PRIJZEN Het Hervormd Rusthuis na de modernisatie ALL-pri jswi nnares fkifvroFNe/iyie oVerpe/nz/ng&i slechts 3 dogen <0 TREKKING LOTERIJ LUTHERSE GEMEENTE Van onderen Zondag is helemaal „zijn" dag Corduroy jeans pak Zaterdagmorgen om 10 uur is de geheel gemoderniseerde re creatieruimte van het Her vormd Rusthuis aan de Tuin- laan 58 in kleine kring in gebruik genomen. Vorig jaar schreven we over de sombere ruimte, toen we daar een bezoekje brachten n.a.v. liet 40-jarig bestaan van het rust huis. Dat op heel bescheiden wijze gevierd is. Liever besteed de men het geld aan een „opknapbeurt". Waarvoor geld gegeven werd. V1 *v, güwefonwjë HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 16 - WOENSDAG 14 JUNI 1972 HE de wens van iedere jon gen. In groen, donker bruin, bruin, steenrood, en paars. Maten 116-164 maat 116 bij Coster kl st. p. maat voor vader en zoon SCHIEDAM Hoogstraat Ook van de Ned. Hervormde Dia- konie, die in 1931 aanvankelijk niet onsympathiek tegenover het plan „Hervormd Rusthuis" stond, maar toen besloot hair standpunt te wijzigen en niet aktief deel te nemen aan de verwezenlijking hiervan, ontving men vorig jaar een financiële handreiking. Destijds 14 juli 1933 had architect A. Stahlie in nauwe samen werking met aannemer H. v.d. Kraan de woning van de heer A. H. P. M. Smulders aan de Tuinlaan 58 her schapen tot een Rusthuis. Met een eigen zitkamer (3.70x2.80 m.) en daarnaast een slaapkamer van 1.60x3 meter. Voor echtparen, er verblijven er op 't ogenblik 3 en 45 alleenstaanden, de dubbele breedte. Zo blij was men toen met deze aankoop dat men op een zaterdag middag, nog voordat met de ver bouwing begonnen werd gei'nteres- seerden de gelegenheid gaf dit huis te bezichtigen. Hdrmonische architectuur... In het gastvrije Gemeente Archief lezen we hierover: „Een monumen taal herenhuis van vijf vensterassen en met dwars schilddak. Bakstenen Lodewijk XVI-lijstgevel met brede Schiedams eerste winnares van de landelijke All-prijsvraag, me vrouw E. Labordus... De All-tamboer in kleurig pak verkondigde de mensheid in Schie dam ter hoogte van de firma Van Woerkom aan de Oranjestraat, dat mevrouw E. Labordus de eerste prijs gewonnen had in de combinatie wedstrijd. Men keek met een lach naar de tamboer, maar snelde verder in zijn auto. Blij dat de Koemarkt- brug weer open was... Het verhaal van die prijsvraag-uit slag ging dus buiten verloren. Maar binnen werd koffie aangerukt met feestelijk gebak. En kreeg me vrouw E. Labordus van de Fr. Haverschmidtlaan een bedrag van tien briefjes van honderd gulden uitbetaald... Op de Femina zag zij de wasauto maat. Verloor er haar hart aan en kocht hem bij de firma Van Woerkom. Met een groot pak All, waaraan een prijsvraag verbonden was. Een kleding-combinatiewedstrijd in de juiste kleuren. Mevrouw Labordus had de goede smaak en werd uitgenodigd even naar de zaak in de Oranjestraat te komen. Hetgeen geschiedde. De heer Ritman feliciteerde haar namens de Levers Zeepmij., hier in Schiedam gevestigd. Waarna de prijs uitgereikt werd. En men nog een poosje gezellig bij elkaar bleef zitten. Sinds midden '70 loopt er een wedstrijd van ,,All". Zoals u weet het ideale middel voor de wasauto maat. De gehele week is men op stap om mensen gelukkig te maken. Er zijn al meer dan 200 prijzen uitgereikt. Echter voor het eerst in Schiedam. Een stad waar immers alles kan? Hebt u