AFHALEN VAN GROF HUISVUIL Ombouw vun het hoogspanningsnet VERKEERS LICHTEN CHURCHILLWEG OVER TENTEN EN FIETSPADEN IN PR. BEATRIXPARK .7,'-ssj - :- sxrf$ii§ÉtJ HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 15 - WOENSDAG 31 MEI 1972 vrrrrj ..-IhViXiVi'" I i'1 w-ir'wv.; 'jwyXvïy. "rrrrrrrnv riS-y-i-y-:-# zcpicccctcbibrtccü: ~CiTij i'ri .UJJ.UJJJJJJJJ.I. jjjjj.u.uxOiu vccctyzbictülu: .'J.U.UJJ.iJ.i.M.n tcoz'jücozüjiojJxco: y--:±!±yyy±!:'1 S4ttü±8±ttfc y±ty±ï±j :CCO^ZZCOZO:>'0'->'rro-rrrrrr- :CQZCQjjZCC<Z<^->^-rrn-r,~rn-,-r *rrrri'v*i'Y*i~ri alp:S: l:o;r parkaargarage station showrooms SP» In het kortgeleden verschenen concept voor een ontwerp-bestemmingsplan voor de Schiedamse binnenstad heeft de stedebouwkundige B. C. van Gent ook zijn visie gegeven op wat hij aanduidt met „stadserf". Dat is hoe naar zijn opvattingen in de toekomst het dan voltooide nieuwe stadhuis met omgeving er uit zou kunnen zien. Ter verduidelijking: op bijgaande plattegrond is de bebouwing schuingeblokt aangegeven en rechtgeblokt het voetgangersgebied. In dit onderwerp gaat de heer Van Gent uit van het totale concept voor het nieuwe Stadhuis; niet alleen van het bijna voltooide zeer hoge „stadskantoor" (het vertikale blok rechts), maar ook van het z.g. „represen tatieve gedeelte" (de horizontale strook). Daarvoor heeft het gebouw van de voor malige rijks-hbs, waarin momenteel zijn ondergebracht de afd. Bevolking c.a. van de gemeente-secretarie en enkele afdelingen van de Woningdienst, plaats moeten maken. De ruine van het slot van Mathenesse is in een vijver geplaatst en door een andere vijver visueel verbonden aan het stadhuis. Tot zover is het nog een oud plan. Nieuw in de visie is dat de bestaande Huis te Riviereweg is opgeheven en opgenomen in een voetgangersgebied. Het bestaande grote parkeerterrein op het Emmaplantsoen is vervangen door een parkeergarage met plaats voor 800 auto's. Onderin deze garage is een autobusstation gedacht en er is ook een aansluiting met het metrostation. Dit komt gedeeltelijk onder de Broersvest en verder onder de brede verkeersweg die gedacht is op het tracé van de ondergrondse metrobaan. Van deze verkeersweg ziet men een aftak king langs het stadskantoor lopen naar de Schie, de gedachte fraaie verbinding van Stadhuisplein met Stationsplein, lopende langs de Schie. De Overschiesestraat is weggedacht en opgenomen in het voetgangersgebied tussen Proveniershuis en Stadhuis. De oostelijke begrenzing van het „stadserf" wordt volgens deze conceptie gevormd door een singel met een vijver, die in verbinding staat met de Schie. Om misverstanden te voorkomen: dit is een visie in een voorlopig ontwerp-plan en nog geen definitief bestemmingsplan. De verkeersregeling op de Churchillweg hoek Laan van Bol'Es/Pr. Beatrixlaan, waar kortgeleden een systeem van verkeerslichten is aangebracht, werkt nog niet optimaal. Een kwestie van wennen waarschijnlijk. De automobilisten zijn zó lang gewend geweest om Groenoord te bereiken via links-af de Laan van Bol'Es in, dat zij deze route zijn blijven volgen óók nu de verlengde Churchill weg weer benut kan worden. Wat mogelijk is, nu de bouwers aan de hoofdriool van Groenoord naar Nieuwland de Zwaluwlaan- Vivaldilaan vrij hebben gegeven voor het verkeer. Het begint de laatste week weer wat beter te lopen doch tevoren vormden zich tijdens de spitsuren hele lange files voor de verkeers lichten. Wat toch niet nodig was. En uiteraard kregen de verkeerslichten de schuld voor het tijdverlies. Doch voor fietsers en voetgangers is de situatie dankzij de verkeerslichten veel veiliger geworden, wat vooral van belang is voor het snel stijgende aantal jonge bezoekers van het Bad Groen oord. Zij waren tot voor kort de in de verdrukking geraakte groep weggebruikers. Het nu in gebruik gekomen systeem voor de bediening van de rood-oranje-groene lichten is een tijdelijke installatie, die onafhankelijk van de verkeersintensiteit volgens een vaste cyclus de lichten laat verspringen. Over enkele maanden zal de definitieve „verkeers afhankelijke" installatie worden aange bracht. Deze werkt op impulsen, geleverd door „drempels" in de straat. De Churchill weg wordt dan hoofdweg en in de Laan van Bol'Es en de Pr. Beatrixlaan komen de drempels. Volgens dit systeem zullen fietsers en voetgangers een knop moeten indrukken om groen licht voor het oversteken te krijgen. Bij de afrit van de Rijksweg 20 naar de Churchillweg komen ook vaste verkeers lichten, waarvan volgens verwachting de palen over enkele weken geplaatst zullen worden. Ook dit zal later een verkeers-afhan- kelijke installatie worden. Van de extra-diensten van de gemeentelijke Reinigingsdienst voor het