Reitsma voor de 11 e maal Schiedams sterkste schaker Wij weten u ook over uw vakantie wat wijzer te maken NATIONALE COLLECTE OM WAT TE DOEN TEGEN HET ALCOHOLISME EN DE DRUGVERSLAVING Vlam in de bitterballenpan Ouderavond van Watervrienden Dag draagbare radio EERSTE JEUGDTITEL VOOR BRAM v. d. VLIET GENERAL MOTORS ONTHULT i; Race-maniakken ESV-GEGEVENS „STICHTING VOOR HUISHOUDELIJKE EN GEZINSVOORLICHTING SCHIEDAM' Jongetje aangereden Suede is Jü' Bermlampen vermist HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 12 - WOENSDAG 21 JUNI 1972 Schlcdu. Telefoon 26 47 81 Nog één week en dan breekt de vakantie los! 't Klinkt erg „gevaar lijk", maar in wezen is het ieder jaar weer iets, wat op de hoofden van de moeders terecht komt. 't Is natuurlijk héérlijk, dat er vakantie is en we kijken er allemaal naar uit. De kinderen, omdat ze lekker vrij van school zijn en buiten kunnen ravotten, de vaders, omdat ze 2, 3 of 4 weken niet naar hun werk moeten (hoeveel ze daar ook op gesteld zijn) maar fijn vrij zijn om te doen en te laten wat ze willen. Reizen maken, gaan vissen, tuinie ren of... vul zelf maar in wat u leuk vindt. En de moeders? Ook die gaan met vakantie, maar meestal wordt voor hen alleen het werk terrein verlegd. Vaders en kin deren, neem moeder zo veel mogelijk werk uit handen. Maak mét elkaar een goede taakverde ling, zodat het voor het hele gezin een vakantie is! Want vader, afwassen is toch óók een heel ander werkje dan u gewoon bent te doen, dus is het voor u een ontspanning! Wanneer u in een tent bent, hebt u niet zoveel schoon te maken, even de bezem erdoor en het is klaar. Laat de kinderen zélf hun slaapzakken uitkloppen, buiten hangen en dan hun slaapplaats weer in orde brengen. Geeft u alle dingen een vaste plaats en let u er wel op, dat iedereen het op die bepaalde plaats weer op bergt ook. En zoekt u zélf eens naar iets wat u nodig hebt! Het „Mams waar is het? ligt elke man en elk kind in de mond bestorven. Dus eerst zelf zoeken en dan pas vragen, dan heeft mams óók vakantie. U kunt nog terecht voor folders over spelletjes, vakantie-eten e.d. Ons kantoor is open van dinsdag t/m vrijdag van 9.30-12.- uur. Mocht u ons in de vakantie hard nodig hebben, bijv. om u op te geven voor een cursus, dan kunt u ook bellen 263633 of 706429. Ons adres is Korte Dam 5, onze telefoon is 264781 en onze giro 716115. We wensen u een goede vakantie. Veel sterkte bij alle voorberei dingen en tot ziens op Korte Dam 5. Het streven naar geluk en bevrijding is een onmisbaar deel van ons leven. Wij zoeken allen erkenning, succes, genegenheid, liefde. Om die te verkrijgen moeten we ons inspannen en met hart en ziel betrokken zijn bij de mensen en dingen om ons heen. Wanneer echter dit streven niet zelfstandig tot het gewenste doel leidt, maar men zich, om het te bereiken, van riskante hulpmiddelen bedient, ontstaat niet zelden een probleem. Dat is bij alle „bewust- zijnveranderende" middelen het ge val: drugs, zowel als alcohol. Men vertrouwt zich als het ware in bepaalde omstandigheden toe aan deze middelen en let niet op het risico, dat daardoor een meer of minder grote afhankelijkheid van deze middelen ontstaat, die in niet weinige gevallen tot verslaving leidt. We tellen de slachtoffers van de alcohol in ons land reeds bij tienduizenden. En hun aantal neemt toe. Omdat het alcoholgebruik stijgt! Voortdurend! We consu meren per hoofd reeds meer dan twee keer zoveel als in 1955! En hoe het met het gebruik van (andere) drugs staat, weten we niet. Wel weten we, dat veel jongeren er mee experimenteren. Ook, dat er al heel wat ongelukken gebeurd zijn! Blijkbaar weten de meeste mensen nog steeds niet, welke risico's aan het gebruik van alcohol en drugs verbonden zijn. Daarom moeten ze worden voorgelicht. Hiermee belast zich o.a. de Natio nale Commissie tegen het Alcoho lisme (en andere verslavingen). Ze geeft op allerlei wijze voorlich ting o.a. door middel van voorlich tingslessen op scholen, waarvoor ze een bevoegde leerkracht in vaste dienst heeft. Maar ze wil die voorlichting uit breiden en intensiveren. De overheid steunt dit werk in niet geringe mate, maar er is toch nog veel meer geld nodig. Daarom houdt ze van 19-25 juni a.s. haar jaarlijkse collecte, onder de leus: Alcohol en drugs, doe er wat tegen Van harte bevelen wij deze collecte aan. Het gironummer is: 7575 