BI b Jzetoö I door ad marth van dongen c. sursae! r^e K. -fer. ■JsAj HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 32 - WOENSDAG 14 JUNI 1972 r Big Brother Big Brother is watching you, luidt een alternatieve kreet van de jonge hippe Ameri- •a»d kanen, „grote broer kijkt naar jou". Over die Big Brother hebben we het nu niet, maar meer over Big Brother The Holding Company, een groep die begonnen is met de vorig jaar overleden Janis Joplin en die eigenlijk nooit de slag teboven is gekomen van Janis' scheiden van de groep een jaar of twee daarvoor. How hard it is, heet deze elpee op CBS S 64317, met scherpe teksten (effe een stukje uit de titelsong): How good it is to love somebody... how good it is after what's done to me (hoe goed is het van iemand te houden, hoe goed is het na wat me is aangedaan). Nou ja, mes scherp... Gewoon leuke, pretentieloze !- muziek van erg goeie kwaliteit en fijn om naar te luisteren en leuk om op te dansen. Luister vooral eens naar Maui op kant j; I op te zetten van Blood Sweat J Tears, met veel koperge- I schal (wij hebben de pest aan J koperpop), maar met drii- BS&T maar met drij vende zang en geraffineerde zigeunerachtige elementen in de begeleiding. Een bijzonder woord van waardering ver- dient de drummer, die de spil k vormt van de hele groep. Dat is dan een komplimentje voor k Bobby Colomby. 1 En luister dan we hebben I het natuurlijk over de elpee J BS&T 4 op CBS S 64355 I eens naar de groovy stem van J David Clayton-Thomas, die ft eigenlijk het verbindende ele- J ment vormt tussen de door de I groep aaneengekoppelde mu- k zieksoorten rock en jazz. I Beetje moeilijker muziek maar k voor de meesten bést te pruimen. Grin Op Spindizzy S 64272 (onder label van CBS) is een powe- tiese elpee uitgebracht van de groep Grin (een alliteratie), erg fijne muziek voor zachte stemmingen, voor geliefden, voor harde mensen die eigen lijk eventjes wat weker moe ten worden gemaakt. Trieste muziek (Like rain, See what love can do, If I were a song etcetera) die sterk doet den ken aan het werk van Neil Young en ook een Crazy horse, de ijzersterke formatie die vorig jaar ineens alle popkritisie perplex deed staan. Trouwens, op de hoes staat al. dat de groep deze lieden bedankt voor hun medewer- king(? Resumerend: een erg 'n plaatje en zeker de moeite fij van het beluisteren waard! Ga er eens om naar je vaste platenboer (je hebt toch zeker een vaste? Hammond John Hammond is ontdekt, negen jaar geleden, in Gerde's Folk City te New York, dezelfde tijd en plaats waar ook Bob Dylan en vele andere groten van de folksrock zijn ontdekt. Hammond heeft lang niks met zijn ontdekking gedaan. Hij bleef zwerven en zijn bluesy nummers uit galmen over de kleiner wor dende prairies van het mid den-Westen en wat daar op lijkt. Tot voor kort, want nu heeft CBS van hem een elpee uitgebracht waarop hij zingt, zich begeleidend met gitaar en voorts in de begeleiding bij gestaan door Charles Otis - drums en Billy Nichols - bas. Een zeer fijne blueselpee is het geworden, vol met de triestheid die alleen een zwer ver aan zijn liederen kan geven; iemand die veel gezien en geleden heeft. Een plaat die ook jullie wel fijn zullen vinden, ga er maar eens naar luisteren! En let dan vooral op het nummer Hoodoo- blues! Chambers De laatste CBS-persing in deze rubriek van vandaag is New Generation van The Chambers Brothers (op nr. S 64156), een duidelijke manifestatie van de beweging van (black) power tot the people. Lie deren die tot strijd en over winning op het in Amerika zo langzamerhand innig vervloek te blanke ras manen, gezongen met de kracht en overtuiging van de mensen die het niet langer pikken, die al vaak genoeg en erg genoeg zijn onderdrukt en mishandeld en die zelfs in deze tijd nog de wrange vruchten van een an dere huidskleur moeten dra gen, omdat wij ons zo supe rieur voelen (het blanke ras is nog steeds een Herrenvolk...). Een plaat vol rancunes, die je stellig niet onberoerd laat. Een eerlijke plaat! Woods Af en toe komt er een verrassing voor in de topgele- deren van de internationale popwereld, die dan ongetwij feld ook doorwerkt in ons vaderlandse bietbodempje. De verrassing van begin 1972 is het uitkomen van de schijf in paarse hoes van The Woods Band, lichte folksy muziek die hèt karakter draagt van de Ierse hoogvlakten, vertolkt op de manier van een Pentangle, Incredable