Let op, medio augustus staat Delft op z'n kop iKJKrf <Vv*Y PRODUCER PIET HOOY, VAN SPEL ZONDER GRENZEN ^v< H 5 %.v Eurovisie-spel op taptoe- locatie s\y. i V HOLLAND- PROMOTION IS OOK DELFT- PROMOTION OP Z'N KOP SPELKOORTS 't BEGIN Delft staan dolle, dwaze, ja daverende dingen te wachten medio augustus. Waarbij het taptoegebeuren zelfs (even) in het niet zal verzinken. En het lijkt ons hoog tijd de Delftse gemeenschap daar even op te attenderen. Het is tenslotte niet niks, straks zo'n slordige honderd miljoen paar ogen op de Delftse Markt gericht te weten. Eurovisie-ogen via welke het internationale televisie-spektakel „Spel zonder Grenzen" in tenminste zes andere landen nauwlettend zal worden gevolgd. De Delftse Markt, met de hele taptoe-entourage aan tribunes en verlichting er bij, als plaats van handeling voor de ludieke Internationale van de Zeskamp-deelnemers. MET 400 MAN BUITENKANSJE COMPLEET CIRCUS VERKENNING BLADEL IN 'T SPEL HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 24 - WOENSDAG 12 JULI 1972 „We kunnen met de voorbereidingen •van zo'n produktie niet vroeg genoeg aan de Markt zijn", lacht Hooy gretig. „Je zal hier nog wat gaan beleven, daar kun je de klok van de Nieuwe Kerk op geüjkzetten. We weten het uit ervaring en die hebben we nu zolangzamerhand wel bij de NCRV en de NOS: als ons televisiecircus voorbijtrekt of beter op de plaats halt maakt, dan staat zo'n gemeente, jullie eigen Delft dus, finaal op z'n kop. Dan is er geen houden meer aan. We hebben het onlangs toch nog gezien jongen, in Groningen. Dat heten nuchtere mensen te zijn. Nou, de Grunnegers waren niet te houden, alles vlagde, iedereen was in de ban van dit gebeuren, dat met al z'n voorberei dingen toch heel wat meer is geworden dan spel alleen. Alles vlagt dan, de middenstand stelt z'n etalages er speciaal op in en in Groningen kwamen de bakkers zo waar met speciale Zeskamptaartjes aan de markt". Een gekkeboel dus, om in ander verband met freule Wttewaal van Stoetwegen te spreken. Piet Hooy maakte niet de indruk bang te zijn dat het de volgende maand hier anders zal zijn. Als producer van juist dit bonte spel met z'n internationale competitie en z'n locale chauvinisme weet hij als de beste wat er alleen al aan ook een typisch Hollands zachte zomeravond. „Hoe dan ook, we zullen in geen geval de mist in gaan, dat doen we zelden met deze uitzendingen. Maar let wel, de uitzending van het spel zelf staat in het teken van Bladel en de andere zes buitenlandse plaatsen. Met als direct thema Holland-Promotion, met alles wat daar maar aan vast kan zitten aan spel-entourage zoals tul pen, klompen, haring, kaas, Volen- dammers en waarom eigenlijk ook niet Delfts Blauw ja". Hoe dan ookDelft zal zich medio augustus de inschikkelijkheid zelve tonen, van hoog tot laag. Wie een televisie-uur lang honderd miljoen ogen op zich gericht weet, beseft vanzelf wel dat er „hoog spel" gespeeld moet worden om ook de Locatie-Delftte verkopen. Geen wonder dat provinciaal en locaal VV V-topper Bob Burmeister (thans met vakantie om nieuwe krachten op te doen vóór Spel en Taptoe) als een goed verkoper van zijn toeris- tieke stad reeds enkele jaren geleden NCR V's Dick van Bommel enta meerde het met „Zeskamp", nu „Spel zonder Grenzen "eens in Delft te proberen. Hij heeft lang moeten wachten, maar dan toch zijn zin gekregen. Woensdag 9 augustus wordt al met de opbouw van de tribunes begon nen (zoals gezegd deed de Taptoe een stapje terug naar 19 augustus: alles moet en wil wijken voor dit Spel der Spelen) en start het productie A-B-C van Spel zonder Grenzen op volle