Vakontie-aktie van VVN: „Rij bedacht op de E 8" Jubilarissen bij de gemeente 3 KLAPBAND EN ZIJN GEVOLGEN Je ziet 't bijna dagelijks en toch.... Geen vergadering commissie S.O. HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 36 - WOENSDAG 14 JUNI 197? FMMOITi Verhoudingsgewijs komen op auto snelwegen minder ongelukken voor dan op alle andere wegen. Technische maatregelen zoals on- gelijkvloerse kruisingen, gescheiden rijbanen en middenbermbeveili gingen hebben er ongetwijfeld toe bijgedragen dat het aantal onge vallen op autosnelwegen een derde tot de helft -draagt van het aantal ongelukken op alle andere wegen. Dat er desondanks sprake is van sterk toenemende ongevalskansen, is een gevolg van het feit, dat op de autosnelwegen met steeds hogere snelheden wordt gereden, een verschijnsel dat zich vooral open baart bij de jonge onervaren rijders. Ruwweg 85.000 van deze jongeren in de leeftijd van 18 en 19 jaar slagen jaaiiijks voor hun rij examen; het is deze ongevalsvat- bare groep, die met weinig rij ervaring en gering verkeersinzicht in de verleiding komt excessief hard te rijden op wegen, die daartoe door hun aanleg als het ware uitnodigen. Volgens CBS-cijfers is 29 pet. van de automobilisten, die in 1969 bij een dodelijk verkeersongeluk be trokken werden, jonger dan 25 jaar; als één van de hoofdoorzaken wordt het rijden met te hoge snelheid genoemd. Als op 1 juli de eerste grote vakantie-uittocht begint, dreigen drie categorieën automobilisten elkaar letterlijk en figuurlijk in de wielen te rijden: le. de snelle onervaren rijders (veelal overmoedige jongeren); 2e. de snelle ervaren rijders (risico- bewuste automobilisten met hoge j aark ilom e t rages) 3e. de rustig-aan-rijders, deels er varen, deels onervaren (de door snee vakantieganger). De ervaring heeft geleerd dat de tweede categorie, die van de snelle ervaren rijders, de krachtproef op onze wegen met minimale schade zal doorstaan. Zij zitten „ge bakken" in hun auto, verstaan de kunst om hun voertuig in allerlei omstandigheden te beheersen en weten snel en afdoende te reageren op kritieke en onverwachte situa ties. De harde klappen vallen bij de onervarenen, die de feeling missen om afstand te houden, die beoor delingsfouten maken bij het in halen, die bij een plotselinge stortbui in een slip terechtkomen, die bij het invoegen een misreke ning maken. De combinatie snel heid en onervarenheid leidt op autosnelwegen tot fatale onge lukken met bijna altijd meerdere doden en meerdere gewonden. Dat enige bezorgdheid over on veilig gedrag op onze autosnel wegen niet misplaatst is, blijkt uit recente ongevallencijfers op de Duitse Autobahnen: het aantal ongelukken nam in 1971 toe met 7,8 pet., terwijl het aantal doden zelfs met 10 pet. steeg (1.040 doden, 28.000 gewonden). Het zijn cijfers die een waarschu wing inhouden om van autosnel wegen geen auto-racewegen te maken. Het zijn cijfers die ons op het hart binden met aangepaste snelheden te rijden, al naar gelang de intensiteit van het verkeer. Een tweede aspect dat na de „Zwarte-Zes"-actie van enige jaren geleden opnieuw de aandacht vraagt is het invoegen, een tech niek waarbij naar de mening van de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie in toenemende mate gevaarlijke fouten worden ge maakt. Advies van VVN: maak zodanig snelheid op de invoegstrook, dat u zich op gelijke snelheid en in vloeiende üjn tussen het andere verkeer kunt mengen; is invoegen aan het einde van die strook niet mogelijk, rij dan door op de vluchtstrook en verlaat die zodra er ruimte is op de rechter rijstrook van de snelweg. De start van de vakantie-verkeers- actie van VVN valt samen met de openstelling van de E 8, een snelweg, die voert door één van de mooiste natuurgebieden van ons land. Motto voor het weggedrag op de E 8 zou kunnen zijn: „Rij bedacht op de E 8" of „Houd uw aandacht op het stuur en niet bij de natuur", omdat het landschapsschoon op en langs deze nieuwe weg sterk afleidend kan werken. De preventieve taak die VVN in het verkeer heeft is aanleiding geweest een instructieve folder samen te stellen, die in een oplage van enige honderdduizenden exem plaren onder de bevolking rond de E 8 zal worden verspreid. Enige adviezen uit deze folder: rijd bij de nadering