hem gezien, Frits v.d. Poel met de mensen die allemaal zo onrechtvaardigd behandeld worden? Als u bijtijds een briefje schrijft mag u de volgende keer ook op de buis. Ik hoop dat u verstandiger zult zijn, want als iedereen die zich op welk terrein dan ook miskend of benadeeld voelt zich meldt, staan we er met zijn dertien miljoen. Zo is het toch, we hebben allemaal wel eens een bui van „ze motten persé mij altijd hebben En dan deugt de maatschappij niet en de werkgevers niet en de vakbonden niet en de collega 's niet, dan deugt er niks en niemand. Nou zult u mij niet horen beweren dat het hier in Nederland een aards paradijs is, maar ik beweer wel dat ieder van ons zijn geluk zélf in handen heeft. Het komt er eigenlijk alleen op neer of je probeert tevreden te zijn, „er iets van te maken Geluk, lieve mensen, is niet afhankelijk van uiterlijke omstandigheden, het zit van binnen. Ik moet opeens denken aan Stokhof de oude bode, die met een geleende trapcarrier iedere dag door regen en wind en ook als het mooi weer was, naar Rotterdam reed om er voor een paar dubbeltjes pakjes te bezorgen. Die man had letterlijk „geen luis om dood te drukken" maar hij heeft gezongen en is blij geweest zijn leven lang Met Toon Hermans wil ik zeggen „Er is zoveel om lief te hebben Dat klinkt toch heel wat gezonder dan het sombere geluid van Frits v.d. Poel die bij voorkeur naar ellende zit te zoeken. Het nut van uitzendingen als „Van Onderen" ontgaat mij ten ene male' SEBASTIAAN Een gezellig kijkje in de pas gerestaureerde zaal... middenrisaliet, bekroond door een gebeeldhouwd fronton. Gebosseerde natuurstenen hoekpilasters en na tuurstenen omlijsting van deur en bovenvenster met hoofdgestellen op rijk uitgevoerde consolles. Oorspron kelijke dubbele deur met gesneden kalf. Een fraai gebouw van een eenvoudige doch harmonische archi tectuur en van oudheidkundige waarde". Als typische bijzonderheid: rond 1895 woonde hier een verdienste lijke Schiedammer: mr. W. H. Jansen met zijn gezin van 13 kinderen. Hij was vele jaren wet houder van financiën, oprichter van de R.K. Kiesvereniging. Hij zat in de Kamer van Koophandel en bij zijn overlijden wijdde de Nieuwe Schie- damse Courant hieraan een groot artikel. Minimaal f 12,--... Iedere bewoner(ster) van dit Rust huis kon zijn zitkamer en slaap kamer inrichten naar eigen keus. Waardoor de meubeltjes van „Thuis" de overgang niet zo groot maakten. Kosten: minimaal f 12, per week. Plus volledige verzorging en verpleging. De eerste directrice was de diacones zuster Van Roon. De tegenwoordige kent u sinds vorige week van het „plaatje" met Maartje Bijl in ons blad, mevrouw C. Spruyt-Barnard. Heel in het begin was naast het eigenlijke herenhuis het kantoor „Economia" gevestigd. Eigendom van de Ver. Ned. Hervormd Rust huis. De oppervlakte van de tuin bedroeg toen maar liefst 2000 m2 en loopt ook nu nog door tot de havenweg. In die tuin staat het geitje Miranda met haar prachtig getekende huid. Om de nek een groen lederen band. Zij maakte zaterdagmorgen on wennig haar intrede in deze recrea tieruimte. Boog niet eerbiedig de kop voor het bestuur, maar pleegde als een klein verlegen geitje een natuurlijk plasje op de parketvloer! Licht is het nu in de recreatieruimte geworden. Met zoveel mogelijk het behouden van het oude interieur, waarin het houtwerk domineerde. Maar dat nu eenmaal bij dit huis