t.n.v. Collecte Commissie van de N.C.A. te Utrecht. De achtjarige Rudolf Visser uit Leusden werd op de oversteekplaats op de Horvathweg aangereden door de 29^arige monteur P.v.d.L. uit Vlaardingen. De automobilist kwam uit de richting Vlaardingen, toen op onge veer 4 meter afstand het jongetje plotseling de rijbaan overstak. Met een bekkenfractuur is hij door de G.G. G.D. naar het Gemeente Ziekenhuis overgebracht en aldaar opgenomen... De 2(Tjarige C.M. uit de Brugman straat wilde zich verdienstelijk ma ken En nam de zorg voor een portie bitterballen klaar maken op zich. Het vet werd echter zo heet dat hij de pan beet pakte om die buiten te zetten. De vlam sloeg er echter in en de gordijnen geraakten in brand. Met tegenwoordigheid van geest en assistentie van zijn vader de 48-jarige C.M. kon men de brand doven. Waardoor de gewaarschuwde brand weer óJ.v. hoofdbrandmeester J. Nome geen dienst behoefde te doen. De zoon liep brandwonden op aan rechterhand, schouder en gelaat. De vader aan hoofd en handen. Met behulp van een scherp voorwerp opende men de voordeur van het kledingmagazijn v.d. Veer op de Hoogstraat en deed daar een goede keus. Bestaande uit drie suède jassen, een suède colbert_en enige suède sport-colberts. Totale ver koopwaarde: f 2.000,—. Morgenavond om 8 uur komen de ouders van de deelnemers aan het zomerkamp van de Schiedamse zwemvereniging „De Watervrien- den" bijeen. Om alles nog eens door te praten over de a.s. Jeugdkampen te Wapenveld voor de kinderen van 8 t/m 12 en van 12 t/m 14 jaar. De 44-jarige P.H. uit de Johan de Wittel raat deed aangifte van ver missing van een draagbare radio en een kilometerteller uit zijn afgeslo ten auto. Een ander luistert nu naar vrolijke klanken en houdt de afstand gratis bij... Het 30e toernooi om de officiële Schaaktitel van Schiedam is ten einde. De aan het kampioenschap verbonden wissel beker is gegaan naar de man die voor de zoveelste maal terugkwam: L. Reitsma. Deze Schiedamse crack speelt reeds vier endertig jaar een toonaangevende rol in de schaaktop van onze stad. Nadat in 1924 Penning de rij van Schiedamse schaakkampioenen heeft geopend neemt het tijdperk- Meyer een aanvang. Gedurende de jaren 1926-1937 is deze notaris onbetwist de sterkste schaker van onze stad hetgeen hij bewijst door zesmaal op rij het kampioenschap voor zich op te eisen. (Het toernooi werd toen nog om het jaar gespeeld, doch in 1956 is er een jaarlijks terugkerend evenement van ge maakt). In 1938 komt er een einde aan de glorieuze successenreeks van notaris Meyer; er dient zich een jongeman aan, die alle bestaande reputaties aan zijn laars lapt en prompt de titel in de wacht sleept. Zijn naam... Reitsma. In dat jaar begint de periode, waarop deze duidelijk zijn stempel drukt door elf maal het Kampioen schap te behalen en slechts éénmaal drie jaar achtereen titelloos te zijn. Dat was in de jaren 1967 t/m 1969 toen Van Baarle nadrukkelijk heer ste en het Schiedamse kampioen schap verder liet voor wat het was, aangezien de tegenstand hier ter stede niet meer interessant voor hem was. Na deze periode eiste prompt Reitsma de eer weer op, moest het vorig jaar met een vierde plaats genoegen nemen doch was dit toernooi wederom ongenaakbaar en werd ongeslagen kampioen, een prestatie waarmee wij deze grossier in titels van harte gelukwensen. Het zal ons inziens zeker niet de laatste keer zijn dat hij, met zijn geweldige routine, de beker in de wacht heeft gesleept. De eindstanden werden: Hoofdklasse 1. Reitsma 6; 2. Liefhebber 5; 3. Planken 4; 4. Riksen 4; 5. Vrijland 3,5; 6. Blok 2,5; 7. De Bruin 1,5; 8. Harmanny 1,5. De laatste ronde bracht het grote treffen tussen de tweede titelkandi daten, Reitsma en Planken. Slechts bij winst zou de beker voor het eerst naar Planken gaan. Het werd een enerverende partij waarbij het er op een gegeven moment op ging lijken, dat laatstgenoemde het zou redden, doch op het beslissende moment door een kwaliteitsoffer zou de winst vrijwel zeker naar Planken zijn gegaan - durfde deze het risico niet te nemen. Reitsma rokeerde en vanaf dat moment was de zaak eigenlijk beslist. Planken trachtte nog wel de bakens te verzetten aan remise had hij niets doch wat zo vaak gebeurt, geschiedde ook hier: de gene die móést winnen verloor en Reitsma was ongeslagen kampioen. Door deze uitslag zag de onttroonde titelhouder Liefhebber