„Hangende tuin": nieuw project, dat ook flat bewoonbaar wil maken General Motors ontwikkelt een goedkoop voertuig voor de derde landen ROTTERDAMSE ARCHITECT ZIET 'T RUIMER „Neem de tuin mee omhoog": met deze slagzin is het Rotter damse architectenbureau Margry en Jacobs een project gestart, dat leefbaarheid wil brengen in de wél efficiënte, maar vaak doodse woontorens in nieuwe wijken van de grote stad. Een project, waarmee de voordelen van de flat worden gekruist met die van het laagbouwhuis met het begeerde eigen lapje grond. STUK VRIJHEID CRECHE FLEXIBEL LUCHT EN LICHT PRIJZEN or-fK t| -Ml p »C 1 - Want wat tot voor kort nog alleen een pré leek voor de bewoners van het eengezinswoninkje kan nu ook ten deel vallen aan hen, die door wat voor omstandigheden dan ook, moesten kiezen voor de betontoren: een eigen stukje grond voor eigen deur. Of dat nu tweehoog is, of ver omhoog op de twaalfde verdieping. Als het aan geestelijke vader Ton Jacobs ligt, krijgt iedere flatbewoner dat stukje natuur voor zijn raam. Het plan, waarmee hij dit wil verwerkelijken is het idee van de „hangende tuin", dat op het kan toor aan de 's Gravendijkwal in de Maasstad op papier al gedetailleerd gestalte kreeg. En zoals de zaken er nu voorstaan, zal het niet tot de tekentafel beperkt blijven, want nog onlangs gaf bouwminister Udink er het predikaat „experimenteel" aan, wat voor Ton Jacobs en zijn staf betekent, dat met de uitvoering ervan nu daadwerkelijk kan worden begonnen. Het wachten is alleen op belangstel ling van gemeenten en bouwers. Of die er zal komen, is voor de Rotterdamse ontwerpers geen vraag. Hoewel het project tot nu toe nauwelijks in de publiciteit is geweest, hebben zij al vele tientallen reacties gekregen. Zegt stafmedewerker A. G. L. Tuns: „Het heeft ons eigenlijk allemaal wat overvallen. We hadden niet verwacht, dat dit plan zó in de belangstelling zou liggen. We hebben goede hoop, dat we binnen niet al te lange tijd ons idee in steen kunnen verwerkelijken". Dat idee: een in twee verdiepingen gebouwde flat met een over die twee bouwlagen doorlopende, bijna vijf meter hoge loggia, die met een oppervlakte van 20 vierkante meter mogelijkheden biedt om eigen inven tiviteit uit te leven. „Want", zegt architect Tuns, „de mensen kunnen van die ruimte maken wat ze willen. Toegegeven: die slogan van de hangende tuin is misschien wat overdreven, maar een handige doe-het-zelver kan die ruim te inderdaad benutten om er een aardig tuintje van te maken. Het hangt maar helemaal af van de initiatieven van de mensen zélf. Als ze willen, kunnen ze met wat grond een fraaie bloementuin aan leggen, eventueel mét een 'reTc voor klimplanten. Anderen zullen wel licht de voorkeur geven aan een zonneplatje om lekker te luieren. Wéér anderen zullen er misschien een serre van maken. Met zo'n stuk extra-ruimte kan je alle kanten uit. In ieder geval kun je er meer mee doen dan met dat doorsnee balkon netje, dat bij de meeste flats zó klein is, dat je er nauwelijks de benen op kunt strekken. Wat wij hebben ingebouwd, is een stuk privacy, een stukje vrijheid, dat de mensen de kans biedt zich uit te leven zonder zich gebonden te weten aan de starre regels van de nieuwbouw van na de oorlog". Een ander pré van het ontwerp noemt architect Tuns de gemeen- schappelijke ruimte van zo'n 50 Vierkante meter, die de bewoners van vier flats gezamenlijk ter be schikking staat. Daarmee hebben we een poging willen doen de anonimiteit te doorbreken, die het wonen in een flat doorgaans ken merkt. Door het bezit van zo'n gemeenschappelijke ruimte krijgen