miSvrobk'e/i/ke. olérpe/HZjwefi Om de schaaktitel van Schiedam Toneelvereniging ..Het Zuiden SPAARBANK ANNO 1820 Dodenherdenking koopavond en Riolering Boerhaavelaan Afzwemfeest van „De W atervrienden" Voor reisdeviezen en alle verzekeringen Mei-aktiviteiten van Expogé en V.M. Verzet HERDENKING... ►A M| IzEGELS BOEKJE VOL altijd f 5.- contant voor U Gedecoreerden bij de Vereenigde Glasfabrieken Mercedes Benz lanceert personenwagen Welpen op pad HÏT NIEUWE STADSBLAD - PAG 12 - WOENSDAG 3 MEI 1972 Commandant Daan de Jager, kersverse Ridder in de Orde van Oranje Nassau, in gezelschap van zijn vrouw, dankt hier voor de vele goede wensen, die hem op zijn verdere levensdagen zullen vergezellen. Tijdens de drukbezochte 'receptie in de aula van het Stedelijk Museum had de sympathieke commandant voor een ieder een goed woord... Het zijn twee contrasten waar we deze week mee geconfronteerd worden. Op donderdag 4 mei Dodenherdenking. Vorig jaar voor het laatst massaal gehouden. Na 25 jaar houdt dit op. Massaal dan. In alle stilte trekt men nu toch naar de Plantage. In alle stilte herdenken diegenen die nog niet alles kunnen en willen loslaten. Deze 4de mei valt op de wekelijkse koopavond. Eigenlijk heeft nie mand daar misschien tot deze week nog aan gedacht. De Koop avond verzetten, de winkels dicht houden? De tweede zondag in mei is gereserveerd voor de Moederdag. Daar zijn de inkopen op gebaseerd. Dodenherdenking en koopavond... Twee levensgrote contrasten. Maar beiden toch nog van deze tijd. Komt u allemaal naar de Plantage, omdat u dat al jaren gewend bent. Leg uw bloemengroet daar neer. Maak er geen gewetenszaak van als u daarna uw inkopen voor bijv. Moederdag doet. Of omdat u de andere avond met uw gezin naar de camping gaat. Deze donderdagse koopavond voor u de fijnste, de gemakkelijkste is. Wat heel diep in uw hart geworteld is, dat kan niemand u afnemen. Dat is van u alleen. Ik geloof niet dat degenen die alles voor onze vrijheid gaven van ons nu nog zouden eisen, dat we ons afzon deren. Het leven gaat verder, was in de allereerste jaren na de oorlog een onmogelijke opgave. Nu zijn de scherpste kantjes eraf. Alleen... de herinnering blijft. Die neemt niemand ons af. Maar juist daardoor is het mogelijk gewoon verder te leven. In de geest zoals hij dat destijds gewild zou hebben. De koopavond kan dus gewoon doorgaan. Al is het dan ook de grootste tegenstelling van die dag. In uw eigen hart weet u het béter MIEKE In het kader van de toneelmanifestatie 1971/1972 kwam ,,Het Zuiden vrijdag 28 april met Bloemen in de Zon Ik moet een beetje lachen als ik dit lees. TONEELMANIFESTATIE... die uitdrukking is helaas veel te groot geworden voor het handjevol supporters dat dapper dóór blijft komen. Het is als een jochie van elf met een overhemd van zijn vader aan. En dat vind ik ontzettend jammer, want heus, lieve mensen, er wordt in Schiedam hartstikke goed toneel gespeeld. Ik geloof dat we er het volgende seizoen véél meer reclame voor moeten maken, dat de zaal Irene stoelen tekort moet komen en dat we allemaal toch eens ernstig moeten proberen van die - vaak waardeloze - T. V. af te komen. Bloemen in de zon" was meer een klucht dan een blijspel, niet bepaald een stuk om in te gelóven. Wel om er hartelijk en veel om te lachen, te meer omdat de spelers het vlot en vaardig over het voetlicht brachten. Siem Rosman had in tien dagen de hoofdrol moeten overnemen van Henk van Santen die ziek geworden was. Hij deed het voortreffelijk, uitstekend geassisteerd door vooral Loes Cauwe en Kathy Korporaal en, niet te vergeten Jan Slot. De overige dames en heren vertoonden hier en daar nog wat houterig amateurisme. Maar, verdori, je zal daar maar staan op die planken. De lieden, die ik hier de eer aan doe speciaal te vermelden waren dan ook zo goed, dat je gewoon dacht dat ze normaal zich-zelf waren. Toch zou ik ,,Het Zuiden "graag eens met een beter stuk willen zien. Bij Bloemen in de zon was hettypetjes maken wat uiteraard veel gemakkelijker is, hoe plezierig overigens ook. Het is, als ik dat eens eigenwijs mag beweren, pas het begin