hoort. Gezellige zitjes, geen lange tafels meer. Aan de verlichting moet je nog even wennen, maar die prachtige witte marmeren schoor steen „een juweeltje". Rood orgelfondsbusje... Mevrouw J. Taat-Kreft zette een rood gelakte bus op die schoorsteen. Zij was een verstandige vrouw, want meteen ging ze met die bus rond. Met als doel geld te verzamelen voor een nieuw orgel. Dan komt die gevleugelde zin weer: „Daar gaan we met z'n allen wat aan doen". Want natuurlijk moet dit Rusthuis een nieuw orgel hebben. De voorzitter van de Ver. Ned. Hervormd Rusthuis, de heer J. K. Simon wees er in zijn toespraak op. Sprak er zijn erkentelijkheid over uit, dat men het Rusthuis had kunnen moderniseren. Maar men wil nog verder gaan. Steun kreeg men nu, zoveel jaren later wel van de Diakonie, de Stichting „Alewijn de Grootfonds". Van de jongeren die met ds. Bert Koek de tuin voor hun rekening namen. Als dank voor het vele werk dat de dames Poot en Van Oyen verzet hadden, werd hun een fraaie doos bonbons aangeboden. Voor de heer J. A. M. Beerkens was er een boeken bon. De honderd rozen, het geschenk op de honderdste verjaardag van de inwoners en het personeel voor Maartje Bijl zijn bijna verdord. Maar de herinnering aan die feestelijke dag blijft leven. En... denkt u aan dat Orgelfonds busje...? I X Als ik heel eerlijk wil zijn man nenDan is een „stukkie" schrij ven voor die derde zondag in juni het gemakkelijkste wat er bestaat. Want je hoeft er helemaal niets aan te doen. IEDERE VROUW is er immers van overtuigd dat Vader dag de fijnste dag van het jaar is Geen winkeliersstuntjes, waar jullie je mee proberen af te maken op Moederdag. Wij, moeders van Nederland, och, wat zéur ik nu. Het gaat om jullie zondag, om jullie Vaderdag. Geen stómme pakjes astublieft. Leuke gezellige geschenken waar hij wat aan heeft. Voor mijn part een knots van een werphengel, een boek, een plaat, een blits over hemd, een hippe coltrui. Maar koop astublieft iets voor hem waar hij echt blij mee is Er zijn zoveel gezellige dingen. Als je je ogen en oren maar góed de kost geeft. Het lijkt me een wonderlijke toestand als je niets, maar dan ook helemaal niets voor hem weet. Tóe nou, geloof ik niets van. Vaders zijn zo geweldig Ze hebben altijd een brede schouder om soms al je ellende tegen uit te huilen. Denk daaraan als u op pad gaat om iets voor hem te kopen. M1EKE Vanavond (woensdag) om acht uur zal in de leerkamer van de Lutherse kerk de officiële trekking plaats vinden van een loterij, die werd georganiseerd ten bate van het Restauratiefonds. Het wordt een gezellige avond in de leerkamer, waar men tussen 20.00 en 22.30 uur kan binnenlopen voor een kopje koffie/thee met gebak. Op zondag 18 juni zal het evangeli satie-combo „Their Masters Voice" zijn medewerking verlenen aan de eredienst, die is opgebouwd rondom de bediening van de kinderdoop. Men hoopt op belangstelling van jongeren uit eigen kring en daar buiten. Indien dit experiment slaagt, hoopt men in de toekomst meer van dergelijke diensten op te zetten. Dankzij enige royale giften en bijdragen kan de Orgelrestauratie „Actie doublet" als afgerond be schouwd worden. In het kader van deze actie werd circa 25 mille in anderhalf jaar tijds opgebracht voor dit doel. De kerkeraad dankt langs deze weg allen voor de medewerking en belangstelling.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 16