alsnog kans een eervolle tweede plaats te ver overen door een zege op de hierdoor degraderende De Bruin. Riksen behield door een punten- deling met Vrijland keurig zijn vierde plaats vast en hiermee is zijn eerste optreden in de Hoofdklasse zonder meer een succes te noemen. Slechts voor Planken en Reitsma moest hij het hoofd buigen terwijl hij door zijn overwinning in de vierde ronde op Liefhebber de strijd om de eerste plaats danig beïnvloed de aangezien de oud-kampioen hier door zo goed als kansloos was geworden. Vrijland speelde teveel remises tegen zwakker geachte te genstanders en stootte ook dit jaar niet door terwijl de tweede debu tant, Blok, zich keurig handhaafde hoofdzakelijk door in de vierde ronde concurrent De Bruin te kloppen en in de laatste ronde Harmanny op remise te houden. Opvallend is de grote terugval van Harmannydie het vorig jaar nog tweede werd en nu degradeert Hoogst merkwaardig. Eerste Klasse 1. Brand 5; 2. Groeneweg 4,5; 3. v. Grootveld 3,5; 4. Kinnegen 2,5; 5. Piek 2,5; 6. Rademaker 1,5; 7. Troost 1,5. In deze Klasse stonden het kam pioenschap en de promotie van Brand al vast zoals reeds werd vermeld in vorige verslagen. Beslist moest nog worden wie tweede zou worden en wie zouden degraderen. Groeneweg was door zijn over winning in de zesde ronde op concurrent v. Grootveld vrijwel zeker van promotie en onderstreepte in de laatste ronde zijn aspiraties door een zege op Troost, die hierdoor voor de tweede achtereen volgende maal degradeerde. Van Grootveld hield de derde plaats door Kinnegen te verslaan, terwijl Piek zijn plaats in de Eerste Klasse behield door met Rademaker te remiseren. Tweede Klasse 1. Willems 5,5; 2. Emor 4,5; 3. Van Zessen 4; 4. Butterman 4; 5. Hoogendoorn 4; 6. C. Groeneweg 2,5; 7. Van Hagen 2,5; 8. Bouman 1. In deze Klasse presteerde nieuw komer Willems het om direct maar de eerste plaats voor zich op te eisen, ongeslagen, nogal liefst. Een heel fraaie prestatie. Emor kon zich zelfs veroorloven de laatste ronde tegen Van Hagen niet te spelen waardoor hij reglementair verloor en toch te promoveren, mede door het feit, dat Butterman van Van Zessen verloor. Hoogendoorn werk te zich na een zwakke start alsnog op tot de gedeelde derde plaats, door Groeneweg in het zand te doen bijten. Bouman bleef rode lantaarn drager aangezien hij het tegen de te sterke Willems niet kon bolwerken. De Jeugd 1. v.d. Vlist 2; 2. Bockkom 1,5; 3. Spanjersberg 1,5; 4. Jansen 1. Als eerste officiële Jeugdkampioen van Schiedam diende zich aan Bram van der Vlist, die in de herfst ook het Scholenschaakkampioenschap op zijn naam schreef en die hierdoor tot de sterkst schakende jongeren van onze stad behoort. Na een nederlaag in de eerste ronde tegen Bockkom leek het er aanvankelijk niet op, doch door de resterende twee partijen te winnen en door het falen van Bockkom in diens gevecht met Jansen wist hij toch de beker te veroveren, voor welke prestatie wij hem van harte feliciteren. J. M. L. Vermeulen Bijgaande illustratie toont enkele bijzonderheden van de experimen tele veiligheidsauto die General Motors voor rekening van het Amerikaanse Ministerie voor Transportzaken bouwt, en waarvan de levering in oktober 1972 zal geschieden: 1. Een dwars ingebouwd beschermings-element (boven links) welke de inzittenden in het achtercompartiment zonder hulp van autogordels moet beschermen in geval van botsingen bij snelheden tot 50 km. per uur. 2. Een bagage-ruimte met een inhoud van 0,34 m3 die vanaf de zijkanten toegankelijk is (rechts onderaan). 3. Een draaibare, vast gemonteerde bestuurdersstoel met een verstelbaar pedalenstelsel voor aanpassing aan het postuur van de chauffeur; een instrumentenpaneel dat boven het stuurwiel gemon teerd is en slechts essentiële informaties aan de bestuurder doorgeeft. 4. Vaste zijruiten die het naar buitenslingeren van de inzittenden bij het over de kop gaan moeten beperken. In de voorste zijruiten bevinden zich echter kleine zijruiten, die electrisch bediend kunnen worden. Eén uur controle slechts op de Horvathweg en negen automobi listen werden betrapt op het rijden met te hoge snelheid met als hoogste score: 84 km per uur... Uc 26-jarige chauffeur L. de B. deed aangifte van vermissing van twee bermlampen. De auto stond in de ftrf Groen van Prinstererstraat...

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 12