ophalen van het grove huisvuil, dus naast het normale ophalen van huisvuil via de yudniseim„Thm?k de plastic zak, wordt vrij druk gebruik gemaakt en de aanvragen nemen nog toe. Elke tweede woensdag van de maand wordt het grove huisvuil (dat zijn dus de grote stukken afval die niet in de vuilnisemmer of -zak kunnen) gratis aan huis afgehaald. Dit gebeurt na aanvraag bij de gemeentelijke Reinigingsdienst, Buitenhavenweg 154, tele foon 264895. Aangezien het aantal dan rijdende vuilniswagens niet onbeperkt is, wordt men verzocht in de week vooraf gaande aan die 2e woensdag in de maand, maar minstens twee dagen te voren, het ophalen aan te vragen. Eveneens gratis kan men elke zaterdag morgen tussen 9 en 12 uur het grove huisvuil zelf afgeven bij het overlaadstation aan de Parallelweg. Door particulieren wordt hier veelvuldig gebruik van gemaakt; voor afval van bedrijven kan men hier echter niet terecht. Tenslotte bestaat er nog een mogelijkheid om tegen een vrij geringe vergoeding van de qrotere stukken afval af te raken. Die worden dan afgehaald op maandag, woens dag of vrijdag, na aanvraag bij de Reinigings dienst. Doordat het verbruik van elektriciteit steeds toeneemt, maar ook door de verdere bebouwing in Kethel-Groenoord, is het hoogspanningskabelnet in Schiedam tot het maximum belast, waardoor het gevaar dreigt van ongewenste schommelingen in de span ning. Het leggen van nieuwe kabels of het verzwaren van bestaande kabels, wat tot gevolg heeft dat het aantal voedingspunten in de schakelstations moet worden uit gebreid, is een kostbare zaak, zodat als alternatieve oplossing is gekozen voor een verdubbeling van de spanning van 5 naar 10 kVolt in het hoogspanningsnet. Dit is een systeem dat in Nederland reeds meermalen met gunstige resultaten is toegepast. De voordelen zijn dat er een grote reserve ontstaat in het net; ongewenste spannings schommelingen doen zich niet voor en elektrotechnische en bouwkundige uitbrei dingen in de schakelstations zijn niet nodig. Aangezien het grootste deel van het bestaande kabelnet geschikt is voor de hogere spanning van 10 kVolt, hoeft alleen het oudste kabelnet te worden vernieuwd. Wel zullen enkele hoogspanningshuisjes moe ten worden omgebouwd, transformatoren verwisseld en de bestaande stalen hoogspan ningszuilen vervangen. De gemeenteraad is akkoord gegaan met dit plan en heeft een krediet van f 1,2 miljoen verleend voor de uitvoering. Met de ombouw kan nog dit jaar in Groenoord/Kethel (omdat daar het werk het eenvoudigst is) worden begonnen, in 1975 kan het werk gereed zijn. In de komende zomermaanden zal het weer druk worden in het Prinses Beatrixpark. Trouwens, tijdens de Pinksterdagen en op Hemelvaartsdag bij zonnig droog weer was er reeds een grote trek naar ons onvolprezen recreatiepark. Daarom heeft het zin te wijzen op enkele nieuwe regelingen in het park. Voor het „hoofdpad" door het park, lopende van de Parkweg (bij het grote parkeerterrein) langs het theehuis en kinder boerderij, is er voor wat betreft het gedeelte tussen de eerste brug en de kinderboerderij een scheiding gemaakt voor fietsers en voetgangers. Dit is gedaan opdat deze twee soorten parkgebruikers elkaar niet at te erg zullen hinderen op dit drukst gebruikte weggedeelte. Dit kan ter plaatse makkelijk, omdat het pad uit twee delen bestaat, gescheiden door een begroeide midden berm. Sinds enkele weken is de scheiding ook officieel geworden, namelijk door het plaatsen van verkeersborden. Het noordelijke pad is bestemd voor de fietsers, het zuidelijke voor de voetgangers. Het is echter duidelijk dat deze afscheiding alleen zin heeft, wanneer zowel de voetgangers als de fietsers zich houden aan de aanwijzing. Anders blijft het toch een mengeling van beide soorten elkaar hinderende parkgebrui kers. Alstublieft, let op de borden. Nieuw is ook de regeling dat niet meer overal in het Pr. Beatrixpark tenten opgezet mogen worden. Dit om te voorkomen dat het héle park een tentenkamp wordt. Fleurige groene bordjes met een rode tent en witte letters geven aan waar het wèl mag en dat is op vrij veel plaatsen. Maar alleen tussen zonsopkomst en zons ondergang. Men mag dus niet in het perk overnachten. De tent-plaatsen liggen bij de park-ingangen, dus vlakbij de parkeer terreinen en de grote wegen, zodat de tentbewoners niet al te ver hoeven te sjouwen met het materiaal. t Doch het park-gedeelte „binnen de vijvers is strkt verbodenzoals ook met borden waarop afgekruisdeikt verboden, zoals ook met borden waarop af gekruiste tenten staan, is aangegeven. Kort gezegd: niet met de tenten over welke brug in het park ook komen!

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 15