Het Stedelijk Museum is er voor UW welzijn Bouwtrein hoofdriool rukt op naar Woudhoek-Zuid Het bonte dierenleven in de kinderboerderij ZOMERSPORT Grenspaal als monument Mogelijkheden voor Bomen als geschenk AAN DE „KOP" VAN DE NIEUWE HAVEN Nieuw raadslid HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 21 - WOENSDAG 14 JUNI 1972 Dagelijks lopen honderden mensen door de Hoogstraat langs het Stedelijk Museum. Een gebouw met een prachtig binnenplein, afgesloten door stevige hekken, waarachter soms auto's staan. Een gebouw met een hoge stoep, die niet uitnodigt vlotweg naar binnen te gaan. Maar als men in de hal van het museum staat, de veelkleurige affiches ziet, ontwaart men in de eerste meestal iets kleurigs of iets vreemds. Een wandkleed, een schilderij. Op de glazen tochtdeur staat: U bent hartelijk welkom Duwen s.v.p. Van de honderden mensen die over de Hoogstraat lopen, hebben er in het afgelopen jaar 43.944 dat inderdaad gedaan. Ze kwamen alléén of met hun familie en vrienden het museum is immers gratis toegankelijk in groepen (met school, vereniging) en ze hebben naar de tentoon stellingen gekeken. Ze zagen de films, beluisterden de concerten, schilderden in de kunstklassen. Dat alles doet het Stedelijk Museum voor u. Het is immers uw museum. Het is gerestau reerd met geld van de gemeente dus met uw geld! de aankopen geschieden met geld van de gemeente, de activiteiten worden ook door de gemeente betaald. Voor uw welzijn, uw cultureel welzijn. Nu is cultureel welzijn een naar woord. Het doet denken aan mensen, die zo overdreven kunnen doen over KUNST. Als ze er over praten, trekken ze een ernstig gezicht, gaan deftig praten en veelal ook op hun tenen staan. Dat is nu juist wat het Stedelijk Museum van Schiedam niet wil gaan doen! Wat wij u willen bieden is een staalkaart van de kunst van deze tijd, met soms een blik terug in het verleden. We willen trachten u te laten beleven de beeldende mogelijkheden, die u zelf biedt. En dat alles doen we voor u, voor iedere Schiedammer, maar ook voor hen die van buiten Schiedam komen. Omdat wij vinden dat u een heleboel fijns kunt beleven op het vlak dat het museum bestrijkt. Voor ons hoeft het helemaal niet, maar het is wel fijn dat het kan. U hoeft ook niet alles mooi te vinden, of alles te begrijpen, maar het mag wel! Stap daarom eens tezamen door die glazen tochtdeur en loop rond over de tentoon stellingen. Zie de film, beluister de con certen, de orgelconcerten zijn gratis. Het programma van wat er in het museum te doen is, vindt u regelmatig in de kranten. Het adres is Hoogstraat 112, het gebouw kent u, ons visitekaartje weet u nu ook. Tot ziens! HANS PAALMAN De aanleg van het nieuwe hoofdriool van Groenoord naar Nieuwland vordert gestadig en in een sneller tempo dan verwacht. Het ziet er naar uit dat de Groenoorders binnen afzienbare tijd van de ergste overlast verlost zullen zijn. Weliswaar is wijlen de Mozartlaan tussen de flatblokken van Straussplein en Bachplein momenteel nog één grote en uiterst rumoerige bouwput, maar de kop- lopende hoge Franki-stellingen (het zijn er zelfs twéé, maar dat is misleidend, want de een dient ter vervanging van de andere! hebben het Groenoordse gebied reeds verlaten en trekken nu het bouwgebied van Woudhoek-Zuid in. Wanneer ook de heistelling voor het slaan van de stalen damwanden dit voorbeeld volgt is de ergste geluidshinder voorbij. Want de rest van de bouwtrein is wel lastig, maar geeft minder herrie. Het zal overigens nog wel even duren voor dat de gehele bouwtrein het eindpunt van het riool, diep in de Woudhoek, is gepasseerd. Volgens het werkschema zal de bouwtrein dan weer verschijnen aan de Willem Andriessenlaan langs de Churchillweg om het riool aan te leggen naar Bad Groenoord. Het is overigens niet de bedoeling de nu verdwenen Mozartlaan tussen Straussplein en Bachplein direct na het passeren van de bouwtrein weer in de oude toestand aan te leggen. De gemartelde grond krijgt rust en gelegenheid