toeren. Een dag later kan men al beginnen met het vullen van „het bassin", trouwe volgers van dit kijkspel weten dan wel waar we het over hebben... Het produktiekantoor van de NCRV-NOS betrekt dan de cara vans, er wordt meteen al een perskamer en informatiecentrum in gericht, vlaggenmasten geplaatst, aan het uitlijnen van de spelen gedaan, requisitenopslag, kleedruimten en doucheruimten opgezet en zondag 13 augustus komen dan de buiten landse teams binnen, waarna je vanaf maandag, als ook de spel ruimten zijn ingekrijt, de demon stratie- en wedstrijdteams naar de Delftse Markt tijgen. Enfin, dan is er ook geen houden meer aan en zal de Markt en heel Delft in rep en roer zijn. Om nog even met producer Piet Hooy te spreken: „dan staat heel Delft op z'n kop. Wat ook geldt voor de generale repetitie met publiek op dinsdagavond 15 augustus". Kaarten hiervoor, zowel als voor de eigenlijk uitzending op woensdag 16 augustus, worden (tegen betaling) tijdig in omloop gebracht o.m. via de VVV. Hoelang „Spel zonder Grenzen "nog mee kan? Wat een vraag eigenlijk: de NCR V is groot geworden door zijn kijkspelen. Producer Hooy zei het ons trefzeker zo: „Als je 't mij vraagt is het eeSpel zonder End, tenminste zolang al die grenzen niet opgeheven zijn. En daarbij een kijkdichtheid van 50 procent is nog altijd respectabel en zo'n pro gramma gooi je dus maar niet zomaar overboord. Goeie grutjes, heb je het zelf nog nooit voor de televisie gezien, ook die Zeskamp niet? Geeft niks hoor, als we eenmaal goed en wel in Delft zijn denk je er wel anders over". We vrezen dat hij gelijk krijgt. medewerking inroepen van deze en gene en de locatie nog eens in me opnemen. Ja. Ik voel me soms net zo 'n circusdirekteur, maar met de opbouw van zo'n apparaat krijg je dat al gauw. Moet je straks mee maken, als de televisiekaravaan zich in beweging gaat zetten richting Delft. We brengen alleen al een 250 buitenlanders naar Delft, die we gemakshalve allemaal in het Rotter damse Hilton onderbrengen. Zondag 13 augustus zullen ze daar al bivakkeren om dan natuurlijk snel in Delft het terrein te verkennen Hooy, die vrijdag terugkeerde uit Italië waar de recentste Spel zonder Grenzen zich afspeelde krijgt van nu af aan de nieuwe locatie Delft dagwerk, zoals tientallen andere medewerkers aan dit monster programma ook hun aandacht op d'aloude Prinsenstad gaan richten. „Vergeet niet dat we voor zo'n produktie een kleine 400 man naar de televisielocatie brengen en straks dus naar Delft. De NOS met 150 medewerkers, de deelnemende ploe gen met 7 x 21 actieve mensen maakt 147 deelnemers en tel daar dan nog maar even de gemeentelijke afvaardiging van de uitkomende plaatsen bij: ook een 120 man. En reken daar dan al die spelletjes en demonstraties bij en je begrijpt dat zo'n Eurovisie-produktie stijf staat van schema's en time-tables". Denk daar vooral niet gering over. Wie iets ziet in „Delft-promotion" weet dat hier hoog spel gespeeld gaat worden. En dat Delft het zich tot een grote eer rekent als speel plaats van deze internationale hap pening, waarmee de NCRV al zolang met de nodige varianten hoge kijkcijfers haalt tot ver over de grenzen, te mogen dienen. Woensdagavond 16 augustus zullen de acht camera's van de NCR V de rechtstreekse uitzending van vijf over negen tot tien uur als Eurovisie uitzending vanuit hartje Delft reali seren. Men is er in Delft achter de schermen al druk mee, want wie „Spel zonder Grenzen als monster- produktie op de beeldbuis heeft zien afspelen wéét dat er in de stand plaats heel wat overhoop wordt gehaald. „Een compleet circus, dat is het tot