de bewoners direct meer contact met elkaar, al was het alleen maar doordat ze samen moeten uitmaken hoe ze die ruimte gaan inrichten. Ook hier geldt, dat aan de mensen zélf wordt overgelaten, wat ze ermee willen doen. Of dat nu een overdekt terras is of een feestzaal, of wellicht een crèche. Zélf zie ik het meest in een crèche, zeker nu steeds meer vrouwen overdag buitenshuis gaan werken. Met zo'n ruimte hoeft de opvang van de kinderen geen enkel probleem meer te zijn. Ze hébben de speelruimte en de oppas kan gemak kelijk worden geregeld bit tour beurt kunnen de moeders een oogje in het zeil houden General Motors heeft bekend ge maakt, dat zij een robuust en goedkoop voertuig voor veelzijdig gebruik heeft ontwikkeld dat spe ciaal is bestemd om in de ontwikke lingslanden geassembleerd en ver kocht te worden. Deze nieuwe wagen werd voor de 1ste maal te Detroit tentoongesteld ter gelegen heid van de 64ste algemene verga dering van General Motors Corpo ration. De wagen is uitgerust met een viercilinder-motor met kopkleppen, gecombineerd met een volledig ge synchroniseerde vier-versnellingsbak Deze componenten, alsmede de wielophanging, achterbrug en stuur inrichting worden reeds door Vaux- hall Motors Ltd., de Britse dochter maatschappij van General Motors, voor een aantal van haar produkten vervaardigd. Deze onderdelen wor den gemonteerd op een chassis-raam dat ter plaatse zal worden gefabri ceerd en waarop een verscheiden heid van eenvoudige carrosserieën voor personen- of goederenvervoer kunnen worden gemonteerd De produktie van dit nieuwe voer tuig begint eind mei bij General Motors Malaysia; later gaat men het voertuig eveneens in andere ontwik kelingslanden assembleren en op de markt brengen. Zijn prijs ligt ver beneden het goedkoopste voertuig dat momenteel door General Motors waar ook ter wereld wordt geprodu ceerd. In verschillende gebieden zal deze prijs bovendien gunstig worden bei'nvloed doordat invoerrechten en belastingen slechts van toepassing zullen zijn op het beperkt aantal ingevoerde onderdelen. Daarom zijn geen aanzienlijke buitenlandse kredieten en deviezen vereist, terwijl anderzijds een groot aantal onderdelen door lokale werk krachten kunnen worden geprodu ceerd. Het Vauxhall dochterbedrijf van General Motors zal het aandrijf- aggregaat tegen een lage prijs kun nen leveren, als gevolg van de reeds bestaande hoge produktie. Deze onderdelen worden nu reeds naar meer dan 100 landen, verspreid over de hele wereld, geëxporteerd. Deze landen vormen de exportmarkt van Vauxhall, waarin vele gebieden, in plaatselijke magazijnen, voorraden aan onderdelen opgeslagen zijn. De wagen is uitgerust met een motor van 1256 cc met lage compressie, die 37 netto PK levert bij 4600 t/m De wielbasis is 2 32 m. en het nuttig laadvermogen 560 kg. En wat de rest van de woning betreft: beneden heeft ontwerper Jacobs een living geprojecteerd van 30 meter, een oudersslaapkamer van 14 meter, een keukentje van 8 meter en een badcel. En boven is een ruimte gecreëerd van 30 meter. Daar kunnen door middel van een ver schuifbare wand twee kinderslaap kamers van worden gemaakt, plus een speelruimte. De heer Tuns: „door die wand flexibel te houden, hebben we de mensen in de gelegenheid willen stellen die bovenverdieping helemaal naar eigen inzichten in te richten. Ook hier hangt weer alles af van de persoonlijke smaak en behoefte. De mensen kunnen alle kanten uit. Ik geloof, dat ook daarmee een stukje privacy wordt gegeven. De bewoners zijn niet gebonden aan standaard afmetingen. Ze kunnen hun huis inrichten naar