String Band of Fairport Convention. Met goeie zang van een jongen en een meisje, luchtig instrumen taal begeleid - verre van overgeproduced met heel oude en heel nieuwe instru menten. Oh, het is zo'n prachtige plaat van die Engel se mensen (of zijn het Ieren) die allerlei middeleeuwse mo tieven hebben uitgezocht in de folkssong en die wat hebben gemoderniseerd zpn- der het oorspronkelijke karak ter van de muziek schade te berokkenen. Een zeer fijne plaat met alleen maar goeie nummers, kennelijk met zorg bijeengegaard. Dat waarderen wij altijd bijzonder in een plaat, dat 'ie niet bij elkaar gerotzooid is met een of twee goeie nummers en de rest nauwelijks het vermelden waard. Laat je eens een stukkie voordraaien! Sonny Cher Ach, wie herinnert zich niet de geweldige hits van Sonny Cher? Little man, What now my love, The beat goes on, 1 got you babe...? En wie zal zich niet belazerd voelen als hij of zij nu de live-elpee van dit vermaarde duo hebben gekocht, waarop al die muziek overgeproduced is teruggekomen met die ver velende Elton John-achtige. piano en nota bene een groot orkest? Jammer van die geweldige nummers, jammer van die fijne stemmen van Sonny Cher, jammer van alles, zelfs van de revolutie-hoes en de binnenhoes en de plaat. Of als je toevallig van die pianobege leiding houdt: een aanrader voor jou (je moet het nooit eens zijn met een poprecen sent! Je kan hem horen op MCA - MAPS 5215, hoewel dat van ons niet hoeft. Marmalade Songs, heet de nieuwste elpee van The Marmalade, zoals we van deze groep gewend zijn een gedegen popwerkje dat allerlei herinneringen a la Jefferson Airplane en con sorten in je oproept, met een daarmee vergelijkbare unieke sfeer muziek. Op Decca SKL - 5111 uitgebracht, met mooie songs als Bad Weather, Sarah, Empty bottles en She wrote me a letter. De meeste liedjes zijn van Hugh Nicholson, een man die grote bekendheid verdient. Laat je eens mee slepen door deze zachte mu ziek, bijna Trafficiaans, met een grote diepgang en echt goeie teksten (op een nivo, als je begrijpt wat dat wil zeg gen). Muziek die verantwoord is, die je geen spijt zal geven van het geld dat je voor zo'n plaat uitgeeft. Uitgebracht op Decca, zeiden we al. We brengen die maatschappij hier bij onze komplimenten over! Leon Die gekke Leon Russell, die in de film Mad dogs Eng lishmen naast Joe Cocker ongetwijfeld de meest op vallende artist was. Die vent heeft een plaat uitgebracht met zijn Shelter People, met van die vreemde over schreeuwde muziek waarin hij (en Cocker) zo goed is. Met zo'n wraaghwraagh-stemge- luid, schreeuwen, razen, tie ren, de mikro half opvretend, af en toe een rauwe kreet en onmiskenbare handenwrin gende gebaren, die je gewoon aan de muziek kan hóren... Als je dat mooi vindt (wij wel), moet je beslist eens naar die elpee Leon Russell and the Shelter People (op A&M - AMLS 65003) luisteren. Of thee I sing, A hard rain gonna fall, Alcatraz (het fijnste werkje van de plaat). Oordeel zelf en laat je alsjeblieft geen mening opdringen! Together AU together verzamelelpee now, heet een waarop diverse Fontana-artisten hun betere nummers hebben samenge bracht. Zelf hebben we iets tegen verzamelelpees, maar deze mag er toch best zijn, met werk van Cuby Bliz zards, Kraayeveld, Temple, Panda, Livin' Blues, Jupiter, de Mailer Mackenzie Band en nog een paar groepen. Bluesy muziek, hier en daar wat popperig, soms wat vervelend, maar dan weer sprankelend en indrukwekkend. Een typiese verzamelelpee met alle voor- en nadelen daarvan. Het num mer van de plaat is 6830.072, dan weet je dat alvast. Ook de Bintangs staan erop, zien we, met I'm on my own again, een geraffineerd hardrock num mer, hoewel dat bijna on mogelijk is (probeer maar eens geraffineerd hardrock te spe len, luitjes). Een ander voor beeld van geraffineerde hard rock is bijvoorbeeld Baba toch nooit zal halen om de simpele reden dat de muziek te moeilijk is voor de gemid delde platenluisteraar. Papa loopt toch niet zo snel en dergelijke walgelijke troep kan de hitparade wel halen, maar goed werk blijft vaak steken. Vindt je het ook onbegrijpe lijk? In ieder geval: deze elpee is een aanrader! Jimi Hendrix Jimi Hendrix is nu bijna een jaar dood. Hij is de man die de elektroniese gitaarmuziek heeft waargemaakt. Hij wist overweg met vreemde appa raten als de echo en de wahwahbooster (tegenwoor dig heb je