om in te klinken; daarna zal de Mozartlaan in het definitieve profiel worden aangelegd. Een snelle weg met twee maal twee rijbanen, fiets- en voetpaden, verkeers lichten, zebrapaden en alles wat er hoort bij een hoofdweg. In de tussentijd zullen er echter wel tijdelijke tussenpaden (niet voor auto's) worden aangebracht tussen Straussplein en Bach plein, zulks ten gerieve van de bewoners. Alleen de Borodinlaan zal voor het motor- verkeer tijdelijk worden doorgetrokken naar het Bachplein. Deze moderne aula, bijzonder fraai van architectuur op basis van de tetraëder of gelijkzijdig viervlak, is het centrum van de algemene begraafplaats aan het eind van de Laan van Spieringshoek. Bij uitvaarten kan gratis gebruik gemaakt worden van deze ruime aula, geheel naar de moderne inzichten ingericht voor uitvaartdiensten, met o.a. de mogelijkheid van gewijde muziek. In de aula ook wacht- en condoleanceruimten waar de koffie of andere consumpties gebruikt kunnen worden. Inlichtingen verstrekt de opzichter, kantoorhoudend in de aula, telefoon 711222. Nu het trimmen „in" is en terecht geweldig wordt gepropageerd, zijn er mogelijk ook Schiedammers die een stapje verder willen gaan door een tak van sport te gaan beoefenen in verenigingsverband. Welnu, er is in Schiedam keuze genoeg. Ter informatie en ter aanmoediging daarom hieronder een* lijstje van Schiedamse sportverenigingen. In hoofdzaak zomersporten uiteraard, gezien het seizoen. HONKBAL. S.f. a.c. D.H.S., terrein Schie- damseweg, secretaris J. Lancel (waarn.), Bingleystraat 6b, Rotterdam, tel. 231908. S.s.v. D.R.Z., terrein Schiedamseweg, secr. C. C. Korsten, Bart Verhallenplein 79, Schiedam, tel. 704286. S.v. h.v. Schiedam, sportpark Harga, secr. T. N. Verweij, Mozartlaan 177, tel. 703097. SOFTBAL. S.v. h.v., sportpark Harga, secr. T. N. Verweij, Mozartlaan 117, Schiedam, tel. 703097. CRICKET. C f.c. Hermes-DVS, sportpark Harga, secr. J. v.d. Gaag, Schubertplein 145, Schiedam, tel. 701854. R.k.s.v. Excelsior'20, sportpark Thurlede, secr. A. J. Vermeulen, Rotterdamsedijk 258c, Schiedam, tel. 263636. S.M.H.C. ASVION, sportpark Thur lede, secr. J. Datema, Laan van Spaland 3, Schiedam, tel. 704216. R.K.H.C. Spirit, sportpark Thurlede, secr. mevr. A. J. v.d. Steen-Barendrecht, Fazantlaan 119, Vlaar- dingen, tel. 354572. LAWNTENNIS. S.l.v. K.S.V.V.71, tennis park Van der Torre Spieringshoek, secr. mevr. J. Ruseler-Krijgsman, Borodinlaan 8, Schiedam, tel. 709727. R.K.L.V. Los Bigo- tes, volkspark Stadhouderslaan, secr. mevr. M. A. A. Zetteler-van Geloven, Singel 72, Schiedam, tel. 268847. T.S.F., tennispark Van Vliet, Stadhouderslaan, secr. G. Olthof, Smetanalaan 7, Schiedam, tel. 702463. S.l.v Spieringshoek, tennispark Van der Torre Spieringshoek, secr. Th. Crepin, Vlaardinger dijk 266, Schiedam, tel. 263530. HENGELSPORT. H.s.v. Schiedam en Om streken, secr. J. van Tilburg, De Meester straat 36, Schiedam, tel. 700633. RUITERSPORT. Landelijke Rij Vereniging Schiedam, secr. J. van Geijl, Groenelaan 14, Schiedam, tel. 268071. ZWEMMEN. Schiedamse Redding Brigade, secr. mevr. A. L. Paalvast-Groenewegen, Boterbloemstraat 5d, Vlaardingen, tel 268071. R.k.z.v. 'Start, secr. H. Vlek, Nieuwlandplein 7, Schiedam. Schiedamse Zwem Club, secr. N. W. Kolmeijer, Adelaar straat 9, Maassluis, tel. 01899-5743. „De Watervrienden", secr. J. M. Wasman, Johar Wagenaarstraat 43, Schiedam, tel. 702631 Bij de opening van het nieuwe Filiaal van de Spaarbank Anno 1820 aan het Louis Zimmermannplein in Groenoord heeft de directie de gemeente een bedrag van f 2.500 geschonken voor de openbare groenvoorzie ningen in Groenoord. Een zeer prettig gebaar. Voor dit geld zullen in het komende plantseizoen twintig grotere bomen, van diverse soorten, worden geplant langs de Jozef Oreliosingel. De monumentenlijst voor de gemeente Schiedam (volgens art. 9 van de Monumen tenwet) is kortgeleden aangevuld (en offi cieel vastgesteld bij besluit van de minister van C.R.M.) met een simpel monument(je): een