag op het bereikte hoogste punt van het betonskelet heeft kunnen hijsen. Dat is op ruim 55 meter boven de begane grond! Nu reeds domineren de contouren van dit zestien lagen tellende bouwsel het beeld van het stadscentrum. Na de oplevering van het voltooide gebouw over rond zes maanden en na de inrichting en de verhuizing, zullen begin volgend jaar het bestuur en het ambtelijk apparaat van de gemeente eindelijk de moderne huisvesting hebben gevonden, die passend is voor een levende stad van ruim tachtigduizend inwoners. Dit Stadskantoor is overigens (de naam zegt het al) een „werkgebouw" en als zodanig slechts een deel van het gehele ontwerp voor een nieuw Stadhuis, waaraan nu nog zal ontbreken het z.g. „representatieve gedeel te". Daarin zijn gedacht de ontvangstruim ten, de vertrekken voor de leden van het College van Burgemeester en Wethouders, vergaderzalen en -ruimten voor de gemeente raad en de raadscommissies, maar tevens de afdeling Bevolking en Burgerlijke Stand, die nu is ondergebracht in de voormalige rijks-hbs aan de Overschiesestraat 2 en daar voorlopig zal blijven. Doch Burgemeester en Wethouders hebben niet alleen representatieve plichten, zij werken ook. En hard. Terecht hebben zij een plaats gekregen midden in het „werkge bouw", nl. de hele 6e etage. Beneden zich hebben zij de gemeente-secretarie (etages 1 t/m 5) en boven zich de gemeentelijke Woningdienst (etages 7 en 8) en de dienst van Gemeentewerken (etages 9 t/m 14). Op de top (15e etage) prijkt de techniek de centrale verwarming en de luchtbehandeling, de telefoon-installaties en de noodstroom- voorzieningen. Op de begane grond de belangrijke centrale entreehal, waar de bezoekers gastvrij ontvan gen worden door de receptionistes achter de open balie. De dames verstrekken inlichtin gen, maar wijzen ook de weg in de ambtelijke doolhof boven hun hoofden. Beneden ook de kantine met plaats voor 200 vermoeide ambtenaren, die daar overigens ook in de avonduren hun recreatie kunnen vinden. Uiteraard kan de kantine ook gebruikt worden ter meer algemene nutte: hearings, vergaderingen, exposities, noem maar op. Zelfs zal het mogelijk zijn om de gemeenteraad in deze ruimte te laten vergaderen, doch daar moet de raad eerst zelf over beslissen. Sinds eind maart heeft Schiedam weer de beschikking over een openbaar badhuis, n.l. als onderdeel van het Sportfondsenbad aan de Burg. Knappert/aan. Nadat enige tijd geleden het laatste badhuis, dat aan de Eendrachtstraat, gesloten werd kon men nergens meer terecht voor een douche-beurt. In overleg en samenwerking met de gemeente is het Sportfondsenbad de functie van badhuis gaan vervullen, waarvoor twaalf douche-cabines zijn gebouwd. Het is droef dat in deze tijd een badhuis nog nodig is. Maar zo lang niet alle woningen zijn voorzien van een douche-cel, zal er toch een behoefte blijven, heeft wethouder mevrouw G. D. Verweij-de Graaff bij de officiële openstelling opgemerkt. Het voordeel is echter wei dat Schiedam nu het modernste en meest comfortabele badhuis van Nederland heeft! En de ongebruikelijke combinatie van zwembad met badhuis maakt, dat het laatste nu elke dag (behalve zondag) te gebruiken is en bovendien aan een grote weg in het centrum van de stad ligt. De twaalf glanzend-wit betegelde cabines, met een goede verlichting en ventilatie, zijn van maandag tot en met vrijdag van 7 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds en op zaterdag van 7 tot 5 uur 's middags te gebruiken. Het tarief is f 0,75 voor een volwassene en f 0,30 voor een kind tot 15 jaar. Er is ook een mogelijkheid om het haar te laten drogen (voor een kwartje). Een heel vrije impressie-tekening van het nieuwe Stadskantoor naast het oude Proveniershuis Het Stadskantoor zal door honderden gemeente-ambtenaren intensief „gebruikt" worden en zal daar dan ook op berekend zijn. Er komen verplaatsbare binnenwanden, zodat de werkruimten kunnen „mee groeien". Tapijt-vloerbedekking gaat de geluidshinder tegen, er komt een uitgebreid systeem van verwarming en ventilatie, terwijl warmtewerend bronskleurig glas de zonne warmte moet buitensluiten. Aandacht ook voor de hardnodige interne communicatie. Naast de „gewone" telefoon een intercom installatie tussen de diverse diensten en afdelingen; een speciale lift vervoert stapels documenten en dossiers. Voor het verplaat sen van personen zijn er de trappen en drie liften, waarvan één speciaal ingericht voor gehandicapten. Aangezien het de vraag blijft of met drie liften alle ambtenaren op tijd verplaatst kunnen worden, is de invoering van een „variabele werktijd" in overweging. Veel plante- en bloemenbakken zorgen voor een „natuurlijke", een zeer groot plastiek over alle etages voor een kunstzinnige aankleding binnen het gebouw. De aankle ding buiten geeft wat meer zorgen. Immers, de oude brandweerkazerne staat bij het Stadskantoor nog „op de stoep". Dat zal voorlopig wel zo blijven, totdat de nieuwe brandweerkazerne gereed is. Wat niet wegneemt dat de „ruimtelijke aankleding" van de omgeving in studie is. Waarbij de ruim 700 jaar oude rui'ne van het slot