gemeente informatie gemeente informatie Oplossing technisch mogelijk-maar duur! Basisplan winkelcentrum Kethel aan Zwaluwlaan Veigunningen Hinderwet r HET PROBLEEM VAN DE GEZAMENLIJKE WATERMETERS SCHOOLKINDEREN NAAR STADSKWEKERIJ j' ven ae "WM 1 i Tl' H aLjrr.yrr?, „BEBOUWDE KOM' OUDE R.K.-BEGRAAFPLAATS SLUIT OP 16 APRIL HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 15 - WOENSDAG 12 APRIL 1972 Het is nog een erfenisje uit de crisisjaren waar we nu mee zitten het probleem van de gezamenlijke watermeters. In de jaren dertig, een tijd van algemene armoede, werd zo zuinig mogelijk gebouwd. Zo ontstond het gebruik om twee of meer woningen op één watermeter aan te sluiten. Bijvoorbeeld in etagewoningen boven elkaar, of in hofjes, maar ook voor een rijtje eengezinswoningen. Dit gaf de bouwer toen een besparing, niet alleen op de aansluitkosten, maar ook op de aanleg van de binnenleidingen, omdat vaak dan maar twee „stijgleidingen" nodig waren, t.w. één voor de keuken en één voor de Rond 1.300 leerlingen van Schiedamse lagere scholen, openbaar zowel als bijzonder, zullen in de periode van 17 april tot 4 mei een excursie maken naar de stadskwekerij aan de Ant. Fokkerstraat. Daar kunnen zij kennis maken met het belangrijke en ook (letter lijk! mooie werk van de gemeentelijke Plantsoenendienst, die immers zorgt voor een stukje natuur in de stad. Zij kunnen zien wat er al niet komt kijken om bijvoorbeeld jaarlijks 500 bloembakken te vullen én nog te onderhouden ook. Op de scholen zijn de kinderen op dit bezoek voorbereid aan de hand van z.g. „lesbrieven", die door de werkgroep „School én Natuur" zijn samengesteld. Ook zal binnenkort verschijnen de lesbrief met de veelzeggende naam „Ruim op die rommel' met aanwijzingen wat de leerlingen zélf kunnen doen om de verontreiniging in de eigen omgeving tegen te gaan. Dit wordt een project waar de scholen in mei aan zullen werken. toiletten. Maar in deze tijd wordt die zuinigheid van toen niet meer gewaardeerd. Vooral ook omdat de berekening van de waterkosten van twee of meer gezinnen via één meter aanleiding kan geven tot onder linge meningsverschillen. Dit gaat nog meer klemmen nu zuiver water schaarser begint te worden in Nederland, waardoor de prijzen stijgen. Dit probleem is bij de Gemeentelijke Technische Bedrijven in studie. Van de ca. 30.000 waterabonnees hebben rond 22.000 een eigen meter en bijna duizend verbruikers betalen de waterkosten via de huur. Maar er blijven ruim 7.000 abonnees oiler die op gezamenlijke watermeters zijn aangesloten. Voor de verdeling van de kosten wordt dan in onderling overleg en vaak ook met bemiddeling van de G.T.B. een verdeelsleutel gevonden. Doch er blijven moeilijke gevallen over; meestal wordt dan gevraagd om het plaatsen van een tussenmeter. Strikt technisch gesproken is de oplossing niet zo moeilijk, nl. door meer leidingen aan te leggen en meer meters te plaatsen. Doch dat is wel een bijzonder kostbare oplossing! Niet alleen dat er nieuwe binnenleidingen moeten komen (waar al gauw enige hon derden guldens per woning mee gemoeid zijn! en nieuwe aansluitingen op het gemeentelijke net, maar bovendien zijn er nog de kosten van het breken in de muren, het opnieuw stucadoren, behangen, even tueel een nieuwe vloerbedekking en dan nog het aanbrengen van een aardelektrode. En al deze kosten komen voor rekening van de verbruiker zelf, voorzover althans de huis eigenaar er niet in bijdraagt. Ook de gemeente zal overigens nogal wat kosten moeten maken. Nagegaan wordt nu of volstaan kan worden met het plaatsen van een tussenmeter. Dat zou een goedkopere oplossing kunnen zijn, maar deze is, wel afhankelijk van de situatie en het waterverbruik in de woningen. Het laat zich aanzien dat dit slechts in een heel gering aantal gevallen mogelijk zal zijn. Daarbij komen de kosten van de tussenmeter en de plaatsing ervan voor rekening van de G.T.B.de overige kosten voor die van de verbruiker. Er komt nog iets bij. Sinds de bouw van die woningen en de aanleg van de binnenlei dingen is het huishoudelijk verbruik van water sterk toegenomen, o.a. door het gebruik van wasautomaten, van geisers, van douches, enz. Méér water door dezelfde oude leidingen en daardoor klachten over te lage waterdruk. Door het plaatsen van tussenmeters in bestaande oude leidingen zal die te lage druk er beslist niet hoger op worden. Integen deel! Dit is een afbeelding van het basisplan voor het winkelcentrum aan de Zwaluwlaan in Kethel, zoals het in opdracht van de M.B.O. is opgesteld door het architectenbureau Lucas en Niemeijer te Voorburg/Rijswijk. Het plan heeft de instemming gekregen van de Commissie voor Stadsontwikkeling en Stadsuitbreiding zodat het nu uitgewerkt kan worden in een bestemmingsplan. Wethouder Bolmers verwacht dat medio volgend jaar de eerste paal geslagen kan worden. Even de plaatsbepaling op de tekening. Beneden de „rondweg" door Kethel, die rechts Zwaluwlaan en links Mozartlaan heet, gescheiden door de verlengde Churchillweg (tot het kruispunt) met daarboven de verhoogde metrobaan in