Schiedam krijgt raadsman Raadsman heeft een heel breed arbeidsterrein ZITTINGEN RAADSMAN COR BIJL - VOORLOPIG PART-TIME Hulpverlening in gecompliceerde samenleving Visukten kunnen afgehaald! AFSCHEIDSRECEPTIE VAN COMMANDANT BRANDWEER HIT NIEUWE STADSBLAD - PAG 12 - WOENSDAG 26 APRIL 1972 i? ii* Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Nieuwstraat 26 - tel. 269051 Commandant D. de Jager van de Schiedamse Brandweer zal we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zijn functie per 1 mei a.s. neerleggen. Ter gelegenheid van dit afscheid zullen de heer en mevrouw De Jager recipiëren op zaterdag 29 april in de aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 van 11.30 uur tot 13 uur. Een ieder wordt de gelegenheid geboden om afscheid te nemen. De raadsman C. Bijl houdt in Schiedam twee maal in de week zitting. Op dinsdagochtend van 9 tot 11 uur in de gereformeerde kerk „De Ark" aan het Hargplein 101, telefonisch bereikbaar onder nummer 708276. Op vrijdagochtend van 9 tot 11 uur in het gemeentelijk Infor matiecentrum Broersvest 95, telefonisch bereikbaar onder nummer 269957. De raadsman is nog een derde ochtend aanwezig in Schiedam, doch die tijd heeft hij nodig voor het uitwerken van de problemen, voor gesprekken na afspraak, enzovoort. In de persoon van de heer Cor Bijl krijgt de gemeente Schiedam met ingang van 1 mei a.s. de beschikking over een eigen „raadsman", zij het voorlopig nog slechts voor drie och tenden in de week. Aan zo'n raadsman bestaat in Schiedam grote behoefte, zo is wel gebleken, maar het blijft wat moeilijk om zijn taak precies te omschrijven, vooral ook omdat die taak erg breed is. Het verstrekken van informatie, advies en service en het verwijzen en bemiddelen van bezoe kers op maatschappelijk, cultureel en recreatief terrein; verder het signaleren van bestaande tekortkomingen op deze terreinen, zo staat het omschre ven. Maar is dit duidelijk? De heer Bijl stelt het als volgt: Onze samenleving is gecompliceerd. Er zijn vele wetten en voorschriften nodig om goed samen te kunnen leven. Wanneer dit „samen leven" niet goed verloopt, wil ik er aan meewerken dit manko op te lossen. Niet als een schaap met 5 poten, maar als iemand die het vertrouwen geniet van zowel de burger als van de instellingen en de overheid. Maar tegen de tot nog toe gangbare aanduiding „sociale raadsman" heeft hij enige bezwaren, omdat die te veel doet denken aan de oude armenwet of de huidige Alg. Bijstandswet, terwijl zijn werkterrein veel ruimer is. Natuurlijk, hulp en adviezen in de bijstand verlening blijft een belangrijke brok in zijn werk, doch daarnaast ook voorlichting, adviezen en dienstverlening bij woningpro blemen, de sociale verzekeringen, in juri dische- en financiële zaken (waarbij de belastingen niet vergeten worden), arbeids zaken, op weg helpen in culturele en recreatieaangelegenheden en óók bij per soonlijke en gezinsmoeilijkheden. Kortom, voor heel veel problemen kan men bij raadsman Cor Bijl terecht. Nu is „dienstverlening", zo bekent hij, een nogal rekbaar begrip. Het kan zijn het leggen van contacten met een overheidsdienst of een instelling waardoor de zaak daar aan het draaien komt. Maar het kan ook eenvoudig zijn het invullen van een formuliertje waar men moeite mee heeft; het schrijven van een beroep- of bezwaarschrift of gewoon van een brief. Wat overigens niet betekent dat de raadsman de bezoeker alles maar uit handen zal nemen. De zaken die men zelf kan verzorgen, moet men ook zelf doen, doch de raadsman kan hierbij helpen en aanvullen. Als lid van het Instituut Raadslieden Rotterdam heeft de heer Bijl ervaren, dat het overwegend ouderen zijn die naar de raadsman komen, terwijl toch ook vele jongeren met problemen zitten, waar ze de uitweg niet van zien. Bovendien komt men vaak te laat bij de raadsman, n.l. wanneer een zaak al is vastgelopen, terwijl tijdig advies veel narigheid had kunnen voor komen. Bijvoorbeeld wanneer een ontslag wordt geaccepteerd waardoor de uitkering volgens de werkloosheidwet wordt verspeeld, of een huurverhoging die ten onrechte wordt geweigerd of geaccepteerd. Vaak ook blijkt een zekere schroom om persoonlijke problemen aan de raadsman voor te leggen. Daarom de verzekering dat het besprokene tijdens het spreekuur strikt onder vier ogen blijft. Eventueel kan tijdens het spreekuur een afspraak worden gemaakt voor een gesprek later. Drempelvrees is daarom echt niet nodig. Belangrijk is ook, vooral voor de gemeente, de „signalerende" taak van de raadsman. Uit de praktijk blijkt dat de kanalen tussen de burger en de instellingen of overheids diensten weieens verstopt zitten, tot schade aan beide kanten. De raadsman kan deze verstoppingen ontdekken en verhelpen. Voor het nieuwe visseizoen 1972-73 kunnen de verschillende visvergunningen nu reeds worden afgehaald bij de afd. Bevolking