van Mathenesse alle aandacht zal krijgen. Speciaal de bewoners van Schie- dam-Zuid worden uitgenodigd voor de hearing die door de gemeente wordt gehouden op vrijdagavond 14 april in de grote zaal van de Bethel kerk aan de Nieuwe Maasstraat, aanvang 8 uur. Aanwezig zullen zijn de wethou ders C. J. M. Bolmers (van Financiën en Stadsontwikke ling), B. E. Collé (van Gemeente werken, de Woningdienst en Volksgezondheid) en G. Kaptein (van Sociale Zaken, Jeugdzaken en de Technische Bedrijven). De bewoners krijgen in dit directe contact met de drie wethouders de gelegenheid vra gen te stellen over zaken en problemen hun woonwijk betref fende. Uiteraard kunnen ze ook hun wensen naar voren brengen Evenals vorig jaar bestaat ook nu weer de mogelijkheid om vóór 1 juli 1972 een „aanvullende huursubsidie" aan te vragen. Formulieren zijn verkrijgbaar bij de afd. Algemene Zaken op het Stadhuis aan de Grote Markt. Telefonische inlichtingen wor den verstrekt onder nummer 269051toestel 171. Om voor de huursubsidie in aanmerking te komen gelden enkele voorwaarden. Van de aanvrager mag het belastbaar inkomen niet meer bedragen dan f 18.000,- per jaar en de huur van zijn woning met tenminste f 1.050,- per jaar zijn. Verder moet men huurder zijn van een woning waarvoor door het rijk subsidie is verleend bij een beschikking, die genomen is na 31 maart 1960; óf de huur moet in het kader van de huurharmonisatie in 1972 met meer dan 6 pet. zijn verhoogd; óf de huur is verhoogd als gevolg van ingrijpende verbeteringen, waar van de kosten tenminste f 10.000,— hebben bedragen. Aan degenen, die vorig jaar deze bijdragen ook hebben ontvangen, is reeds een aan vraagformulier toegezonde n. Zij die vorig jaar een afwijzende beschikking hebben ontvangen, kunnen nu opnieuw een aanvraag indienen, mits de omstandigheden zich hebben gewijzigd en indien voldaan wordt aan bovengenoemde voorwaarden. Het Bad Groenoord krijgt voor het komende seizoen tijdelijk een andere toegang. Dat zal reeds het geval zijn bij de opening van het badseizoen op zaterdag 15 april a.s. De reden is dat het nieuwe hoofdriool van Groenoord naar Nieuwland in de komende maanden gèlegd zal worden over de Prinses Beatrix- laan en dat is vlak langs het Bad Groenoord! Bij de uitvoering van het werk zal dat nogal wat problemen geven. Om het ongerief voor de badgasten zoveel mogelijk te beperken en ook om te voorkomen dat in de drukte van het badseizoen nog allerlei maatregelen genomen moeten worden, zijn door de gemeente nü reeds voorzieningen getroffen, nog vóór de eerste duik in het bad is genomen. Het belangrijkste is, dat het publiek via een andere toegang op het terrein van het bad moet komen. De bestaande hoofdingang op de brug tegenover het hoofdgebouw van het Bad zal afgesloten worden voor het publiek, maar de kassa blijft normaal functioneren. De toegang is daarvoor verschoven in de richting van de Churchillweg. In de bestaan de sloot is een dam (met een duiker) gestort en daarop komt het hek. Vandaar is een tegelpad aangelegd achter de heren-kleed cabines om naar het pleintje voor de kassa. Tevens is het trottoir langs de Pr. Beatrixlaan aanmerkelijk verbreed tot 4 meter, voor twee stromen van voetgangers. De badgasten kunnen nu rustig en origehinderd door het graafwerk voor het ridol, MHfde Churchill weg naar tijdelijke) ingang van het Bad komen. In liet Bad zelf zullen ze weinig of niets ,meer merken van het werk voor hét hek. Met deze maatregel wordt vooruitgezien, nl. naar de tijd dat de eigenlijke bouwtrein over de Pr. Beatrixlaan zal trekken, waardoor deze laan grotendeels bouwterrein wordt voor de damwand slaande kranen, graaf machines, buizenleggers, enz. Zover is het nu nog niet. Slechts de hoge Frankistelling (voor het ondergronds storten van de fundering) trekt langs het Bad. En de G.T.B. is druk bezig met het verleggen van kabels en leiding, vlak vóór de ingang tot het Bad. Langs de Pr. Beatrixlaan staan een paar keetwagens en het parkeerterrein met fietsenstalling zijn onbruikbaar voor het publiek. De Pr. Beatrixlaan zal zo lang als mogelijk is opengehouden worden voor het verkeer, doch zal over enkele weken, wanneer de bouwtrein daar aankomt, geheel voor het verkeer moeten worden afgesloten. Wat ook het geval zal zijn met de verlengde Churchillweg. De Blauwe Brug blijft te gebruiken voor fietsers en voetgangers, doch als de Pr. Beatrixlaan wordt afgesloten, kan men van de Blauwe Brug af het Bad Groenoord niet meer bereiken. Naar een oplossing voor het parkeren en voor het stallen van de fietsen wordt nog gezocht. Nog een aantekening. Er zullen ongetwijfeld mensen zijn, die het vreemd vinden dat uitgerekend in het badseizoen voor het Bad Groenoord een hoofdriool wordt gelegd. Had dat werk daar nu niet in de afgelopen wintermaanden kunnen beginnen, zal men zich afvragen. Misschien wel, doch in dat geval had de woningbouw op het Hargplein een vertraging gehad van minstens een half jaar, terwijl er ook nog enkele andere bezwaren zijn van bouw- en verkeerstech nische aard.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 14