nu toe overal geweest en dat zal het de volgende maand ook in Delft zijn. Iedereen en alles staat dan op z'n kop en Delft zal hierop zeker geen uitzondering maken". Dit zijn dan de eigenste woorden van Spel zonder Grenzens' producer Piet Hooy, juist gistermiddag (dins dag) even naar Delft getogen om zaken te doen met de voorlichtings dienst van de gemeente. Zijn komst naar Delft betekent tevens dat Delft langzaam maar zeker warm zal gaan lopen voor dit buitengebeuren, dat in Eurovisie- verband straks dus een honderd miljoen paar ogen tot zich zal trekken. wervingskracht van een spektakel als „Spel zonder Grenzen" uitgaat. Zelfs zij die normaliter hun neus plegen op te halen i.e. de knop omdraaien voor dit luidruchtig ge beuren met zijn veelheid aan speel- en stoeiwerktuigen, waterbassins, roerige reporters als die repeterende breuk van een Barend Barendse (onnavolgbaar ja! of de goed moedige commentaren van een Dick Passchier, zullen zich nu graag gewonnen geven. Tenminste als ze in een straal van pakweg 20 km rond Delft bevinden. Want dat is ook zo'n grenzeloos ervaringsfeit: ook de notabelen, de burgemeester voorop plegen zich graag gewonnen te geven en zelfs voorop te lopen zodra de spelkoorts zich heeft aangemeld. En we dachten dat zulks na het opduiken van producer Piet Hooy in Een typisch Dubbel Zeskamp/- Spel zonder Grenzenbeeld: wedstrijdploegen aan het werk met „gekke gevallen". In Gro ningen op overdekt terrein, in Delft de volgende maand in de open Matktlucht. Maar „gekke gevallen" zullen er ook hier te over zijn... Delft thans het geval is geworden, 't Begint dan met een lichte verhoging van de polsslag en voordat het kookpunt is bereikt zal tien tegen één heel Delft een tik van de speelmolen beet hebben. „Wat ik vanmiddag speciaal in Delft kom doen is even de time-table met gemeente-voorlichter De Boer door nemen, wat losse dingen bespreken, Bijzonder te spreken is hij over de Delftse „locatie" in hogere taptoe sferen. „Een buitenkansje waarvan we graag gebruik maken en ook één van de redenen is dat we het spel ditmaal tegen onze gewoonte in in de openlucht brengen. Die taptoe tribunes kunnen we nu mooi beman nen met publiek. VVV, B en W en taptoecomité waren ons met het beschikbaar stellen van de aanwezige accommodatie zeer ter wille en men was zelfs zo goed om de Taptoe- Delft '72 een paar dagen later te starten om ons voldoende speel ruimte te geven. Ook de taptoe belichting kunnen we nu mooi benutten". Piet Hooy maakt daarnaast echter duidelijk dat het vooral de typische Hollandse locatie is die hem en de zijnen aanspreekt: „Zo'n historisch achtergrondje doet 't natuurlijk helemaal. En waar het thema van de hele uitzending „Holland Promo tion" zal zijn zit je in Delft geheid goed en zeker op het carré van de Markt met z'n historische bebou wing". Via Holland-Promotion aan Delft- Promotion doen zit er natuurlijk dik in, al staat Delft dan in het spel zelf niet centraal. Dat is nl de brabantse gemeente Bladel die in de landelijke finale een zevende plaats bereikte en het op de avond van de 16e augustus zal gaan opnemen tegen de bolle bozen uit zes andere landen, te weten het Belgische Leuven, het Zwitserse Giubiasco, het Duitse Ahrensburg, het Franse Saintes, het Engelse Luton en het Italiaanse Sermoneta. Stuk voor stuk beoefe naren van ongewone sporten die de kijkers naar „Spel zonder Grenzen" telkens weer geboeid aan hun beeldbuis plegen te houden. Grenzeloze optimist als Hooy van NCRV-huize is, voorziet hij voor de avond van de Eurovisie-uitzending

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 24