eigen inzicht". Architect Tuns geeft toe, dat zo'n flat niet voor iedereen betaalbaar zal zijn. In ieder geval staat wel vast, dat het als woningwetwoning nauwelijks perspectibf biedt. „Als we ervan uitgaan, dat het huurwoningen moe ten worden, zal de huur in de grote stad tussen de 340 en 400 gulden per maand komen te liggen. In de verkoop zullen ze, inclusief de grond, een kleine 50 mille moeten gaan opbrengen. Maar wat dan nóg? Als je de huren in aanmerking neemt, die tegenwoordig in nieuw bouwwijken in de vrije sector worden gevraagd, zijn de prijzen zeker niet uitzonderlijk hoog. En als je daarbij incalculeert, dat je voor die bedragen een flat hebt, die duidelijk iets anders biedt dan de standaard-woningen in de betonnen kazernes van nu, ben je met zo'n experimentele flat zeker niet té duur uit". Een schets van het ontwerp, waarmee de bedoeling van de architecten met de twee verdie pingen hoge loggia's wordt evengoed als een met planten uitgedrukt: een ruimte waar- gedecoreerd zitje kan men er mee men alle kanten uit kan: een kinderspeelplaats van maken. Waarmee de ontwerpers van de „hangende tuin" maar willen duide lijk maken, dat zij met hun idee de flatbewoner een heel ander concept voorzetten dan de produkties, die na de oorlog een vaak zo troosteloos karakter hebben gegeven aan de nieuwbouw in de grote stad. Met de „hangende tuin" is een nieuw experiment gestart, waarmee een poging wordt gedaan de eentonig heid van het modern wonen te doorbreken. Lucht, licht, zon en natuur krijgen er alle kans door te dringen in het leven van het in beton ingekapselde individu. De strijd tegen naamloosheid, de anonimitiet van de bewoner, heeft er een nieuwe impuls mee gekregen. Wat het effect zal zijn, is voorlopig nog een vraag. Maar dat Den Haag steun wil verlenen aan deze poging, is voor de Rotterdamse architecten een extra stimulans het project voort te zetten en het niet bij een papieren ontwerp alléén te laten... stuurinrichting, volledig te worden gefabriceerd in de ontwikkelings landen voor assemblage door General Motors filialen en verkoop door General Motors dealers. General Motors zal de blauwdruk ken en de nodige informatie be schikbaar stellen voor het fabriceren van onderdelen, zoals chassis, de spatborden, de motorkap, het torpe dofront, het vloerpaneel, de stoelen en de carrosserie-rompen. De een voudige machines voor de produktie van deze onderdelen, beperkt tot het bewerken van het plaatstaal, is normaal voorhanden in de ontwik kelingslanden. Dure matrijzen voor ingewikkelde plaatstaal-bewerkingen of andere kostbare gereedschappen zijn niet vereist. Bovendien zijn elementen als radiatoren, batterijen, luchtfilters, bladveren en banden normaal ter plaatse verkrijgbaar. De heer E. M. Estes, direkteur voor Overzeese aktiviteiten van General Motors, verklaarde bij deze gelegen heid, dat dit voertuig een interessant basis-vervoermiddel zou zijn voor de ontwikkelingslanden, waar een be trouwbaar en zeer economisch trans portmiddel een noodzaak is. Het GM voertuig is robuust, kan aan gepast worden aan verschillende doeleinden en ts uiterst bedrijfs- zuinig. Het kan gemakkelijk worden geassembleerd en hersteld. Men kan beschikken over gemotoriseerd tran sport tegen lage prijs en het zal tevens de ontwikkeling van de plaatselijke toeleveringsindustrie bevorderen. De heer Estes voegde eraan toe, dat het nieuwe voertuig van meet af aan werd ontworpen om met uitzonde ring van de motor, de transmissie, de wielophanging, de achterbrug en de

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 24