noordelijke richting doorlopend. De donkere strook in de metrobaan is het metrostation, waarvan het perron op 7,50 meter hoogte boven het maaiveld is gedacht. Rechts van de metrobaan het eigenlijke winkelareaal in de zwart-omlijnde vakken, met een Vendet (3.370 m2 vloeropper vlakte), een kleine Hema (2.610 m2), twee super-markten (SM) en ruimte voor vele winkels (W). In totaal een vloeroppervlakte van 12.380 m2, waarvan 10.320 m2 op de begane grond. De Vendet én de Hema worden overigens eerst later in de 2e fase gebouwd. De donkere L-vorm geeft twee flatblokken aan, met totaal 60 woningen (met 2 en 4 kamers) in vier of zes woonlagen, echter boven winkels (links) of bedrijfs- en praktijkruimten (rechts). Tussen hoög metrostation en laag winkel areaal een plein op verschillende niveaus. Dit geeft een speelse mogelijkheid om eventueel een amphitheatertje (aangegeven als een kwart cirkel) aan te leggen, met mogelijk in het middelpunt een café-kiosk. Geheel rechts, op de hoek van de Zwaluw laan met de Schiedamseweg, een garage bedrijf met een benzinestation. De bestaande winkelgalerij aan de Schiedamseweg is bij het centrum getrokken doordat de bebouwing aan de overkant van de weg is weggedacht en vervangen door een groenstrook, waarin een café of kiosk (C). Dit geeft dan visueel een open verbinding naar de oude dorpskern van Kethel. Links van de metrobaan ziet men op de tekening nog enkele gebouwen, aangegeven met BG (is bijzondere gebouwen). De planning daarvan valt echter buiten het bestek van het basisplan, zodat de ruimten eigenlijk slechts ingetekend zijn om aan te geven dat er aan gedacht wordt om bij het winkelcentrum ook wijkvoorzieningen te bouwen, met bijvoorbeeld een postkantoor, een wijkcentrum, een politiebureau en een brandweerkazerne. Dit staat nog niet vast. Bij een winkelcentrum hoort parkeergelegen heid. Die zal er in ruime mate zijn: 1.027 parkeerplaatsen, de 28 carports voor de bewoners van de flats inbegrepen. Daarvan zijn, in de 2e fase, 222 parkeerplaatsen op een verdieping naast de metrobaan gedacht. Een deel van de parkeergelegenheid bestaat overigens al, nl. ten zuid-oosten van het Bachplein. Daar zal in de toekomst ook de markt worden gehouden (gedacht is aan een marktcafé, met opbergruimte en fietsenstal ling). Verder vindt men, zoals op de tekening aangegeven, ook parkeergelegenheid tussen de winkels in. Bezoekers-per-auto zullen de winkels alleen kunnen bereiken via de parkeerterreinen en wel langs Bachplein of Schiedamseweg. Aan de „rondweg" Zwaluwlaan/Mozartlaan is géén ingang voor auto's; wel een uitgang. Bij het metrostation (waar voetgangers onder door kunnen lopen) nog een bushalte en een taxistandplaats. De bedoeling is dat zowel de Zwaluwlaan als de verlengde Churchillweg bij het kruispunt een voetgangerstunnel zullen krijgen. Het begrip „bebouwde kom" zal in de Alg. Politie Verordening Schiedam komen te vervallen. Schiedam krijgt steeds meer een duidelijk stedelijk karakter en het landelijke gedeelte van de gemeente gaat meer en meer verloren. Bovendien heeft het gebruikelijk onderscheid tussen „bebouwde kom en het landelijke gedeelte" weinig zin meer. Een bezwaar is ook dat de vastgestelde begren zing van de bebouwde kom, voor verschillen de artikelen vrij willekeurig is. De reeds eerder aangekondigde sluiting van de oude R.K. Begraafplaats aan de Vlaar- dingerdijk zal eerst op zondag 16 april 1972 officieel ingaan. Zo is in onderling overleg tussen gemeentebestuur en het bestuur van de R.K. Begraafplaats besloten. Op het desbetreffende besluit van de gemeenteraad van 24 januari jl. is eerst op 5 april jl. de goedkeuring door Gedeputeerde Staten ver leend. Zoals bekend is een gedeelte van de algemene begraafplaats gereserveerd voor de R.K. begrafenissen, terwijl naar dit gedeelte ook de nog niet volledig bezette familie graven van de oude begraafplaats overge bracht kunnen worden. Voor bezoekers blijft de oude begraafplaats overigens nog opengesteld en wel op werkdagen van 15 tot 17 uur; op zaterdag en zondag van 11 tot 13 uur. Gedurende twee jaar zullen maandelijks H. missen worden gehouden in de oude kapel, waarna deze gesloten wordt. Bij het gemeentebestuur zijn de volgende aanvragen voor een vergunning volgens de Hinderwet binnengekomen. Voor nadere bijzonderheden, ook voor wat betreft de procedure bij bezwaarschriften en beroep, wordt verwezen naar de officiële afkondiging aan het stadhuis. De heer J. de Neef, Van Leeuwenhoeckstraat 72 te Schiedam vraagt een vergunning involge de Hinderwet aan voor het oprichten van een slagerij met diverse elektromotoren van gezamenlijk 3,5 pk. in het pand Van Leeuwenhoeckstraat 72 te Schiedam, kada straal bekend sectie I nr. 4084. De heer C. J. Gelens, Nieuw Mathenesser- straat 22 te Schiedam vraagt een vergunning involge de Hinderwet aan voor het oprichten van een scheepsreparatiebedrijf met 3 elektromotoren van gezamenlijk 7,9 pk. op het perceel Nieuw Mathenesserstraat 22 te Schiedam, kadastraal bekend sectie L nr. 3132.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 15