van afritten vooral de eerste tijd niet te snel zodat u tijdig richting kunt kiezen; mocht u verkeerd gereden zijn, stop dan nooit maar rijd door tot de eerst^lgende afslag om terug te rijden en het daarna rustig nog eens te proberen; rem niet af op de rijbaan, maar gebruik daarvoor de uitwijkstroken zodat u met aangepaste snelheid kunt uitvoegen. Televisie- en radiospots comple teren de veilig-uit, veilig-thuis-actie van VVN. Hoe bitter noodzakelijk deze actie is, blijkt uit het feit dat in de vakantiemaanden juni, juli en augustus van vorig jaar 869 doden en 20.245 gewonden vielen in het verkeer. Dat betekent een voetbal stadion vol verkeersslachtoffers. Met automobilisten. Maar ook met kinderen, die in een onbedacht moment plotseling overstaken. Met bejaarden, die wel eens aarzelen in het verkeer. Met fietsers en brom fietsers. Het zijn deze slechtst beschermde verkeersdeelnemers waarvoor VVN extra aandacht vraagt. In de dorpen en op de provinciale wegen rond de E 8, in de recrea tie-gebieden van het gehele land. De heer H. Koopman, opzichter bij de afdeling Riolering en Bestrating van de dienst van Gemeentewerken Schiedam, vierde op 9 juni het feit dat hij 25 jaar in overheidsdienst is. Hij is vrijdagmiddag tijdens een bijeenkomst in de aula van de dienst van Gemeentewerken gehuldigd voor dit jubileum. De heer Koopman, die op 3 maart 1926 te Texel geboren is en thans woont aan de De Wildestraat 6 te Schiedam, kwam na zijn militaire dienst in januari 1949 in dienst bij Gemeentewerken. Aanvankelijk als grondwerker, later als voonnan- rioolwerker (januari 1960), werk meester (januari 1967) en is sinds 1 januari 1972 opzichter. De openbare vergadering van de Commissie Stadsontwikkeling en Stadsuitbreiding, die aanvankelijk voorlopig was vastgesteld voor 19 juni a.s. zal geen doorgang vinden wegens het ontbreken van vol doende onderwerpen ter behande ling. Op de Rijksweg reed de 31-jarige inspecteur L.N.B. uit Schiedam. Hij kreeg een klapband en verloor daarbij de macht over het stuur. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder kwam er zonder kleer scheuren af... Hoe is het met uw banden. Uw boegies. Uw accu. Uw stuurinrichting. Uw handrem. En vooral uw remmen? Gaat u een dagje naar tante Mien op de Veluwe dan is het ook riskant om te rijden met een niet helemaal perfekte auto, maar als u een beetje geluk hebt, komt u veilig thuis. Omdat de afstand niet zo veel van uw auto vergt, dat u er honderden en nog eens hon derden kilometers achter elkaar tegen hoeft te kunnen. Maar gaat u, misschien deze maand al of een paar weken daarna een paar duizend kilo meter achter het stuur zitten, kijk dan hoeft u er helemaal niet vreemd van op te zien als er van uw kar en van uzelf dergelijke foto's gemaakt moe ten worden, 't Is een opname van een ongeluk, dat dezer dagen plaats had op een rijks weg onder Delft en dat onze juist passerende fotograaf voor z'n lens kreeg. Nog niet een zo'n dramatisch ongeluk en 't hoeft ook helemaal niet te zijn, dat et aan die Renault 4 iets mankeerde. Maar een ongeval ligt in een verdraaid klein hoekjeiedt een, die met een niet safe wagen op stap gaat maakt van dat kleine hoekje een zaak van soms leven of dood. De slachtoffers op deze foto kunnen het gelukkig nog na vertellen, al moest er het nodige verband aan te pas komen als een cste hulpmiddel bij zo'n gebet: enis. Gewonden naar huis f een ziekenhuis), scher ven .ggeveegd, auto wegge sleept en iedereen rijdt weer langs en over dat stuk weg of er niets gebeurd is. Dat is nu eenmaal de verkeerspraktijk van alle dag. Maar wees zuinig op uzelf en op he die in uw wagen zitten, ook of juist als het straks weer vakantietijd is. Zorg primair voor een goed onderhouden wagen, ga niet vermoeid op reis en bereid u degelijk voor, ook en vooral als uw kinderen mee gaan. Want lastige kinderen onderweg kunnen nét voor die afleiding van de man of de vrouw achter het stuur zorgen, die u op een drukke autobahn of autostrada net niet hebben kunt. Elk jaar weer wordt hier nog al wat over gezegd en geschreven. Een gewaarschuwd mens telt echter voor twee en vandaar nog enkele behartigenswaardige adviezen van het Verbond van Veilig Verkeer hieronder.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 36