grenspaal, aangevende de grens op Schiedams grondgebied, tussen de Hoog heemraadschappen Delfland en Schieland. Het is een eenvoudige hardstenen paal en staat aan de Vlaardingerdijk in het plant soentje aan de „kop" van de Nieuwe Haven onder de prachtige oude wilg Aan weers zijden van een scherpe ribbe van de paal staat nog goed leesbaar „Delfland" (aan de westelijke kant) en „Schieland" (de ooste lijke kant). Hoe oud de paal is, is niet meer te achterhalen. Wél dat van oudsher op die plaats, bij de voormalige Vlaardingsepoort, een grenspaal heeft gestaan. Want de Hoogheemraadschappen zijn al héél oud. Het is echter niet onmogelijk dat de er nog gaaf uitziende paal dateert uit het midden van de vorige eeuw, toen eindelijk de grens tussen de beide hoogheemraadschappen officieel werd vastgesteld. Wat een afsluiting was van een gekrakeel gedurende eeuwen. De grens loopt nu, globaal gesteld, over het midden van de Schie, van Noordvest en Vellevest, van Nieuwe Haven en Wester haven, langs de nieuwe Spuisluis (het daar aanwezige Schiegemaal is van Delfland! en langs de oostelijke kant van de Spuihaven. Doch die grens is in de loop der jaren nogal eens gewijzigd en liep bijvoorbeeld nog niet zo lang geleden langs de Buitenhaven en Voorhaven. Daardoor is heel Schiedam-Zuid overgeheveld van Delfland naar Schieland. De kinderboerderij in het Prinses Beatrix- park, een van de oudste in wijde omgeving, is bijzonder in trek bij vooral de jeugd. Dat is erg prettig, want daar is de boerderij voor. Er wordt naar gestreefd zoveel mogelijk jonge dieren in de boerderij te hebben, omdat die de jeugd het meest aanspreken. Maar het „gebruik" van de kinderboerderij loopt niet helemaal zo als het wel zou kunnen, vandaar dat de werkgroep „School en natuur", die via lesbrieven de schooljeugd wat meer begrip en dus liefde voor de natuur wil bijbrengen, een handleiding heeft gegeven. Het voederen van de dieren is leuk en het mag ook wel. Maar ruk dan geen takken van de bomen als voer! En bladeren van de rhododendron (uit het laantje achter het hertenkamp) zijn evenals de taxis giftig. Laat vooral geen plastic slingeren, want dat is onverteerbaar en dus gevaarlijk voor de geitjes. Er zijn mensen die kleine huisdieren als marmotten, schildpadden en vogels naar de boerderij brengen, wanneer ze te lastig zijn in huis. Maar het is wel triest dat ook veel dieren (konijnen bijvoorbeeld) gestolen wor den. Ook het gewei dat eenmaal per jaar door de herte-bokken wordt afgeworpen is een geliefde buit. Men klimt dan over het hek, waardoor de toch ai vrij schuwe herten gaanJagen en in hun angst over het hoge hek kunnen springen. De nieuwste gasten in de boerderij zijn de zwarte Kameroenschapen uit Afrika. De ram is achter het hek gezet, maar de ooi, die wel op een doeshondje lijkt, loopt vrij rond tussen de andere geiten. Daaronder de bewegelijke en brutale dwerggeitjes, die men nóg kleiner probeert te fokken. Klein zijn ook de lelijke hangbuikzwijntjes, die veel sneller kunnen lopen dan je verwacht. Naast de vogels in de volières zijn er vrij vliegende vogels, zoals de „hoogvliegers" onder de duiven, op hoge poten; ze kunnen wel snel opstijgen, bijna loodrecht en lang achtereen vliegen, maar ze zijn niet erg snel. Tussen de vele soorten eenden ook de Kaapse- of muskaat-eend, met een rode snavel en waggelende gang; dit dier broedt alle eieren uit, zelfs die van de zwanen, waarvan een zwarte zwaan uit Australië aanwezig is. Doch er zijn ook veel wilde eenden binnen komen vliegen, te veel eigenlijk. In de ruitijd zijn ze kwetsbaar en dan zoeken ze bescherming in de boerderij. Ongewenste gasten zijn ook de kauwen, echte eierrovers, die bezit hebben genomen van de hoge duiventil. Tot lid van de Schiedamse gemeenteraad is benoemd mevrouw P. M. Steens-van der Knaap. Zij zal de opengevallen plaats gaan innemen van het raadslid de heer W. J C. Willemse, die naar Schotland verhuist.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 21