van ECHT toneel spelen. Ik dacht dat ,,Het Zuiden "méér in zijn mars heeft. Het decor was goed verzorgd, het publiek heeft genoten. Laten we er, publiek en spelers, het volgende seizoen eens echt een „TONEELMANIFESTA TIE" van maken. SEBASTIAAN DEVIEZEN Op dinsdag 2 mei zijn enkele bestuursleden van de gebundelde oud-illegaliteit van Schiedam, Ex- poge en Voormalig Verzet, vertegen woordigd geweest bij de opening van een expositie. Gewijd aan het leven in Nederland gedurende de jaren 1940-1945. Geopend door de garni zoenscommandant van Rotterdam luitenant-kolonel Jhr. F. E. M. van de Poll op het terrein Persoonsdam te Rotterdam. Morgenavond 4 mei houdt de afdeling Vlaardingen van Expoge ter nagedachtenis aan de gevallenen een bijeenkomst voor de jeugd in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen. Spreker: Sicco Mansvelt, vice-voor- zitter van de E.E.G. Aanvang: 10 uur v.v. 's Avonds om 8 uur komt de afdeling Schiedam bijeen bij het monument aan de Gerrit Verboon- straat. Hier wordt namens de afde ling een krans gelegd. Op zaterdag 6 mei a.s. 's middags om 3 uur onthult Koningin Juliana namens de gepensioneerden een beeldhouwwerk te Overloon. Dat aan de Stichting 1940-1945 zal worden aangeboden t.g.v. het 25- jarig bestaan. De afdeling Schiedam zal hierbij vertegenwoordigd zijn. Op woensdag 1 1 mei maakt men met de afdelingen Rotterdam en Vlaardingen de jaarlijkse herdenking mee van de plechtigheid op het Eregraf in Bloemendaal, vertrek om 9 uur vanaf de Broersvest. Tenslotte wordt door een groep leden deelgenomen aan het jaarlijks congres van Expogé in Apeldoorn van 31 mei tot 3 juni a.s. In de tweede ronde van het toernooi om de schaakkampioenschappen van Schiedam werden in de hoofdklasse evenals in de eerste ronde, drie remises genoteerd. Slechts Reitsma wist de volle winst te behalen, hetgeen ten koste ging van debutant Riksen, de benjamin van het gezel schap. Planken en Liefhebber kwamen vlot remise overeen, terwijl Vrijland en Blok evenals De Bruin en Harmanny er langer over deden om tot de puntendeling te komen. Op woensdag 26 april werd het titanen-duel tussen Liefhebber en Reitsma voortgezet, welke in' de eerste ronde was afgebroken, na vier uur spelen. Het werd een bijzonder boeiend eindspel met ongelijk mate riaal, waarvoor de heren nog eens drie uur nodig hadden. In de slotfase hield Liefhebber vier pionnen over en Reitsma slechts een toren, waarmee hij echter bekwaam remise hield door geen van de vijandelijke pionnen tot promotie te laten komen. Reitsma en Vrijland leiden nu met 1,5 punt, Planken, Liefhebber, De Bruin en Blok hebben 1 punt, terwijl Riksen en Harmanny zich voorlopig met een 0,5 punt tevreden moeten stellen. In de eerste klasse heeft de debu terende Brand de leiding genomen door een zege op Van Grootveld, waardoor hij nu 1,5 punt heeft. Malkus won van Rademaker en Kinnegen moest, na gewonnen te hebben gestaan, toch nog de winst aan Troost laten. Achter Brand volgen vier spelers met 1 punt: Malkus, Van Grootveld, Troost en Piek (uit één partij). Dan volgt Groeneweg met 0,5 punt uit één en Kinnegen en Rademaker met 0 punten uit één. Het hoofdriool in de Boerhaavelaan, dat verzakt is in de slechte bodem, zal in de komende weken op peil worden gebracht. Met dit werk zal op dinsdag 2 mei een aanvang worden gemaakt en wel aan de westelijke kant van het Boerhaave- plein. In aansluiting daarop zal gewerkt worden in de Boerhaavelaan voor wat betreft het gedeelte tussen het Boerhaaveplein en het van 't Hoffplein, waarna nog volgen de rest van de Boerhaavelaan, een deel van de Swammerdamsingel en ook in enkele zijstraten. Het gaat om het graven van een sleuf van ongeveer 2 meter breed, terwijl er over een lengte van ca. 50 meter wordt gewerkt. Dit „werkgedeelte" schuift langzaam op, waarna het opengebroken wegdek weer wordt dichtgestraat. Nadat de bodem goed is ingeklonken, zal in een later stadium in het normale onderhoud het wegdek weer de definitieve vorm krijgen. Gedurende het werk zal de Boer haavelaan niet voor het verkeer worden afgesloten, doch uiteraard zal het rijgedeelte