ook de gekke Moog-synthesizer, maar daar heeft Jimi niet mee gewerkt). Zijn muziek is nog steeds interessant en nog steeds ko men platen van hem in de top terecht. Neem nu bijvoorbeeld O'Riley van The Who, maar dat is een ander verhaal. Probeer deze plaat dan ook maar weer eens lieden. Aphrodite's child Een van de beste en meest- bekende undergroundgroepen waarmee de Amerikaanse sub kuituur enige tijd geleden is komen overwaaien naar het Europese vasteland, is Aphro dites child, subtiel musicerend en zingend, zoals je kan horen aan het openingsnummer Spring, summer, winter fall. De best-of-elpees hebben over het algemeen het bezwaar dat er wat toptienwerk op staat (meestal van inferieure kwali teit) en af en toe een werke lijk goed nummer. Zo niet bij The best of Aphrodites Child, op Mercury 6333.002, waar bijzonder fijne nummers op staan die echter nooit de toptien zullen halen om de simpele reden dat deze groep geen single-groep is, maar zuiver iets voor elpeei'sten. Voor jullie bevobbeld, met je zuivere smaak en je wrevel tegen alles wat onecht en slecht is. Such a funny night is weer een topscorer van A.C., goed genoeg voor een single hit, maar een nummer dat het mensheid kan veranderen, die de mensheid tot slavernij kan dwingen. Carter redt ons ge lukkig weer... Geheim agent Quiller is de schepping van Adam Hall, een man die het respectievelijk opneemt tegen neonazi's en de Mongoolse beroepsmoorde naar Kuo, in Berlijns dossier en De Quiller-opdracht. zijn laatste „echte" elpee, Rainbow Bridge, met muziek uit de gelijknamige film. Ge weldige nummers als Dolly Dagger, Pali Gap, Hear my train a comin enz. Geweldig werk, supersonies geluids materiaal, prachtige zware stem van Jimi en dan die muziek die je bleek en stoned maakt. Sommige nummers staan ook op de Woodstock 1-elpee, wat op zich eigenlijk al een bewijs voor de supe rieure kwaliteit ervan is. Een plaat die je beslist niet kunt laten schieten! Uitgekomen op Reprise REP 54.004. Born Om de zoveel tijd verschijnen er ineens weer een hele stapel Bom paperbacks tegelijk, spannende en vaak pretentie loze pockets over spionage, science-fiction, razende detec tives, kolkende rassenrellen enzovoort. Ook n>u kwamen er maar weer liefst tien tegelijk uit, die we uiteraard niet alle even uitgebreid kunnen be spreken, maar ze zijn over het algemeen zeer de moeite waard. Hieronder zaten drie Nick Carters, spionageromans over „Killmaster N3" van AXE, de geheime organisatie die alleen opdrachten krijgt van de Ame rikaanse Nationale Veilig heidsraad, de Minister van Defensie en de President him self. Carter is een man die beminnelijk is voor vrienden en vrouwen (zolang ze pro- Carter zijn) en meedogenloos voor zijn vijanden. Steeds raakt hij verstrikt in vreemde gevallen, de netten van lieden die het konstant tegen de wereld opnemen. In Het ge- vareneiland moet Carter de plaats innemen van de ten dode opgeschreven agent Ralph Benson, die de boel een beetje uit de hand had laten lopen en die nu geëxecuteerd dreigde te worden door de meesterspion Judas, de aan voerder van de Chinese orga nisatie KLAUW. Als een le vende schietschijf trekt Carter ten strijde. In De verschrikke- lijken neemt Nick het op tegen Trujillo's goud, dat deze man verstopt had bij wijze van grap. Handelaren in oorlog aasden erop en de Killmaster moest hen likwideren Het zaad der onderwerping han delt over een Chinese geleerde die een bacterie uitvindt (nou ja), die het lot van de carter Opmerkelijk is het boek Het genie in de muizeval, van k Daniel Keyes. Het gaat over een zwakbegaafde man die k door een chirurgiese ingreep een IQ van 185 van een k genie krijgt. Hij raakt in de J knoop met zijn omgeving, ziet k dat de wereld niet het beste J met hem voorheeft, zoals hij I dacht en hij merkt dat de J muis die voor hem als proef-1 konijn deze operatie heeft k gehad een vreselijk lot te 1 wachten staat. Dat lot zal ook k hem eens treffen... Hij wordt weer dom! k Verder zijn nog uit De hel van J de hemel van Piers Anthony en Een snob als dubbelspion, J een lollig boek van Derek Marlowe, over een man die J opdracht krijgt zichzelf te 1 vermoorden, hoewel zijn op- k drachtgevers dat niet weten. I De andere Born's komen een k volgende keer (wellicht) wel aan de orde. Dit was het dus k weer, tot de volgende keer!

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 32