c.a. van de gemeentesecretarie aan de Overschie- sestraat 2. Deze is geopend op werkdagen van 8.30 uur tot 15 uur en bovendien op de donderdagse koopavonden van 7 tot 9 uur. Na 2 mei a.s. kan dat bovendien bij het hulpbureau van de gemeentesecretarie, ge vestigd in het hulppostkantoor aan het Jacques Urlusplein in Groenoord, op werk dagen van 8.30 uur tot 12 uur. De kosten van de vergunningen zijn momen teel: bijdragebewijs (voor het vissen met één gewone hengel) f 5,—; kleine visakte (voor het vissen met twee gewone hengels, één speciale hengel of een hengel met levend aas) f 11,75; grote visakte (voor het vissen met alle geoorloofde vistuigen) f 33,— en con senten tot uitoefening van de kustvisserij f 3,-. Het filiaal Kethel van de Gemeenschappe lijke Openbare Bibliotheek is momenteel gevestigd aan het Jacques Urlusplein in Groenoord overigens in hetzelfde gebouw dat onlangs is overgebracht van de De Biestraat naar het Jacques Urlusplein. Wat staat raadsman C. Bijl in Schiedam te wachten? Dat is vooruit natuurlijk niet met zekerheid te zeggen, maar dat hij niet om werk verlegen hoeft te zitten is bij voorbaat zeker. Enkele cijfers. Bij de Gemeentelijke Sociale Dienst in Schiedam werd in 1971 per maand gemid deld 1.500 maal om informatie gevraagd, wat veelal niet direct betrekking had op de uitvoering van de Alg. Bijstandswet. Door het sociaal adviesbureau (voor immateriële hulpverlening) werden in 1970 193 gevallen behandeld. Voor lang niet alle gevallen, doch toch wel voor een belangrijk deel daarvan zou de raadsman ingeschakeld kunnen worden. Een aanwijzing is ook te vinden in het jaarverslag 1970 van het Instituut Raads lieden Rotterdam (waar de heer Bijl nog steeds werkzaam is). In dat jaar zijn in totaal 12.769 personen voor 14.944 zaken om hulp, advies of informatie bij de raadslieden gekomen. In Amsterdam en Den Haag, waar al langer raadslieden werkzaam zijn, is de aanloop nog veel groter. In 1969 waren dat in Amsterdam 37.695 personen met 42.004 problemen en in Den Haag 28.337 personen. Waar het om draait blijkt uit het Rotter damse verslag. Belastingzaken zijn het meest voorkomende probleem: 36,6 pet. van de gevallen (in Amsterdam 37,2 pet. en Den Haag 38,3 pet.). Daarna woningproblemen 14,4 pet.; de sociale verzekeringen 14,1 pet.; de alg. bijstandswet 12,6 pet.; financiële problemen 7,8 pet.; juridische zaken 4 pet.; gezins- en persoonlijke problemen 3,9 pet.; arbeidskwesties 3 pet.; zaken betreffende cultuur en recreatie 0,4 pet. en andere zaken 3,2 pet. De grote verscheidenheid van de problemen blijkt uit eeri nadere omschrijving, waarvan COR BUL, met ingang van 1 mei a.s. „raadsman" in Schiedam, werd in 1938 in Overschie geboren, woont thans in Vlaardingen en is, na een tijd gewerkt te hebben in een zeemanshuis in Rotterdam, sinds 1970 bij het Instituut Raadslieden Rotterdam. Hij is werkzaam geweest in diverse wijken, maar laatstelijk in de wijk Middelland; volgende maand gaat hij naast Schiedam ook Schiebroek „doen we de belangrijkste willen noemen. Bij woningproblemen gaat het voornamelijk om aanvraag van woning of woningruil, aanvraag van een bejaardenwoning of opname in een verzorgingscentrum, klachten over huurprijs of over woninggebreken en over huurschuld en ontruiming. Bij de Alg. Bijstandswet gaat het meest om algemene inlichtingen; over bijzondere ver strekkingen, informatie over toegekende of afgewezen bijstand en over gezinsverzorging of bejaardenhulp. Bij sociale verzekeringen vragen de aandacht de volksverzekeringen AOW, AWW en KBW; de werknemersverze keringen WW, ZW en WAO; de Ziekenfonds wet en de AWBZ; de Wet Werkeloosheids voorzieningen en de RGR. Bij belastingzaken gaat het vooral om aangifte en invordering, om afschrijving en vermindering, om bezwaarschriften en ook om omroepbijdragen. De financiële problemen gaan meest over pensioenen, alimentatie, geldleningen en afbetalingsmoeilijkheden. De vragen op juridisch gebied betreffen meest familie- en kinderrecht, publiekrecht en pro deo-bewijzen. Bij arbeidskwesties hebben ontslagzaken de boventoon. Bij persoonlijke- en gezinsproblemen gaat het om een grote verscheidenheid van zaken, maar vaak over moeilijkheden tussen echt genoten en met de kinderen en om scheiding. Tenslotte kunnen nog genoemd worden vragen over onderwijs, de ontwik keling, de sanering van midden- en klein bedrijf, bejaardensociëteiten en diensten centra, jeugdclubs en buurtwerk, huur subsidie, telefoonaansluiting en bejaarden faciliteiten. Merkwaardig weinig problemen met buren ruzies, geluidshinder, luchtverontreiniging en jeugdbaldadigheid! Voetballen of spelen op een voor de bouw bestemd terrein. Dit aanmoedigende waar schuwingsbord staat aan de Jozef Orelio- singel, doch op vele terreinen in Groenoord en Nieuw/and staan soortgelijke borden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 12