worden versmald. Doch op het Boerhaaveplein geeft dit enige problemen, vooral in verband met het autobusverkeer. Na een proef is besloten de RET-bussen toch langs het plein te laten rijden, doch gedurende het werk op het plein zal daar een parkeerverbod van kracht zijn, aangegeven met borden. geven veel meer VRAAG ZE SPAAR ZE voor volgende attracties en Ook in de tweede klasse is er geen speler meer met de volle winst na twee ronden. Van Zessen won namelijk van Hoogendoorn, Butter- man versloeg Emor en Willems kwam met C. Groeneweg tot een verdeling van het punt. Willems en C. Groeneweg leiden met 1,5 punt, dan volgen Hoogendoorn, Emor, Van Zessen en Butterman elk met 1 punt, terwijl Van Hagen en Bouman de rij sluiten met 0 punten uit één. Bij de junioren zijn in groep A Van der Vlist en De Ridder de kandi daten voor de twee plaatsen in de finalegroep met elk drie punten uit drie partijen. Van Wieringen en Jansen hebben 1 punt terwijl Be rends en Frankel nog op nul staan. De uitslagen waren Berends—V.d. Vlist 0-1; Van Wie- ringen—De Ridder 0-1; Frankel—De Ridder 0-1; V.d. Vlist—Van Wie- ringen 1-0 en Jansen—Berends 1-0. In groep B luiden de resultaten Huizer-Bockkom 1-0; Van Rij Bockkom 0-1; H. van Waas—Huizer 0-1; C. van Waas-Spanjersberg 0-1; Huizer—C. van Waas 0-1. De stand: Bockkom, C. van Waas en Huizer met elk 2 punten uit drie partijen, Spanjersberg met 1 uit twee en H. van Waas en Van Rij met 0 punten. Aan twee werkers van de N.V. Vereenigde Glasfabrieken is toe gekend de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, zulks in verband met hun langdurige en trouwe dienstvervul ling. Het betreft de heren J. Gloudemans aan de Ch. Th. Storckstraat 106, van beroep machine-bankwerker in de afdeling machine-onderhoud; M. P. Lukas wonende in Delft aan de Chirurgijnstraat 47, van beroep ovenmetselaar. Deze onderscheidingen werden van middag uitgereikt in een lokaliteit van de Glasfabrieken aan de Buiten havenweg, door de loco-burge meester mevrouw G. D. Verweij-de Graaff. Ter gelegenheid van het gouden bestaan van het autobedrijf Victoria N.V. lanceert dit bedrijf op 6 mei a.s. als primeur voor Nederland de zojuist uitgebrachte Mercedes-Benz personenwagen type 280 E. Waarvan de motor is voorzien van twee bovenliggende nokkenassen. Bovendien zal de in begin van dit jaar uitgebrachte Mercedes-Benz 350 SLC te zien zijn. En om dit allemaal een extra feestelijk karakter te geven heeft men de beschikking over een in nog originele staat verkerende Mercedes-Benz compres sorwagen typd Torpedo, bouwjaar 1922. Al met al reden genoeg om daar aan de Waalhaven eens een kijkje te nemen. Op zaterdagmorgen 6 mei a.s. van elf tot twaalf uur. Aan de Albert Plesmanweg 29-33. U krijgt bovendien de gelegenheid naast de fabriekschauffeur plaats te nemen en een ritje mee te maken... De welpen van de BURGE MEESTER VAN HAAREN groep van de Nederlandse Padvinders zul len op 6 mei a.s. deelnemen aan de Koningin Wilhelmina mars. De verkenners nemen deel aan de Avondvierdaagse. Op zaterdag 29 april is er weer een afzwemfeest gehouden voor de diploma's A en B bij de Schiedamse Watervrienden. 38 kandidaten behaalden het eerste diploma en 22 het tweede. Er mag beslist wel een extra felicitatie uitgaan naar de 12 volwassenen die het eerste diploma behaalden, temeer, omdat er bij vele ouderen nog steeds een zekere schroom bestaat om aan een zwemles te beginnen. Gelukkig zien we het ouderen "-uurtje steeds beter bezet raken, waaruit wij kunnen konkluderen, dat die angst om niet voor „vol" te worden aangezien, beslist aan het afnemen is. Pa en ma worden tegenwoordig gelukkig wat vaker in zwemkostuum gezien als alleen in de vakantie aan de Middellandse Zee. Degenen, die nu voor het eerste diploma zijn geslaagd, moeten echter wel bedenken, dat één diploma nu niet bepaald voldoende is om maar direkt in bovengenoemde zee te gaan zwemmentrouwens, met slechts twee dipoma's is dat ook niet aan te raden. Dus ga na het behalen van het diploma A of B door met het oefenen voor de hogere diploma's.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 12